صفحه اصلی > پنج برتر : 5 بازیگر مشهوری که سیاستمدار شدند

5 بازیگر مشهوری که سیاستمدار شدند

temple-mat

در تاریخ هالیوود همواره افرادی بوده اند که در مقطعی تلاش کردند خود را از دنیای هنر جدا کرده و به سیاست نزدیک کنند. در این مقاله سعی شده 5 مورد از مهمترین این افراد که دوران موفقی چه در هالیوود و چه در سیاست داشتند معرفی شوند.

5- شرلی تمپل (Shirley Temple ) : یکی از مشهورترین بازیگران خردسال هالیوود و ستاره بی چون و چرای نقش های کودکان در دهه ی 30 میلادی یکی از کسانی بود که تصمیم گرفت سینما را کنار گذاشته و وارد سیاست شود. وی در سال 1967 وارد رقابت انتخاباتی کنگره آمریکا شد اما رای نیاورد. با اینحال او بعدها به عنوان سفیر آمریکا در کشورهای غنا و چکسلواکی سابق به فعالیت پرداخت.

geoo3334

4- جورج مورفی (George Murphy) : وی یکی از مشهورترین رقاصان در آثار موزیکال هالیوود بین سالهای 1930 تا 1952 بود و می شد رد او را تقریباً در هر جایی که موسیقی و پایکوبی انجام می شد یافت. مورفی در سال 1951 نیز اسکاری افتخاری دریافت کرد و پس از آن تصمیم گرفت وارد سیاست شود. او در بین سالهای 1965 تا 1970 به عنوان سناتور نماینده ایالت کالیفرنیا کار خودش را آغاز کرد و تبدیل به یکی از نخستین بازیگران هالیوود شد که به یک پست سیاسی مهم دست پیدا کرده است.

mayor eastwood 605

3- کلینت ایستوود ( Clint Eastwood ) : پیرمرد کم اعصاب این روزهای هالیوود اگرچه تمام دوران زندگی اش را در سینما گذرانیده و تقریبا پُستی نمانده که در سینما عهده دار نشده باشد، اما در این میان از سال 1986 به مدت دو سال هم شهردار شهر کارمل از ایالت کالیفرنیا بوده است. دورانی که ظاهرا خیلی به مذاق او خوش نیامد و خیلی سریع پس از گذشت دو سال بار دیگر سر از سینما درآورد.

Arnie332276

2- آرنولد شوارتزنگر (Arnold Schwarzenegger ) : تی 800 معروف سینما نیز از جمله بازیگران مشهور هالیوودی بود که از دوران جوانی علاقه مند به فعالیت سیاسی بود و پیش از آنکه در سال 2003 به فرمانداری ایالت کالیفرنیا دست پیدا کند، در اوایل دهه ی 90 میلادی نیز یکی از مشاوران ستاد انتخاباتی جورج بوشِ پدر بود و پس از آن بین سالهای 1990 تا 1993 رئیس انجمن ورزش و بدنسازی در دولت جورج بوش بود. اما عمده شهرت شوارتزنگر در عرصه سیاست به فرمانداری ایالت کالیفرنیا باز می گردد یعنی دورانی که مردم با استقبال از او عنوان می کردند که وی مانند یک نابودگر با مشکلات مقابله می کند!

Reagan

1- رونالد ریگان (Ronald Reagan ) : رونالد ریگان هرگز در هالیوود یک ستاره تمام عیار نبود و چنانچه حمایت های دوست صمیمی اش یعنی جان وین از او نبود چه بسا خیلی زود از دوران بازیگری محو می شد اما با اینحال ریگان موفق به ایفای نقش در بیش از 75 اثر سینمایی و تلویزیونی شد و پس از آن وارد کنگره شد تا فعالیت های سیاسی خود را آغاز کند. اما ریگان به فعالیت در کنگره بسنده نکرد و در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 1979 توانست جیمی کارتر که در آن زمان از لحاظ سیاسی بسیار ضعیف شده بود را شکست دهد و 8 سال در کاخ سفید، عهده دار مهمترین پُست سیاسی ایالات متحده آمریکا شد.

 

میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها