صفحه اصلی > گزارش ویژه : پیش بینی نامزدهای اسکار 2014 در رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

پیش بینی نامزدهای اسکار 2014 در رشته بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

the-oscars-2014-best-actor-nominations-feature

با نزدیک شدن به فصل جوایز اسکار ، آمار پیش بینی های نامزدهای اسکار 2014 نیز افزایش پیدا کرده است. به همین جهت در این گزارش بطور خلاصه سعی کرده ایم به گزینه های اصلی اسکار در رشته « بهترین بازیگر نقش اصلی مرد » بپردازیم و نامزدهای احتمالی این رشته را معرفی کنیم.

Captain-Phillips51

تام هنکس برای فیلم « کاپیتان فیلیپس » : تام هنکس نقش آفرینی های فوق العاده زیادی در کارنامه اش داشته است. نقش آفرینی های خاطره انگیزی که بدون شک هرگز از ذهن سینما دوستان پاک نخواهد شد و تعدادشان آنقدر زیاد هست که هنکس را تبدیل به یک اسطوره کند. هنکس امسال هم با بازی عالی خودش در فیلم « کاپیتان فیلیپس » ثابت کرده که دوباره قصد قرارگیری نامش در میان نامزدهای اسکار را دارد. البته با توجه به اسکارهای قبلی که هنکس دریافت کرده، بعید به نظر می رسد که او امسال بتواند بار دیگر این مجسمه را بدست بیاورد اما احتمالاً نامش در میان نامزدها خواهد بود.

7979785232

متیو مک کانهی برای فیلم « کلوب خریداران دالاس » : متیو مک کانهی تمام ویژگی های مورد نیاز یک کاندید اسکار ” بهترین بازیگر نقش اصلی ” را به همراه دارد. مک کانهی برای بازی در فیلم « کلوب خریداران دالاس » وزن خود را به شکل اعجاب انگیزی کاهش داده و شکل و شمایل خود را بسیار نزدیک به یک فرد مبتلاً به بیماری ایدز کرده است. بازی تحسین برانگیز متیو مک کانهی و جرد لتو، مثبت ترین ویژگی فیلم « کلوب خریداران دالاس » می باشد و به نظر هم می رسد که متیو مک کانهی یکی از نامزدهای تقریباً حتمی اسکار امسال خواهد بود. اما اینکه مجسمه به او تعلق خواهد گرفت یا خیر، باید احتمال زیر 50 درصد را مد نظر قرار داد!

redford-all-is-los 2770684b

رابرت ردفورد برای فیلم « همه چیز از دست رفته است » : فیلم « همه چیز از دست رفته است » حقیقتاً به اندازه دیگر آثار مهم امسال ، فیلم درخشانی نیست اما یک ویژگی بارز دارد و آن اینکه تنها یک بازیگر و آن هم جناب آقای ردفورد در تمام لحظه های فیلم حضور دارد و خبری هم از دیالوگ و صحبت نیست! در واقع جنس نقش آفرینی رابرت ردفورد از آن دسته نقش آفرینی هایی است که اعضای اکادمی اسکار ارادت خاصی به آن دارند و معمولاً آنها را بسیار جدی میگیرند.

رابرت ردفورد بدون شک یکی از نامزدهای اسکار 2014 خواهد بود و چنانچه پیش از این در سال 1980 برای فیلم « مردمان معمولی » اسکار نگرفته بود، می شد حتی وی را یکی از اصلی ترین گزینه های کسب اسکار به حساب آورد. اما از یک طرف دریافت این جایزه کار ردفورد را خراب کرده و از طرف دیگر، فیلم « همه چیز از دست رفته است » فیلمی نیست که اعضای آکادمی بطور کل از آن خوششان بیاید! به همین جهت احتمال دریافت اسکار ردفورد چندان بالا نیست.

NEBRASK2131

بروس درن برای فیلم « نبراسکا » : فیلم « نبراسکا » به کارگردانی آلکساندر پین، شبیه به فیلمهایی هست که یکدفعه اعضای آکادمی اسکار از کل ” پیکره ” آن خوششان می آید و در همه بخش های سینمایی آن را نامزد دریافت جایزه می کنند! با اینحال به نظر می رسد که اگر اتفاق مذکور هم رخ ندهد، باز هم امکان ندارد که نام بروس درن کهنه کار در میان نامزدهای اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد نباشد. با توجه به اینکه اصولاً بروس درن در نیم قرن دوران بازیگری اش هرگز جدی گرفته نشده، اینبار اعضای اکادمی بخواهند یکجوری این مورد را از دلش در بیاورند و اسکار ناقابلی هم تقدیمش کنند و سپس درن به روی صحنه برود و اصحاب سینما هم در آنجا ایستاده و چند دقیقه ای او تشویق کنند و باقی داستان! بروس درن باید امیدوار باشد که اعضای آکادمی تدارک یک صحنه دراماتیک را در اسکار 2014 دیده باشد!

 12313443

چیوتل اجیوفر برای فیلم « 12 سال بردگی » : چیوتل اجیوفر در فیلم « 12 سال بردگی » نقش مرد سیاه پوستی را بازی میکند که آزاد است و سپس برده می شود و مشقت می بینید و توهین می شنود و روزگارش سیاه می شود و… در نهایت این جمله بر روی پرده نقره ای نقش می بندد که ” این فیلم براساس یک داستان واقعی ساخته شده است “. تمام این مواردی که در بالا ذکر کردم ، مواد تشکیل دهنده یک اسکار ناقابل است که قرار هست به بازیگر نقش اصلی آن فیلم اهدا شود!

چیوتل اجیوفر در « 12 سال بردگی » بدون شک بازی فوق العاده ای ارائه داده و شکی درش نیست، اما در ماه های اخیر ثابت شده که در مجموع، سینمایی ها علاقه وافری به این فیلم پیدا کرده اند و همان اصطلاح : « کلاً توی همه رشته ها کاندیدش کن! » در مورد این فیلم کاملاً صدق می کند. « 12 سال بردگی » احتمالاً یکی از پر نامزدترین فیلمها در فستیوال اسکار خواهد بود و شانس دریافت اسکار بهترین بازیگر اصلی مرد امسال برای چیوتل اجیوفر ، بیش از دیگران است.

u3411

خواکین فونیکس برای فیلم « اون دختر » : حضور تمام مدت در جلوی یک کامپیوتر سخنگو که قرار هست با صحبت هایش دل شخصیت اصلی داستان را بدست بیاورد و ما هم باید این شوق و هیجان را در چهره شخصیت اصلی داستان ببینیم، دقیقاً اتفاقی است که خواکین فونیکس در فیلم « اون دختر » به استادی برای مخاطب به تصویر کشیده است.

فونیکس در « اون دختر » از هر لحاظ فوق العاده است. فونیکس به خوبی عاشق می شود، به خوبی به فکر فرو می رود و به خوبی می شکند. در تمام مدت زمان این فیلم ما می توانیم تغییرات رفتاری فونیکس را به خوبی دیده و حس کنیم و این یعنی این نقش ارزش یک اسکار را دارد!

با اینحال با توجه به سابقه ” لات بازی ” خواکین فونیکس که قبلا در جریان یک مصاحبه گفته بود : « اسکار چیز مزخرفی هست » و اینا، باید منتظر ماند و دید که آکادمی اسکار برخلاف سال گذشته، اینبار توجه شان را به بازی فوق العاده خواکین فونیکس معطوف میکنند یا مانند پارسال شاهد سر تکان دادن او در مراسم خواهند بود!

orig9494

لئوناردو دیکاپریو برای فیلم « گرگ وال استریت » : شانس لئوناردو دیکاپریو برای کسب اسکار؟! خب، دیکاپریو بدون شک در « گرگ وال استریت » فوق العاده است و دیوانه وار انرژی دارد. رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی او هم در فیلم جذاب است و در مجموع باید گفت که دیکاپریو یکی از بهترین بازیهای دوران بازیگری خودش را در « گرگ وال استریت » ارائه داده است. اما این دلیل نمی شود که بخواهند به وی اسکار دهند!

از شانس بسیار بد دیکاپریو، وی امسال به ترافیکی از نقش آفرینی های خاص برخورد کرده که تعدادشان زیادتر از هر زمان دیگری است که وی به یاد می آورد. اینکه دیکاپریوی دست کم گرفته شده در سالهای اخیر، بخواهد امسال با فیلم « گرگ وال استریت » نامی در میان نامزدهای بهترین بازیگر نقش اصلی مرد داشته باشد، این پیام مهم را خواهد رساند که اعضای آکادمی بالاخره بعد از سالها این پسر پر انرژی را جدی گرفته اند و دیگه کسی قرار نیست با دیدن وی به یاد فیلم « تایتانیک » بیفتد! باید منتظر ماند و دید که داد و هوار راه انداختن ها و پول پرت کردن های دیکاپریو در « گرگ وال استریت » به مذاق کسی از اعضای آکادمی خوش آمده یا خیر!

hguh2351

هیو جکمن برای فیلم « زندانیان » : خوشبین ترین طرفدار فیلم « زندانیان » هم نمی توانست پیش بینی کند، فیلمی که سالها دست به دست می چرخید و هردفعه یک نفر از زیر بار ساختن آن در می رفت، تا این حد تبدیل به اثری خوش ساخت شود!

« زندانیان » مملوء از بازیهای خوب است اما درخشان ترین آن مربوط به هیو جکمن است که دخترش را گم کرده و اصولاً بی اعصاب ترین بازیگر فیلم است. جکمن در « زندانیان » بازی یکدست و چند لایه ای ایفا کرده که اگر کمی خوش شانس باشد و آکادمی هم به داد و فریاد راه انداختن های او در فیلم دقت کرده باشد، می تواند نامی در میان نامزدهای اسکار داشته باشد. با اینحال نباید چندان خوشبین به حضور او در میان نامزدهای اسکار بود. شاید بهتر می بود که این نقش آفرینی در سال دیگری که اینهمه بازی خوب موجود نبود، انجام می گرفت.

oscar is23521

اسکار ایزاک برای فیلم « درون لوین دیویس » : اسکار ایزاک یکی از آن گزینه های معمولاً انحرافی اعضای آکادمی است که به طور کل تنها هدفش پیچیده تر کردن پیش بینی ها و بازی با ذهن سینما دوستان و گمانه زنی های مختلف است و معمولاً بیشتر از این کاربرد ندارد!

اسکار ایزاک در نقش یک خواننده در فیلم « درون لوین دیویس » عالی است. منتقدها هم از فیلم و بازی ایزاک راضی بوده اند اما نامهای بزرگ تا حدی اسم اسکار ایزاک را به فراموشی سپرده اند. بهرحال لازم به ذکر هست که احتمال دریافت جایزه اسکار برای ایزاک برای فیلم « درون لوین دیویس » برابر با احتمال برخورد یک شهاب سنگ به محل کنفرانس مطبوعاتی فیلم « چ » به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا در جشنواره فیلم فجر است!

8452

کریستین بیل برای فیلم « حقه بازی امریکایی » : کریستین بیل در نقش یک حقه باز زرنگ در فیلم « حقه بازی آمریکایی » باورپذیر هست. فیلم جدید دیوید او راسل یکی محبوب های منتقدان بوده و بازیهای فیلم هم همگی استاندارد و یکدست می باشد. اما به احتمال زیاد الان وقت خوبی برای اسکار گرفتن کریستین بیل نیست!

بیل همیشه یکی از بهترین بازیگران هالیوود بوده اما مطمئناً حداقل اینبار نمی تواند به جز اینکه شاید نامش در میان نامزدهای اسکار باشد، امید چندانی به کسب مجسمه اسکار داشته باشد چراکه رقیبان سرسختی را در مقابلش می بیند که رقابت با آنها حداقل در سال 2014 سخت هست.

54andela1 464ap

ادریس البا برای فیلم « ماندلا: پیاده روی طولانی به سوی آزادی » : « ماندلا … » فیلم چندان خوبی نیست و قرار هم نبوده که تا این حد سر و صدا کند اما به علت مرگ نلسون ماندلا، نگاه ها به یکباره به سوی این فیلم معطوف شد و پس از چند روز ناگهان « ماندلا … » تبدیل به یکی از پر بحث ترین فیلمها در محافل هنری و غیرهنری شد.

با اینحال نمی توان از بازی خوب ادریس البا در این فیلم چشم پوشی کرد. ماندلایی که البا ترسیم کرده، دوست داشتنی و باورپذیر بوده اما به نظر نمی رسد که اعضای آکادمی امسال بخواهند روحیه ای ” هندی وار ” داشته باشند و یکدفعه نام ادریس البا را از داخل پاکت خارج کنند. ادریس البا در خوشبینانه ترین حالت ممکن می تواند یکی از نامزدهای بهترین بازیگر نقش اصلی مرد باشد و باعث خوشحالی رقیبانش شود!

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان جدید سینمایی پیدا کنید !

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها