صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : مجوز « آینه شمعدون » باطل شده است؟

مجوز « آینه شمعدون » باطل شده است؟

soghot yek fereshte AriaPix.Net 17

فيلم سينمايي «آينه شمعدون» اين روزها در مرحله انتخاب بازيگر قرار دارد. اين فيلم كه به دليل اختلاف رسانه‌اي محمدرضا شريفي‌نيا و حبيب رضايي چند روزي خبرساز شده بود، حالا پروانه ساخت دريافت كرده است.
پيش از اين از رضا عطاران، محسن تنابنده، نيوشا ضيغمي و احمد مهران‌فر به عنوان بازيگران قطعي اين فيلم نام برده مي‌شد. روز گذشته شنيديم دست‌اندركاران اين پروژه مذاكراتي با هديه تهراني، الناز شاكردوست، مهران مديري، پانته‌آ بهرام، مصطفي زماني، آهو خردمند، امير جعفري، فرهاد آئيش، شبنم مقدمي، ليلا زارع، مهدي فقيه و امير آقايي انجام داده‌اند و ظاهراً با تعدادي از آنها قرارداد هم بسته شده است.

برخلاف آنچه كه گفته مي‌شد پروانه ساخت «آينه شمعدون» صادر نشده اما اين فيلم در تاريخ 10/3/91 به شماره 034359/91/154 به تهيه‌كنندگي محمد كمالي‌پور پروانه ساخت از اداره نظارت و ارزشيابي دريافت كرده است. به نظر مي‌رسد به دليل سوژه ملتهب «آينه شمعدون»، اداره نظارت ترجيح داده خبر صدور مجوز ساخت اين فيلم را رسانه‌اي نكند. در مجوز ساخت صادرشده نام مرتضي غفوري و مهدي بدرلو به ترتيب به عنوان مدير فيلمبرداري و مدير توليد ديده مي‌شود. كمالي‌پور پيش از اين، «شرط اول» (مسعود اطيابي) را با حضور بازيگراني چون اكبر عبدي، كامبيز ديرباز و الناز شاكردوست تهيه كرده بود كه در زمان اكرانش حاشيه‌هاي زيادي داشت. فيلمنامه «آينه شمعدون» توسط احمد رفيع‌زاده نوشته شده است.

فيلم داستان يك خانواده قجري است كه دوست دارند پسر داشته باشند اما دختر به دنيا مي‌آورند. آنها دخترشان را براي تغيير جنسيت به فرنگ مي‌فرستند. او در بازگشت به ايران درحالي كه به نظر مي‌رسد به پسر تبديل شده بنا به تصميم خانواده‌اش با دختري ازدواج مي‌كند… پيش از اين در تعدادي از رسانه‌ها عنوان شده بود كه داستان «آينه شمعدون» از زبان دو الاغ روايت مي‌شود. اين فيلمنامه توسط بهراميان بازنويسي شده است.

حبيب رضايي يا محمدرضا شريفي‌نيا؟

یکی از حاشیه‌های جالب این فیلم حضور محمدرضا شریفی‌نیا به عنوان انتخاب بازیگر و انصراف حبیب رضایی که در مقام مشاور با گروه همکاری می‌کرد بود.
حضور شریفی‌نیا که البته خیلی زود از سوی روابط عمومی فیلم تکذیب شد موجب دلخوری حبیب‌ رضایی شد و از همکاری با گروه «آینه شمعدون» انصراف داد.
رضایی در این باره می‌گوید:« مدت طولانی درباره فیلم جدید ایشان «آینه شمعدون» صحبت کردیم که فیلمنامه جذابی دارد و تا آنجا پیش رفتیم که بحث قرارداد هم مطرح شد، اما اخیرا یکی دو خبر در برخی رسانه‌ها منتشر شده که باعث تردید من برای حضور در این پروژه شده است.»
بازیگر فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای» و «اسب حیوان نجیبی است» در پاسخ به این پرسش که چرا برای بازی در فیلم «آینه شمعدون» دچار تردید شده است، تصریح کرد:« اخیرا در یکی دو خبر برخی اسامی به عنوان مجری طرح و مسئول انتخاب بازیگر این پروژه منتشر شده است. این در حالی است که از روز اول به آقای بهرامیان و دیگر عوامل گفته‌ام اگر اسم این آقایون به هر عنوان در تیتراژ باشد، من نخواهم بود و این حق انتخابی است که هر گروه تولیدی مجاز به انجام آن است، من حق ندارم برای کسی هیچ اجباری قائل شدم ولی برای خودم این قاعده را گذاشته‌ام در پروژه‌هایی که این آقایان حضور داشته باشند، من نباشم.»
رضایی ادامه داد:« با دستیار کارگردان، صحبت کردم و از ایشان خواستم لیست عوامل مشخص باشد.»
وی در عین حال گفت:« قصد بی‌احترامی به هیچ کس را ندارم و برای کسی تعیین تکلیف نمی‌کنم اما دوست ندارم با برخی از دوستان همکاری کنم و ترجیح می‌دهم اگر آن‌ها در پروژه‌ای حضور داشته باشند، فقط تماشاگر آن فیلم باشم.»
این بازیگر سینما اضافه کرد:« به هر حال همه عوامل فیلم حق انتخاب دارند و معتقدم همکاری دو جریان کاملا متضاد حرفه‌ای که خیلی قابل آشتی و تجانس نیستند، جذاب نیست بنابراین با اینکه بر سرقرارداد به توافق هم رسیده‌ایم اما درباره ادامه‌ی حضورم در این پروژه سینمایی دچار تردید هستم.»
او که سال 86 در پروژه «تهران 1500» حضور داشته است یادآور شد:« آن زمان وقتی وارد پروژه شدم که برای دو تن از شخصیت‌ها تصمیم‌گیری شده بود و حساسیت‌ها اینقدر که امروز هست، نبود.»
حبیب رضایی خاطرنشان کرد:« اگر عوامل فیلم به طور کامل برخی خبرها مبنی بر حضور برخی آقایان را تکذیب نکنند، حضورم در فیلم «آینه شمعدون» منتفی خواهد بود.»
این صحبت‌های رضایی موجب شد تا روابط عمومی «آینه شمعدون» در توضیحاتی حضور محمدرضا شریفی‌نیا که اشاره صحبت‌های رضایی به حضور او بود؛ تکذیب کنند و از اساس همکاری با او را قطع کنند.
البته هنوز مشخص نیست با کنار رفتن شریفی‌نیا باز هم حبیب رضایی کنار گروه قرار خواهد گرفت یا نه اما «آینه شمعدون» یه عنوان سومین فیلم سینمایی بهرام بهرامیان بعد از «آل» و «پریناز» قرار بود از اول مهر در تهران جلوی دوربین برود.

سینمای ما

ذره بین : شریفی نیا چقدر محبوب هست!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها