صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم مالیفیسنت ( Maleficent )

نقد و بررسی فیلم مالیفیسنت ( Maleficent )

amm2i2e

« مالیفیسنت » ( که در ترجمه فارسی « شیطان صفت » یا « شریر » هم معنا شده ) یکی از شخصیت های منفی معروف کمپانی دیزنی است که احتمالاً تمام افرادی که آثار کلاسیک دیزنی را دنبال می کردند به خوبی با آن آشنا هستند. این شخصیت بدذات، در انیمیشن محبوب « زیبای خفته » حضور پر رنگی داشت و اتفاقاً یکی از معدود شخصیت های منفی بود که نزد تماشاگر به محبوبیت رسید و بسیاری از افرادی که « زیبای خفته » را به یاد دارند، امکان ندارد که شخصیت بدذات این داستان را از خاطر برده باشند. اما پس از سالها بازنشستگی، ناگهان اعلام شد که تیم برتون قرار هست براساس این شخصیت فیلمی مستقل بسازد و از آنجلینا جولی در نقش اصلی استفاده کند. اتفاقی که رضایت خودِ جولی را هم به همراه داشت اما بعدها به دلایل مختلف، تیم برتون از پروژه انصراف داد و رابرت استرومبرگ جانشین او شد که سالهاست در عرصه جلوه های ویژه در هالیوود فعالیت می کرده و می توان گفت یکی از بزرگان این عرصه محسوب می شود. البته حضور استرومبرگ انتقاداتی را هم در رسانه ها به همراه داشت که قریب به اتفاق اکثر آنها نسبت به بودجه عظیم فیلم و حضور کارگردانی که اولین تجربه کارگردانی اش را پشت سر می گذارد، نگران بودند. با اینحال « مالیفیسنت » در نهایت با تبلیغاتی بسیار گسترده اکرانش را آغاز کرد و تا زمانی که این مقاله نوشته می شود، فروش بسیار خوبی را هم در گیشه بدست آورده است. داستان فیلم را احتمالاً بسیاری از مخاطبین آثار دیزنی حفظ هستند اما برای آن دسته از عزیزانی که اطلاعی ازhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_6-709.jpg مالیفیسنت ندارند باید عرض کنم که :

مالیفیسنت ( آنجلینا جولی ) زنی شاد و خندان با قلبی سرشار از احساس پاک است که در قلمرو خودش به نام مورس که در جنگل واقع است، زندگی آرام و خوبی را سپری می کند. اما این بانوی جوان در یک روز با جوانی روستایی به نام استفن ( شارلتو کپلی ) آشنا می شود و این دو پس از مدتی عاشق یکدیگر می شوند. اما این لحظات خوشایند با حمله یک ارتش بی رحم به قلمروی مورس پایان می پذیرد. مالیفیسنت که ماهرترین و بهترین مدافع سرزمینش محسوب می شود، موفق به دفاع از سرزمینش می شود اما علی رغم محافظت از قلمرویش، عشقش را از دست می دهد و این در حالی است که در آن سمت مرز، استفن ماموریت یافته تا به زندگی مالیفیسنت پایان دهد. مالیفیسنت که خیانت استفن را می بیند ، قلب پاکش را برای همیشه از زندگی اش حذف می کند و تبدیل به موجودی سنگ دل می شود و دختر پادشاه یعنی اورورا ( اِلی فنینگ ) را طلسم می کند. اما با گذشت سالها و بزرگ شدن اورورا ، مالیفیسنت موفق می شود با این دختر مهربان و زیبا ارتباط برقرار کند و متوجه می شود که اورورا حتی این قابلیت را دارد که بار دیگر پس از سالها صلح را به منطقه باز گرداند اما…http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_7-4df.jpg

« مالیفیسنت » بر خلاف آنچه که بسیاری تا پیش از اکران فیلم می پنداشتند، در سبک و سیاق « زیبای خفته » ساخته نشده است و قرار هم نیست که کاملاً به دنیای کلاسیک دیزنی تعلق داشته باشد. « مالیفیسنت » روایتی تازه از داستانی کلاسیک است که قرار هست حول محور شخصیت شرور آن داستان مشهور بچرخد و زوایای مختلف شخصیت وی و دلایل شرور بودنش را به تصویر بکشد. خوشبختانه در این مسیر استرومبرگ با هوشمندی از گیر افتادن در دام روایت خطی داستان گریخته و از ارائه تصویری کلیشه ای از شخصیت منفور « زیبای خفته » پرهیز کرده است.

« مالیفیسنت » ظاهرا قرار بوده پاسخی باشد بر سوالات همیشگی طرفداران فیلم « زیبای خفته » از شخصیت منفی داستان. سوالاتی که با گذشت سالها از ساخته شدن این انیمیشن، کماکان در ذهن طرفدارانش باقی مانده بود و حالا با اکران این اثر پر خرج، ضرورت پاسخ به آن بیش از هر زمان دیگری احساس می شد. اما « مالیفیسنت » علاوه بر اینکه به سوالات بسیاری پاسخ گفته و تلنگری به ذهن طرفداران « زیبای خفته » زده ، ایده های جدید و نابی را هم درباره این داستان مطرح کرده که خوشبختانه هیچکدام از آنها خود، تبدیل به سوال دیگری برای مخاطب نشده اند. روابط شخصیت ها با یکدیگر و مخصوصا اورورا با مالیفیhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_2-851.jpgسنت، یکی از نقاط قوت فیلم محسوب می شود. استرومبرگ در به تصویر کشیدن زیبای خفته و معصومیتش تمام تلاش خود را کرده و به نظر می رسد این بهترین روایتی بود که می شد در سال 2014 از یک اثر کلاسیک دیزنی مشاهده کرد. فیلمنامه « مالیفیسنت » به خوبی توسط خانم لیندا وولورتن که سالهاست در عرصه نوشتن آثار انیمیشن در هالیوود فعالیت می کند، نوشته شده است و خوشبختانه به راحتی می توان گفت که اثر جدید رابرت استرومبرگ ، از بابت روایت داستان هرگز در ورطه سقوط نمی افتد و هرگز مخاطبین بی شمارش را سردرگم و آشفته به حال خود رها نمی کند.

نکته جالب درباره « مالیفیسنت » این است که سازندگان با هوشمندی از منفور کردن شخصیت مالیفیسنت در نظر مخاطبین پرهیز کرده اند بطوریکه این شخصیت در فیلم به شدت دوست داشتنی از آب درآمده و کمتر تماشاگری وجود خواهد داشت که بتواند همانند نسخه دهه ی 50 میلادی از وی متنفر باشد. فیلم همچنین در مقدمه اشاراتی به قلب پاک مالیفیسنت و دلایلی که منجر به تیره شدن روزگارش شده و همچنین چند توضیح ریز و درشت درباره گذشته و رخدادهای آن، ارائه می دهد که روی هم رفته برای طرفداران « زیبای خفته » تکرار مکررات بوده اما با اینحال ارائه این حجم از اطلاعات باعث شده تا مخاطبین جدید سینما کهhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_5-373.jpg شاید اصلا تابحال اسم « زیبای خفته » را هم نشنیده باشند، بتوانند به راحتی با داستان فیلم ارتباط برقرار کنند.

جلوه های ویژه کامپیوتری که یکی از مشخصه های اصلی « مالیفیسنت » می باشد، از کیفیت مناسبی برخوردار است اما عالی نیست. در واقع جلوه های ویژه فیلم بیشتر از آنکه بخواهد جزئی نگر باشد، به سمت فضاسازی پیش رفته که تصمیم معقولانه ای به نظر می رسد. اکشن فیلم قابل قبول و عاری از خشونت هستند چراکه فیلم با درجه سنی PG به اکران درآمده اما در حدی هم نیست که تماشاگر بالغ سینما را از خود دور کند. با اینحال به نظرم تماشاگران بالغ سینما نسبت به فضاسازی ها واکنش بهتری نشان خواهند داد تا اکشن فیلم.

مسلما ستاره این فیلم و کسی که بار اصلی فیلم را بر دوش کشیده، شخصِ آنجلینا جولی محسوب می شود. جولی که پیشتر در مصاحبه هایی عنوان کرده بود که به خاطر درخواست فرزندانش بازی در این فیلم را پذیرفته و اتفاقاً فرزندانش را هم می توانید در فیلم ببینید، بازی بسیار خوبی در نقش مالیفیسنت بد ذات داشته است و گریم و چهره پردازی مناسب به انضمام استفاده جولی از خنده های ” شیطانی ” که مشخصاً زمان زیادی بر روی انجام آن تمرین کرده، باعث شده تا یکی از بهتhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/06/phoca_thumb_l_4-0a5.jpgرین بازیهای چند سال اخیر را از آنجلینا جولی شاهد باشیم که مشخصاً ارزش تعریف و تمجید فراوانی دارد. دیگر بازیگران شناخته شده فیلم از جمله اِلی فنینگ نیز در نقش زیبای خفته، بهرحال توانسته گلیم خودش را از آب بیرون بکشد و شارلوت کپلی که سال گذشته وی را با آن لهجه عجیب و غریبش در فیلم « الیزیوم » شاهد بودیم، در نقش استفان بازی خوبی ارائه داده است. البته لهجه عجیب کپلی کماکان در این فیلم هم قابل شنیدن هست که در نوع خودش می تواند جالب باشد! نکته جالب اینجاست که شما می تواند در « مالیفیسنت » جونو تمپل رو هم ببینید!

در مجموع باید گفت که « مالیفیسنت » به خوبی توانسته از زیر فشار حرف و حدیث های طرفداران پرشمار « زیبای خفته » خارج شود و تبدیل به اثری یکدست و مستقل باشد که می تواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد. مخاطبین سینما قطعاً از تماشای « مالیفیسنت » لذت خواهند برد اما کسانی که دوست ندارند ذهنیتشان درباره « زیبای خفته » دستخوش تغییری شود، احتمالاً قادر نخواهند بود که با فیلم ارتباط چندان دوستانه ای برقرار نمایند.

 

7                                    Photo Gallery2                                            trailer icon2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

 

 

مالیفیسنت : malle2le2Maleficent

کارگردان : Robert Stromberg 

نویسنده : Linda Woolverton ، Charles Perrault

بازیگران :         

Angelina Jolie…Maleficent

Elle Fanning…Aurora

Sharlto Copley…Stefan

Lesley Manville…Flittle

و…                     

ژانر : اکشن

رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

زمان : 97 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها