صفحه اصلی > زوم سینمای ایران : نقد و بررسی فیلم یتیم خانه ایران

نقد و بررسی فیلم یتیم خانه ایران

20161123082311 636154842983230659 Co343py copy

کسی در فیلم حضور دارد که من بشناسم؟

علیرام نورایی که بازیگر فیلم قبلی ابوالقاسم طالبی به نام « قلاده های طلا » بوده، بازیگر نقش اصلی این فیلم محسوب می شود. جعفر دهقان هم که با فیلمهای دفاع مقدس در ایران شناخته می شود در فیلم حضور دارد. از پیشکسوت های سینمای ایران هم می توان به داریوش اسدزاده اشاره کرد که بیشتر با مجموعه « خانه سبز » به یاد آورده می شود.

داستان فیلم درباره چیست ؟

پس از اینکه سرپرست یک یتیم خانه از دنیا می رود، مسئولیت این یتیم خانه به فردی به نام بنکدار ( علیرام نورایی ) می رسد. اما با ورود و غارت آذوقه یتیم خانه توسط انگلیسی ها، سرپرست جدید یتیم خانه تصمیم به مقابله با آنها می گیرد و…

کارگردان کیست ؟

ابوالقاسم طالبی که سالهاست در سینما و تلویزیون فعالیت می کند اما در سال 1390 با ساخت فیلم « قلاده های طلا » و جنجال هایی که بر سر این اثر بوجود آمد بر سر زبان ها افتاد. « یتیم خانه ایران » اولین فیلم طالبی پس از « قلاده های طلاست »

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2016/11/phoca_thumb_l_4-2ae.jpg

نکات مثبت فیلم ؟

طراحی صحنه و لباس قابل تحسین هستند.

نکات منفی فیلم ؟

« یتیم خانه ایران » تاکید دارد که فیلم براساس داستانی واقعی ساخته شده اما حتی راوی اصلی این داستان نیز می گوید که براساس شنیده ها این داستان را تعریف کرده و سند و مدرکی از آن موجود نیست. شاید بهتر می بود سازندگان تا این حد بر روی واقعی بودن داستان فیلمشان متمرکز نمی شدند.

فیلم جدید طالبی قصد دارد قهرمانی به نام محمد جواد بنکدار را به مخاطب معرفی نماید اما موقعیت هایی که برای او می سازد چنان بد و فرسوده هستند که قابلیت قهرمان سازی از این شخصیت را بطور کامل دفع می کنند.

شاخ و برگ اضافی که در داستان وجود دارد به کمک داستان اصلی نمی آید و آن را تکمیل نمی کند.

فیلمنامه « یتیم خانه » ایران پیامهای سیاسی اش را بطور غیرمستقیم به مخاطبش ارائه نمی کند و آنها را با دیالوگ های شعاری و گل درشت بیان می کند که زبان امروز سینما نیست.

 http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2016/11/phoca_thumb_l_7-6d4.jpg

حرف آخر :

« یتیم خانه ایران » با توجه به بودجه هنگفتی که برای ساختش صرف شده، می بایست کیفیتی به مراتب بهتر از این می داشت اما این فرصت به راحتی از دست رفته است تا فیلم حتی به سختی بتواند خودش را به عنوان اثری قابل قبول مطرح نماید.

 

منتقد: بابک مهرورز

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

 

نام فیلم : یتیم خانه ایرانyatit3nfmf

کارگردان : ابوالقاسم طالبی

نویسنده : ابوالقاسم طالبی

تهیه کننده : محمدرضا تخت کشیان

بازیگران :

علیرام نورایی

جعفر دهقان

داریوش اسدزاده

فرخ نعمتی

و…

aio23

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها