صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری ( Three Billboards Outside Ebbing, Missouri )

نقد و بررسی فیلم سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری ( Three Billboards Outside Ebbing, Missouri )

07 franc3d.w710

مارتین مک دونا از جمله کارگردانانی است که وسواس بسیار زیادی برای خلق یک اثر دارد و همین حساسیت فراوان باعث شده تا طی یک دهه گذشته او تنها 3 فیلم را روانه سینما کند. نخستین فیلم او به نام « در بروژ » موفق ترین اثر او تا به امروز بوده است که نخستین بار در سال 2008 نام او را بر سر زبانها انداخت و همچنین نامزدی اسکار بهترین فیلمنامه را برای او به ارمغان آورد. وی پس از 4 سال ، « هفت روانی » را ساخت که کمدی تاریکی بود که علی رغم ستایش منتقدان نتوانست موفقیت های « در بروژ » را تکرار نماید اما با اینحال آن فیلم یکی از بهترین های سال 2012 به شمار می رود. حال مک دونا پس از 5 سال، با سومین ساخته خود به نام « سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » به سینما بازگشته است.

میلدرد ( فرانسیس مک دورمند ) مادر تنهایی است که در یک شهر کوچک با فقدان بزرگ قتل دخترش زندگی می کند. دخترِ میلدرد ماه ها پیش پس از اینکه مورد آزار و اذیت قرار گرفت کشته شد و از آن پس، او منتظر یافتن قاتل و محاکمه وی توسط پلیس است. اما این انتظار به نظر می رسد که هرگز پایانی نداشته  باشد چراکه رئیس پلیس شهر ( وودی هارلسون ) تابحال نتوانسته ردپایی از قاتل بیابد و ظاهراً خیلی هم رغبتی به انجام چنین کاری ندارد. سهل انگاری پلیس باعث می شود تا میلدرد شخصاً وارد عمل شده و اقداماتی انجام دهد که پلیس را وادار به واکنش کرده و…

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/11/phoca_thumb_l_14-d38.jpg

مک دونا اگرچه به عنوان نویسنده و کارگردان در سینما موفقیت های فراوانی بدست آورده، اما بیش از همه به دلیل نمایشنامه های تحسین شده اش که اجراهای بسیاری از آن در تئاتر لندن روی صحنه رفته شناخته می شود. نمایشنامه هایی که سالهاست مورد ستایش قرار گرفته و به مرز پختگی رسیده اند تا صحنه را از آن خود نمایند. حالا در سینما، مک دونا ویژگی های مورد علاقه اش را به پرده نقره ای منتقل کرده و اگرچه در اثر قبلی اش یعنی « هفت روانی » توانسته بود ترکیب جذابی از جنون فانتزی را به نمایش بگذارد، اما در « سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » این جنون رنگ و لعاب فانتزی اش را تا حدودی از دست داده و اینبار در فضایی رئال و با انسانهایی معمولی به تصویر کشیده است.

میلدرد به عنوان قهرمان اصلی داستان، در دقایق ابتدایی فیلم نه نشانی از جنون دارد و نه ویژگی که او را از دیگر شهروندان شهر متمایز نماید. او مادر تنهایی است که در یک فروشگاه مشغول به کار است و با غم بزرگ از دست دادن فرزندش زندگی خود را می گذراند و البته مصرانه در انتظار یافتن قاتل و اجرای حکم است. اما صبوری او بزودی رنگ می بازد و خشونتی که از حس انتقام سرچشمه می گیرد، باعث می شود او ابتدا به سراغ بیلبوردها رفته و پیام عمومی منتشر نماید و سپس با خشونت به سراغ افراد مرتبط با این پرونده برود. او حالا خشونتی عجیب در خود پرورش داده که بطور طبیعی در وجودش نیست اما فقدان فرزند، می تواند از هر مادری یک ماشین خشونت غیرقابل کنترل بسازد!

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/11/phoca_thumb_l_8-2df.jpg

فیلم در ادامه به معرفی رئیس پلیس و دیگر افراد مرتبط با او می پردازد اما خوشبختانه از سیاه و سفید توصیف کردن آنان خودداری کرده است. رئیس پلیس که به نظر می رسد با توجه به عدم رسیدگی به پرونده دختر میلدرد می بایست روحی شیطانی داشته باشد، با هوشمندی کامل فردی عادی معرفی می شود که او نیز غمی همیشگی در خود دارد. وی نیز همانند میلدرد، قرار نیست آنچه که از او ترسیم شده باشد و تنها دلیلی که حالا او متهم و میلدرد دادخواه شده، موقعیت ناخواسته ای است که آنها درش گرفتار شده اند.

بدیهی است در این شرایط مجموعه ای از موقعیت ها پدید می آیند که پای شخصیت های دیگر را به داستان باز می کند. موقعیت هایی که مک دونا مطابق انتظار، با طنزی بسیار تلخ آنان را روایت کرده و به استادی نیز آن را از مرحله آغاز تا انتها مدیریت کرده است. تسلط مک دونا بر اجرای موقعیت های کمیک و البته دیالوگ های نافذ و بُرنده که در دو اثر قبلی این کارگردان نیز شاهدش بودیم،به خوبی این این نکته را به اثبات می رساند که باید او را یکی از بهترین طنزپردازان سینمای معاصر دانست که هم بر دکوپاژ مسلط است و هم در دیالوگ نویسی که قطعاً برخاسته از تجربیات ارزشمندش در حوزه تئاتر می باشد.

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/11/phoca_thumb_l_2-674.jpg

« سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » اما هرگز قرار نیست صرفاً یک کمدی جنون آمیز مانند « هفت روانی » باشد. اینبار در لابلای موقعیت های طنز، درامی ارزشمند قرار گرفته که وجه انسانی آدمهای داستان را به تصویر می کشد. میلدرد با ظاهر خشن و بی احساس خود و البته اعمالی که مرتکب می شود، شکل و شمایل یک انسان درنده را به تصویر می کشد اما او هم در خلوت خود از خشونت فراری است. او به دنبال برقراری آرامش در قلب خود است و تا زمان  یافتن عامل مرگ دخترش آرام نمی گیرد. وی نماینده نسلی است که با تکیه بر قانون منتظر احقاق حق خویش هستند اما زمانی که حقی را به چشم نمی بینند، راه و روشی انتقام جویانه پیش می گیرند تا به این شکل شهر را به تکاپو وا دارند.

بدون شک فیلمنامه بی نقص مک دونا، با انتخاب اشتباه بازیگران می توانست یک فرصت هدر شده به شمار برود اما او ثابت کرده که در تمامی بخش های اثرش وسواس کم نظیری دارد. انتخاب فرانسیس مک دورمند  که تقریباً در حال فراموش شدن در سینما بود، انتخاب بسیار درستی برای ایفای نقش میلدرد بوده که مک دونا ریسک انجام آن را به درستی پذیرفت. مک دورمند تمام ویژگی های یک مادر تنها که به سراغ خشونت می رود را دارد. چهره خشک و بی احساس مک دورمند به انضمام توانایی های بازیگری اش، انتخاب او را به بهترین تصمیم مک دونا مبدل نموده است. بازی فوق العاده مک دورمند به احتمال فراوان او را در میان نامزدهای اسکار بهترین بازیگر زن قرار خواهد داد.

http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2017/11/phoca_thumb_l_9-109.jpg

مک دونا به خوبی توانسته از دیگر بازیگران فیلم نیز بازی های خوبی بگیرد. وودی هارلسون که سال بسیار پرکاری را پشت سر گذاشته، در اینجا بازی بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته و نقش ویلوبی توانسته توانایی های بازیگری او را به نمایش بگذارد. در این میان، سام راکول که بازیگر موردِ علاقه مک دونا می باشد، در نقش دیکسون همان شکل و شمایلی را به تصویر کشیده که برای اجرای آن بهترین انتخاب است یعنی فردی جاه طلب و البته بی نهایت بی ادب که کنترل ناپذیر است! به نظر نمی رسد هیچکس به اندازه راکول بتواند چنین شکل و شمایلی را در یک اثر سینمایی خلق نماید و باید بگویم که او در « سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » فوق العاده است.

« سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » یکی از بهترین آثار سال به شمار می رود. اثری که از فیلمنامه و کارگردانی تا بازیگری و حتی فیلمبرداری، مهر و امضاء کارگردان پُر وسواس اش را در خود دارد. کارگردانی که توانسته فیلمنامه ای به رشته نگارش درآورد که در آن می توان در یک لحظه احساس دوگانه ای از غم و شادی را بطور یکسان تجربه کرد. کمدی سیاهی که اگرچه دربرگیرنده فاجعه ای بزرگ است اما مک دونا با ظرافتی بی نظیر، چنان موقعیت های طنزی در بطن آن گنجانده که مخاطب را همانند روند داستان به جنون می رساند! « سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری » می تواند یک مثال ارزشمند و ایده آل از صفر تا صد روایت قصه، خلق شخصیت، بکارگیری مضامین کمدی سیاه در داستان و البته به سرانجام رساندن داستان باشد. اثر جدید مک دونا روایتگر داستان رنج، خشم، انتقام ، امید و عشق است؛ مانند آنچه که در زندگی روزمره مان با آن مواجه هستیم.

 

 10                                                                          Photo Gallery2

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری : therref3Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

کارگردان : Martin McDonagh

نویسنده : Martin McDonagh

بازیگران :       

Frances McDormand…Mildred

Sam Rockwell…Dixon

Woody Harrelson…Willoughby

Abbie Cornish…Anne

 رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

ژانر : کمدی

زمان : 115 دقیقه  

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها