صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : محمد رسول‌اف از مرزهای ایران خارج شد / حالا ساکن ایران فرهنگی ام!

محمد رسول‌اف از مرزهای ایران خارج شد / حالا ساکن ایران فرهنگی ام!

محمد رسول‌اف

«محمد رسول‌اف» چند روز پس از محکوم شدن به هشت سال حبس و نزدیک به دو هفته مانده به اکران فیلم «دانه انجیر معابد» (Seed of Sacred Fig) در جشنواره کن اعلام کرد که از ایران خارج شده و خود را به اروپا رسانده است. این فیلمساز می‌گوید مقامات ایران گذرنامه او را سپتامبر سال ۲۰۱۷ گرفته‌اند و او به ناچار باید مخفیانه وطنش را ترک می‌کرده.

رسول‌اف در اینستاگرام پیامی به زبان فارسی منتشر کرده اما در بیانیه‌ای که برای مطبوعات ارسال کرده آمده است که «پس از یک سفر طولانی و پیچیده به اروپا» است. او توضیح می‌دهد که پس از محکومیت وقت زیادی برای تصمیم‌گیری نداشته و باید میان زندان و ترک ایران یکی را انتخاب می‌کرده است: «با دلی سرشار از اندوه، جلای وطن را انتخاب کردم.»

در بخش دیگری از بیانیه رسول‌اف آمده است:‌ «از آزادی بیان باید صدای بلند و روشن دفاع کرد. کسانی که دلیرانه و متواضعانه در برابر سانسور می‌ایستند به جای آنکه از آن حمایت کنند به واسطه سازمان‌های بین‌المللی از اهمیت اقدام خود آگاهی پیدا می‌کنند و قوت قلب می‌گیرند.»

رسول‌اف در اینستاگرام می‌نویسد پس از ترک وطن خود را «ساکن ایران فرهنگی‌» می‌داند. او در پایان می‌گوید: «حکایت آنچه در این راه از سر گذراندم می‌ماند برای وقت بهتری. اکنون باید به سرعت آخرین مراحل فنی پس تولید «دانه‌ی انجیر معابد» را به پایان برسانم. قدردان و سپاسگزار دوستان، آشنایان و افرادی هستم که در مسیر دشوار و طولانی این سفر با مهربانی، از خودگذشتگی و گاه به خطر انداختن خود مرا برای خروج از مرز و رسیدن به نقطه‌ای امن یاری کردند… زنده‌ام که روایت کنم…»

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
MMM
MMM
9 روز قبل

فرهنگ از اقوام بانکی در نمیاد یه بار به جای غر زدن بگید این همه فیلم ساختید بودجه شون از کجا اومدیا از سال 88 چندبار محکوم شدید چندبار زندان رفتید یا چطوری و با کدوم بودجه وقتی ممنوع کارید فیلم میساختید
حالا رفتی اونور یه بار نیروهای نظامی اونجا رو دعوت به خلع سلاح کن ببین باهات چکار میکنند

علی
علی
11 روز قبل

توام به سرنوشت اون دگوریهایی که رفتن دچار میشی قطعا

تمشک زرین
تمشک زرین
11 روز قبل

🙄