صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم The Twilight Saga: Eclipse

نقد و بررسی فیلم The Twilight Saga: Eclipse

3 f77

در حالی یک سلسله از قتلها در حال وقوع است ، بلا ، در حال نزدیک شدن به زمان فارق التحصیلی اش است و باید بین ادوارد که خون آشام است و جاکوب که یک گرگ نما است یکی را به عنوان عشقش انتخاب کند و..

هیچ وقت تصور نمی شد  ” گرگ و میش ” که براساس کتابهای خانم ” استفان میرز ” نوشته شده است روزی در عالم سینما به این درجه از شهرت برسد و بازیگران نوجوان فیلم به درجه ای از شهرت برسند که در حالت غیر عادی در مراسمی حاضر شوند و عکس ثابت مجله های سینمایی شوند و دائما مطالب عجیب و غریب از آنها منتشر شود.

اولین قسمت از فیلم ” گرگ و میش ” با بودجه کمی ساخته شد و می توان گفت فیلم متوسطی هم بود. اما قسمت دوم آن یعنی ” ماه نو ” بخوبی توانست داستان را گسترش دهد و شخصیت های داستان را بخوبی پرورش دهد و همانطور هم که اطلاع دارید ، چند هفته پیش توانست بیشترین جایزه را از مراسم MTV Movie awards دریافت کند. برای کسانی که آشنایی چندانی با این فیلم ندارند باید به مختصر بگم که این فیلم یک فیلم خون آشامی ، تینیجری است! در واقع در این فیلم یک خون آشام و یک گرگ نما هستند که عاشق یک دختری می شوند و باید ببینیم در آخر چه کسی به این خانم می رسد.

در این قسمت بیشتر داستان حول محور شخصیت بلا تمرکز کرده است. بلا باید در این قسمت بین جاکوب و ادوارد یکی را انتخاب کند ( البته نکته ای را هم باید عرض کنم و آن اینکه جناب ادوارد یک خون آشام است و بنابراین هرگز نمی میرد! ) مثلث عشقی که بین این سه نفر وجود دارد در این قسمت بیشتر خودنمایی می کند. نکته ی قابل توجه در این قسمت ، تاکید بیشتر سازندگان بر وفادار ماندن بر کتاب بوده است. البته خیلی ها اعتقاد دارند که کتابی که خانم ” استفان میر ” نوشته است خالی از مشکل نیست و نسخه سینمایی آن جذابیت زیادتری دارد! اما با اینحال ” ملیسا روزنبرگ ” نویسنده این فیلم تلاش زیادی کرده است که داستان وفادار به منبع باشد و در عین حال سعی کرده که ویژگیهای سینماتیک را هم به آن اضافه کند که نتیجه آن فیلمی شده است که بین اکشن و درام کمی سردرگم بنظر می رسد. مشکلی که شاید تماشاگران عادی در هنگام دیدن فیلم ” کسوف ” با آن مواجه شوند عدم تعادل بین اکشن و رمانس فیلم است. همه ما می دانیم که ” گرگ و میش ” بیشتر به دلیل اکشن نفس گیرش در سینما به شهرت رسیده است اما در این قسمت با اینکه تمام جلوه های ویژه و اکشن فیلم از پیشرفت خوبی برخوردار شده اند اما اکشن فیلم و رابطه رمانتیک شخصیت ها ( که این صحنه ها با جزییات از کتاب به فیلم برگردانده شده است ) باعث شده است که ذهن تماشاگر ناخودآگاه به سراغ یک فیلم درام پیش برود اما ناگهان اکشن شروع می شود!.

کارگردان این قسمت ” دیوید اسلد ” است که فیلم خون آشامی ” 30 روز و شب ” را از وی سراغ داریم. ” کریس ویتز ” کارگردان قسمت قبل ظاهرا به دلیل مشقتی که در حین ساخت ” ماه نو ” کشیده بود ، ترجیح داد که قسمت سوم را کارگردانی نکند و به این ترتیب نام کسانی مانند ” دریو باریمور ” هم برای کارگردانی این فیلم مطرح شد اما سرانجام فیلم به ” دیوید اسلد ” رسید. احتمالا تهیه 2 ca1کنندگان احساس کرده اند ” اسلد ” که فیلم قبلی اش یعنی ” 30 روز و شب ” فیلم خون آشامی خوبی بود ، توانایی این را دارد که این فیلم خون آشامی را کارگردانی کند. باید گفت  ” اسلد ”  کار خود را به خوبی انجام داده است و توانسته اکشن و رمانس مناسب را به طرفداران ارائه کند اما مشکل برای تماشاگران عادی است که احتمالا نمی توانند تا قسمت های قبلی را دیده باشند سر از این فیلم دربیاورند. ” کسوف ” برای طرفدارانی ساخته شده است که سیر تا پیاز ماجرا را می دانند اما تماشاگران عادی که حتی اسم شخصیت ها را هم نمی دانند بهتر است برای درک بهتر فیلم به سراغ قسمت اول و دوم بروند چون این فیلم هیچ پاسخی برای این تماشاگران ندارد!.{jcomments on}

کریستین استیوارت ” و ” رابرت پاتینسون ” که در این چند ماه اخیر ، خبر ثابت جلد مجله ها بودند و دائما از رابطه ی نداشته شان صحبت می شد! در این فیلم راحت تر و جاافتاده تر از گذشته بازی می کنند. اما بدون شک بهترین بازیگر این فیلم که از سری اول این فیلم هم مشهود بود ، ” تایلور لانتر ” است . بازی ” لانتر ” را می توان تنها بازی سینمایی بازیگران فیلم دانست . ” استیوارت ” و ” پاتینسون ” ( به خصوص ” پاتینسون ” ) به دلیل ظاهر و حواشی زندگی شان بیشتر به شهرت رسیده اند ( چند وقت پبش خبری مبنی بر اینکه خاندان ” پاتیسنون ” از نسل کنت منت دراکولا بودند منتشر شد!! ) اما ” تایلور لاتنر ” تنها کسی است که به دور از حواشی بازی خوب خودش در این فیلم را ادامه می دهد.

برای طرفداران ” گرگ و میش ” باید بگم که ” کسوف ” تمام چیزی هست که شما می خواهید. این فیلم برای طرفداران است پس بروید و از این داستان خون آشامی حمایت کنید و ببینید که بالاخره این بلا خانم! به یک گرگ نما جواب مثبت می دهد یا یک خون آشام ! اما برای کسانی که طرفدار این فیلم نیستند و فقط به هدف فیلم دیدن به تماشای این فیلم می روند باید عرض کنم که کمی خود را جمع و جور کنید چون این فیلم مشکل فیلمنامه ندارد ، تنها مشکلش این است که به تماشاگر جدید کاری ندارد و طرفداران را هدف گرفته است پس شما هم اگر حس و حالی دارید بروید و دو قسمت قبلی را ببینید هرچند که فکر می کنم از حوصله خیلی ها خارج است!.

منتقد : میثم کریمی

گرگ و میش : کسوف – 1 8dbThe Twilight Saga: Eclipse

کارگردان : David Slade

نویسنده : Melissa Rosenberg . Stephenie Meyer

بازیگران :

Xavier Samuel …  Riley

Kristen Stewart …  Bella Swan

Robert Pattinson …  Edward Cullen

Billy Burke …  Charlie Swan

و……………

ژانر : فانتزی – رمانتیک

درجه سنی :  PG-13( افراد کمتر از سن 13 سال باید همراه والدینشان به دیدن فیلم بروند)

زمان : 124دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها