صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم Devil

نقد و بررسی فیلم Devil

2 772

 

مدتها پیش زمانی که تریلر فیلم منتشر شد ، تقریبا تمام تماشاگران یک سوال واحد را پرسیدند و آن اینکه منظور از ” ایده از ام نایت شیامالان ” چیست؟! اسمی که تماشاگران برای اولین بار در مواجهه با فیلم ” شیطان ” با آن روبرو خواهند شد ” ام نایت شیامالان ” خواهد بود که در مقام تهیه کننده و ایده پرداز در این فیلم حضور دارد! ” شیامالان ” این روزها به دلیل ساخت فیلم پرهزینه و ضعیف   ” the last tender ” نه خودش حال و روز خوشی دارد و نه طرفدارانش. داستان فیلم از آن

داستانهایی است که ساخت آن تخصص شخص آقای ” شیامالان ” است اما مشخص نیست چرا کارگردانی این فیلم را به فرد دیگری سپرده است در صورتی که خودش با توجه به سابقه ای که از او بخاطر داریم ( حس ششم ، دهکده ، نشانه ها و.. ) بهترین گزینه برای ساخت این فیلم بود.

 

پنج نفرکه شامل یک فروشنده ( جفری آرند ) یک نگهبان که در اولین روز کاری اش هست ( بوکیم وودبین ) یک خانم جوان ( بوژانا نواکوویچ ) یک خانم مسن بد اخلاق ( جنی اوهارا ) و یک مکانیک ( لوگان مارشال گرین ) در یک آسانسور در میان یک آسمان خراش گیر می کنند ..اما این یک حادثه ی ساده نیست. به مرور مشخص می شود که این پنج نفر  در آسانسور تنها نیستند و مرتبا  آنها توسط یک نیروی نامشخص مورد حمله قرار می گیرند و هیچ امدادگری هم نمیتواند راهی برای نجات آنها از پیدا کند. به نظر می رسد که شیطان در بین یکی از آنها باشد و..

کل داستان فیلم در یک آسانسور می گذرد و تماشاگر باید در زمان حدود60  دقیقه انسانهای گیر افتاده در آسانسور را همراهی کند. خوشبختانه مسیری که فیلمنامه در پیش می گیرد سوالات متوالی ایی را در ذهن تماشاگر ایجاد می کند که همگی آنها پاسخ داده خواهد شد. گیر کردن آسانسور اتفاق نادری نیست اما اینکه چرا اتفاقات مشکوکی بدون دلیل در این آسانسور رخ می دهد ترس را در تماشاگر ایجاد می کند.اما با اینکه داستان فیلم می تواند اتفاقات ترسناکی را رقم بزند ، با اینحال هنوز هم مانند گذشته از کلیشه هایی مانند خاموش شدن ناگهانی چراغ و روشن شدن آن بعد از چند ثانیه یا ظاهر شدن ناگهان یک چیز در تاریکی و… اشاره کرد که از ارزش1 308 و پتانسیل بالای فیلمنامه بهره کامل را نمی برد البته در این فیلم صحنه های ترسناک به سبک ” ووووو ” را به کرات تجربه خواهید کرد و برای طرفداران این نوع ترس می تواند هیجان انگیز باشد.  فیلمبرداری ” تد فوجیموتو ” یکی از نکات برجسته این فیلم بحساب می آید که با ظرافت انجام گرفته است و بازی بازیگران فیلم هم کمک شایانی در باورپذیر بودن فیلم کرده است. این نکته را هم نباید از یاد ببریم که تمام بازیگران این فیلم باید به مدت 50 الی 60 دقیقه در درون یک آسانسور بازی می کردند ولی با اینحال بازیگران فیلم همگی موفق به اجرای وظایفشان شده اند.اگر نام ” شیامالان ” در عنوان بندی نمی آمد ، می توانستیم این فیلم را تقلیدی از کارهای او معرفی کنیم اما ایده پرداز و تهیه کننده این فیلم خود ” شیامالان ” است و البته می توان ردپای او را در تک تک صحنه های این فیلم هم مشاهده کرد. در واقع به نوعی می توان او را در ساخت این فیلم دخیل دانست با اینکه گفته می شود او فقط داستان فیلم را نوشته است ( فیلمنامه را ” بریان نیلسون ” نوشته است ) اما هرکس که چند نمونه از فیلمهای ” شیامالان ” را دیده باشد به این نکته پی خواهد برد که این فیلم مربوط به سینمایی است که استادش ” شیامالان ” است.” شیطان ” به مانند ” باجه تلفن ” که کل فیلم در یک باجه تلفن اتفاق می افتاد فیلمی است که به تمام مدت در یک آسانسور خواهد بود اما مدت زمان 80 دقیقه ای آن باعث می شود که حوصله تماشاگر سر نرود. البته این را هم باید بگویم که لذت دیدن یک فیلم ترسناک که تماشاگر را تا انتهای داستان کنجکاو نگه دارد ، چیزی است که این روزها در کمتر فیلم ترسناکی مشاهده می شود.

منتقد : میثم کریمی

 

شیطان : Devil 3 4a4

کارگردان : John Erick Dowdle

نویسنده : Brian Nelson . M. Night Shyamalan

بازیگران :

Chris Messina  …  Detective Bowden

Logan Marshall-Green  …  Mechanic

Jenny O’Hara  …  Old Woman

Bojana Novakovic  …  Young Woman

و……………

ژانر : ترسناک

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 80 دقیقه

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها