صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : مسعود فراستی خطاب به سعید روستایی: به جایزه بی ارزشت نبال!

مسعود فراستی خطاب به سعید روستایی: به جایزه بی ارزشت نبال!

سعید روستایی مسعود فراستی

مسعود فراستی در پسنی اینستاگرامی خطاب به سعید روستایی، کارگردان فیلم سینمایی «برادران لیلا» و برنده جایزه فیپرشی هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن نوشت به جایزه بی‌ارزش منتقدان «فیبرشی» که در ید قدرت راست‌های نئولیبرال است، نبالید.

به گزارش مووی مگ به نقل از خبرآنلاین، مسعود فراستی، منتقد سینما در پستی اینستاگرامی خطاب به سعید روستایی که فیلمش، «برادران لیلا» در هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن موفق به کسب جایزه بهترین فیلم بخش اصلی جشنواره به انتخاب هیات داوران فدارسیون بین‌المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) شد، چنین نوشت:

«دوستان کن‌رفته کن‌زده، نه فقط در کن، که در ونیز و برلین و اسکار و… دهه‌هاست که دیگر خبری و اثری از هنر نیست. هر چه هست مفهوم‌زدگی است و سیاست‌زدگی بورژوایی. در مورد فیلم‌های غیر اروپایی و امریکایی، پرچم اگزوتیسم همچنان در اهتزاز است و فیلم‌های مضمحل غیرانسانی بی‌هنر با ظاهر عوام‌فریب، به دفاع جدی از سرمایه‌داری مشغولند («پارازیت» را به یاد بیاورید) و طبعا جایزه می‌گیرند.

دوستان از خودبی‌خود نشوید و مرعوب زرق و برق و فرش قرمز. آن‌ها هرگز فیلم ایرانی را بهتر از مردم‌تان نمی‌فهمند و شما نیز یک شبه«جهانی» نمی‌شوید. پس ملی شوید و همیشه ملی بمانید تا بعد احیانا جهانی.

به جایزه بی‌ارزش منتقدان «فیبرشی» که در ید قدرت راست‌های نئولیبرال است، نبالید. این جایزه چند دهه قبل به فیلم اگزوتیک بهمن قبادی «زمانی برای مستی اسب‌ها»، «به خاطر تصویر رقت‌آمیز اما دقیق از مشکلاتی که بین انسان‌ها و اسب‌ها مشترکند» داده شده بود و جایزه امروز به «برادران لیلا»، به خاطر «تصویر دقیق از جامعه پدرسالار» نیز در امتداد همان نگرش پاترنالیستی است. به آن افتخار نکنید و جاهلانه به مردم داغدار همیشه سربلند آبادان تقدیمش نکنید. تحمل حقارت بار گدایی جایزه فرنگی را نپذیرید. فیلم‌تان را برای مخاطب این‌جا، نه آن‌جا با همه جوایزش، بسازید. هیچ فیلمساز جدی برای جایزه فیلم نمی‌سازد.»

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها