صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم Transformers 3 ( ترانسفورمرز 3 )

نقد و بررسی فیلم Transformers 3 ( ترانسفورمرز 3 )

1

زمانی که برای اولین بار فیلم ترانسفورمرز ( استفاده از کلمه ترانسفورمرز بسیار قابل قبول تر از تغییر شکل دهندگان است! ) ساخته شد ، همه از جلوه های ویژه فوق العاده آن تعریف کردند و آن را گامی به سوی نسل بعد جلوه های ویژه در سینما خواندند. اما با اکران قسمت دوم و استفاده از همان جلوه های ویژه که اینبار بسیار شلوغ تر و بی نظم تر از قسمت قبل بود ، میزان تعریف و تمجید از قسمت دوم ترانسفورمرز به حداقل رسید یا حتی کار به جایی کشید که این فیلم را جزو بدترین فیلمهای سال طبقه بندی کردند. به همین دلیل انتظار می رفت که قسمت سوم با توجه به انتقادات از قسمت دوم ، به اکشنی سر راست و منسجم تر تبدیل شود که حداقل بتواند رضایت طرفدارانش را برآورده کند. مایکل بی بارها گفته بود که قصد دارد تا بهترین اکشن ممکن را در ترانسفورمرز 3 به نمایش بگذارد و عناصر ناخوشایند ( بدون شک منظور او از این عنصر مگان فاکس بود!) را هم از فیلم حذف کند. مایکل بی با حذف مگان فاکس بد اخلاق و ناهماهنگ، استارت آغاز فیلم را به خوبی زد اما آیا او توانسته بر مشکلات ثابت این سری فیلمها فائق آید؟ اجازه بدهید اول نگاهی به داستان قسمت سوم داشته باشیم :

فیلم با این مقدمه آغاز می شود که در دهه ی 60 میلادی که رقابت فضایی بین ایالات متحده و شوروی در اوج بود ، راکتی از طرف سیاره سایبرتون در قسمت تاریک ماه ( جایی که ما نمی بینیم ) سقوط می کند و در پی آن جان اف کندی دستور می دهد تا در اینباره تحقیق شود و بعد از آن هم ظاهرا رابطه ایی بین این مسئله و فاجعه های بشری به وجود می آید و بقیه ماجرا که در نهایت قصد دارد تا بگوید این جا یه خبرایی بوده!. اما برگردیم به زمین، در قسمتهای قبل شاهد بودیم که سم ( شیا لبوف ) در نوجوانی موفق شد تا دنیا را از چنگال ربات های مخرب نجات دهد. او حالا موفق شده تا تحصیلات خود را به اتمام برساند و بنابراین باید به دنبال شغلی برای خودش بگرددتا بتواند آینده اش را بسازد. سم برای استخدام به مکانهای مختلفی می رود اما در حالی که او 2 بار موفق شده جهان را از نابودی نجات دهد، هیچکس به او شغلی نمی دهد و او هم از این بابت ناراحت است!. اما گرچه سم توفیقی در پیدا کردن شغلی مناسب بدست نمی آورد، اما وی جدیداً با دختری زیبا به نام کارلی ( رزی هانتینگتون – وایتلی ) ارتباط برقرار کرده و خیلی هم از این بابت احساس رضایت می کند. اما وی از مساله ایی ناراحت است و آن هم ارتباط بین کارلی و رئیس است که ظاهراً آقای رئیس از کارلی خوشش می آید و حسابی برای او دست و دلبازی می کند!. در بخ2ش تخیلی ماجرا، دسپتیکاناها به شدت در پی یافتن سلاحی هستند که در کره ماه مخفی شده. آنها می خواهند با استفاده از این سلاح ، دشمن قدیمی خود یعنی اتوباتها را مغلوب کنند البته آنها نمی دانند که سم و دوستان ربات اش ، چنین اجازه ایی را به آنها نخواهند داد.

همانطور که می دانید، نباید از این فیلم انتظار فیلمنامه قرص و محکمی داشته باشید که افکار شما را به چالش بکشد. تاریکی ماه به مانند دو قسمت قبلی از لحاظ فیلمنامه ضعف های فراوانی دارد و اگر کمی سخت گیر باشید حتی پتانسیل این را دارد که شما را عصبی هم بکند!. عمده این ضعف ها به روابط انسانی در فیلم بر می گردد، در تاریکی ماه مانند دو قسمت قبل، شخصیت ها نقش چندانی در فیلم ندارند و وظیفه پیشبرد داستان بر عهده رباتهاست. رابطه ی سم با دوست دخترش هم اگرچه در ابتدا بامزه است اما در ادامه تبدیل به همانی می شود که در قسمت های قبل بین او و میکائیلا وجود داشت. خوشبختانه در این قسمت خبری از مگان فاکس نیست و بالاخره تماشگران از دست بازی فاجعه آمیز او خلاص شده اند!. بجای او در این قسمت مدل خوش چهره بریتانیایی ( او اصلا بازیگر نیست و بخاطر قد و بالایی که دارد به فیلم آورده شده!) با نام سخت ، رزی هانتیگتون – وایتلی ، حضور دارد. بزرگترین مزیت حضور رزی در این فیلم این است که او تازه کار هست به همین دلیل از جان و دل برای نقشش مایه گذاشته و نتیجه اش هم نسبتاً قانع کننده شده است. به نظرم در قحطی روابط انسانها در سری فیلمهای ترانسفورمرز، رابطه بهتر شده ی بین سم و کارلی نسبت به قسمت های قبلی ، موفقیت بزرگی برای فیلم به شمار می آید. بخش کمدی فیلم اما همچنان تماشاگر را اذیت می کند. در دو قسمت قبل با اینکه سعی زیادی شده بود تا بارِ کمدی فیلم پررنگ باشد ( مانند سرزنش سم توسط مادرش به این دلیل که توانایی ارتباط برقرار کردن با دخترها را ندارد )  اما در اجرا این تلاش چندان مثمر ثمر واقع نشده بود. در تاریکی ماه نیز بار دیگر این شوخی ها در فیلم گنجانده شده است و مانند گذشته تنها باعث بالاتر رفتن مدت زمان فیلم شده است. شاید اگر بجایی اینکه مادر سم در هر قسمت بر سر پسرش بزند و او را به دلیل ارتباط برقرار نکردن با دختران سرزش کند ، بیشتر به رابطه بین ربات و سم پرداخته می شد، می توانست نتایج بسیار بهتری را به همراه داشته باشد چراکه در این قسمت هم بهترین بخش کمدی فیلم همان رابطه بین سم و ربات بامزه اش است.

اما در بخش اکشن که مهمترین بخش فیلم را تشکیل می دهد، تاریکی ماه پیشرفتهای قابل ملاحظه ایی نسبت به ترانسفورمرز 2 داشته است. بزرگترین مشکل قسمت دوم ترانسفورمرز این بود که بسیار شلوغ و آشفته بود و سر هر تماشاگری را بدرد می آورد!، اما در این قسمت از غلظت شلوغی فیلم تا حد زیادی کاست3ه شده، اما این به معنای این نیست که تاریکی ماه فیلم شلوغی نیست. تاریکی ماه همانطور که همگان انتظار دارند ، کماکان پر از جلوه های ویژه است. سقط ساختمان ها ، برخورد و انفجار ماشین ها ، رباتهایی که معلوم نیست مشکلشان چیست که هر لحظه به یکدیگر حمله می کنند و… همگی از جمله مواردی است که در تاریکی ماه با آن روبرو خواهید شد. اما اگر این همه هیجان و زد و خورد برایتان کافی نیست ، می توانید فیلم را به صورت 3 بعدی ببینید که تجربه دیدن آن لذت بخش تر است. صحنه های برخورد رباتها به ساختمانها و انفجارها به خوبی در حالت 3 بعدی شکل گرفته است و از این لحاظ ترانسفورمرز موفق عمل کرده است.

البته بخش اکشن فیلم مشکلاتی هم دارد و آن اینکه مانند قسمت جدید مردان ایکس ، فیلم مایه های سیاسی هم به خود گرفته است. ما در قسمت جدید مردان ایکس شاهد بودیم که اتفاقات دوران جنگ سرد بین آمریکا و شوروی در فیلم حضور پررنگی داشت و حالا اینبار در تاریکی ماه شاهد هستیم که هالیوود بار دیگر گریزی به قضیه اکتشافات فضایی در دهه ی 60 میلادی زده و یکجورایی قصد این را داشته که بگوید ما تو اکتشافات در آن مقطع بهتر بودیم و هستیم و… این شعارها اگرچه بصورت مستقیم در فیلم بیان نمی شود اما در پس زمینه اتفاقات فیلم به خوبی توی چشم می زند. جمع کردن ارتشی با ملیت های مختلف یکی دیگر از اتفاقات بی مزه ایی است که تاریکی ماه در خود جا داده است. مایکل بی در تاریکی ماه تصمیم گرفته تا اینبار بجای اینکه آمریکا را تنها نجات دهنده دنیا معرفی کند ، مجموعه ایی از سربازان با ملیت های مختلف ( البته ایرانی در میان آنها نیست!) را در کنار هم جمع کند تا به نوعی بگوید که دنیا متحد اس4ت!. اما این نکته را فراموش کرده که طرفداران ترانسفورمرز نه بخاطر شنیدن پیامهای سیاسی  و صلح ، بلکه برای دیدن یک اکشن خالص به سینما می آیند.

شیا لبوف در نقش سم بسیار بهتر از دو قسمت قبلی است. کاملاً واضح است که لبوف نسبت به گذشته تجربه بیشتری کسب کرده و پرده سبز و رباتها را هم به درستی درک کرده!. رابطه ی او با کارلی هم در فیلم اگرچه عمق لازم را ندارد اما قابل قبول است. رزی هانتینگتون – وایتلی هم اگرچه هنوز کسی به عنوان بازیگر به او نگاه نمی کند! اما هرچه که باشد یک سر و گردن از مگان فاکس بالاتر است. متاسفانه مایکل بی فرصت چندانی در اختیاری رزی قرار نداده تا ببینیم که اصلا بازیگری را می داند یا خیر. بجای آن مایکل بی تا توانسته از رزی به دلیل قد و قواره بالایش ( همانطور که گفتم او یک مدل بوده است ) نمای دور گرفته و به خوبی او را برانداز کرده است و نتیجه اش را هم با تماشاگران به اشتراک گذاشته است. قد بلندتر بودن رزی از شیا لبوف یکی از نکاتی هست که احتملا لبخند را بر لبان شما اضافه می کند!. اما به غیر از دو نقش اصلی ، در بین بازیگران تاریکی ماه نامهای بزرگ دیگری هم پیدا می شود اما به دلیل زیادی اکشن بودن فیلم ، بیشتر آنها فرصت خودنمایی پیدا نکرده اند. فرانسس مک دورماند ، جان تورتورو ، جان مالکوویچ ، پاتریک دامپسی و… همگی از بازیگران معروفی هستند که تاریکی ماه حضور دارند اما ربات ها به آن اجازه خودنمایی نداده اند.

تاریکی ماه در مقایسه با قسمت دوم فیلم بهتری است اما کماکان اولین قسمت از ترانسفورمرزها در بین این سری بهترین است. تاریکی ماه اگرچه مانند ترانسفورمرز 2 ، یک اکشن دیوانه وار و بی سر و ته نیست ، اما با اینحال هنوز هم فیلم شلوغی است. فکر می کنم زمانش رسیده باشد که دیگر این ربات ها از سینما دست بکشند و سرنوشت انسانها را به خودشان واگذار کنند. من که دیگر انرژی ندارم این رباتهای دیوانه تر از انسانها را بار دیگر در این قامت ببینم که در حال مبارزه با خودشان هستند و میزبان این مبارزه آنها هم زمین است!.3_star

 

منتقد : میثم کریمی

کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

ترانسفورمرز : تاریکی  ماه – Transformers: Dark of the Moon 5

کارگردان : Michael Bay

نویسنده : Ehren Kruger

بازیگران :

Shia LaBeouf  … Sam Witwicky

Rosie Huntington-Whiteley … Carly

Josh Duhamel… Lennox

John Turturro… Simmons

و……………

ژانر : اکشن

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 157دقیقه


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها