صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : « مست عشق » نیامده به شبکه ماهواره ای فروخته شد!

« مست عشق » نیامده به شبکه ماهواره ای فروخته شد!

مست عشق

پس از ماه‌ها نامه‌نگاری و درگیری رسانه‌ای میان تهیه‌کنندگان ایرانی و ترکیه‌ای پروژه «مست عشق» خبر رسیده جدیدترین ساخته حسن فتحی برای پخش به یک شبکه ماهواره‌ای فارسی زبان فروخته شده است.

پاییز سال قبل بود که خبر آماده شدن «مست عشق» زیر نظر سرمایه‌گذار ترکیه‌ ای این فیلم در قالب فیلم و سریال منتشر شد. این خبر با واکنش تند حسن فتحی و مهران برومند مواجه شد و آنها با اعلام باقی ماندن فیلمبرداری ۸ سکانس تهدید کردند هر گونه اقدام فنی روی فیلم بدون نظر آن‌ها پیگرد قانونی دارد. در مقابل سرمایه‌گذار ترکیه‌ای از طولانی شدن فیلمبرداری و ۷۰ ساعت راش برای یک فیلم ۹۰ دقیقه‌ای انتقاد کرد. این جنجال‌ها مدتی به پایان رسید تا اینکه طی روزهای گذشته یک شبکه ماهواره‌ای فارسی‌ زبان با پخش تیزرهایی از پخش سریال «مست عشق» خبر داده است.

سرمایه‌گذار ترکیه‌ای پروژه اعلام کرده تدوین و مراحل فنی این فیلم به پایان رسیده و با توجه به عدم اقدام طرف ایرانی برای اکران، قرارداد پخش سریال «مست عشق» با این شبکه ماهواره‌ای بسته شده و این روزها دوبله فارسی آن در حال انجام است تا پخش آن آغاز شود.

در پی انتشار این خبر، حسن فتحی آن را تأسف آور  و سندی آشکار بر رفتار سوداگرانه و غیراخلاقی سرمایه‌گذار ترکیه‌ای عنوان کرد و پرسش هایی نیز از مهران برومند، تهیه‌کننده ایرانی پروژه مطرح کرد.

این کارگردان سینما در متنی که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده، دراینباره نوشت:

خبر تأسف آور بود و سند آشکار دیگری بر رفتار سوداگرانه و غیر اخلاقی و غیر قانونی سرمایه گذار تُرک که بنا بر نظر سرمایه گذار ایرانی فیلم ، تنها در حدود ٣٠ درصد فیلم سرمایه گذاری کرده است !

 مست عشق

هر چند شکایات حقوقی و کیفری از طرف تُرک و از طریق مراجع قضایی کشور ترکیه در حال پیگیری ست ، اما تهیه کننده ایرانی فیلم باید پاسخگوی این پرسش باشند که چرا علیرغم هشدارهای مکرر بنده ، مدیر تولید ، مدیر فیلمبرداری و تنی از بازیگران و همکاران ترک و ایرانی مبنی بر اجتناب از اعتماد مفرط و یکسویه به طرف تُرک ، این تذکرات را جدی نگرفتند تا حدی که طرف تُرک بخود اجازه داد تا راش های فیلم را نه تنها گروگان گرفته، بلکه خلاف اصول حرفه ای بدون اطلاع کارگردان و تدوینگر کار ، اقدام به تدوین ناشیانه و آماتوری فیلم و بر خلاف توافق مکتوب شده طرفین جهت ساخت یک فیلم سینمایی، آن را تبدیل به یک سریال چند قسمتی کند !

جناب تهیه کننده چرا زمانی که طرف تُرک از طریق یکی از افراد رسانه ای خود در ایران، بیانیه موهن و سراپا دروغی را منتشر کرد و در آن به کذب ادعا کرد، فیلمبرداری این فیلم شانزده هفته طول کشیده ، اسناد تعداد جلسات فیلمبرداری را ارائه نکردید تا بر همگان معلوم شود چیزی بیش از حداکثر ۵٢ جلسه فیلمبرداری نداشته ایم – یعنی به مدت هشت هفته نه شانزده هفته – و طرف ترک حتی روزهایی را که بدلیل ناتوانی در فراهم کردن لوکیشن تعطیل اعلام کردند ، به رندی و بی انصافی به اسم گروه ایرانی گره زده اند ؟

چرا وقتی طرف ترک در واکنش به اعتراض چند ماه قبل من در اقدام به تدوین خودسرانه عنوان کرد ” این ده ماه کجا بودید؟ ” شما اعلام نکردید که از یک هفته بعد از اقدام به تعطیلی موقت تولید بدلیل مشکل مالی – آنهم در حالی که پنج شش سکانس مهم فیلم فیلمبرداری نشده بود- تا همین هفته های اخیر یعنی چیزی حدود یکسال و نیم بنده در تماس با شما بعنوان تهیه کننده فیلم ، بطور مستمر پیگیر سرنوشت کار بودم – که خوشبختانه اسناد آن هم موجود است.

مست عشق

از این دست پرسش ها بسیار است که می گذاریم بوقت اش اما آنچه مسلم است جناب فرهاد توحیدی و من در مقام نویسندگان فیلمنامه و همچنین بنده در مقام کارگردان و سازنده این فیلم با توجه به مرارت ها و سختی هایی که برای ساخت یک اثر فاخر و درخشان سینمایی کشیده ایم ، تا زمان اعاده کامل حقوق هنری و معنوی این اثر ،پیگیر دعاوی بحقه خود از طریق مراجع حقوقی و کیفری و فرهنگی ترکیه و ایران خواهیم بود.

در ضمن به صاحبان شبکه ماهواره ای (نام این شبکه نزد ما محفوظ است) و هر شبکه تلویزیونی دیگری توصیه می کنم تا زمان صدور حکم قطعی دستگاه قضایی کشورترکیه در این فقره ، از هر گونه مشارکتی با طرف ترک که صاحب تنهاحدود ٣٠ درصد فیلم است ، جداُ خوداری کنند، و علاوه بر پرهیز از عواقب قضایی و قانونی ،لعن و نفرین ابدی عاشقان شمس و مولانا در ایران و ترکیه و سراسر جهان را برای خود نخرند !

«مست عشق» درباره ملاقات مولانا و شمس تبریزی در ترکیه است که فیلمبرداری آن در قونیه با انجام شده است، اثری با بازی شهاب حسینی و پارسا پیروزفر و بازیگران سرشناس کشور ترکیه که امیدواری‌های زیادی نسبت به ساخت یک فیلم موفق و پرفروش درباره مولانا و شمس ایجاد کرده بود ‌و حالا چنین سرنوشتی پیدا کرده است.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود:

مورد عجیب « دورهمی » / شعری که به اشتباه شاعرش مولانا شد!

شارون استون شعری از مولانا در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها