صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم ترسناک درباره تعطیلات که باید ببینید! + تصاویر

10 فیلم ترسناک درباره تعطیلات که باید ببینید! + تصاویر

ruins

در شرایطی که دنیای گردشگری پس از دو سال دست و پنجه نرم کردن با معضل کرونا در حال بازگشت به شرایط عادی است، بسیاری منتظر رفتن به مکان های مورد نظر خود برای تعطیلات هستند. بدین ترتیب داشتن یک تعطیلات آرامش بخش و خاص در صورتی که وضعیت مالی اجازه دهد، یکی از اولویت های بسیاری از همه ماست. اما قلمرو فیلم های ترسناک به ما آموخته است که تعطیلات، گشت و گذارهای آخر هفته و سفرهای چند روزه همیشه آنطور که تصور می کنیم بی نقص و رویایی نیست. در طی دهه ها، ژانر وحشت توانسته به شکل فوق العاده ای از دروازه تعطیلات برای روایت داستان های ترسناک و وحشت آور استفاده کند. چه کلیشه کلاسیک سندرم «فرد غریبه» باشد، چه نبرد با عناصر مختلف، سنت های محلی رازآلود یا تنها عشاقی که علیه یکدیگر وارد عمل می شوند، تعطیلات می تواند فضای بی نقصی برای یک فیلم ترسناک باکیفیت باشد.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، این تعطیلات ممکن است هفته ها در زیر آفتاب باشد، شاید سفرهای ساده ای به یک نقطه زیبای محلی باشند یا می توانند یک سفر بسیار طولانی به قاره ای دیگر با هدف یک ماموریت یا کشف علمی. د هر صورت چنین تعطیلاتی فرصتی را فراهم می کنند که به شکل خلاقانه ای با یک داستان ترسناک و فاجعه بار روبرو شویم. با داشتن این موضوع در ذهن، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ فیلم به شدت ترسناک و باکیفیت در مورد تعطیلات آشنا کنیم که تماشای آن ها را به شما توصیه می کنیم.

A Perfect Getaway

۱۰- A Perfect Getaway

اگر یک فیلم ترسناک هیجان انگیز به نام A Perfect Getaway داشته باشید، به احتمال فراوان آن سفر کوتاهی که در تیتر آن می بینیم فاصله زیادی با یک مکان «بی نقص» و عالی دارد. فیلم A Perfect Getaway که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد بازیگران بسیار برجسته ای دارد- میلا یووویچ، تیموتی اولیفنت، کیل سانچز، مارلی شلتون، استیو زان و البته کریس همسوورث- که در این فیلم از دیوید توهی دور هم جمع شده اند. داستان فیلم در هاوایی روایت می شود و در مورد سه زوج در دوران تعطیلات است در شرایطی که تحقیقاتی از سوی پلیس برای شناسایی زوجی که مسئول قتل دو توریست دیگر هستند در جریان است. رازآلودگی و تنش های بسیاری در این فیلم وجود دارد، جایی که هر یک از زوجین دیگری را مسئول قتل ها می داند.

بزرگ ترین نقطه قوت فیلم A Perfect Getaway این است که شما را در مسیر بی اعتمادی و ظن نسبت به زوجین پیش می برد و برای همیشه تخم تردید را در ذهن شما در مورد شخصیت های منفی واقعی فیلم می کارد. در این لحظات است که این فیلم واقعاً می درخشد و اذیت و آزارها و شوخی های سراسر فیلم، لایه ای جدید از جذابیت را به این فیلم می بخشد، فیلمی که در ابتدا شاید از نگاه بسیاری یک فیلم کلیشه ای در مورد به بیراهه رفتن یک تعطیلات بود. در مورد پایان فیلم نیز A Perfect Getaway بامزه است و در شرایطی که یک پیچش داستانی احمقانه در کار نیست، هنوز هم افشاگری آن چیزی است که با روح فیلم سازگاری دارد.

Turistas

۹- Turistas

فیلم Turistas که با نام Paradise Lost نیز شناخته می شود در مورد یک دوران تعطیلات کوله پشتی گردی در برزیل است که به یک سناریو ترسناک در مورد قاچاق اعضای بدن انسان تبدیل می شود. این فیلم که در سال ۲۰۰۶ با فهرستی از بازیگران برجسته مانند جاش دوهامل، ملیسا جرج، الیویا وایلد و بو گارت منتشر شد، فیلمی به کارگردانی جاش استاکول است که در آن گروهی توریست و کسانی که برای تعطیلات آمده اند، با مواد مخدر مسموم شده و به اسارت گرفته می شوند. عامل این اعمال مردی به نام زامورا است که قصد دارد اندام های بدن آن ها را در ازای تمام اندام هایی که در سال های اخیر از برزیلی ها گرفته شده است، بیرون بکشد.

اگر چه کمی این ایده غیرمنطقی و مزخرف است اما Turistas فیلمی بسیار موثر و گاهی اوقات به شدت خشن و ویرانگر است. این فیلم بسیار پرتنش، بسیار ترسناک است و یک سکانس خاص در مورد ورود آب به غار در آن وجود دارد که بسیار واقعی جلوه کرده و شما را روی صندلی تان نیم خیز می کند، در حالی که فیلم سکانس های ترسناک بسیار دیگری نیز دارد. البته به وضوح خواهید دید که در اینجا با فیلمی مواجه هستید که قصد داشته از فاز پورن شکنجه ای نهایت استفاده را ببرد، همان ژانری که یکی دو سال قبل تر، پیشگام آن فیلم های Saw و Hostel بودند اما فضای Turistas به تنهایی باعث می شود که در میان فیلم های این ژانر فرعی منزجر کننده متفاوت و برجسته باشد.

Images

۸- Images

یک راه برای خراب کردن تعطیلات، متحمل شدن یک سری توهمات است که باعث می شود سلامت عقلی خود را به چالش بکشید. برای کاترین نویسنده رمان Susannah York’s children در فیلم Images ساخته سال ۱۹۷۲ همین اتفاق می افتد. به کارگردانی رابرت آلتمن مشهور، این فیلم نشان می دهد که چطور کاترین چیزهایی می بیند که وجود ندارند، به ویژه مردان دیگری که به جای شوهرش هیو می بیند. بعد از تصمیم برای معاوضه کردن زندگی شان در لندن با یک زندگی آرام در یک کلبه ایرلندی در منطقه ای دوردست، این فیلم خیلی زود به داستان وسواس فکری، پارانویا و شکنجه روانشناختی تبدیل می شود، در شرایطی که کاترین به طور کامل توان تمییز بین واقعیت و توهم را از دست داده و نمی تواند درک کند که کی کیست و چه اتفاقی رخ داده است، در شرایطی که هر روز جسدهای بیشتری در اطراف او کشف می شوند.

برای کاترین، شوهرش به شکل برخی از معشوق های سابقش جلوه می کند، در شرایطی که همزادش نیز او را تعقیب می کند. در شرایطی که فیلم Images به پایان نزدیک می شود، شخصیت یورک با آن همزادی که گفته شد تصادف می کند که باعث سقوط او از روی یک صخره و مرگ او می شود. نکته تکان دهنده این است که در سکانس پایانی فیلم، این همزاد با کاترین روبرو شده و فاش می کند که در واقع هیو کسی بود که در تصادف کشته شده است. گفتن اینکه فیلم Images یک فیلم گیج کننده و عجیب است، لب مطلب را ادا نمی کند. حتی تریلر فیلم و موسیقی متن آن نیز باعث می شود که دچار سرگیجه شوید.

Hostel

۷- Hostel

برای بسیاری از آمریکایی ها، رفتن به سفرهای اروپایی در دوران دانشگاه یک نوع سرگرمی و خوشگذرانی است که به رسم تبدیل شده است. البته این تا زمانی بود که در سال ۲۰۰۵ فیلم Hostel منتشر شد. بعد از اینکه این فیلم به کارگردانی الی روث منتشر شد، بدون شک بسیاری از دانشجویان آمریکایی از فکر گذراندن تعطیلات در اروپا منصرف شدند. در این فیلم، داستان زمانی شروع می شود که گروهی دانشجوی آمریکایی در یک مهمانی همراه با خوشگذرانی بسیار در آمستردام هستند که با وحشت، شکنجه و مرگ در اسلواکی به پایان می رسد، اتفاقی که به لطف باشگاه شکار نخبگان رخ می دهد. دوستانش جاش و اولی هرگز از این تعطیلات زنده به خانه باز نمی گردند اما شخصیت پکستون موفق می شود از این فیلم خونین و بیرحمانه به شکلی نسبتاٌ سالم جان به در ببرد.

البته در ابتدای قسمت دوم این فیلم است که پکستون نیز کشته می شود. در این فیلم چنان تجربه هولناکی از تعطیلات در اروپا به تصویر کشیده می شود که مقامات دولت اسلواکی و جمهوری چک این فیلم را به خاطر تصویری که از کشورشان ارائه می کند و تاثیری که فیلم روث بر گردشگری کشورشان داشته مورد انتقاد قرار داده اند. چیزی که به عنوان یک تعطیلات پر از پارتی در شهرهای مشهور اروپا شروع شده بود، برای اکثر کسانی که در بطن داستان Hostel حضور دارند به تجربه ای مرگبار و هولناک تبدیل می شود. اگر پکستون، جاش و اولی به برنامه اصلی خود برای رفتن به بارسلونا پس از آمستردام وفادار می ماندند چنین اتفاقی رخ نمی داد.

Race With The Devil

۶- Race With The Devil

«از سفرتان لذت ببرید، خوش بگذرونید و همه چیز رو بذارید به عهده من». اگر این جملات را از یک پلیس محلی در یک شهر کوچک شنیدید که می خواهد پس از دیدن یک صحنه قربانی کردن شیطانی به شما تسلی خاطر بدهد، باید به سمت مناطق کوهستانی فرار کنید. این دقیقاً همان اتفاقی است که در فیلم Race With The Devil در سال ۱۹۷۵ رخ می دهد، که در زمان خود یک فیلم کلاسیک بود. نیمه ترسناک و نیمه سفر جاده ای و مملو از تعلیق، این فیلم از جک استارت یک فیلم ترسناک بسیار پرهیجان و پر از حادثه است. با بازی پیتر فاندا، وارن اوتس، لورتا سویت و لارا پارکر در نقش دو زوج، فیلم Race With The Devil داستان یک تعطیلات در منطقه ای پر از برف و هیجان اسکی در منطقه اسپن، کلرادو را روایت می کند.

شوربختانه هیچ اسکی و مناظر برفگیری برای شخصیت های اصلی سریال در کار نیست و سفر آن ها به اسپن با نبردی کاملاً یکطرفه و نامناسب برای زنده ماندن، خراب می شود، بعد از آنکه مردان گروه به شکل تصادفی شاهد یک مراسم قربانی می شوند که در نیمه راه و در هنگام توقف برای استراحت اتفاق می افتد. از آن به بعد، این شیطان پرستان در منطقه ای روستایی به تعقیب این دو زوج می پردازند در حالی که به شدت تشنه خون هستند. در شرایطی که فیلم به پایان می رسد، در حالی که ظاهراً تهدید شیطان پرستان رفع شده است، لحظه ای از شادی و جشن گرفتن به ترس و وحشت تبدیل می شود و فیلم با سکانسی به پایان می رسد که قهرمانان داستان توسط گروه شیطان پرستان محاصره شده اند در حالی که پلیس مذکور نیز در میان آن ها قرار دارد.

The Ruins

۵- The Ruins

بر اساس رمانی نوشته اسکات اسمیت در سال ۲۰۰۶ به همین نام، فیلم The Ruins ساخته سال ۲۰۰۸ از مکزیک به عنوان لوکیشن انتخابی برای گذراندن تعطیلات استفاده می کند. دو زوج جوان آمریکایی در ماموریتی برای پیدا کردن برادر گمشده یک توریست آلمانی با او همراه می شوند. برای فیلم های ترسناک چنین چیزی کاملاً طبیعی است اما تهدید اینجا این است که جستجوی آن ها باعث می شود که این افراد با گروهی روستایی مایایی روبرو شوند که از حضور آن ها چندان خوشحال نیستند. در مورد مایایی ها، آن ها نگران تاک هایی هستند که در جنگل محل زندگی شان به وفور پیدا می شود.

در مورد گردشگران، آن ها دلیلی برای ترسیدن از یک سری درختان مو ظاهراً بی خطر نمی بینند. البته این تاک هایی که از آن ها صحبت می کنم مغز خودشان را دارند و شخصیت های داستان یک به یک به یک بیماری مرموز مرتبط با تاک ها مبتلا شده و به شکلی کشته می شوند، تاک هایی که در اطراف خرابه یک سازه باستانی مایایی ها رشد کرده اند. زمانی که همه چیز به پایان می رسد، شخصیت ایمی تنها بازمانده این گروه است که موفق می شود از جنگل و تاک های آدم کش فرار کند. اما در یک پایان بندی خاص این فیلم دیده می شود که ایمی نیز به همان تاک هایی که نامزد و دوستانش را شکنجه کرده بود مبتلا شده است.

Eden Lake

۴- Eden Lake

فیلم Eden Lake ساخته جیمز واتکینز در سال ۲۰۰۸ یک فیلم به شدت تاریک و افسرده کننده است. برای یک تجربه هولناک از تعطیلات حتماً لازم نیست به خارج از کشور بروید و در مورد Eden Lake، شخصیت های جنی و استیو با بازی کلی رایلی و مایکل فاسبندر تصمیم می گیرند به یک منطقه دور از شهر در کنار دریاچه بروند تا یک آخر هفته آرام و رمانتیک را تجربه کنند. این گشت و گذار شخصی و باحال و فارغ از مشکلات زندگی شهری خیلی زود به بیراهه می رود و وقتی گروهی از نوجوان شروع به اذیت و آزارشان می کنند، جنی و استیو می فهمند که جای مناسبی کمپ نزده اند. در واقع گروهی از نوجوانان می خواهند در برابر چشمان دوستان مورد علاقه شان خود را نشان دهند که به قیمت خراب شدن تعطیلات این زوج جوان تمام می شود.

البته این رویکردی است که این نوجوانان در ابتدا در پیش می گیرند و به شکل ناگهانی همه چیز پیچشی ترسناک به خود می گیرد و در نهایت آن ها استیو را شکنجه کرده و در ادامه به قتل می رسانند. جنی موفق می شود از جنگل فرار کند و به یک منطقه مسکونی مجاور که ظاهراً امن است برسد… اما فیلم زماین به پایان می رسد که فاش می شود شخصیت جنی به خانه یکی از همان نوجوانان وارد شده است، نوجوانی که در جریان درگیری های این زوج با گروهشان کشته شده است. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، فیلم Eden Lake یک فیلم مملو از خشونت و خونریزی است و در اینجا هیچ خبری از پایانی خوش نیست.

The Breed

۳- The Breed

فرض کنید یک کلبه بسیار زیبای خانوادگی در دل جنگل دارید یا به شما به ارث رسیده است و تصمیم می گیرد که با برخی از دوستان نزدیکتان به آنجا بروید و خوش بگذرانید. بله این همان سناریو معمولی است که در بسیاری از فیلم های ترسناک در مورد تعطیلات دیده می شود. اولین تجربه کارگردانی نیکلاس ماستاندری به نام The Breed دقیقاً چنین ماجرایی را روایت می کند. دو برادر بعد از مرگ عمویشان، وارث کلبه ای در یک جزیره می شوند. آن ها نیز تصمیم می گیرند که برخی از دوستانشان را برای یک مهمانی کوچک به آنجا دعوت کنند و از آنجاست که اوضاع بد و بدتر می شود. اینجا اما خبری از گروهی نوجوان آدمکش نیست. از مردم محلی زودرنجی که به دنبال استخراج اندام های گروهی توریست هستند نیز خبری نیست. حتی یک قاتل سریالی ماسک دار که به دنبال قربانی است نیز نخواهد بود.

به جای این ها، تهدید فیلم The Breed ساخته سال ۲۰۰۶ یک گروه سگ وحشی است که از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده و به شدت تهاجمی شده اند. در جزیره ای که اکثریت داستان فیلم The Breed در آن روایت می شود، یک تاسیسات متروکه وجود دارد که قبلاً برای نسل کشی یک سری سگ شکاری دستکاری ژنتیکی شده به کار می رفته است. آن ها شخصیت های فیلم را به عنوان گوشت تازه تحت نظر دارند و رفته رفته، تک تک این دوستان را شکار می کنند. از همه بدتر اینکه وقتی توسط یکی از این سگ ها گاز گرفته شوید شما نیز به حیوانی شکارچی تبدیل می شوید. از بخت بد موجودات وحشی مرکز داستان، آن ها نمی دانند که با موجود سرسختی به نام میشل رودریگز درگیر شده اند و به همین خاطر زمانی که فیلم The Breed به پایان می رسد اوضاع برای آن ها خوب پیش نرفته است.

Death Of Me

۲- Death Of Me

تصور کنید به تعطیلات رویایی خود در تایلند رفته اید، سخت عیاشی کرده اید و سپس بیدار می شوید و تصویری را می بینید که باعث می شود از خود بپرسید شب قبل چه اتفاقاتی رخ داده که یادتان نیست، اتفاقی که ما را یاد فیلم های The Hangover می اندازد. اما به جای آن داستان کمدی بامزه، در فیلم Death of Me، زوج کریستی و نیل از خواب بیدار شده و ویدیویی از خود در حال رابطه جنسی خشن را می بیند و بعد از آن است که نیل همسر خود را خفه کرده و در قبری کوچک دفن می کند.

در زمان حاضر اما کریستین کاملاً زنده و سالم است و اکنون همراه با شریک زندگی اش باید تلاش کنند راز این ویدیو مرموز را کشف کنند و تلاش آن ها برای پی بردن به ماجرا، آن ها را وارد دنیای جادوگران و هنرهای تاریک می کند، در حالی که یک طوفان مرموز نظاره گر همه چیز است. در شرایطی که نمی خواهیم داستان Death of Me را اسپویل کنیم، این فیلم از آن دسته فیلم های ترسناک دوران تعطیلات است که ارزش وقت گذاشتن دارد. به طور خاص، بازی مگی کیو بسیار قابل توجه است، جایی که شخصیت کریستین با بازی او در فیلم دارن بوزمن تحت فشار روانی و فیزیکی بسیاری قرار می گیرد.

Long Weekend

۱- Long Weekend

Long Weekend یک فیلم ترسناک است که رفتارهای هولناک بشریت نسبت به محیط زیست را به تصویر می کشد. در فیلم اورجینال ساخته شده در سال ۱۹۷۸ که بعدها توسط جیمی بلنکس در سال ۲۰۰۸ بازسازی شد، جان هارگریوز و بریونی بیهتس نقش زوجی را بازی می کنند که برای گذراندن تعطیلات به یک استراحتگاه ساحلی می روند تا رابطه سرد شده شان را بهبود بخشند. زمانی که داستان به پایان می رسد، شخصیت های پیتر و مارسیا مرده اند، تنها به این خاطر که مادر طبیعت به نحوی به خاطر رفتارهای بد، مخرب و بی ادبانه شان از آن ها انتقام می گیرد. این رفتارهای ناشایست شامل آتش زدن درختچه ها، کشتن یک گاو دریایی، شکستن تخم یک عقاب و به طور کلی بی احترامی به دارایی های طبیعت است.

 

البته این تا زمانی است که طبیعت علیه پیتر و مارسیا دست به کار می شود، در شرایطی که عناصر و حیوانات وحشی دست به مقابله با تعرضات این زوج می زنند. نسخه بازسازی شده فیلم Long Weekend در سال ۲۰۰۸ نیز فیلمی خوبی است اما نسخه اورجینال سال ۱۹۷۸ ساخته کالین اگلستون حس خاصی از وحشت و ترس دارد که در نسخه بازسازی شده کمتر دیده می شود. شاید بگویید که وحشت ها و تنش فیلم Long Weekend به خاطر عاملیت مادر طبیعت در سراسر داستان آن قدرت ترساننده دیگر فیلم های اینچنینی را نداشته باشد اما این موضوع باعث نمی شود که تاثیرگذاری پیام مرکز داستان از بین برود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها