صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم بی نقص سال 2022 که کمتر دیده شدند + تصاویر

10 فیلم بی نقص سال 2022 که کمتر دیده شدند + تصاویر

۱۰- Hatching

 سال ۲۰۲۲ یک سال فوق العاده دیگر برای سینما بوده است. ژانر وحشت با فیلم هایی مانند Nope, Barbarian, X, و Halloween Ends سال فوق العاده دیگری را رقم زد. در این میان، بلاک باسترهای Top Gun: Maverick, Elvis, and Black Panther: Wakanda Forever در کنار فیلم های تحسین شده The Whale, The Northman, و Everything Everywhere All At Once توانستند همه طرفداران سینما را حیرت زده کنند. بدون شک بسیاری از این فیلم ها در فهرست ۱۰ فیلم برتر سال سینمادوستان قرار گیرند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، اما با برنامه اکران شلوغ و تنوع پلتفرم ها برای دیدن اکران های تازه، به سادگی برخی از بهترین فیلم های سال از فیلمسازان کهنه کار و خوش آتیه نادیده گرفته شدند.

و در حالی که هنوز فرصت اندکی از سال ۲۰۲۲ باقی مانده است، در ۱۱ ماه گذشته فیلم های بی نقص بسیاری منتشر شده اند. چه به دنبال یک درام درگیر کننده، یک تریلر هنری یا یک مستند الهام بخش یا هر چیزی بین آنها باشید، در سال جاری فیلم های متعددی اکران شده اند که از رادار سینمادوستان به دور مانده اند. پیش از اینکه فهرست خودتان از بهترین فیلم های سال را تهیه کنید، باید بسیاری از این فیلم ها را تماشا کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های سال ۲۰۲۲ آشنا کنیم که کمتر کسی چیزی در مورد آن ها می گوید.

۱۰- Hatching

از هانا برخولم در مقام کارگردان و نویسنده مشترک در اولین تجربه کارگردانی اش، Hatching یک داستان بلوغ را با داستانی در مورد یک موجود فرازمینی و نقد اجتماعی کمدی تاریکی ترکیب می کند تا یکی از منحصربفردترین و متاسفانه نادیده گرفته شده ترین فیلم های ترسناک سال خلق شود. وقتی یک ژیمناست ۱۲ ساله به نام تینجا تخم یک پرنده را پشت خانه پیدا می کند، تصمیم می گیرد تا آن را تا زمان بیرون آمدن جوجه اش به اتاق خود ببرد. اما در شرایطی که فشار زیادی از طرف مادرِ به شدت تحت تاثیر رسانه های اجتماعی اش به او وارد می شود تا در یک مسابقه خاص برنده شود، تخم پرنده بسیار بزرگ شده تا اینکه در نهایت موجودی غول پیکر از آن بیرون می آید که تینجا نام آن را اَلی می گذارد.

اما در شرایطی که رفتار اَلی خشن می شود، تینجا پنهان کردن راز خود را دشوارتر می یابد. این فیلم در فستیوال فیلم ساندنس اکران شد و در ادامه در ماه سپتامبر اکران محدودی داشت. Hatching یک تمثیل نیشدار به بلوغ در عصر رسانه های اجتماعی است. این فیلم فنلندی از روایت تمثیلی خود نهایت استفاده را برده تا داستانی متفکرانه و البته ترسناک از بلوغ را روایت کند که همزمان امیدوار کننده و نیشدار است. طرفداران ژانر وحشت به طور ویژه از استفاده این فیلم از جلوه های ویژه تکان دهنده و طراحی جانور داستان که توسط گروهی از هنرمندان این عرصه با سابقه کار در جنگ ستارگان و شوالیه تاریکی خلق شده، لذت خواهند برد.

۹- Zalava

۹- Zalava

شاید انتظار نداشتید که یک فیلم ایرانی را در این فهرست ببینید اما واقعیت این است که یکی از نادیده گرفته شده ترین فیلم های سال ۲۰۲۲ یک فیلم ایرانی است. اگر چه Zalava (زالاوا) در سال گذشته شمسی در ایران اکران شد اما یک فیلم ترسناک از لحاظ فضاست که تا زمان اکران در فستیوال فیلم گلاسکو در مارس گذشته در غرب شناخته شده نبود. به کارگردانی ارسلان امیری، داستان فیلم زالاوا در شهری کوهستانی در کردستان در دهه ۵۰ شمسی به همین نام رخ می دهد، جایی که ساکنان آن باور می کنند یک جن در میان آن ها مخفی شده است. آن ها برای کمک گرفتن به سراغ یک جن گیر می روند، کسی که مدعی است می تواند مشکل مردم این شهر کوچک را حل کند. اما وقتی یک استوار ارتشی برای بررسی موضوعی دیگر به زالاوا فرستاده می شود، در آشوبی که مردم شهر زالاوا را گرفتار کرده درگیر می شود.

اگر چه وی در ابتدا به باورهای مردم زالاوا بی اعتماد و مشکوک است اما ترکیب سمی پارانویا و خرافه پرستی بیش از پیش در فضا تزریق می شود پس از آنکه گروهبان ارتشی به این باور می رسد که شاید جن گیر راست می گوید. در شرایطی که اوضاع بیش از پیش خشن و ترسناک می شود، ذهنیت مردم شهر بیش از پیش خطرناک شده و شهر وارد یک هیستری باورنکردنی می شود. این کمدی سیاه بسیار تند و تیز، داستانی باکیفیت دارد که با سرعت مناسبی پیش رفته و مخاطب را رفته رفته در خود فرو می برد تا تاثیر ویرانگرش را بر وی ایجاد کند. زالاوا یک کمدی ترسناک بی پروا و دیوانه کننده است که از داستان ساده اش برای ساخت یک فیلم ترسناک نیشدار نهایت استفاده را می برد. زالاوا بدون شک یکی از بهترین و باکیفیت ترین فیلم های ترسناک دهه های اخیر سینمای ایران است.

۸- A Chiara

۸- A Chiara

به عنوان دنباله ای بر فیلم های Mediterranea و A Ciambra، فیلم A Chiara فصل پایانی بر سه گانه کالابریایی کارگردان-نویسنده اش جوناس کارپیگنانو است که به بررسی زیرساخت های مافیا در منطقه ای در جنوب ایتالیا می پردازد. همانند دیگر آثار کارگردانش، A Chiara از لحاظ بصری بسیار جذاب و داستان متفکرانه بلوغی است که شخصیت اصلی فیلم تجربه می کند، پس از آنکه بدنبال جشن تولد ۱۸ سالگی خواهرش در می یابد پدرش با سازمان مافیایی منفور کالابریا به نام اندرانگتا ارتباط دارد. اکنون که واقعیت فاش شده، درک این نوجوان از خانواده اش برای همیشه تغییر می کند و او باید تصمیمی سخت بگیرد که یا مسیر خانواده اش در دنیای مافیا را تکرار کند یا مسیر جدیدی برای زندگی خودش پیدا کند.

با سرعت روایت بسیار ساختارمند و مناسبی، کارپیگنانو اطمینان پیدا می کند که مخاطب به طور کامل در داستان زندگی خانواده چیارا سرمایه گذاری کند تا آن ها نیز به مانند شخصیت اصلی فیلم پس از فاش شدن راز خانوادگی اش شوکه شوند. در شرایطی که او برای پیدا کردن جایگاه جدید خود در این دنیا تلاش می کند، سناریو فیلم از معما و سردرگمی او به عنوان کاتالیزوری برای بررسی تم های مرگ و وفاداری خانوادگی به شکلی بسیار تاثیرگذار استفاده می کند. بعد از اکران جهانی در فستیوال کن در سال گذشته، A Chiara در تابستان سال جاری در پلتفرم استریمینگ Mubi منتشر شد.

۷- The Banshees Of Inisherin

۷- The Banshees Of Inisherin

با همکاری دوباره برندن گلیسون و کالین فارل با مارتین مک دونا، نویسنده و کارگردان In Bruges، فیلم The Banshees of Inisherin در فستیوال فیلم ونیز سپتامبر گذشته نامی برای خود دست و پا کرد، جایی که توانست جایزه بهترین بازیگر مرد نقش اول برای فارل و بهترین سناریو برای مک دونا را در کنار ۱۵ دقیقه تشویق ایستاده تماشاگران به دست آورد. داستان فیلم در سال ۱۹۲۳ در جزیره ای با نامی ساختگی در ایرلند رخ می دهد، جایی که دو دوست قدیمی به نام های کولم و پادرایک با بازی گلیسون و فارل وارد درگیری پرتنشی می شوند پس از آنکه کولم تصمیم می گیرد دیگر نمی خواهد با پادرایک دوست باشد.

کولم می گوید که به نظر او پادرایک دیگر آن دوست خوش و خرمی که باید نیست اما وقتی پادرایک تهدید دوستش را جدی نمی گیرد، کولم شروع به قطع کردن انگشتانش می گیرد تا در نهایت پادرایک متقاعد می شود او را تنها بگذارد. در شرایطی که شعله های جنگ داخلی در سرزمین اصلی ایرلند دور به نظر می رسد، این درگیری کوچک بین دوستانی قدیمی به همان اندازه خشونت بار است. با بازی هایی خیره کننده و تحسین برانگیز از دو بازیگر نقش اصلی، تازه ترین فیلم مک دونا به یک اندازه بامزه و معنادار و البته به شکل ویرانگری تراژیک است. تعمق ترسناک این فیلم در مورد دوستی و جنگ باعث می شود که تماشای این فیلم به شدت برای هر سینمادوستی ضروری باشد.

۶- Moonage Daydream

۶- Moonage Daydream

از برت مورگان مستند ساز نامزد اسکار (Cobain: Montage Of Heck)، فیلم Moonage Daydream یک کلاژ رنگارنگ از تصاویر و صداهایی است که تصویری وهم وار از زندگی و حرفه دیوید بووی را با استفاده از تصاویر منتشر نشده قبلی از آرشیو شخصی این هنرمند فراهم می سازد. نکته تاثیرگذارتر این که این فیلم اولین فیلمی است که با پشتیبانی بازماندگان این هنرمند فقید ساخته می شود. Moonage Daydream که در فستیوال فیلم کن منتشر شده و در ماه سپتامبر اکران عمومی شد، یک مستند بسیار هیجان انگیز از لحاظ صوتی و بصری است که مخاطب را به طور کامل در هنر بووی غرق می کند.

همانند مستند کوبین، Moonage Daydream کمتر یک فیلم مستند زندگینامه ای معمول و بیشتر یک هنر سینمایی در مورد آثار یک موسیقیدان است. این مستند که از اجراهای زنده هیجان انگیز و مصاحبه هایی در کنار مجموعه هایی از نقاشی ها و ویدیوهای آزمایشی بووی تشکیل شده، به مخاطبان این امکان را می دهد که نگاهی منحصربفرد به ذهن این خواننده مشهور داشته باشند. با تمرکز عمده روی عصر نمادین Ziggy Stardust، این فیلم تکریمی نه تنها بر موسیقی بووی بلکه تاثیر او به عنوان یک شخصیت تاثیرگذار فرهنگی است. Moonage Daydream فیلمی است که باید روی بزرگ ترین صفحه نمایش با بالاترین حد ممکن صدا تماشا شود.

۵- My Old School

۵- My Old School

اولین فیلم بلند جونو مک لید، My Old School در مورد داستان واقعی باورنکردنی است که در سال ۱۹۹۳ در دبیرستانی در گلاسکو رخ داد، زمانی که یک دانش آموز به نام برندون لی برای اولین بار وارد کلاس می شود. اگر چه ظاهر عجیب و لهجه آمریکایی اش او را از هر کس دیگری در کلاس متمایز کرده بود اما این نوجوان ۱۶ ساله به زودی گروهی کوچک از دوستان را دور خود جمع کرده و به مشهورترین و محبوب ترین دانش آموز مدرسه تبدیل شد.

اما در شوکی برای همگان، برندون آن کسی نبود که خود می گفت. نیمه مستند و نیمه انیمه، این فیلم از چندین مصاحبه با همکلاسی های سابق برندون لی تشکیل شده است که خاطرات خودشان با دوست قدیمی شان را بازگو می کنند. نقش برندون را در این فیلم آلن کامینگ بازی می کند که کلمات خود براندون را لب خوانی می کند. از همان ابتدا، شخصیت غایب داستان به عنوان یک شخصیت مبهم و رازآلود به تصویر کشیده می شود. صحبت کردن بیش از این در مورد جزییات این فیلم باعث اسپویل شدن پیچش های داستانی شوکه کننده و متعدد این فیلم می شود. My Old School به سادگی یکی از آن فیلم هایی است که باید ببینید تا نبوغ موجود در آن را باور کنید.

۴- Triangle Of Sadness

۴- Triangle Of Sadness

فیلم Triangle Of Sadness که پیش از اکران عمومی در بریتانیا در اکتبر، جایزه نخل طلا و ۸ دقیقه تشویق ایستاده تماشاگران در فستیوال فیلم کن سال جاری را دریافت کرده بود، اولین فیلم انگلیسی زبان روبن اوستلاند (The Square) فیلمساز برجسته سوئدی است. این هجو تند و تیز به نخبه های اجتماعی، در مورد اینفلوئنسرها و مدل هایی به نام های کارل و یایا است که به یک سفر رایگان و مجلل به قایقی تفریحی در قبال پوشش این سفر در شبکه های اجتماعی دعوت می شوند. دیگر مهمانان این سفر گروهی از اولیگارش های ثروتمند، سازندگان تسلیحات نظامی و غول های دنیای تکنولوژی هستند که همگی از یک قماش هستند.

و در شرایطی که خدمه قایق موظفند تمام دستورهای مسافران را اجرا کنند، مدت زمان زیادی طول نمی کشد که همه چیز مسیری غیرمنتظره در پیش می گیرد. در ادامه شرایط بدتر نیز می شود پس از آنکه یک فاجعه باعث می شود میلیاردرها در سناریویی ترسناک برای نجات جان خود تلاش می کنند. اما مهم نیست که سناریو فیلم چقدر عجیب و غریب می شود زیرا اوستلاند هرگز دورنمای هسته هجوآمیز داستانش را گم نمی کند که سلسله مراتب قدرت و جایگاه اجتماعی را زیر و رو می کند. علاوه بر همه این ها، بازی وودی هارلسون در نقش کاپیتان به شدت الکلی داستان را باید گل سر سبد این فیلم تاریک و نقادانه اجتماعی دانست.

Decision To Leave  

۳- Decision To Leave

با سرچشمه گرفتن از ذهن خلاق فیلمسازی که Oldboy, Lady Vengeance, Stoker, Thirst, و The Handmaiden را ساخته، حیرت انگیز است که صحبت کردن در مورد تازه ترین فیلم پارک چان ووک به نام Decision To Leave هرگز کافی نیست. در این فیلم، یک تریلر جنایی باکیفیت با داستانی عاشقانه و احساسی ترکیب می شود، جایی که یک کارآگاه اهل بوسان به نام هائه جون مامور رسیدگی به مرگ یک مرد می شود. در شرایطی که تحقیقات او پیش می رود، نشانه هایی از گناهکاری بیوه این مرد در ماجرا دیده می شود که یک مهاجر چینی به نام سونگ سئو رائه است. به سرعت رابطه ای عاشقانه بین این دو شکل می گیرد و کارآگاه بوسانی باید بین عشق و تعهد اخلاقی اش به شغل و همسرش یکی را انتخاب کند.

در شرایطی که بیش از پیش در این سوراخ خرگوشِ قتل و عشق فرو می رویم، پیچش های داستانی غیرمنتظره داستان ما را به مسیرهای جذاب تازه ای می برند. هیچ اسپویلی نمی تواند از جذابیت این داستان حماسی کم کند و مخاطبان در هر ثانیه از این فیلم حیرت زده خواهند بود. به همان شکل، بدون فیلمبرداری خیره کننده اش، Decision To Leave نمی توانست یک فیلم بی نقص دیگر از چان ووک باشد. Decision To Leave به سادگی یکی از بهترین فیلم ها از لحاظ فیلمبرداری در سال گذشته است که از بازی هایی خیره کننده سود برده و به همان اندازه داستانی نفسگیر دارد. در پایان، این همه پیچش داستانی به فرجامی شکوهمند ختم می شود که مخاطبان را غافلگیر می کند.

Aftersun 

۲- Aftersun

به عنوان اولین تجربه کارگردانی شارلوت ولز، نویسنده و کارگردان اسکاتلندی، فیلم Aftersun در محفل فستیوال ها مورد تحسین قرار گرفت و جایزه هیئت داوران فستیوال کن را نیز بدست آورد، پیش از اینکه در ماه نوامبر اکران عمومی شود. این فیلم یک داستان بسیار احساسی و تاثیرگذار در مورد رابطه پدر و دختری است، جایی که شخصیت اصلی سوفی (فرانکی کوریو در اولین تجربه بازیگری اش) مشغول تماشای یک ویدیو خانگی قدیمی از تعطیلاتش در کنار پدرش است زمانی که تنها ۱۱ سال داشت. این تصاویر خاطرات آن زمان را برای سوفی زنده می کند و مخاطب به یک تفرجگاه آفتابی در ترکیه برده می شود تا داستان آن روزهای سوفی و پدرش روایت شود.

شیمی جذاب بین دو بازیگر اصلی فیلم نقش مهمی در تاثیرگذاری و باورپذیری فیلم Aftersun دارد. انرژی کوریو به طور مداوم جذابیت کمدی بازی پل مسکال را بیشتر می کند تا یک دینامیک خانوادگی قابل باور دلگرم کننده در سناریو خودزندگینامه ای ولز خلق شود. بازی های این دو به شکلی هنرمندانه انسانیت پشت فراز و فرودهای این سفر خانوادگی را نمایان می سازد و مخاطبان در هر ثانیه از داستان فیلم سرمایه گذاری خواهند کرد. علاوه بر این، در شرایطی که سوفی بالغ نگاهی عمیق به خاطرات گذشته اش می اندازد، خیلی زود نوستالژی راه را برای درک رفتارها و افکار پدرش در آن دوران باز می کند. زمانی که تیتراژ پایانی فیلم بالا می رود، ولز ما را به یک سفر بامزه، ملموس و گریه آور به خاطراتی برده است که به این زودی ها فراموششان نخواهیم کرد.

Fire Of Love

۱- Fire Of Love

Fire Of Love یک مستند برنده جایزه از سارا دوزا است که در فسیتوال فیلم ساندنس امسال اکران شد، پیش از اینکه اکرانی محدود در جولای داشته باشد. با استفاده از صدها ساعت تصاویر آرشیوی، دوزا رابطه و حرفه دو آتشفشان شناس فقید فرانسوی به نام های کاتیا و مائوریس کرافت را به تصویر کشیده است، دو دانشمندی که برای فیلم گرفتن و مطالعه فوران های آتشفشانی به سراسر جهان سفر کردند تا اینکه در سال ۱۹۹۱ مرگی تراژیک را تجربه کردند. در مرکز داستان، این فیلم یک داستان عاشقانه را روایت می کند. تحسین و علاقه ای که این محققان نسبت به یکدیگر دارند در همان سکانس ابتدایی فیلم مشهود است و در ادامه فیلم بیش از پیش نمایان می شود.

آن ها در طول فیلم بارها می گویند که حاضرند در جستجوی آرمان هایشان حاضرند برای یکدیگر بمیرند که مرگ تراژیکشان را بیش از پیش تلخ و شیرین می سازد. در کنار عشق جذاب دو شخصیت واقعی، Fire Of Love شکوه بصری طبیعت را نیز به شکلی خیره کننده به تصویر کشیده است. کرافت ها از هر کس دیگری به فوران های آتشفشانی نزدیک می شوند که باعث می شود تصاویر گرفته شده توسط آن ها به شکل هیپنوتیزم کننده ای زیبا از اوج خشونت و قدرت یک آتشفشان باشد. Fire Of Love یک اثر سینمایی است که باید روی بزرگ ترین صفحه نمایش ممکن دیده شود تا مخاطب بتواند به طور کامل عمق فوران های آتشفشانی و عشق کرافت ها را درک کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها