صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : ابراز تاسف رامبد جوان از یک حادثه / این همه خشم از کجا می‌آید؟

ابراز تاسف رامبد جوان از یک حادثه / این همه خشم از کجا می‌آید؟

image635017097917583265

رامبد جوان نسبت به حادثه‌ رخ داده برای پلنگ تنکابن ابراز تاسف و خطاب به رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد که جامعه هنری آماده هر نوع همکاری برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی است.

این بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون در پی حادثه‌ای که منجر به معدوم شدن یک قلاده پلنگ تنکابن شد، با اشاره به علاقه خود به حیوانات بیان کرد: «من دوستانی دارم که در حفاظت از محیط زیست یا انجمن‌های حمایت از حیوانات فعالیت می‌کنند به همین دلیل به نحوی با این مقوله در ارتباط هستم و متاسفم که نسبت به محیط زیست خود اینگونه خشمگین رفتار می‌کنیم.»

او با اشاره به اتفاقی که منجر به زخمی شدن، قطع دست و نخاع پلنگ تنکابن و در نهایت معدوم کردن این حیوان در درمانگاه شده است، گفت: «شکار بی‌رویه‌ در مناطقی که حیواناتی مانند پلنگ زندگی می‌کنند، باعث شده آن‌ها غذایی برای خوردن پیدا نکنند و از فشار گرسنگی به سمت روستاهای اطراف بروند. البته این حیوانات آنقدر ترسو هستند که فقط برای سیر کردن شکم یا دفاع از خود خشونت نشان می‌دهند، اما متاسفانه نمی‌دانم چرا اینقدر نسبت به این حیوان خشم وجود داشته که حتی وقتی دستش در تله گیر کرد و قطع شد،‌ آنقدر به سوی او شلیک کردند که پنجاه ساچمه از بدن او بیرون آورده‌ شد.»

وی ادامه داد: «این در حالی است که سازمان محیط زیست اعلام کرده اگر چنین حیوانی به گله‌ گوسفندان حمله کرد، مردم به آن‌ کاری نداشته باشند و اگر اتفاقی برای دام افتاد خسارت آن‌ها پرداخت می‌شود.»

جوان درباره اینکه این نوع رفتار نه تنها نسبت به حیوانات بلکه نسبت به گیاهان و درختان هم وجود دارد و ما شاهد قطع درخت‌های ارزشمند از سوی قاچاقچیان چوب هستیم،‌اظهار کرد: «نمی‌دانم چرا ما اینقدر نسبت به طبیعت و حیوانات خشم داریم. اصلا این همه خشونت از کجا می‌آید؟ مگر این طبیعت در حق ما چه کرده است؟ چرا به جای آنکه آن‌ها را حفظ کنیم کمر به نابودی آن‌ها می‌بندیم؟ ای کاش حداقل اگر آن‌ها را حفظ نمی‌کنیم کاری هم با آن‌ها نداشته باشیم.»

او با اشاره به اینکه این حیوانات بخشی از اکوسیستم ما هستند و نسل آن‌ها در حال انقراض است، گفت: «آن‌ها کینه‌ای ندارند ولی این ما هستیم که کینه داریم و شاید همین کینه باعث شد که اینگونه با این حیوان برخورد شود. این اتفاق خیلی غم انگیز است که در مملکتی که این همه از مهربانی و شریف بودن و یکسری فضیلت‌های دیگر دم می‌زنیم، ناگهان چنین رفتار ناجوانمردانه‌ای از ما سر می‌زند.»

رامبد جوان با ابیان اینکه درصدد است تا به زودی با برخی مسئولان ذیربط دیداری دراین‌باره داشته باشد،‌ خاطرنشان کرد: «مطمئن هستم همکاران من در عرصه هنر،‌ آماده هر نوع همکاری در این زمینه هستند و از همین جا به خانم ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، و مسئولان محترم دیگر می‌گویم که این اعلام همکاری ما را جدی بگیرند، ‌چرا که برای فرهنگ سازی و جلوگیری از آسیب رسانی بیشتر به حیوانات و درختان مخصوصا آن ‌دسته‌ای که در معرض خطر انقراض و نابودی قرار دارند،‌ باید کاری بکنیم.»

یک قلاده پلنگ نر که روز جمعه، 13 دی‌ در منطقه شکار و تیراندازی ممنوع 2000 تنکابن دچار حادثه شده بود، با تلاش ماموران حفاظت محیط زیست استان از مرگ نجات یافت و جهت مداوا و انجام تصویربرداری و رادیولوژی به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد.

پس از انجام تصویربرداری و آزمایش‌ها مشخص شد که این پلنگ بر اثر اصابت گلوله به صورت کامل قطع نخاع شده و امیدی به درمان آن نیست و ادامه زندگی آن با دشواری‌های بسیاری همراه خواهد بود. به همین دلیل این پلنگ زخمی توسط دامپزشکان به روش مرگ آسان و با تزریق داروی بدون درد معدوم شد. قرار است این پلنگ به عنوان نمونه تاکسیدرمی شود و در موزه تاریخ طبیعی خشکه داران نشتارود تنکابن نگهداری شود.

 

ایسنا

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها