صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلمی که در آن عشق به شکل واقعی بیان می شود + تصاویر

10 فیلمی که در آن عشق به شکل واقعی بیان می شود + تصاویر

The-Lobster

بدون تاریخ مصرف ترین داستان هایی که تا به حال نقل شده اند، داستان هایی هستند که احساسات قدرتمند و اسرارآمیز عشق را بیان می کنند. ما این داستان ها را در سطحی غریزی دوست داریم، زیرا همه ما می خواهیم کسی را داشته باشیم که به گونه ای ما را درک کند و به شکلی که هیچ کس دیگری نتواند، به ما اهمیت بدهد. اگر این داستان ها به طور موثر و مناسبی در قالب فیلم ها بازسازی شوند، می توانند از هیجان انگیزترین تجربه ها باشند، با زیبایی و ظرافتی که به نظر می رسد هدف از زندگی و زنده بودن انسان را ثبت می کنند.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، فیلم ها از همان روزهای اول سینما داستان های عاشقانه را به تصویر کشیده اند و عمقی از عشق را منتقل کرده اند که تنها با ویژگی های منحصر این رسانه امکان پذیر بوده است. این عمق تنها در دستان فیلمساز مناسب با فیلم هایی که بیشتر سوال می پرسند و دقیق تر به معنای واقعی دوست داشتن کسی یا پیچیدگی های بالقوه چنین رابطه ای نگاه می کنند، عمیق تر شده است. در اینجا به ۱۰ مورد از این فیلم های عاشقانه می پردازیم که برخی از متفاوت ترین جلوه های عشق در سینما هستند.

Asako I & II

۱- Asako I & II (2018)

ریوسوکه هاماگوچی، کارگردان ژاپنی، کارگردانی با حس ظرافت و دقت استثنایی است؛ استعدادی که با فیلم Drive My Car تحسین بسیاری را برانگیخت. یکی از فیلم های قبلی او که ناد چنین استعداد و طرافتی است، فیلم Asako I & II است، داستان یک مثلث عشقی عجیب از یک زن و دو مرد با ظاهر یکسان اما شخصیت های بسیار متفاوت.

این فیلم نگاهی جذاب به معنای واقعی دوست داشتن کسی با رویکردی است که به طرز شوکه کننده ای ساده و بی آلایش است. هیچ چیز به بیننده تحمیل نشده و او را از جایش نمی پراند، همه چیز آن قدرها هم هیجان انگیز نیست، و در مورد موضوع خود بسیار کند است، با این حال همه چیز برای گفتن یک داستان موثر خوب پیش می رود که سوالات مهمی را که به ندرت پرسیده می شود، پاسخ می دهد. این فیلم از آن دست فیلم هایی است که مخاطب را به چالش می کشد تا به روابط خودش فکر کند و از خود بپرسد که اگر به جای یکی از شخصیت های اصلی داستان قرار می گرفت چه می کرد، بدون اینکه پاسخ روشنی از آنچه باید انجام شود داشته باشد. این فیلم گوهری کم نظیر از سینمای ژاپن است که شایسته عشق و توجه بیشتری است.

Her

۲- Her (2013)

موضوع هوش مصنوعی امروزه بسیار برجسته شده است و بسیاری از ترس تاثیر ناشناخته ای که این پدیده نوظهور بر زندگی ما خواهد داشت، به طوری که هوش مصنوعی به یک نگرانی بسیار واقعی برای روایت در دنیای فیلمسازی تبدیل شده است. فیلم های زیادی در رابطه با ترس از هوش مصنوعی ساخته شده اند، اما اسپایک جونز در فیلم Her که بسیار جلوتر از زمانه خود بود برداشت متفاوتی از هوش مصنوعی و این آگاهی ساخته دست انسان ارائه می دهد؛ فیلمی درباره مردی که عاشق دستیار هوش مصنوعی جدیدش می شود.

این فیلم، فیلمی است که به بررسی ایده های بسیار جهانی از زندگی مدرن و چالش های فراوان آن می پردازد، اما رویکرد آن به این موضوع، بسیار خاص است. شخصیت اصلی فیلم که در حالت نرمال توسط اکثر افراد به عنوان یک بازنده نابغه دیده می شد، شیرین و دوست داشتنی نشان داده می شود. او هنوز هم می تواند بسیار عجیب و غیرنرمال باشد، اما جونز هرگز این احساس را به او نمی دهد که او به عنوان انسانی خاص و عجیب، با یک مشکل غیر واقعی دست و پنجه نرم می کند. این ترفند به بهبود تاثیر رویکرد جسورانه کارگردان برای نشان دادن رابطه عاشقانه شخصیت اصلی داستان با یک هوش مصنوعی او به عنوان رابطه ای زیبا و واقعی کمک می کند و بهتر این موضوعات را بررسی می کند که دوست داشتن چه معنایی دارد و چرا باید قدردان دوست داشتن توسط هر کسی باشیم. این فیلم یک اثر علمی تخیلی واقعاً کلاسیک است که بینندگان را شگفت زده و خوشحال خواهد کرد.

Cold War

۳- Cold War (2018)

به همان اندازه که می تواند زیبا باشد، عشق سرشار از پیچیدگی و درگیری نیز هست. این کشمکش ها به ندرت در فیلم های عاشقانه دیده می شوند، در عوض به داستان های عاشقانه افسانه ای پرداخته می شود که قلب بینندگان را به لرزش در می آورند. پائول پاولیکوفسکی کارگردان لهستانی راه دیگری را انتخاب می کند که یک رابطه عاشقانه بسیار تحریک کننده و اثرگذار را نشان می دهد که دردناکی صادقانه ای را در فیلم Cold War حفظ می کند.

داستان فیلم در اواخر دهه چهل تا اواسط دهه شصت میلادی در چهار کشور مختلف اروپایی روایت می شود، و پاولیکوفسکی این فیلم را به عنوان بازسازی رابطه عاشقانه والدین خود ساخته است. او ماهرانه داستان فیلم را به گونه ای روایت می کند که چاره ای نداریم جز این که عاشق دو شخصیت اصلی داستان شویم و در عین حال ما را درگیر ناکامی های آن ها می کند. پس زمینه ی تنش های دوران جنگ سرد همه چیز را تیره و تار می کند، با احساسی نامطمئن از چگونگی پایان همه ماجرا. Cold War فیلمی بدون تاریخ مصرف و غم انگیز که مطمئناً سال ها درباره آن صحبت خواهد شد.

The Lobster

۴- The Lobster (2015)

عاشق کسی شدن گاهی بسیار عجیب است، عشقی که به خاطر شرایط اتفاقی رخ می دهد و شرایط لحظه ای طوری رقم می خورند که باعث می شوند دو نفر با هم باشند. افرادی که موفق به یافتن عشق نمی شوند، ممکن است احساس کنند که مطرود هستند و در قالبی که جامعه تعیین می کند، جای نمی گیرند. تمام این احساسات خاص و در عین حال قدرتمند با جذابیتی پوچ گرایانه در فیلم The Lobster ساخته یورگوس لانتیموس به تصویر کشیده شده اند.

داستان فیلم در دنیایی عجیب روایت می شود، جایی که در آن تنهایی جرم محسوب می شود و اگر در مدت زمان مشخصی نتوانید یک شریک عاطفی پیدا کنید، به حیوان دلخواه خود تبدیل می شوید. به رسم معمولِ فیلم های لانتیموس، فیلم لابستر نیز پر از شخصیت های با چهره های سرد و سنگی است که دیالوگ های عجیب و غریبی به زبان می آورند که خود باعث می شود تا تماشای فیلم بسیار بامزه باشد، البته تا آن پیچش تکان دهنده پایانی که غافلگیر و شوکه تان خواهد کرد اما همچنان بر جذابیت فیلم می افزاید. این فبلم همچنین به بررسی وحشتناک بودن عجیب روابط عاشقانه می پردازد، موضوعی که با نشان دادن و حذف بسیاری از پیچیدگی های روش های عجیب ما برای کاهش تنهایی حاصل می شود. لابستر یک فیلم کاملاً متفاوت با جایگاه متمایز در سینمای معاصر است.

Decision to Leave

۵- Decision to Leave (2022)

عشق اغلب می تواند مرموز، با انگیزه ها و جاذبه های ناشناخته باشد. پارک چان ووک فیلمساز صاحب نام کره ای در جدیدترین فیلم خود با نام Decision to Leave توانسته تلفیقی کامل و بی نقص از یک داستان عاشقانه و یک تریلر هیجان انگیز خلق کند؛ فیلمی رازآلود درباره کارآگاهی که در حین تحقیق درباره مرگ یک مرد، شیفته همسر مشکوک و مظنون قربانی می شود.

در حالی که چان ووک مخاطب را در به همان سفر احساسی دو ضخصیت اصلی و متضاد فیلم می برد تا کاملاً شرایط آن ها را درک و تجربه کنند، تماشای این فیلم تجربه ای فوق العاده جذاب و درگیر کننده است که با ترکیبی بی نقص از سوءظن و اشتیاق عاشقانه ضخصیت کارآگاه پر شده است. به عنوان مخاطب دوست داریم این دو با هم باشند، اما همزمان نمی توانیم به همسر مرد مقتول اعتماد کنیم. این احساسات با پیشرفت داستان تشدید می شوند، در حالی که فیلم با پایانی ادامه می یابد که مدت ها پس از پایان فیلم نیز با بینندگان می ماند و ذهن و فکرشن را درگیر می کند. Decision to Leave یک فیلم رازآلود خارق العاده است که به نظر می رسد سرنوشتش تبدیل شدن به یک کلاسیک جدید است.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

۶- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

روابط عاشقانه برخی از بهترین فرصت های ما برای شادی را فراهم می کنند، اما همزمان می توانند بیش از آنچه تصورش را می کردیم به ما آسیب برسانند. این امر به ویژه زمانی صادق است که ما از افرادی که زمانی به آن ها نزدیک بودیم جدا می شویم، موضوعی که می تواند باعث شود آرزو کنیم که ای کاش هرگز آن ها را نمی شناختیم. فیلم Eternal Sunshine of the Spotless Mind یا درخشش ابدی یک ذهن پاک به بررسی وضعیتی می پردازد که در آن دو عاشق سابق راهی برای فراموش کردن یکدیگر و آنچه منجر به عشق گذشته شان شده، پیدا می کنند.

این فیلم به کارگردانی مایکل گوندری و نویسندگی چارلی کافمن داستان فوق العاده ای را در مورد مردی روایت می کند که زمانی در یک رابطه عاشقانه عمیق بود که اکنون از هم پاشیده است، اما بعدها تکنولوژی جدیدی را کشف می کند که به او اجازه می دهد ملاقات با زن مورد علاقه اش در گذشته را به کلی فراموش کند، انگار که اصلاً چنین اتفاقی نیفتاده است. بیشتر داستان فیلم در طی پیاده سازی این تکنولوژی و در ذهن او رخ می دهد، و در یک سری خاطرات رویا گونه نشان داده می شود که او در حال دور شدن از این خاطرات و فراموشی آن هاست اما همزمان برش هایی از این رابطه به شکل تصادفی در برابر چشم های ذهنش به نمایش در می آیند. Eternal Sunshine of the Spotless Mind فیلمی واقعاً منحصر به فرد است که ارزش تجربه را حتی در مواجهه با دردی عمیق از روابط عاشقانه نشان می دهد.

L’avventura

۷- L’avventura (1960)

سینما این توانایی ویژه را دارد که بتواند موقعیتی را با چنان وضوحی ارائه دهد که نشان دهد هیچ پاسخ روشنی برای هیچ چیز در زندگی وجود ندارد، و تنها سوالات بسیاری هستند که بی پاسخ خواهند ماند. یکی از فیلمسازانی که به شکلی استادانه روایت هایی مبهم و غیرشفاف را بارها و بارها در آثارش ارائه کرده، میکل آنجلو آنتونیونی فیلمساز برجسته ایتالیایی است. یکی از بهترین آثار او که به بهترین شکل این توانایی را نشان می دهد، L ‘ Avventura است که در زبان ایتالیایی به معنای ماجراجویی است.

این فیلم درباره ناپدید شدن مرموز یک زن جوان مالیخولیایی و متوهم و رابطه عاشقانه ای است که پس از آن بین نزدیک ترین دوستش و نامزدش آغاز می شود. این وضعیت یک نوع ترس عجیب برای دو عاشق ایجاد می کند، آن ها به شدت می خواهند دوست گمشده خود را پیدا کنند، اما پیدا شدن او به عشق آن ها نیز پایان خواهد داد، عشقی که گرفتار گناه است. L’avventura فیلم عجیب و غریبی است که با هوشمندی و جذابیت خاصی ساخته شده و الهام بخش بسیاری از فیلمسازان بزرگ شده است؛ مارتین اسکورسیزی یکی از این فیلمسازان است که اطمینان حاصل کرده با معماهای بی پاسخ خود، دیگران را شیفته فیلم های خود کند.

Marriage Story

۸- Marriage Story (2019)

در حالی که ممکن است برای برخی تعجب آور باشد، کسانی که این فیلم را دیده اند می توانند این واقعیت را تصدیق کنند که فیلم Marriage Story ساخته نوآه بامباک، فیلمی در مورد طلاق یک زوج، بیشتر یک داستان عاشقانه است. این فیلم که در آن آدام درایور و اسکارلت جوهانسون به ایفای نقش می پردازند، تجربه ای از دلشکستگی و خنده است که انحلال پرآشوب رابطه یک زوج قدیماً خوشحال را با جزئیات عاطفی فراوان به تصویر می کشد.

حتی با وجود اینکه طلاق محور اصلی فیلم است، باز هم عمدتاً در مورد عشقی است که این دو نفر به یکدیگر دارند. این فیلم یک حقیقت مهم در خود دارد و آن اینکه در هر رابطه ای، حتی زمانی که همه چیز خوب پیش نمی رود و افراد با هم سازگار نیستند، این موضوع به این معنی نیست که آن ها یکدیگر را دوست ندارند. بینندگان می توانند این موضوع را در فیلم Marriage Story ببینند در حالی که آن ها نظاره گر مشکلات زوج داستان برای پایان دادن به همه چیز به شکلی کامل و واضح هستند زیرا هنوز عشق زیادی به طرف مقابل وجود دارد، با این حال آن ها می دانند که دیگر نمی توانند با هم کنار آمده و زندگی مشترکی داسته باشند. Marriage Story فیلمی زیباست که تماشای آن برای هر کسی که شرایط مشابهی را تجربه کرده، ضروری است.

The Age of Innocence

۹- The Age of Innocence (1993)

فیلمسازان کمی هستند که توانسته اند از اعتبار و تحسینی در حد مارتین اسکورسیزی برخوردار باشند، کسی که عملاً همه فیلم های او به عنوان آثار هنری فوق العاده شناخته می شوند. با چنین فیلموگرافی تحسین برانگیزی، عجیب است که یکی از فیلم های او توسط بسیاری از کارشناسان و علاقمندان سینما نادیده گرفته شده است، اتفاقی که در مورد درام تاریخی او به نام The Age of Innocence رخ داده است، فیلمی در مورد عشق ممنوع در عصری لاشکوه در تاریخ بریتانیا.

قابل درک است که چرا بسیاری این فیلم را رد می کنند؛ چرا که عصر معصومیت فاقد هیجان معمول فیلم های اسکورسیزی است، اما از هنرمندی منحصربفرد او نیز بی بهره نیست. این فیلم همچنین نوع متفاوتی از خشونت را از طریق دستکاری و سوء استفاده اجتماعی، در مقایسه گانگسترهای با اسلحه در دیگر فیلم های اسکورسیزی، ارائه می دهد. همچنین این فیلم یک نتیجه گیری به ندرت دیده شده ارائه می دهد که در آن از مخاطب می پرسد آیا فدا کردن زندگی ارزشش را دارد یا می توان بدون فداکاری زندگی خوبی داشت یا نه. عصر معصومیت شاهکاری دیگر از یکی از بزرگ ترین فیلمسازان تاریخ است که بیش از آنچه تاکنون در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته، شایسته تحسین است.

In the Mood for Love

۱۰- In the Mood for Love (2000)

وونگ کار وای فیلمساز هنگ کنگی یکی از بزرگ ترین فیلمسازان عصر حاضر است که داستان هایی استثنایی و منحصربفرد درباره عشق های تنها و دست نیافتنی روایتمی کند. از میان تمام فیلم های فوق العاده او، یکی از آن ها که می تواند بهترین فیلم او نیز باشد، فیلم In the Mood for Love است، فیلمی که داستان دو همسر را روایت می کند که همسرانشان با یکدیگر در ارتباط هستند. این دو با هم خیانت همسرانشان را کشف می کنند و به دنبال کمک به یکدیگر برای عبور از عواقب احساسی چنین کشف هولناکی هستند و قول می دهند که خودشان هرگز مرتکب خیانت همسرانشان نشوند، با این حال در طول زمان با هم بودنشان، علاقه ای عمیق بینشان شکل می گیرد.

این فیلم را می توان یکی از زیباترین فیلم ها از لحاظ بصری و فیلمبرداری دانست که تاکنون ساخته شده است و همچنین فیلمی که دو نفر از دوست داشتنی ترین آدم هایی که تا به حال روی پرده نقره ای ظاهر شده اند، جایی مگی چونگ و تونی لونگ نقش دو شخصیت اصلی داستان را بازی می کنند. همچنین In the Mood for Love فیلم فوق العاده قدرتمندی است که با نزدیک تر شدن این دو به هم، مملو از حسرت و دلتنگی می شود، در حالی که همواره می دانند که هرگز نمی توانند با هم باشند زیرا می خواهند بهتر از کسانی (همسرانشان) باشند که احساساتشان را جریحه دار کرده اند. In the Mood for Love یکی از بهترین آثار سینمایی است که تا به حال ساخته شده و پس از بالا رفتن تیتراژ پایانی، بینندگان را با چشمانی گریان به حال خود رها می کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها