صفحه اصلی > زرین سینمایی هفته : از ” خر ” خطاب کردن منتقدان توسط مهرجویی تا خوک توصیف کردن سینمای ایران توسط سلحشور! / زرین سینمایی هفته ( شماره 19 )

از ” خر ” خطاب کردن منتقدان توسط مهرجویی تا خوک توصیف کردن سینمای ایران توسط سلحشور! / زرین سینمایی هفته ( شماره 19 )

949429431621202000

 

Zarinلوح زرین هفته : لوح زرین این هفته تعلق میگیرد به رامبد جوان به جهت اینکه در برابر کشتن پلنگ کمیاب تنکابن واکنش نشان و داد و اعلام کرد که حمایت خودش را از این مسئله اعلام می دارد و هرکاری هم که لازم باشد برای مقابله با این پدیده شوم انجام خواهد داد.

ارزش کار رامبد جوان زمانی مشخص می شود که بدانیم اکثر هنرمندان داخلی کشور از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده اند و به اصطلاح بی توجه از کنار چنین مسئله مهمی عبور کرده اند. مسلم هست که رامبد جوان به عنوان یک هنرمند عرصه سینما و تلویزیون قادر نیست کار خاصی در مقابله با پدیده جدید ” حیوان کشی ” انجام دهد اما به لطف شهرتی که دارد،می تواند باعث آگاهی دادن به مردم در خصوص رفتار مناسب با حیوانات در صورت برخورد با آنان شود.

بنابراین لوح زرین این هفته سایت مووی مگ تعلق میگیرد به جناب رامبد جوان که خیلی قاطع و محکم درباره موضوع کشتن پلنگ تنکابن واکنش نشان داد و به ما ثابت کرد که هنرمندان وطنی هم می توانند در عرصه های دیگری به جز سینما مفید واقع شوند و به جز عکس انداختن های متعدد از خودشان، کمی هم نگران مقوله های مهم اجتماعی دیگر باشند.

 

IM1231231212372

 

68466تمشک زرین هفته : این هفته کثرت گزینه های ” تمشک گیر ” به حدی بود که واقعاً برای انتخاب گزینه ها دچار مشکل اساسی شدیم و به همین خاطر مجبور شدیم این هفته دو تمشک ناقابل را اهدا کنیم.

اولین تمشک این هفته تعلق می گیرد به جناب اقای داریوش مهرجویی، کارگردان شناخته شده و محترم سینمای ایران که ساخت آثار ارزشمندی همچون « هامون » و « اجاره نشین ها » را در کارنامه هنری اش دارد. داریوش مهرجویی یکی از مهمترین و ارزشمندترین کارگردانان زنده حال حاضر سینمای ایران است و از احترام بسیار زیادی برخوردار است اما مصاحبه اخیر ایشان با یک رسانه و ذکر جمله هایی عجیب و غریب، به حدی غیرمنتظره بود که بخواهیم یک تمشک درست و حسابی به ایشان اهدا کنیم.

داریوش مهرجویی بطور خلاصه ( مطلب اصلی را می توانید در اینجا مطالعه نمائید ) در این مصاحبه آشکارا اعلام کرد که : « منتقدان خر هستند! ». این اظهار نظیر بی ادبانه و واقعا توهین آمیز که باعث تعجب هر انسانی در هر گوشه این کره خاکی می شود ( چنانچه بتواند فارسی بخواند و بنویسد ) باعث شد تا این هفته یک تمشک ویژه و بسیار بزرگ به ایشان اهدا کنیم تا بلکه در اشاعه واژه های مودبانه همت بیشتری به خرج دهند و مخالفان آثارشان را اینچنین خطاب نکنند.

البته ناگفته نماند که اظهارات غیرمودبانه جناب مهرجویی قطعا واکنش های بسیاری را به همراه خواهد داشت ( که کاملاً حق اهالی هنر است ) و احتمالا این رشته سر دراز خواهد داشت اما فعلا علی الحساب تمشک زرین هفته سایت مووی مگ را تقدیم می کنیم به جناب آقای داریوش مهرجویی تا بلکه بتوانند مودبانه اظهار نظر کردن را که ظاهرا مدتی است از یاد برده اند دوباره بیاد بیاورند.

14221f5b2b

68466اما دومین تمشک زرین هفته را تقدیم فردی می کنیم که معمولا یکی از گزینه های ثابت بخش ” تمشک زرین هفته ” سایت مووی می می باشد یعنی جناب آقای فرج الله سلحشور.

پس از اظهار نظرهای مختلف جناب سلحشور در باب فا*شه خواندن بازیگران زن سینمای ایران، استعمال هزاران گرم مواد مخدر در پشت صحنه (!) و… اینبار جناب سلحشور در یک مصاحبه اعلام کرده اند که سینمای ایران همچون یک خوک کثیف هست که هیچکس نمی تواند آن را بشورد و تمیز کند!

البته چنین اظهار نظرهایی از طرف جناب سلحشور ید طولانی دارد و از شنیدنش چندان سورپرایز نمی شویم. مخصوصاً اینکه در هفته ای که گذشت از داریوش مهرجویی بزرگ که یکی از معدود کارگردانان موفق تاریخ سینمای ایران است، اظهار نظر فوق العاده توهین آمیزتری را شنیدیم و انگشت به دهان ماندیم از وضع فرهنگ و ادب این کشور!

با اینحال، اظهار نظر عجیب داریوش مهرجویی سبب نشد تا چشم بر روی صحبت های توهین آمیز فرج الله سلحشور ببندیم و آن را نادیده بگیریم. به نظر می رسد که زمانش رسیده باشد که این فرهنگ طلبکارانه و توهین کردن به این و آن در سینمای ایران یک بار برای همیشه برچیده شود تا دقیقاً به معنای فرهنگ و هنر برسیم نه صحبت های چاله میدانی اهالی هنر که متاسفانه تعدادش رو به افزایش است.

دومین تمشک زرین هفته سایت مووی مگ تعلق میگیرد به فرج الله سلحشور به دلیل اظهار نظر خارج از ادب درباره سینمای ایران که امیدواریم حداقل این یکی دیگه مورد آخر از این دست باشد؛ هرچند که جناب سلحشور همواره ما را ناامید کرده است!

 

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها