صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : مصاحبه با نیوشا ضیغمی : « پرتقال خونی » بهتر از خیلی فیلمهای دیگر است

مصاحبه با نیوشا ضیغمی : « پرتقال خونی » بهتر از خیلی فیلمهای دیگر است

476e3f8fe1b300c798755d04a56e092a1

 

“نیوشا ضیغمی” بازیگر سینما و تلویزیون، شرایط سینمای ایران را دوری تکراری از تیم های خاص در فیلم های مشخص می داند و دلزدگی خودش از این عدم خلاقیت ها و شرایط تحمیلی را با تاسیس دفتر سینمایی برای تولید فیلم نشان داده است.”

ضیغمی گفت وگوی زیر را با روزنامه “تهران امروز” به بهانه بررسی فیلم «پرتقال خونی» که اولین محصول سینمایی دفتر اوست، انجام داده است:

در جایی عنوان کردید، هشتاد درصد از فیلمنامه هایی که به دست تان می رسد را رد می کنید.بازمنتقدین وگهگاه خودتان درلابه لای مصاحبه های خود اعلام کردید در جایگاهی که فعلا در آن قرار دارید راضی نیستید مشکل کار از کجاست؟

مشکل کار اساسا از کل سینماست. سینما امری ذاتی و غریزی است. سینما از بطن تفکرهای مختلف و متنوع بیرون می آید. متاسفانه زمانی كه نسل من قدم به سینما گذاشت دوره ای بود که کارگردانان صاحب تفکر و صاحب سبک اندکی وجود داشتند. زمان علی حاتمی و تقوایی ها نبود. اوج شکوفایی سینما دهه قبل از ما بود. متاسفانه در سینمای ما به محض اینکه فیلمی موفق می شود همه رو به تقلید می آورند و کپی برداری از فیلمهای خارجی بدون درنظر گرفتن ادبیات ایرانی كه بیداد می كند. اینها دست به دست هم می دهد و شرایط ناراضی کننده ای به وجود می آورد.

منهای این شرایط چه عاملی باعث شد شما برای دومین حضور خود در سینما نامزد جشنواره فجر شوید. در دهه بعدی به گونه دیگری ظاهر شوید و شرایطی که برای باران کوثری و نگار جواهریان اتفاق افتاد برای شما رخ نداد. آیا تاخیر و عدم اکران های متوالی باعث روی آوردن شما به سینمایی متفاوت بود؟

بله این شرایط به نوعی خود خواسته و ناخواسته اتفاق افتاد. از جهتی ناخواسته که من تنها بازیگری هستم که هشت فیلم بازی کردم که هیچ کدام اکران نشدند. شاید اگر “شوریده” که مثال زدید در همان زمان اکران می شد شرایط برای من تغییر می کرد. در همین سینمایی که ما اسم آن را سینمای هنری یا مخاطب خاص می گذاریم متاسفانه یکسری بازیگران و کارگردانان خاص تکرار می شوند، و انگار همه چیز در سینمای ما ثبت شده و غیر قابل تغییر است.

این تقسیم بندی ها و مرزبندی ها اغلب اتفاق می افتد که عده ای سینمای هنری را به تصویر بکشند و عده ای گیشه را پرفروش کنند؛ این به نظر شما غیرعادلانه است؟

غیرعادلانه که قطعا هست. البته بازیگران هر کدام باید در شرایط خود سنجیده شوند، اما اگر حتی خوشبینانه هم نگاه كنیم، آدم ها با هم دوست می شوند و دوست دارند مجددا همدیگر را تکرار کنند. اما این تیم های کاری و ترکیب های دو، سه نفره هم برای مردم تکراری می شود. همین مسئله در سینمای هنری ما هم باعث افت می شود و به عبارتی دیگر آن سبك هم دیگر برای جلب مخاطب جواب نمی دهد. این دوپاره شدن سینما اجازه تجربه و هنرنمایی را از بازیگر می گیرد.

به نظر شما این به عدم ریسک پذیری کارگردانان ها برنمی گردد که از انتخاب بسیاری از بازیگران می گریزند؟ به عنوان مثال اصغر فرهادی که شاید دعوت از هر بازیگر برایش امکان پذیر نباشد؟

اتفاقا مثال خوبی نزدی، اصغر فرهادی در فیلم هایش از بازیگران چهره مثل شهاب حسینی استفاده کرده است. اما فرهادی ترکیب خوبی از چهره و غیرچهره کنار هم قرار می دهد. به نظرم این شهامت و درایت یک کارگردان است که به کدام بازیگر اجازه حضور بدهد که در واقع اعتماد به خودش است، مثل جعفری جوزانی که در اولین تجربه نقش دختر روستایی را درچشم باد به من داد که نقش خیلی آسانی هم برای یک بازیگر جوان نبود. متاسفانه کارگردانان دیگر به خود زحمت کشف بازیگر و ایفای نقش خلاقانه را نمی دهند.

معمولا انتقادات این عدم خلاقیت ها نیز اول گریبان بازیگر را می گیرد، مثل انتقاداتی که در فیلم گشت ارشاد به شما وارد شد؟

احتمالا شما به نشست خبری فیلم گشت ارشاد اشاره می کنید. گشت ارشاد فیلم خوبی بود، چون به یک موضوع خاص اجتماعی اشاره کرده بود. من هم نقش یک دختر کاملا معمولی را بازی کردم که جزئیات خاصی نداشت، گاهی حساسیت های این چنینی در مورد یك فیلم شكل می گیرد.

شما بعد از تاخیر اکران ها با “اخراجی ها” شناخته شدید. آیا قبلا به سینمای دفاع مقدس علاقه داشتید یا شوخی های خط قرمزی اخراجی ها را سکوی پرتاب و مطرح شدن تلقی می کردید؟

اخراجی ها موضوع دست نخورده ای بود و در آن شرایط برای من تجربه ای جذاب ، من اساسا سینمای دفاع مقدس را دوست داشتم حتی زمانی که بازیگر نبودم آدم هایی را که به جبهه ها رفتند آدم های مقدسی می دانستم. آنها ربطی به بسیاری از مسائل سیاسی جاری روز ندارند. من امسال برنامه ای ضبط کردم که در مورد مادر پنج شهید بود. این فداکاری با کدام متر و قیمت می تواند سنجیده شود. اگر این آدم ها نبودند امروز ایرانی وجود نداشت. من شاید با اخراجی ها یاد گرفتم که جور دیگری می شود به آدم های جنگ نگاه کرد.

شما اخیرا به تهیه کنندگی روی آورده و دفتر سینمایی تاسیس و مدیر برنامه استخدام کرده اید، علت این تصمیم شما بعد از یک سال ونیم عدم حضور در سینما چه بود؟

در مورد تولید و تهیه باید بگویم من در این یک سال ونیم که در سینما حضور نداشتم فیلمنامه های زیادی خواندم که خیلی ضعیف بودند. نگرانی در من به وجود آمد نه به این دلیل که بازی نمی کنم. بلکه نگرانی من ناشی از تولید وسیع و در عین حال ضعیف سینما بود. بنابراین خودم تصمیم گرفتم پا به عرصه تولید فیلم بگذارم، چیزی که در سینمای جهان نیز مرسوم است كه حداقل اگر خودم هم فیلم بازی نکنم فیلمنامه ای ساخته شود که دوستش داشته باشم وچیزی برای گفتن داشته باشد.

پرتقال خونی را دوست داشتید؟ انتظار شما را تا چه حد در عرصه تولید برآورده کرد؟

پرتقال خونی فیلمنامه خوبی داشت. پیمان عباسی زحمت زیادی برای نگارش آن کشید، اما با اطمینان باید بگویم فیلمنامه پرتقال خونی به مراتب از فیلمش بهتر بود. فضای بسیار مدرنی داشت و شخصیت پردازی های سبك تازه ای داشت. اما در فیلم سکانس ها اندکی بی ربط به نظر می آیند. متاسفانه به علت طولانی شدن پلان ها، در مونتاژ، یک سوم فیلم کوتاه شد و این ضربه اساسی به فیلمنامه زد.

و این به علت بازنویسی فیلمنامه توسط سیروس الوند نیست؟ دخالت دادن سینمای سیروس الوند در پرتقال خونی و سینمایی که به نوعی متعلق به خود اوست؟

دقیقا همین اتفاق افتاد، اما پرتقال خونی فیلم بدی نبود. می توانم بگویم از بسیاری از فیلم هایی که ساخته می شوند بهتر بود.

چرا؟ فیلمنامه مثلث عشقی که چیز تازه ای در سینما نیست؟

موضوعات دراماتیک تعدادشان محدود است و نحوه پرداخت آنها متفاوت، اگر بخواهیم این گونه به درام در سینما نگاه کنیم تایتانیک پرفروش ترین فیلم جهان، فیلمی هندی است؟

ببینید! در روابط آدم های آنها دلایل منطقی وجود دارد.علت علاقه دختر هم در فیلمی که مثال زدید تجربه طبقه دیگری بود. مثل فیلم های ایرانی نیست که دختری ثروتمند بی هیچ دلیل منطقی و روانی، عاشق راننده تاکسی سر خیابانش می شود؟

موافقم. چون در آنجا موقع نوشتن فیلمنامه از جامعه شناس و روان شناس ها کمک گرفته می شود. به همین دلیل پرداخت های آنها جذاب تراست. داستان پرتقال خونی روایت سرگشتگی های یک نسل است که بین عشق و خانواده و نیاز مادی دست و پا می زند.

ایسنا

ذره بین : بله کاملا مشخص هست که این خانم بازیگری است که در هر نفشی حضور پیدا نمی کند!

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها