صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : علی معلم : اهدای جایزه به جعفر پناهی بیشتر به دلیل همدردی مسئولان جشنواره فیلم برلین با وی بود !!

علی معلم : اهدای جایزه به جعفر پناهی بیشتر به دلیل همدردی مسئولان جشنواره فیلم برلین با وی بود !!

346345345246252341235154

علی معلم که به تازگی از جشنواره فیلم «برلین» بازگشته است پس از تاکید بر لزوم «سرمایه گذاری بیشتر و درعین حال هدفمند تر» در حوزه پخش بین المللی فیلم به کیفیت «پرده بسته» به عنوان یک «فیلم شخصی نه چندان برجسته که در جشنواره برلین خیلی مورد توجه مخاطبان قرار نگرفت» اشاره کرد و درباره دلیل اهدای خرس نقره ای به او سخن گفت.

این صاحب نظر و تهیه کننده سینما با اشاره به وضعیت حضور سینمای ایران در این دوره از جشنواره «برلین» بیان کرد: جشنواره «برلین» پنج شش سالی است که توجه ویژه ای به سینمای ایران دارد و مشاهده می کنیم که در این مدت، این جشنواره عملا جای «کن» را در معرفی فیلم های ایرانی گرفته است. در تمام این سال ها، سینمای ایران در بخش های مختلف این جشنواره فیلم داشته و یا حداقل در میان اعضای هیات داورانش، یک ایرانی حضور داشته است.

وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره «برلین»، دو فیلم از ایران در بخش های مسابقه و پانوراما حضور داشتند و نام خانم شیرین نشاط هم در میان اسامی داوران بخش اصلی دیده می شد. علاوه بر اینها، در بازار فیلم «برلین» اکثر موسسات بزرگ پخش بین المللی ایران مانند بنیاد سینمایی فارابی، موسسه رسانه های تصویری، حوزه هنری و صدا و سیما شرکت کرده بودند.

حضور ایران در جشنواره ای مانند جشنواره فیلم «برلین» مهم است

این کارشناس سینمایی در ادامه، جشنواره «برلین» را جشنواره ای مهم برای سینمای ایران دانست و درباره این سخنش توضیح داد: این جشنواره، مهمترین فستیوال پایان سال و «کن» مهمترین فستیوال ابتدای سال شمسی است. به همین دلیل این دو جشنواره، برای ما اهمیت دو چندانی دارند که علاوه بر مشاهده محصولات مهم سینمایی دنیا، می توان از ظرفیت مارکتینگ شان برای معرفی محصولات سینمایی کشورمان استفاده ویژه ای کرد.

معلم در پاسخ به این پرسش که «آیا حضور موسسات پخش ایرانی در بازار فیلم جشنواره هایی مانند برلین، تنها نمایشی است یا ثمراتی هم دارد؟» خاطرنشان کرد: به هر حال ما ناچاریم در رویدادهای بین المللی مهم سینمایی دنیا حضور داشته باشیم، مانند آنکه فعالان بین المللی حوزه نشر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت می کنند یا شرکت های مهم صنعتی کشورمان خود را ملزم به حضور در نمایشگاه های تخصصی بزرگ دنیا می دانند. طبیعتا در حوزه سینما نیز ما به عنوان یک کشور صاحب سبک باید در چنین فستیوال هایی حضور داشته باشیم. با همه این توضیحات، اینکه موسسات حاضر در بازارهای فیلم چقدر فعالیت دارند و کیفیت فعالیت هایشان به چه نحو است را باید خودشان تشریح کنند.

این سینماگر در ادامه ی سخنانش درباره لزوم حضور بین المللی سینمای ایران، با یادآوری سختی های بازاریابی بین المللی فیلم های سینمایی تصریح کرد: نباید این طور فکر کنیم که یک موسسه، تنها فیلمی را به یک بازار جهانی می برد و به راحتی آن را به فروش می رساند. بازاریابی فیلم کار بسیار پیچیده ای است؛ مخصوصا در شرایطی که با رشد تکنولوژی، تولید فیلم های سینمایی حرفه ای چند برابر شده است و دیگر شاید تولید فیلم مساله مهمی نباشد بلکه رساندن آن به دست مخاطب بیشترین توجه دنیا را به خود جلب کرده است.

معلم با تاکید بر اینکه بازاریابی بین المللی به سرمایه گذاری زیاد نیاز دارد، عنوان کرد: متاسفانه ما در حوزه بازاریابی بین المللیِ سینمای مان، سرمایه گذاری خوبی نداریم و طبیعتا در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت به نتیجه مناسبی برسیم. اگر سینمای ایران بخواهد رشد بیشتری در زمینه پخش بین المللی داشته باشد، باید علاوه بر توجه به تنوع ساخت فیلم برای مخاطب بین المللی، به سرمایه گذاری برای بازاریابی خوب که گاهی هزینه آن به دو برابر هزینه تولید یک فیلم می رسد، نیز توجه کند.

وی ابراز عقیده کرد: ما نیاز به یک خانه تکانی جدی در نهادهای پخش کننده بین المللی مان داریم که اکنون بیشتر به شکل سنتی به فعالیت هایشان ادامه می دهند.

هفت هشت فیلم «فجر» بهتر از بعضی آثار بخش مسابقه «برلین»

این تهیه کننده سینما که یکی از اعضای هیات انتخاب بخش مسابقه سینمای ایران سی و یکمین جشنواره فجر بوده است، با تاکید بر اینکه فیلم های ایرانی می توانند در جذب مخاطب جهانی موفق باشند، گفت: ما نباید خودمان را دست کم بگیریم و به شکلی خودجوش به خودمان بد نگاه کنیم! به عنوان فردی که فیلم های جشنواره فجر و آثار بخش مسابقه جشنواره برلین را در فاصله کمتر از یک ماه مشاهده کرده ام، می گویم که حدود هفت یا هشت فیلم برگزیده «فجر» قابلیت نمایش جهانی دارند و حتی تعدادی از آن ها از بعضی فیلم های بخش مسابقه جشنواره «برلین» هم بهتر هستند.

سردبیر ماهنامه دنیای تصویر افزود: ما فیلم های خوبی برای نمایش جهانی و یا رقابت های جشنواره ای داریم اما اینکه باید چه سرمایه گذاری هایی برای آنها کرده تا بتوانیم به بهترین شکل معرفی شان کنیم، مساله دیگری است که پاسخ به آن، مستلزم پاسخ به بسیاری از پرسش های استراتژیک درباره نحوه تعامل مان با سینما است.

فیلم پناهی کیفیت برجسته ای برای حضور در بخش مسابقه «برلین» نداشت

علی معلم که به شکل مستقل و به عنوان یک سینماگر ایرانی به جشنواره فیلم «برلین» رفته بود، در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به پرسشی درباره توجه این جشنواره به «پرده بسته» پناهی و پرتوی گفت: پناهی در سال های قبل از جشنواره برلین جوایزی را دریافت کرده بود و به نوعی یک فیلمساز شناخته شده برای آن هاست. از این جهت، حضور فیلمی از او در جشنواره خیلی عجیب نیست اما به نظر من، فیلمشان کیفیت برجسته ای به آن معنا که در بخش مسابقه جشنواره برلین حضور داشته باشد، نداشت.

این تهیه کننده سینما در پاسخ به پرسشی درباره کیفیت «پرده بسته» بیان کرد: به نظر من «پرده بسته» یک فیلم شخصی و به نوعی حدیث نفس کارگردانانش است که اتفاقا چندان در جشنواره مورد توجه مخاطبان قرار نگرفت. به نظر می رسد اعطای جایزه خرس نقره ای به این فیلم بیشتر مثل نوعی حس همیاری و همدردی از سوی مسئولان جشنواره «برلین» با پناهی بوده است.

علی معلم در پایان این گفت وگو درباره دلیل اهدای جایزه خرس نقره ای به پناهی و سیاسی خواندن این جایزه در ایران گفت: به نظرم باید به این نکته هم توجه کرد که مسئولان جشنواره «برلین»، پناهی را یکی از کشف های سینمایی خود می دانند و طبیعتا مانند بسیاری از جشنواره های دنیا علاقه دارند که یک صندلی مخصوص برای او در نظر بگیرند. چنین کاری در اکثر جشنواره ها مرسوم است؛ همانطور که جشنواره «کن» در سال های مختلف سعی می کند به کیارستمی یا تارانتینو به عنوان فیلمسازانی که کشف شان کرده، توجه خاصی داشته باشد.

ایسنا

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها