صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : اولین مجری زن مراسم اسکار چه کسی بود ؟

اولین مجری زن مراسم اسکار چه کسی بود ؟

Agnes Moorehead

چند بازیگر زن در تاریخ 86 ساله برگزاری جوایز سالانه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اجرای این رویداد سینمایی را به عهده داشته‌ا‌ند.

الن دیجنرس دوم مارس 2014 (بامداد دوشنبه 12 اسفند به وقت ایران) اجرای هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار را به عهده خواهد داشت. او سال 2007 هم مجری جوایز اسکار بود.

دیجنرس دومین زنی است که در تاریخ برگزاری جوایز سالانه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی به تنهایی مراسم این جوایز را اجرا می‌کند.

تا پیش از سال 1994 که ووپی گلدبرگ به عنوان مجری جوایز اسکار انتخاب شد، هیچ زنی بدون همراهی یک مرد این مراسم را اجرا نکرده بود. گلدبرگ در سال‌های 1996، 1999 و 2002 هم مجری جوایز اسکار بود.

می‌دانید اولین زنی که به همراه یک مرد جوایز اسکار را اجرا کرد چه کسی بود؟ او آگنس مورهد بازیگر کارکشته نقش‌های مکمل بود که برای بازی در نقش شخصیت ایندورا در مجموعه تلویزیونی «طلسم‌شده» شهرت دارد. مورهد مراسم اسکار سال 1948 را که از رادیو پخش شد با همکاری دیک پوئل اجرا کرد.

مورهد احتمالا برای اجرای مراسم اسکار انتخابی عجیب بود، اما او با جوایز آکادمی بیگانه نبود و پیش از آن برای «امبرسن‌های باشکوه» (1942) و «خانم پارکینگتن» (1944) دو بار نامزد اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شده بود.

از این گذشته، مورهد به لطف حضور در اپیزود کلاسیک «ببخشید، شماره را اشتباه گرفتید» از مجموعه «تعلیق» یک ستاره رادیو محسوب می‌شد. در واقع، او آن‌قدر محبوب بود که این نقش را چند بار در رادیو تکرار کرد.

در اولین سال‌هایی که جوایز اسکار از تلویزیون پخش شد، آکادمی مراسم خود را همزمان در هالیوود و نیویورک برگزار می‌کرد و اجرای مراسم به عهده دو مجری بود.

سال 1955، باب هوپ در پانتیجس تیه‌تر در هالیوود اجرای مراسم اسکار را به عهده داشت و تلما ریتر بازیگر محبوب نقش‌های مکمل که چهار بار از جمله برای فیلم «همه چیز درباره ایو» (1950) نامزد اسکار بهترین بازیگر مکمل شده بود، مراسم را از نیویورک اجرا کرد.

دیگر بازیگران زن که در تاریخ برگزاری جوایز اسکار اجرای این مراسم را به طور مشترک به عهده داشتند، عبارتند از کلودت کلدبرت (1956)، سلست هولم (1957)، هلن هیز (1972)، گلدن هاون (1976 و 1987)، جین فاندا (1977 و 1986)، الن برستین (1977) و لیزا مینه‌لی (1983)

آن هاتاوی هم دو سال پیش از آنکه برای فیلم «بینوایان» برنده اسکار بهترین بازیگر زن مکمل شود، در 2011 با همکاری جیمز فرانکو جوایز اسکار را اجرا کرد.

خبرآنلاین

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها