صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم Fair Game ( بازی منصفانه )

نقد و بررسی فیلم Fair Game ( بازی منصفانه )

1 1b5
از آغاز جنگ عراق بیش از 7 سال می گذرد، جنگی که به بهانه در اختیار داشتن سلاحهای کشتار جمعی رژیم صدام مطرح شد ولی تا امروز کوچک ترین نشانی از این سلاح ها یافت نشده است، جنگی که تلفات مالی و جانی بسیاری برای هر دو کشور عراق و ایالات متحده به همراه داشت و البته هیچ گاه نشانی از موفقیت در آن برای ایالات متحده مشاهده نشد!. اما اتفاقی که مدتی بعد برای دستگاههای اطلاعاتی آمریکا رخ داد رسوایی بزرگی بود که بدون شک تا مدتها از یاد کسی نخواهد رفت.

این فیلم داستان رسوایی والری پلام است که موجب بی اعتباری دستگاههای اطلاعاتی آمریکا شد. والري اليزپلام ويلسون كه از افسران عملياتي سازمان سيا بود، در سال 1998 با جوزف ويلسون ازدواج كرد. ويلسون از 1976 تا 1998 به عنوان ديپلمات وزارت خارجه آمريكا در سالهای 1988 تا 1991 درعراق خدمت مي كرد. وی در سال 2003 آخرين ديپلمات آمريكايي بود كه با صدام ملاقات كرد. ويلسون ديپلمات بازنشسته طي مأموريتي از سوي كاخ سفيد در سال 2002 به نيجريه رفت تا درباره اينكه آيا عراق تلاش دارد كه سنگ اورانيوم را  برای دستیابی به سلاحهای کشتار جمعی بخرد یا نه، تحقيق كند.وی در گزارش خود اعلام کرد که چنین چیزی حقیقت ندارد و جواب منفی است اما دولت بوش با فرض اینکه عراق در تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی است تصمیم گرفت به عراق حمله کند.پس از اينكه در جولاي سال 2003 جوزف ويلسون در مطبوعات ادعاهاي دولت بوش مبني بر خطرناک بودن عراق را اغراق آميز خواند. براي اولين بار نام همسر ویلسون به نام والري پلام به عنوان مأمور سيا توسط يك روزنامه نگار محافظه كار به نام روبرت تواك در رسانه هاي آمريكا ظاهر شد. خود ویلسون تا آن زمان نمی دانست که پلام یک مامور سیا است و..

نباید انتظار داشته باشید که در این جریان واقعیات بصورت کاملا درست و بی نقص تبدیل به فیلم شده باشد، داستان زندگی این زوج عجیب به قدری به امنیت آمریکا وابسته است که علنا بعضی از حقایق این ماجرا محو شده است! معمولا در فیلمهایی که با نام ” بیوگرافی ” مطرح می شوند اسامی اشخاص بصورت تصادفی انتخاب می شود ، اما در فیلم ” بازی منصفانه ” تمام اسامی واقعی است ( شما حتی می توانید نام ” دیک چنی ” دیو2 5cfانه را در فیلم بیابید! ) با اینحال تمام تلاش سازندگان فیلم برای متقاعد کردن تماشاگر برای باور کردن اتفاقات فیلم به شکست می انجامد. بدون شک تماشاگران آمریکایی فیلم که در جریان این رسوایی بودند به خوبی درک می کنند که فیلم از بسیاری جهات ملاحظات امنیتی داشته است.حداقل کسانی که مختصرا از سیاست های کشور آمریکا ( داخل و خارج ) مطلع هستند متوجه خواهند شد که مرز بین واقعیت و خیال در فیلم ” بازی منصفانه ” بسیار زیاد است. اما  فیلم دو بازی فوق العاده دارد ، ” نائومی واتس ” در نقش ” والری پلام ” بازی بسیار محکمی ارائه داده است که علی رغم غیر حقیقی بودن شخصیت اش بیننده را با خود همراه می کند و اجازه نمی دهد که بیننده در حین تماشای فیلم ” پلام ” را باور نکند، و دومی ” شان پن ” که به نظر می رسد سودای گرفتن اسکاری دیگر را در سرش می پروراند، ایفای دیالوگها و مونولگهای ” شان پن ” در نقش ” جوی ویلسون ” بسیار عالی است و تماشاگر حداقل می تواند مدتی فکر کند که ” پن ” واقعا ” ویلسون ” است.

بازی منصفانه ” فیلمی است که قصد شفاف سازی و پرداختن به جزییات موضوع ” ویلسون و پلام ” را دارد اما با توجه به محدودیت های سیاسی نتوانسته تصویری قابل قبول از آنچه رسوایی اطلاعاتی دستگاههای امنیتی آمریکا یاد می شود نشان دهد. هر چند هنوز فیلم دو بازیگر توانا دارد که مطمئنا ارزش دیدن دوباره آنها بعد از فیلم ” 21 گرم ” تجربه لذت بخشی خواهد بود.

 

منتقد : میثم کریمی

                                                                                                                                                          
 
 
 

  بازی منصفانه: 3 619Fair Game

کارگردان : Doug Liman

نویسنده : Jez Butterworth ، John-Henry Butterworth

بازیگران :

Naomi Watts  …  Valerie Plame

Sean Penn  …  Joe Wilson

Ty Burrell  …  Fred

Jessica Hecht  …  Sue

و……………

ژانر : درام – بیوگرافی

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 108 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها