صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم The Killer Inside Me

نقد و بررسی فیلم The Killer Inside Me

1 d76

 

سال 1957 است . لو فورد جانشین کلانتر در منطقه ای در نزدیکی تگزاس به نام سیرکا است که وظیفه دارد پسر یکی از ثروتمند ترین افراد شهر را از شر یک رابطه عاطفی با یک ف**شه به نام جویس خلاص کند . او باید جویس را به خارج از شهر انتقال دهد تا از یک رسوایی بزرگ جلوگیری شود اما لو هنگام انجام ماموریت درگیری رابطه ی با جویس می شود اما او در عین ناباوری نقشه قتل جویس را می کشد و…

حدود نیم قرن طول کشید تا داستان آقای ” جیم تامپسون ” تبدیل به یک فیلم شود . این داستان در سال 1952 منتشر شد و از همان زمان بحث درباره آن زیاد بود. این داستان در زمان خود به نوعی باعث وحشت مردم شده بود و مردم مداوم نگران این بودند که کلانتر شهرشان اینگونه شود!.. اما بالاخره امسال داستان آقای ” تامپسون ” به فیلم تبدیل شد و بار دیگر بحث ها درباره ی آن به راه افتاده است. داستان ساخته شدن این فیلم هم شنیدنی است. قرار بود ابتدا ” اندرو دومینیک ” کارگردانی این فیلم را بر عهده گیرد ، او در سال 2003 فیلمنامه این فیلم را نوشته بود و آماده بود که این فیلم را بسازد اما او در سال 2004 تصادفا در یک کتاب فروشی به کتابی برخورد کرد و تصمیم گرفت همان کتاب را به فیلم تبدیل کند که آن فیلم همان ” قتل جسی جیمز بوسیله رابرت فورد نامرد ” بود سپس بار دیگر بحث ساخت این فیلم مطرح شد و ” دومینیک ” تصمیم گرفت که این فیلم را کارگردانی کند و برای بازی در نقش لو قرار بود ” تام کروز ” ایفاگر نقش باشد اما با رد کردن این پیشنهاد توسط ” کروز ” پروژه منتفی شد چون ” دومینیک ” معتقد بود که یک ستاره باید ایفاگر نقش لو باشد. و اما بالاخره پروژه به دست ” مایکل وینترباتوم ” افتاد تا آن را با بازی ” کیسی افلک ” در نقش لو کلید بزند.

اولین موضوعی که درباره ای فیلم  مورد بحث قرار می گیرد ، خشونت زیاد آن است. بدون شک  خشونت بیش از حد این فیلم خیلی بیشتر از شخصیت داخل کتاب است و از این حیث این فیلم را می توان یک فیلم ” اره ایی ” خواند! شخصیت اصلی داستان ، کسی است که دچار مشکلات زیاد روحی از جمله بیماری خطرناک سایدیسم است و به همین دلیل قربانیانش را به بدترین 3 adaشکل ممکن از پا در می آورد . در واقع فیلم تاکید زیادی بر نشان دادن جزییات خشونت دارد و بیشتر کالبد شکافی شخصیت لو در نشان دادن خشونتش خلاصه می شود. این شخصیت پیچیده توسط ” کیسی افلک ” ایفا می شود. ” افلک ” به نظر می رسد که انتخاب خیلی خوبی برای ایفای نقش این شخصیت روان پریش باشد. حرکات و رفتار سادیستی ” افلک ” یکی از نقاط قوت فیلم بشمار می آید و به این نقش آفرینی باید ” کیت هادسون ” را هم اضافه کرد. ” هادسون ” که بعد از فیلم ” تقریبا مشهور ” نتوانسته بود نقش آفرینی در خور توجهی ارائه کند ، بعد از سالها در این فیلم بازی خوبی در نقش دوست دختر لو دارد. ” مایکل وینترباتوم ” کارگردان این فیلم موفق شده بازی های خوبی از بازیگرانش بگیرد و ضرباهنگ فیلم را متعادل نگه دارد تا هیچ صحنه ای از دست نرود. ” وینترباتوم ” در جلسه پرسش و پاسخ فیلم به شدت مورد حمله کسانی قرار گرفت که معتقد بودند این فیلم خشونت علیه زنان را به تصویر می کشد و جواب او هم کاملا مشخص بود، او گفت که این فیلم اقتباس از داستان آقای ” تامپسون ” است و من نقشی در فیلمنامه نداشتم!. اما او اشاره کرد که این فیلم تخیلی و شخصیت های آن هم تخیلی و.. چنین جواب هایی که معمولا کارگردانان کشور خودمان همیشه آن را به زبان می آورند تا از جواب دادن به سوالات خبرنگاران طفره بروند!. اما با تمام این توصیفات هنوز هم فیلم ” وینترباتون ” خشن است.

فیلم ” قاتل درون من ” اقتباس تقریبا کم تغییری از رمان آقای ” تامپسون ” است و شاید تنها تغییری را که بتوان بر آن گرفت میزان خشونت و زبان فیلم است که به هیچ وجه برای افراد کم سن و سال توصیه نمی شود. اما اگر شما از آن دسته از تماشاگرانی هستید که به فیلمهای سبک ، یک قاتل یک داستان ، مثل دهه ی 80 میلادی علاقه دارید توصیه می کنم که این فیلم خشن را تماشا کنید و بخاطر داشته باشید که این فیلم برای افراد بزرگسال است.

منتقد : میثم کریمی

 

قاتل درون من  : 2 a1aThe Killer Inside Me

کارگردان :  Michael Winterbottom

نویسنده : John Curran. Jim Thompson

بازیگران :

Casey Affleck …  Lou Ford

Kate Hudson …  Amy Stanton

Jessica Alba …  Joyce Lakeland

Ned Beatty …  Chester Conway

و……………

ژانر : جنایی – درام

درجه سنی :  R( افراد کمتر از 17 سال اجازه دیدن فیلم بدون والدین را ندارند)

زمان : 109دقیقه

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها