صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم Monsters ( هیولاها )

نقد و بررسی فیلم Monsters ( هیولاها )

 

بعد از دیدن چندین فیلم پر هزینه هیولایی! دیدن فیلم کوچک ( از نظر بودجه ساخت ) و جمع و جوری مثل ” هیولاها ” می تواند جذابیت زیادی داشته باشد. ” هیولاها ” را می توان ادغام 2 فیلم ” کلاورفیلد ” و ” ناحیه 9 ” نامید. البته هدف از مقایسه این دو

شباهت ظاهری آنها به مقاله موجودات بیگانه است وگرنه از نظر ساختاری و فیلمسازی این فیلم بسیار شخصی تر از 2 فیلم دیگر است.

 

6 سال پیش سازمان فضایی ناسا این حقیقت بزرگ را کشف کرد که موجودات بیگانه فضایی در منظومه شمسی وجود دارند بنابراین یک کاوشگر را برای جمع آوری نمونه و جستجو درباره این موجودات به فضا فرستاد اما این کاوشگر در حین انجام ماموریت منفجر شد. مدتی بعد از این فاجعه موجوداتی که ناسا از آن صحبت می کرد به زمین می آیند و نیمی از کشور مکزیک را تسخیر می کنند. ارتش ایالات متحده و مکزیک برای از بین بردن آنها با یکدیگر همکاری می کنند تا منطقه را امن سازند. این منطقه که  موجودات در آن حضور دارند قرنطینه شده است و اصطلاحا به آن مکان ” بخش آلوده ” می گویند. در این بین یک روزنامه نگار به نام اندرو کاولدر ( اسکات مکنایری) وظیفه همراهی و محافظت دختر رئیسش که سامانتا  ( ویتنی ابل ) نام دارد را بر عهده دارد که قصد سفر به منطقه آلوده در نزدیکی مرز دارد و..

 

انتظار این را نداشته باشید که در دائما در فیلم موجودات بیگانه یا چیزی شبیه آن را مشاهده کنید! تقریبا 70 دقیقه از زمان فیلم شامل سفر سامانتا و اندرو و اتفاقاتی که برای آنها رخ می دهد می شود.  فیلم هیولاها” موفق می شود در مدت زمان کوتاهی که در اختیار دارد به خوبی داستان خود را پیش ببرد، علاقه ای که بین اندرو و سامانتا در میانه فیلم ایجاد می شود به بهترین شکل در فیلم پروش داده شده است و تماشاگر ناگهان این دو را علاقه مند به یکدیگر نمی بیند! البته نباید از بازی عالی دو بازیگر فیلم نیز به سادگی گذشت، ” ” ابل ” و ” مکنایری ” دو بازیگر انگلیسی هستند که با توجه به اینکه تقریبا تنها بازیگران فیلم می باشند، بازیهای چشمگیری از خود به نمایش گذاشته اند. اما فیلم فاقد صحنه های حمله موجودات بیگانه نیست. یکی از بهترین صحنه های فیلم صحنه ای است که اندرو و سامانتا در شهر توقف می کنند و شب به راه خود ادامه می دهند و در این بین موجودات بیگانه نیز آنها را همراهی می کنند. این صحنه با اینکه کوتاه است اما به خوبی پرداخته شده است و استرس زیادی به تماشاگر وارد می کند. کارگردان فیلم ” گارتث ادواردز ” است که به عنوان کارگردان/نویسنده/فیلمبردار و مسئول جلوه های ویژه! در این فعالیت می کند. ” ادواردز ” که این فیلم اولین تجربه سینمایی اش می باشد، با توجه به بودجه کم فیلم توانسته به خوبی از عهده کارگردانی فیلم برآید. ” ادواردز ” 2 وظیفه خود در این فیلم را به خوبی انجام داده است ، اولی بسط و گسترش رابطه ی عاطفی است که قرار است به مرور  بین اندرو و سامانتا به وجود بیاید و دیگری نشان دادن موجودات غیر زمینی. با توجه به اینکه این فیلم پر هزینه نیست بنابراین کارگردان توانسته با زیرکی از نشان دادن این موجودات در روز روشن و با جزییات پرهیز کند زیرا نیازمند هزینه زیادی برای جلوه های ویژه می شد، بنابراین شما هرگز نمی توانید این موجودات را به طور کامل ببینید ، با اینحال صحنه حمله موجود فضایی به ماشین به مراتب بهتر از نمونه مشابه اش در فیلم ” پارک ژوارسیک ” است!

 

هیولاها ” فیلم کم هزینه ای است که توانسته به خوبی از عهده ژانر بلند پروازانه ی خود برآید. این فیلم مثال خوبی برای کسانی است که معتقدند یک فیلم تخیلی که موجود فضایی هم دارد باید حتما پرهزینه باشد. ” هیولاها ” فیلمی عاشقانه است که موجود فضایی نیز دارد!.

منتقد : میثم کریمی
 

هیولاها : Monsters

کارگردان : Gareth Edwards

نویسنده : Gareth Edwards

بازیگران :

Whitney Able  …  Samantha Wynden

Scoot McNairy  …  Andrew Kaulder

و……………

ژانر : درام – ترسناک

درجه سنی :  R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 94دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها