صفحه اصلی > زرین سینمایی هفته : از توهین به رامبد جوان و خانواده اش در دنیای مجازی تا ” احمق ” خطاب کردن منتقدان توسط کارگردان مشهور دنیا / زرین سینمایی هفته ( شماره 61 )

از توهین به رامبد جوان و خانواده اش در دنیای مجازی تا ” احمق ” خطاب کردن منتقدان توسط کارگردان مشهور دنیا / زرین سینمایی هفته ( شماره 61 )

3433f7165231

Zarinدر هفته ای که گذشت پسرِ جکی چان، هنرپیشه مشهور سینما به تحمل 6 ماه حبس به دلیل استعمال مواد مخدر محکوم شد که مجازات قانون شکنی اش بوده است. اما بخش لوح بگیر قضیه اینجاست که این پسرِ سر به هوا بطور کامل پذیرفته که اشتباه کرده و گفته که مثل یک مرد می خواهم دوران محکومیتم را سپری کنم و بعدش هم که بیرون آمدم، عین بچه آدم به زندگی ام ادامه بدهم و یکم آبرو برای پدر محترمم نگه دارم که داره تلاش میکنه مواد مخدر رو از بچه های مردم دور کنه اما بچه خودش گرفتار اون شده! در این قضیه اتفاقا خودِ جکی چان هم خواسته که مجازات پسرش شامل تخفیف نشود تا حسابی درس عبرتی شده باشه برای خودش.

از این رو ، به دلیل آنچه که « سر به سنگ خوردن و ابراز پشیمانی و عذرخواهی بازیگر جماعت » می نامیم، لوح زرینی را به پسرِ جکی چان تقدیم میکنیم و تشویقش می کنیم که هرچه زودتر زندگی خودش را پیدا کند و دیگه هم سراغ اینجور چیزها نرود.

2 1 201516155159

68466در هفته ای که گذشت دیوید کراننبرگ یک قاطی اساسی کرد و گفت که منتقدانی که در سایت ها و دنیای مجازی نقد می نویسند احمق و نادان هستند! این فیلم‌ساز 72 ساله کانادایی گفت که منتقدان «مشروع» که بیشتر با رسانه‌های سنتی کار می‌کنند، در عصر اینترنت قافیه را به منتقدان آنلاین باخته‌اند. وی افزود: «بعد، این همه آدم‌های دیگر وجود دارند که خودشان را منتقد می‌دانند و و وقتی نوشته‌شان را می‌خوانی، می‌بینی که اصلاً بلد نیستند بنویسند. یا اگر بتوانند بنویسند، نوشته‌شان نشان می‌دهد که کاملاً احمق و نادان هستند.»

ظاهرا استاد کراننبرگ فراموش کرده اند که منتقدان سنتی هم نقد می نویسند و اتفاقا کلی نقدشان خریدار هم دارد و خیلی سرحال دارند کارشان را می کنند بندگان خدا. حالا چون یک عده ای از کار شما خوششان نیامده ، شما باید آنها را احمق و نادان بدانید؟ شما احیانا در سال گذشته در کنار جناب داریوش مهرجویی هنگام مصاحبه درباره فیلم « اشباح » ننشسته بودید؟

بهرحال ، ما اینجا به دلیل آنچه که « بی ادبی کارگردان حسابی دنیا » می نامیم، تمشک زرینی را تقدیم دیوید کراننبرگ می کنیم و امیدواریم که رفتاری محترمانه تر را پیش بگیرد. من آخرش باید ببینم شما یه سر اینجا نیامده اید و با بعضی از فیلمسازان ما همکلام نشده اید یا نه!

ghasemk51114

68466در این هفته قصد داریم یک تمشک زرین را هم نه به یک فرد خاص بلکه به یک تفکر مشخص اهدا کنیم که خیلی همچنین با شیب تند در حال جا خوش کردن در فرهنگ عمومی هنرمندان است و آن هم شکایت از این و آن به هر بهانه ای است!

بهانه این اهدای تمشک زرین را هم قضیه مربوط به آقای فتوره چی و سرکار خانم بهاره رهنما هست که اینقدر زشت شده که کمتر کسی می تواند سرش را بالا بگیرد و در موردش صحبت کند. ما اینجا ابدا طرفدار صحبت های غیرمحترمانه آقای فتوره چی و کلا صحبت های ” فتوره چی وار ” نیستیم اما با آن بخش قضیه هم که هرکسی هرچی می گوید می کشاننش به دادگاه نیستیم. الان در مورد این اتفاق ظاهرا دوباره سرکار خانم رهنما آقای فتوره چی را در مراسمی دیده و باهاش صحبت کرده و اعلام کرده که از شکایتش منصرف شده و مشکل به خیر و خوشی پایان یافته است!

اما قضیه تمشک بگیر قضیه اینجاست که نه تفکر افرادی نظیر جناب فتوره چی پسندیده هست و نه رفتار خانم رهنما که به یکباره به دادگاه مراجعه می کنند و حسابی قضیه را پیچیده می کنند. تنها نکته ای که لازم می بینم به آن اشاره کنم این هست که عزیزان هنرمند کشور ، شما همان افرادی هستید که برای جلب رضایت شاکیان پرونده های قتل و قصاص، ویدئو منتشر می کنید و از گذشت صحبت میکنید و هرکاری میکنید تا اولیای دم رضایت دهد که اتفاقا خیلی هم خوب و پسندیده هست اما متاسفانه خودتان از یک حرف به هیچوجه نمی گذرید و سعی می کنید هرطور که شده ضربه تان را به طرف مقابلتان بزنید و او را به دادگاه بکشانید و ایراد اتهام هم « تشویش اذعان عمومی » و « توهین » عنوان کنید!

بهرحال، به دلیل آنچه که « باب شدن فرهنگ شکایت و پوست از سر کندن این و آن در دنیای هنر و مطبوعات » می نامیم، تمشک زرینی را به تفکر « شکایت بابت هر چیزی » اهدا میکنیم و امیدواریم کم کم این بذر بی اخلاقی ریشه کن شود که در آن نه آقای فتوره چی به یکباره یک متن عجیب و کینه وار منتشر کند و نه خانم رهنما و اطرافیانش تا این حد قضیه را به قانون و زندان و سند و وکیل و حکم و… بکشانند!

Un23

68466آقا چیزی به شروع دهه فجر انقلاب اسلامی باقی نمانده و مطابق معمول هر سال مهمترین رویدادهای تئاتری و سینمایی کشور قرار هست در این ایام رخ دهد. اما به تازگی از پوستر دو جشنواره فیلم و تئاتر فجر رونمایی شده که کلی صدای مردم و هنرمندان را درآورده است.

نمی دانم شاید من خیلی متوجه زوایای هنری قضیه نمی شوم اما از آنجایی که تمشک و لوح ملت را بنده اهدا میکنم،قصد دارم تمشک زرینی را تقدیم طراحان پوستر این دو جشنواره کنم که به نظر می رسد حوصله زیادی برای طراحی خلاقانه پوستر به خرج نداده اند. پوستر جشنواره تئاتر فجر که دیگه…

10167990 76617054400

68466رامبد جوان در هفته ای که گذشت در یک برنامه تلویزیونی خاطره ای تعریف کرد که برایش کلی دردسر شد. این درسر نه شامل محتوای خاطره اش بلکه به نحوه اجرای این خاطره مربوط می شد که باعث دلخوری هموطنان سیستانی شد بطوریکه معتقد بودن رامبد جوان با اجرای خاطره اش، به آنها توهین کرده و به همین دلیل ریختن سر این بنده خدا در شبکه های اجتماعی و هرچه خواستند نثارش کردن به شکلی که نمی شود پیامها را در اینجا قرار داد!

عزیزان من، دوستان من، مهربانان من، آخه شما چه دیدید که بر سر این بنده خدا ریختید و خودش و خانواده اش را مورد توهین قرار دادید؟ خیلی قصد ورود به این قضیه را ندارم اما به دلیل آنچه که « بی ادبی یک سری افراد، آن هم بی دلیل، به بازیگر حسابی مملکت » می نامیم، تمشک زرینی را به این عزیزان تقدیم می کنیم و امیدواریم که دیگه به محض شنیدن لهجه شیرین شهرشان در اولین واکنش به این فکر نیفتند که فرد در حال توهین کردن به آنهاست.

 

ذره بین

* شما می توانید گزینه های ” لوح زرین بگیر یا تمشک بگیر” سینمایی یا تلویزیونی تان را به ما معرفی کنید تا آنها را در همین بخش معرفی کرده و جوایزشان را تقدیمشان کنیم!

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها