صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : انتقاد پل شریدر از انتشار لیست بهترین فیلم های تاریخ توسط «Sight and Soun»

انتقاد پل شریدر از انتشار لیست بهترین فیلم های تاریخ توسط «Sight and Soun»

پل شریدر ژان دیلمان» (Jeanne Dielman

فهرست بهترین فیلم‌های تاریخ نشریه «سایت اند سوند» که پس از یک دهه به‌روزرسانی شد، انتقادات بسیاری را در پی داشته است. فیلم «ژان دیلمان» (Jeanne Dielman) «شانتال آکرم»» در این فهرست رتبه اول را از آن خود کرده تا برای اولین بار فیلمی از یک فیلمساز زن در این رتبه جای بگیرد. پیش از این فیلم تنها سه عنوان «دزد دوچرخه» (Bicycle Thieves)، «شهروند کین» (Citizen Kane) و «سرگیجه» (Vertigo) موفق شده بودند به رتبه اول راه پیدا کنند.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، «پل شریدر» که به تازگی «سرباغبان» (Master Gardener) را کارگردانی کرده، یکی از منتقدین این فهرست تازه است. او مانند همیشه در صفحه فیسبوکش متنی را منتشر کرده است.

شریدر می‌نویسد: «به مدت ۷۰ ساله، نظرسنجی «سایت اند سوند» یک معیار قابل اعتماد اگر نه مترقی برای سنجش رضایت عمومی و اولویت‌ها بوده است. فیلم‌هایی به رتبه‌های بالای فهرست رسیدند، فیلم‌های دیگری سقوط کردند؛ اما زمان برد. ظهور ناگهانی «ژان دیلمان» در رتبه اول اعتبار نشریه را زیر سؤال می‌برد. بی‌دلیل به نظر می‌رسد، گویی یک نفر انگشتش را روی ترازو گذاشته است. اتفاقی که به گمان من پیش آمده.»

نویسنده «گاو خشمگین» (Raging Bull) و «راننده تاکسی» (Taxi Driver) اضافه می‌کند که هیچ اعتراضی نسبت به «ژان دیلمان» به عنوان یک فیلم ندارد اما معتقد است که صعود نسبتاً سریع آن به رده نخست، نتیجه نقصی در ساختار نظرسنجی است.

شریدر می‌گوید: «همان‌گونه که «تام استاپارد» در «جامپرز» (Jumpers) می‌گوید، در دمکراسی مهم نیست چه کسی رأی می‌آورد، مهم این است که چه کسی رأی‌ها را می‌شمارد. با گسترش جامعه رأی‌دهندگان و نظام امتیاز‌دهی، نتیجه نظرسنجی امسال «سایت اند سوند» نه بازتات‌دهنده یک تداوم تاریخی بلکه زد و بندی است که ملاحظات سیاسی در آن رعایت شده. من به فیلم آکرمن علاقه دارم، فیلم بسیار خوبی است، فیلمی برجسته اما رسیدن ناگهانی‌اش به رده اول کمکی به آن نمی‌کند. «ژان دیلمن» باعث می‌شود که در این دوران نه فقط فیلمی مهم در تاریخ سینما بلکه به عنوان نقطه تحول بازبینی‌‌های [جنبش] ووک و تحریف‌شده به یاد آورده شود.»

ده فیلم برتر تاریخ به انتخاب شریدر منتشر شده است:

جیب‌بر (Pickpocket)

داستان توکیو (Tokyo Story)

پرسونا (Persona)

قواعد بازی (The Rules of the Game)

کانفورمیست (The Conformist)

سرگیجه (Vertigo)

این گروه خشن (The Wild Bunch)

متروپلیس (Metropolis)

پدرخوانده (The Godfather)

بانو ایو (The Lady Eve)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها