صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم takers

نقد و بررسی فیلم takers

 

زمانی که فیلم ” یازده یار اوشن ” ساخته شد ، ژانری را پایه گذاری کرد که اسم خاصی نداشت اما جذاب بود! شاید بتوان این ژانر را ” جزییات دزدی ” نام گذاری کرد!. در ” یازده یار اوشن ” همگی ترتیب یک دزدی عظیم را می دادند و فیلم ” گروگانگیران ” نیز براساس همین فرمول ساخته شده است. اما فرق بین آن و این در این است که در ” یازده یار اوشن ” همه عوامل چه پشت صحنه و چه جلوی صحنه حرفه ای بودند که اعتبار زیادی در هالیوود داشتند اما در ” گروگانگیران ” بیشتر بازیگران خواننده سبک موسیقی رپ هستند و استعداد زیادی در بازیگری ندارند!. شاید جالب ترین آنها ” کریس برون ” باشد که به علت ضرب و شتم ” ریانا ” دادگاهی شد و کلی هم جنجال به پا شد.

جنینگ ( ادریس البا ) ، جان ( پاول والکر )، ای کی ( هایدن کریستنسن )، و برادران آتیکا ( مایکل الی ، کریس برون ) گروهی هستند که در انجام سرقت تبحر دارند. این گروه همواره در نقشه های خود تمام جزییات را ترسیم می کنند و همیشه هم موفق به انجام ماموریت خود می شوند. اما در یکی از سرقت ها ، یکی از اعضای گروه به نام گوست ( T.I ) دستگیر می شود و به زندان منتقل می شود. گوست بعد از آزادی از زندان بار دیگر نزد گروه بر می گردد تا کار خود را از سر بگیرد و به این ترتیب بار دیگر این گروه آغاز به کار می کند. ماموریت جدید این گروه دزدیدن یک ماشین مهمات است اما مشکلی که وجود دارد این است که این ماموریت باید در عرض چند روز پایان یابد!. گروه خود را برای این ماموریت آماده می کند اما موازی با آنها 2 پلیس به نامهای جک والس ( مت دیلان ) و همکارش ادی ( جی هرناندز ) در تعقیب آنها هستند و…

تمام کلیشه های فیلمهای دیگر در این فیلم وجود دارد. آدم بدها که همه آنها روسی هستند، داستان قابل پیش بینی ، و دختری که همیشه باید در اینگونه فیلمها وجود داشته باشد و کل مسیر فیلم را بی جهت تغییر دهد!. فیلم متاسفانه نتوانسته شرح و روایت درستی از داستانش را برای تماشاگر به نمایش درآورد. فیلم از همان ابتدا با تمرکز بر مسائل حاشیه ای، داستان اصلی را کم می کند. در واقع داستان اصلی در فیلم ” گروگانگیران ” به نوعی در خدمت داستانهای فرعی بوده است که می توان به داستان خواهر معتاد گوردون اشاره کرد. متاسفانه این عدم هماهنگی باعث شده است که تماشاگر نتواند چه گروه سارقان و چه پلیس ها را درک کند و تنها عاملی که این دو را به یکدیگر مرتبط می کند اکشن فیلم است. اکشن فیلم با اینکه پر شتاب است اما خلاقیت لازم را برای ایجاد هیجان ندارد و البته بازیگران فیلم نیز یکی از دلایل ایجاد این حس هستند. همانطور که گفته شد بازیگران فیلم بیشترشان ستارگان موسیقی رپ هستند. ” T.I ” بازی نسبتا بهتری از بقیه رپرها دارد ، ” کریس برون ” فکر می کنم اگر ” ریانا ” را کتک نزده بود امروز در این فیلم نبود! او بهتر است همان مسیر موسیقی رپ را ادامه دهد زیرا استعدادی در بازیگری ندارد متاسفانه تمام بار اکشن فیلم نیز بر روی دوش ” برون ”  است. شاید تنها بازیگر را بتوان بین این مجموعه ” هایدن کریستنسن ” دانست. بازی او در بین این مجموعه بهتر از بقیه است با اینحال متاسفانه ترجیح داده شده است که فیلم حول محور او نچرخد و بجای او، رپرها اینکار را انجام دهند.

گروگانگیران ” با تقلید از فیلمهایی که به سبک ” سرقتی ” مشهور هستند ، سعی داشت خودی نشان دهد اما دو مشکل عمده اجازه اینکار را نداد. توجه بسیار زیاد به گیشه که باعث شد پای کسانی مثل ” کریس برون ” و  ” T.I ” به این پروژه باز شود که استعدادی در بازیگری ندارند و دیگری فیلمنامه فیلم که روند منطقی خود را در اواسط فیلم از دست می دهد و همچنین تماشاگر را.

 

 

منتقد : میثم کریمی

 گروگانگیران: Takers

کارگردان : John Luessenhop

نویسنده : Peter Allen. Gabriel Casseus. John Luessenhop

بازیگران :

Chris Brown …  Jesse Attica

Hayden Christensen …  A.J.

Matt Dillon …  Jack Welles

Michael Ealy …  Jake Attica

Idris Elba …  Gordon Jennings

Steve Harris …  Lt. Carver

و……………

ژانر : اکشن – جنایی

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 107دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها