صفحه اصلی > سینمای کلاسیک : خوشه های خشم ( The Grapes of Wrath )

خوشه های خشم ( The Grapes of Wrath )

image 13961002ww45342456677678

داستان فیلم :

در میان بحران اقتصادی دهه ی 1930 در ایالات متحده، تام که به تازگی از زندان آزاد شده خانواده را مجاب می کند که برای امرار معاش به کالیفرنیا کوچ نمایند اما…

کارگردان:                        

جان فورد (John Ford ) : جان فورد از کارگردان‌های صاحب نام سینمای آمریکا که بخاطر ساختن فیلم‌های وسترنی چون دلیجان و جویندگان و همچنین به تصویر در آوردن رمان‌های کلاسیک آمریکایی چون خوشه‌های خشم اثر جان اشتاینبک شهرت جهانی یافته‌است. فورد با بردن چهار اسکار بهترین کارگردانی از مجموع پنج نامزدی، در این بخش رکورد دار است.

جان فورد در اصل ایرلندی است اما ملیت امریکایی دارد در سال‌های ۱۹۳۵، ۱۹۴۰، ۱۹۴۱ و ۱۹۵۲ موفق به کسب جایزه اسکار بهترین کارگردانی گردید و از این لحاظ در میان کارگردانان آمریکایی دارای رکورد است. از میان چهار فیلمی که او اسکار بهترین کارگردانی را برای ساختن آنها بخود اختصاص داد، فقط یک فیلم موفق به کسب اسکار بهترین فیلم نیز گردید.

سبک فیلم سازی این کارگردان بزرگ آنچنان تأثیر عمیقی بر سینمای جهان داشته‌است که بزرگانی چون اینگمار برگمن و اورسن ولز وی را یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های تمام اعصار دانسته‌اند. زمانی از اورسن ولز پرسیده بودند که وی در کجا هنر فیلم سازی را فرا گرفته‌است و او این پاسخ مشهور را داده بوده‌است که «فیلم سازی را از استادان پیش‌کسوت این هنر آموخته‌ام؛ و منظورم از استادان پیش‌کسوت سینما اشخاصی هستند چون جان فورد، جان فورد و جان فورد».

کارگردانان دیگری چون آکیرا کوروساوا، مارتین اسکورسیسی، استیون اسپیلبرگ، سام پکینپا، پیتر بوگدانویچ، سرجیو لئونه و ژان لوک گدار نیز تحت تأثیر فیلم‌سازی جان فورد بوده‌اند.

جان فورد در سال ۱۸۹۴ با نام اصلی جان مارتین فینی در کیپ الیزابت واقع در ایالت مین آمریکا به دنیا آمد. پدر او جان آگوستین فینی و مادرش باربارا (ابی) کوران که هردو در سال ۱۸۵۶ و در ایرلند به دنیا آمده بودند، در سال ۱۸۷۲ از ایرلند به ایالات متحده مهاجرت نمودند. جان آگوستین و باربارا به ترتیب و به فاصله فقط چند روز وارد شهرهای بوستون و پورتلند گردیدند. آن دو در سال ۱۸۷۵ با یکدیگر ازدواج نمودند و سه سال بعد به تابعیت کشور آمریکا در آمدند و به تدریج صاحب ۱۱ فرزند گردیدند.

image 13961002ww453456677678

جان مارتین فینی در پورتلند و تا سطح دیپلم در دبیرستان پورتلند درس خواند. بعدها تالار مرکزی همین دبیرستان بخاطر بزرگداشت وی به تالار جان فورد تغییر نام یافت.

خانواده جان بدلیل ریشه‌های ایرلندی که داشتند، از او با نام شون یاد می‌کردند. خود وی نیز بارها در فیلم‌هایش مستقیم و غیر مستقیم به اصل و نسب ایرلندی اش اشاره نموده است.

جان فورد در سال ۱۹۱۴ و با نام سینمایی جک فورد شروع به بازیگری در فیلم‌ها نمود. او علاوه بر فیلم‌هایی که برای بازیگری در آنها مزد دریافت می‌نمود، در بعضی فیلم‌ها بصورت افتخاری نیز بازی می‌کرد. فیلم کلاسیک تولد یک ملت (که در سال ۱۹۱۵ توسط د. و. گریفیث ساخته شد) نمونه‌ای از فیلم‌هایی است که شرکت او در آنها افتخاری بوده است. جان فورد در این فیلم در نقش یک عضو کوکلوس‌کلان ظاهر گردید که در یک صحنه بسیار کوتاه گوشه کلاه خود را برای بهتر دیدن کنار می‌زند!

جان فورد در ماه ژوئیه سال ۱۹۲۰ با ماری مک براید اسمیث ازدواج نمود و از او صاحب دو فرزند گردید. وی هرگز از همسرش جدا نشد و لی بمدت ۵ سال با کاترین هیپورن هنرپیشه معروف سینمای هالیوود رابطه عاشقانه داشت. آشنایی این دو از زمان بازی کاترین هیپورن در فیلم ماری ملکه اسکاتلند (۱۹۳۶) که فورد کارگردانی آنرا بعهده داشت شروع گردیده بود.

جان فورد در سال 1973 بر اثر ابتلا به سرطان معده درگذشت.

منبع ویکیپدیا

image 13961002ww4534245667767833


بازیگران :

هنری فوندا (Henry Fonda ) : یکی از محبوب ترین بازیگران تاریخ هالیوود که مورد توجه اکثر خانمهای زمان خودش بود!. هنری فوندا علاوه بر زندگی پرحاشیه اش ، بازیگر بسیار خوبی هم بود. وی بازی را از تئاتر آغاز کرد و سپس به سینما آمد و توانست در فیلمهای « آقای لینکن جوان » ، « خوشه های خشم » و « 12 مرد خشمگین » بدرخشد. اما علی رغم بازی های به یاد ماندنی اش ، او تا یک سال قبل از مرگش نتوانست طعم شیرین اسکار را بچشد. فوندا یک سال قبل از مرگش در سال 1982 به دلیل بازی فوق العاده اش در فیلم « در کنار برکه ی طلایی » موفق شد اسکاری دریافت کند ولی خودش به علت بیماری نتوانست جایزه اش را بگیرد و بجای او دخترش جین فوندا این جایزه را دریافت کرد.

نکاتی که احتمالا درباره « خوشه های خشم» نمی دانید :

نویسنده رمان یعنی جان استنیبک ، از نسخه سینمایی اثر بسیار تمجید کرد.

هنری فوندا کلاهی که در این فیلم بر سر می گذارد را تا آخرین روزهای زندگی اش نزد خود نگه داشت و تنها مدتی قبل از درگذشت ، او را به دوست قدیمی اش جین وایترز اهدا کرد.

استینبک و فوندا پس از این فیلم تبدیل به دوستان صمیمی یکدیگر شدند و حتی فوندا در مراسم تدفین وی سخنرانی کرد.

جان استینبک و جان فورد در جریان تحقیقات کنگره برای شناسایی افراد کمونیست در هالیوود، بازجویی شدند!

در نسخه سینمایی و سکانس شنا در رودخانه کلرادو، جود به یکباره ناپدید می شود اما در کتاب، وی به تام می گوید که قصد دارد در رودخانه بماند.

تماشاگران آمریکایی فیلم را بدون مقدمه اش که شامل توضیح درباره اثرات بحران اقتصادی و منطقه اوکلاهاما بود تماشا کردند!

دریل اف. زانوک برای اقتباس سینمایی از رمان استینبک ، مبلغ 100 هزار دلار را پرداخت که در زمان خود کم نظیر بود.

imager 13961002ww453456677678

اگرچه جان کارادین از شیوه کارگردانی جان فورد که با قلدری همراه بود متنفر بود، اما با اینحال او یازدهمین همکاری اش را با او در این فیلم تجربه کرد.

تهیه کننده فیلم می دانست که هنری فوندا چقدر علاقه مند است تا بازیگر نقش اصلی فیلم باشد اما به او گفت که نقش اصلی به فرد دیگری رسیده است. زانوک به فوندا گفت که اگر قرارداد بازی در هشت فیلم کمپانی فاکس قرن بیستم را امضاء کند نقش اصلی به او می رسد!

بودجه فیلم 750 هزار دلار بوده است.

بیولا باندی برای بازی در فیلم تست بازیگری دارد و کاملاً باور داشت که می تواند نقش جود را ایفا نماید و حتی در حال آماده کردن خود برای ایفای نقش بود. اما سازندگان به او گفتند که رد شده!

هنری فوندا کماکان رکورددار وقفه بین نامزدهای اسکار در رشته بازیگری است. او نخستین بار برای « خوشه های خشم » در سال 1940 نامزد اسکار شد و بار دوم برای بازی در فیلم « On Golden Pond » در سال 1981 ، یعنی 41 سال بعد!

این فیلم و « The Long Voyage Home » دو فیلم جان فورد بودند که همزمان در سال 1940 نامزد اسکار بهترین فیلم شدند اما در نهایت جایزه را به « ربکا » آلفرد هیچکاک باختند.

در یکی از نادرترین موارد، جان فورد اجازه داد تا تهیه کننده بر پایان بندی فیلم نظارت داشته باشد!

زمان فیلمبرداری هفت هفته به طول انجامید.

imager 13961002ww453456677678r

با مرک شیرلی مایلز در سال 2010 ، هم اکنون دریل هایکمن تنها بازیگر زنده فیلم به شمار می رود.

قرار بود جیمز استیوارت و والتر برنان در فیلم حضور داشته باشند که این امر میسر نشد.

دوریس باودن ( بازیگر نقش رساشارن ) در جریان فیلمبرداری با فیلمنامه نویس، نانالی جانسون ازدواج کرد.

« خوشه های خشم » در لیست « 1001 فیلمی که قبل از مرگ باید ببینید » استیون اشنایدر حضور دارد.

 

 

نازنین آفاق

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

 

خوشه های خشم : image 13961002ww45342456677678333The Grapes of Wrath

کارگردان : جان فورد

نویسنده : نانالی جانسون ، جان استینبک

بازیگران :

هنری فوندا / تام

جین درول / ما

جان کارادین / جیم

زمان : 129 دقیقه

محصول : 1940

مهمترین افتخارات : برنده اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای جید رول، برنده اسکار بهترین کارگردانی برای جان فورد. نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین صداگذاری و بهترین تدوین

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها