صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : فیلم های سینمای ایران از ابتدای سال نود تا اسفند ماه

فیلم های سینمای ایران از ابتدای سال نود تا اسفند ماه

farabi-65f

با پایان گرفتن التهاب جشنواره و نمایش بسیاری از فیلم‌ها در دل جشنواره سی ویکم، روند تولید در سینمای ایران همچنان ادامه دارد….

واحد پشتیبانی تولید این بنیاد اعلام کرد؛ تا اول اسفند ماه جاری، 2فیلم در مرحله صداگذاری، 6فیلم در مرحله تدوین،11 فیلم در مرحله فیلمبرداری و 26 فیلم در مرحله پیش تولید قرار دارند.

بر پایه این گزارش، فیلم‌های دلتنگی‌های عاشقانه (رضا اعظمیان)‌ و راز صندوقچه (‌وحید گلستان)‌ با پایان مراحل فیلمبرداری و تدوین، در حال انجام مرحله صداگذاری هستند.

همچنین فیلم‌های نیکان و بچه غول(عبدالرحمن رضایی)، چ (چمران – ابراهیم حاتمی‌کیا)‌، آشغال های دوست داشتنی (محسن امیر یوسفی)،‌ ‌چهار باندی (‌محمدجعفر باقری نیا)، متل قو (مسافری از دوردست – مسعود نوابی)،‌ شهابی از جنس نور (شمشیر و اژدها – محمدرضا اسلاملو) در مرحله تدوین هستند.

علاوه بر این آثار، فیلم‌های محمد(ص) (مجید مجیدی)، حماسه روزبه (علی نوری اسکویی)، ‌ آخرین داستان (اشکان رهگذر)، آیینه شمعدون (بهرام بهرامیان)، شاباش (حامد کلاهداری)، پنج ستاره (‌پروانه ام باش – مهشید افشارزاده)‌‌،  مادرم آسیه (کمال تبریزی)، مهمان داریم (مهدی عسگرپور) و عبور از مه (داود بیدل) در مرحله فیلمبرداری هستند.

بر پایه این گزارش 26 پروژه در مرحله پیش از تولید به سر می برند که از این میان 9 پروژه بیش از 50 درصد این مرحله را گذرانده اند.

شایان ذکر است در سال سینمایی 91، در سینمای کشور 67 فیلم تولید شد که بخش عمده ای از این آثار در سی و یکمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر به نمایش درآمد. شایان ذکر است به رغم مشکلات و شرایط اقتصادی خاصی که تولید سینما در سال جاری با آن روبرو بود، تنوع ژانر، سطح کیفی آثار، ‌ظهور چهره های جدید در حوزه های مختلف و… نشان داد سینمای ایران توان و پتانسیل فراوانی برای گذر از شرایط غیر قابل پیش بینی دارد. در سال جاری فیلمهایی تولید شد که می تواند نشانه ای از ارتقای سطح کیفی هنر سینما در این مرز و بوم باشد، نشانه های مهمی از جمله توجه هنرمندان به معضلات و مشکلات اجتماعی، فیلمهای دردمندانه و نگاه ارزش مدار هنرمندان سینمای کشور نشان می دهد هنر سینما جایگاه والای خود را به عنوان رسانه ای تاثیرگذار و هدفمند به خوبی حفظ کرده و در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی خواهد کوشید.

 

تارنمای بنیاد فارابی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها