صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : مصاحبه با کوین کاستنر/ مایل به تکرار نقشهای سابق ام نیستم

مصاحبه با کوین کاستنر/ مایل به تکرار نقشهای سابق ام نیستم

AllFoto.ir 651

 

كوین كاستنر، بازیگر مطرح دهه ۸۰ میلادی سینما، هنوز هم یك بازیگر فعال است و در نقش های مختلف سینمایی ظاهر می شود.

او كه در حرفه فیلمسازی هم چند تجربه دارد، با بازی در فیلم های تسخیرناپذیران، دنیای آب، با گرگ ها می رقصد و رابین هود تبدیل به یك چهره مطرح سینمای جهان شد.

بیشتر فیلم های كاستنر در سال های اول كار بازیگری با موفقیت خوب مالی روبه رو شد و نگاه مثبت منتقدان را هم در پی داشت.

با آن كه فیلم های جدیدتر كاستنر موفقیت كارهای گذشته او را تكرار نكرده اند، ولی این بازیگر ۵۷ ساله هنوز هم فعالیت همه جانبه خود را در جلو و پشت دوربین كم نكرده است البته بالارفتن سن، مانع از این می شود كه او نقش جوان اول فیلم های سینمایی را به عهده بگیرد.

با این حال، صنعت سینما و فیلمسازان هنوز وی را برای نقش های مهم فیلم های خود انتخاب می كنند. طی هفته قبل، ناگهان اعلام شد كاستنر قرارداد بازی در سه فیلم جدید را امضاء كرده است. برای بازیگری در سن و سال وی، روبه رو شدن با این تعداد پیشنهاد سینمایی حكم یك خبر خوش را دارد.

یكی از این فیلم ها، پروژه مهم و پرخرج «جك راین» است كه قرار است دوباره احیا شود. آخرین فیلم كاستنر «آدم های كمپانی» بود كه سال ۲۰۱۰ روی پرده سینماها رفت.

فیلم بعدی او قسمت تازه مجموعه فیلم اكشن ابر فرمانده سوپرمن به نام «مرد آهنی» است كه به احیای این مجموعه فیلم پرداخته و زك اشنایدر كارگردان آن است. این فیلم برای تابستان سال آینده میلادی اكران عمومی خواهد شد. كاستنر در این گفت وگوی اینترنتی درباره جنبه های مختلف كار بازیگری خود صحبت می كند.

در تعدادی از فیلم های سینمایی خود در نقش یك قهرمان بازی كردید. ایفای نقش قهرمان فیلم ها را دوست دارید؟

قهرمانان واقعی كسانی هستند كه زمین می خورند و شكست را تجربه می كنند و دوباره بلند شده و سرپا می ایستند. این آدم ها در پایان ماجرا پیروز می شوند، زیرا به آرمان ها و ایده آل های خود وفادار می مانند. آنها هیچ وقت از اعتقادات و دیدگاه های خود برنمی گردند. برای من همیشه جالب بوده كه نقش این قهرمانان واقعی را حداقل جلوی دوربین بازی كنم و برای خودم موقعیت آنها را مرور كنم.

از كارنامه كاری و فیلم هایی كه بازی كرده اید راضی هستید؟

فیلم هایی را كه بازی، تهیه و كارگردانی كرده ام دوست دارم و خوشحالم كه با این پروژه ها همكاری داشته ام. البته همیشه نمی توان از نتیجه كار راضی بود، ولی در كل از تصمیم هایی كه گرفته ام راضی ام. به هر حال، این خود من بوده ام كه این تصمیم ها را گرفته ام و در این فیلم ها بازی كرده ام. فكر می كنم این نكته اهمیت خیلی زیادی دارد كه زندگی و كار پیش برود و من به عنوان یك بازیگر باید با پروژه های مختلف همكاری كنم.

چقدر انتخاب هایتان تابع گیشه بوده است؟

نسبت به موقعیت خودم آگاهی كامل دارم. می دانم كدام فیلم ها را دوست نداشته ام و مجبور به بازی در آنها شده ام. وقتی فیلمی را بازی می كنم، نمی دانم واكنش منتقدان و تماشاگران نسبت به آن چه خواهد بود. آیا این فیلم آنها را ناامید می كند؟ جدول گیشه نمایش و فروش هفتگی فیلم ها، اهمیت بسیار زیادی در كار ما بازیگران دارد. زندگی بسیاری از ما بازیگران محدود به وضعیت جدول گیشه نمایش است. فروش یا عدم فروش فیلم ها، نقشی تعیین كننده در وضعیت همه ما دارد. این روزها شهرت حكم یك عامل مهم را دارد. وقتی شما مشهور و موفق هستید، زندگی خانوادگی و هنری بهتری هم دارید. شاید من نخواهم به این شیوه زندگی كنم، ولی زمانی كه شما یك بازیگر می شوید، مجبورید یكسری كارهایی را انجام دهید و یكسری كارها را خیر.

هیچ وقت به فكر این نیفتادید كه دنباله فیلم های موفق خود را بازی یا تهیه كنید؟

شاید بازیگران دیگر دوست داشته باشند قسمت دوم فیلم های موفق و پرفروش خود را كار كنند، ولی من هیچ وقت مایل به چنین كاری نبوده ام. علاقه ای به تكرار خودم ندارم و فكر نمی كنم انجام این كار خوب باشد. به همین دلیل است كه شما شاهد تولید «با گرگ ها می رقصد ۲» یا «بادیگارد ۲» یا دیگر فیلم های موفق من نبوده اید.

وقتی قرار باشد برای بازی در نقشی تفاوت ظاهری زیادی با چهره واقعی تان پیدا كنید، ناراحت نمی شوید؟

بازیگری یعنی همین. در عین حال، جذابیت خاصی دارد كه شما روی پرده خیلی شبیه خودتان نباشید. تماشای خودم در چنین حالتی، خیلی لذتبخش است. حرفه بازیگری این امكان را می دهد كه تبدیل به آدم دیگری شوم به همین خاطر، وقتی در پروژه های خاص كار می كنم، تمام تلاشم این است كه كاملا با كارگردان هماهنگ باشم. اگر قرار است وزن كم كنم یا اضافه وزن بیاورم، دقیقا آنچه را كه كارگردان می گوید انجام می دهم. برای مثال، برای بازی در «برعكس خشم» (۲۰۰۵) باید مقدار زیادی وزن اضافه می كردم. به همین خاطر برای مدتی به پرخوری روی آوردم و شیرینی جات مهم ترین غذایم بود.

درباره هالیوود چه نظری دارید؟

كاستنر: نسبت به موقعیت خودم آگاهی كامل دارم. می دانم كدام فیلم ها را دوست نداشته ام و مجبور به بازی در آنها شده ام. وقتی فیلمی را بازی می كنم نمی دانم واكنش منتقدان و تماشاگران نسبت به آن چه خواهد بود

هالیوود سبك و روش خاص خودش را دارد، اما هنرمندانی هستند كه حرف خود را به تهیه كنندگان و كمپانی ها دیكته می كنند. این طور هم نیست كه هر چه آنها می گویند، انجام شود. اما هیچ وقت به این نكته فكر نكرده ام كه هالیوود باید چگونه باشد یا من باید در قبال آن چه برخوردی داشته باشم، ولی از همان زمان كه وارد حرفه بازیگری شدم و پس از آن كارگردانی را هم تجربه كردم، هیچ وقت به دنبال فیلم های آوانگارد نبودم. حقیقت را بخواهید، فیلم هایی را كه قابل فهم برای عامه مردم نیستند، دوست ندارم. همیشه دنبال بازی در فیلم هایی بوده ام كه مخاطب عام داشته و تماشاگران در سنین مختلف به تماشای آن می نشینند. برای من، فیلمی با مخاطب اندك جذابیتی ندارد. برایم مهم است كه تماشاچی از دیدن فیلمم لذت ببرد. نمی خواهم تماشاچی ام را از دست بدهم. البته این نكته را می دانم تمام فیلم هایی را كه بازی كرده ام در این قالب جای نمی گیرد و این طور نیست كه همه آنها تماشاگر زیادی داشته اند، اما تلاشم همیشه این بوده كه در این جهت گام بردارم.

برخی رسانه های گروهی به موضوع شكارچی بودن شما و حمل سلاح اشاره می كنند. موضوع اجازه حمل سلاح همیشه یكی از بحث های داغ رسانه ای در آمریكا بوده است و تیراندازی در ایالت كلرادو هم به آن دامن زده است.

بله من یك شكارچی هستم، ولی اعتقاد دارم در رابطه با حمل سلاح باید یك قانون مدون و محكم وجود داشته باشد. ما در این رابطه نه به یك قانون، كه چندین قانون نیاز داریم. من از اسلحه ام برای شكار در محل های قانونی و تعیین شده توسط مراجع رسمی استفاده می كنم.

حمل سلاح و نحوه استفاده از آن باید قانونمند باشد تا جامعه و مردم با خیال راحت به زندگی شان ادامه دهند. وقوع اتفاقاتی مثل آنچه در سالن سینمای كلرادو هنگام نمایش فیلم بتمن رخ داد (كه یك مرد مسلح با تیراندازی به تماشاگران ۱۸ نفر آنها را كشت) بسیار دردآور است و به همه ما یادآوری می كند كه در این ارتباط باید گام های جدی برداریم و سعی كنیم احتمال وقوع چنین اتفاقاتی را به حداقل برسانیم.

فیلمنامه در فیلم های شما و انتخاب هایی كه می كنید چه نقشی دارد؟

ما باید به فیلمنامه به عنوان یك شكل (فرم) هنری خاص نگاه كنیم. كار نگارش فیلمنامه بسیار سخت است و اصلا آسان نیست. در این رابطه تجربه كرده ام و باید بگویم كار بسیار ویژه ای است. هر كسی توانایی انجام این كار را ندارد. پیداكردن مواد اولیه و سوژه چندان راحت نیست. پس از پیداكردن آن هم تازه وارد مرحله سخت تر كار یعنی پرورش و گسترش آن می شوید. همیشه به كار فیلمنامه نویسان اعتقاد داشته ام و جزو كسانی هستم كه معتقدم باید برای فیلمنامه هایی كه ارزشمند هستند، پول خرج كرد.

برخی از بازیگران فكر می كنند متفاوت بودن امر ویژه ای است. شما چطور؟

خیلی ها فكر می كنند می توانند در زندگی دست به كارهای متفاوت بزنند، اما چندتای آنها موفق بوده اند؟ من از آنچه تا به حال انجام داده ام، راضی ام. شاید همیشه از نتیجه و حاصل كار خشنود نبوده ام، ولی خوشحالم كه تصمیمی گرفته و سعی كرده ام آن را عملی كنم. خیلی زیاد به فكر متفاوت بودن نبوده ام. می دانید، شما وقتی كاری را درست انجام دهید مورد توجه قرار می گیرید و مثل این است كه كار متفاوتی انجام داده اید.

وقتی فیلمی را بازی می كنید، می توانید حدس بزنید با موفقیت مالی همراه خواهد شد یا خیر؟

همیشه می دانستم یك فیلم خوب چگونه فیلمی است و فیلمی كه بازی كرده ام خوب بوده یا نه، اما معمولا نمی دانم یك فیلم پرفروش چگونه فیلمی است و این یا آن فیلمی كه بازی كرده ام، فروش خوب و بالایی در جدول گیشه نمایش می كند یا خیر. «جنگ» (۱۹۹۴) یك فیلم خوب بود، ولی در جدول گیشه نمایش تبدیل به یك كار پرفروش نشد. همین طور «یك دنیای كامل» (۱۹۹۳) . خب، من چه كار باید بكنم؟ آیا باید به بازی در این جور فیلم ها پشت كنم؟ نمی توانم چنین كاری را انجام دهم. وقتی در یك فیلم خوب بازی می كنم احساس رضایت دارم و همین برایم كافی است. به همین خاطر است كه «آقای بروكس» (۲۰۰۷) را دوست دارم.

با آن كه موافق ساخت قسمت های جدید فیلم های خود نیستید، ولی قرارداد بازی در قسمت جدید مجموعه فیلم جك راینی را امضاء كرده اید.

خب، جك راین فیلمی از خود من نیست و یك پروژه مستقل سینمایی محسوب می شود. كنت برانا ـ كه فیلم را كارگردانی می كند ـ با من تماس گرفت و دعوت كرد تا با او همكاری كنم. نقش خوبی برایم در نظر گرفته است. فیلم سه شخصیت مهم دارد. یكی خود جك راین مامور ضدجاسوسی با بازی كریس پاین است و دومی كاراكتر منفی قصه است كه خود برانا نقش او را بازی می كند. شخصیت من هم سومین آدم مهم قصه فیلم به حساب می آید.

جام جم آنلاین

ذره بین : کوین خان تا حالا چند نفر رو شکار کردی؟!

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها