صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم نادیده گرفته شده سال 2019 که باید دید! + تصاویر

10 فیلم نادیده گرفته شده سال 2019 که باید دید! + تصاویر

معلم مهد کودک

وقتی که سال رو به پایان است، سینمارو‌ها به دنبال فهرستی از فیلم‌ها می‌روند که در ۱۲ ماه آینده باید منتظر اکرانشان باشند. در روزگار کنونی و در شرایطی که از سال‌ها قبل انتشار یک فیلم بلاک باستر و مورد انتظار مشخص می‌شود، چنین فیلم‌هایی معمولاً بیشترین مخاطبان را داشته و بر باکس آفیس نیز حکمفرمایی می‌کنند.

به گزارش مووی مگ به نقل از برترین ها، تنها در سال ۲۰۱۹، شاهد بوده‌ایم که فیلمی مانند «انتقام جویان: پایان بازی» هر رکوردی که فکر کنید را شکسته و تاکنون ۵ فیلم ساخته شده توسط استودیو دیزنی از مرز یک میلیارد دلار فروش گذشته‌اند، در حالی که هنوز قسمت دوم انیمیشن «منجمد» (Frozen) و «طلوع اسکای واکر» (Rise of Skywalker) اکران نشده‌اند.

همچنین در سال جاری شاهد انتشار فیلم‌های مستقل و اورجینال پرهزینه‌ای بوده‌ایم که از شانس‌های اصلی اسکار به شمار می‌آیند. «روزی روزگاری در هالیوود» (Once Upon a Time in Hollywood) تارانتینو مورد استقبال منتقدان قرار گرفته در حالی که فیلم‌هایی مانند «فانوس دریایی» (The Lighthouse) و «جوکر» (The Joker) نیز در فستیوال‌ها غوغا بپا کرده‌اند.

با این وجود برخی فیلم‌ها از رادار سینمارو‌ها دور مانده و کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند اگر چه ارزش دیدن را دارند. این فیلم‌ها به دلیل همزمانی اکران با یک فیلم بلاک باستر یا نداشتن هیاهوی قبل از اکران و تبلیغات ضعیف بیش از شایستگی خود مورد توجه قرار گرفته‌اند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱۰. معلم مهد کودک

از همان آغاز هیاهویی در مورد بازسازی فیلم «معلم مهد کودک» (The Kindergarten Teacher) وجود داشت که برای اولین بار در فستیوال ساندنس ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. روزنامه گاردین در نقد خود به این فیلم ۵ ستاره داده و از بازی مگی جیلنهال در این فیلم به عنوان یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های او در دوران حرفه‌ایش یاد کرد. با این وجود، وقتی که این فیلم در فوریه ۲۰۱۹ در سینما‌ها اکران شد دیگر از آن هیاهو و اشتیاق مخاطبان برای تماشای فیلم خبری نبود.

داستان فیلم در مورد یک معلم مهد کودک دچار بحران شده است که در کلاس خود با یک نابغه شاعر ۵ ساله به نام جیمی مواجه می‌شود و بدنبال آن سعی می‌کند که استعداد غیرقابل انکار این کودک را به همه نشان دهد.

اگر چه این فیلم نقد‌های بسیار خوبی دریافت کرد، اما این نقد‌ها برای اینکه مخاطبان به تماشای بازی بی‌نقص جیلنهال در نقش یک زن دچار تناقض و کشمکش درونی ترغیب شوند کافی نبود. اگر می‌خواهید کمی بخندید یا فرق بین یک معلم و تعقیب‌گر را متوجه شوید بدون شک از تماشای این فیلم پشیمان نخواهید شد.


۹. حلقه‌ی مفقوده

حلقه‌ی مفقوده

وقتی که کسانی مثل هیو جکمن، زک گالیفیاناکیس، زوی سالدانا و، اما تامپسون را در فهرست بازیگران خود دارید، به عملکرد خوب فیلم خود در باکس آفیس تقریباً اطمینان خواهید داشت.

اما دستکم در این مورد چنین نبوده است. انیمیشن «حلقه‌ی مفقوده» (Missing Link) با ۱۰۰ میلیون دلار بودجه تنها ۲۴.۷ میلیون دلار در سراسر جهان فروش داشت و عنوان «شکست تجاری» برای آسیب مالی که این انیمیشن استاپ موشن به استودیو لایکا وارد کرد کافی نیست.

کریس باتلر با ترکیب شوخ طبعی خشک و هوشمندانه با فضای زیبای داستان و ماجرا‌های خانوادگی آن انتظار داشت فیلمش با استقبال خانواده‌ها مواجه شود، اما اینطور نشد. چه رویکرد بزرگسالانه به داستان و چه تبلیغات نامناسب و ناکافی برای کشاندن کودکان و خانواده‌ها را در شکست این فیلم مقصر بدانیم، می‌توان با قاطعیت گفت که چیزی در این فیلم وجود داشت که برای سینمارو‌ها آنقدر جذاب نبود که برای تماشایش هزینه کنند.


۸. بوک اسمارت

بوک اسمارت

وقتی که اولین تریلر‌های اولین تجربه کارگردانی الیویا وایلد در اوایل سال ۲۰۱۹ منتشر شد طوفانی در میان سینمارو‌های عام ایجاد کرد. به نظر می‌رسید که فیلم «بوک اسمارت» (Booksmart) یک درام کمدی جذاب در مورد دوران ورود به بلوغ دانش‌آموزان دختر دست و پا چلفتی باشد که مورد توجه قرار می‌گیرد.

نتیجه تلاش‌های وایلد مورد تمجید منتقدان و هر کسی که برای اولین بار فیلم را دیده بود قرار گرفت. اما هفته ابتدایی نمایش آن تنها با ۶.۹ میلیون دلار فروش همراه بوده و دیگر مورد توجه قرار نگرفت.

شاید تابستان شلوغ بلاک باستر‌های پرطرفداری مانند «انتقام جویان: پایان بازی» و «داستان اسباب بازی ۴» باعث شد که سینمارو‌های عام ترجیح دهند «بوک اسمارت» را نادیده بگیرند، شاید هم مقایسه‌های مداوم و تکراری این فیلم با فیلم کالت کلاسیک «سوپربد» (Superbad) باعث شد که سینمارو‌ها فکر کنند دیگر این فیلم ارزش دیدن و تکرار تجربه را ندارد.

دلیل هر چه که باشد، هیچ بحثی در این نیست که «بوک اسمارت» یکی از فیلم‌های نادیده گرفته شده سال ۲۰۱۹ است که باید حتماً ببینید.


۷. خزیدن

خزیدن

در فیلم «خزیدن» (Crawl) کایا اسکودلاریو دختری با مهارت قابل توجه در ورزش شنا است که به لطف یک طوفان هولناک خود را در محاصره سیل و گروهی از تمساح‌های بیرحم و آدمخوار می‌بیند و همراه با پدرش در داخل خانه گرفتار شده است. درک این که چگونه این فیلم از رادار بسیاری از سینمارو‌ها دور مانده قابل درک است.

اگر چه این داستان را نمی‌توان بدترین داستان فیلم‌های ترسناک دانست، اما شباهت زیادی با همان داستان‌های ترسناک مربوط به حیوانات در شبکه‌های تلویزیونی دست چندم دارد. اما در میان همین تصور ما از یک فیلم درجه دوم است که داستانی خوب و گیرا رخ می‌دهد.

وقتی که شخصیت اصلی داستان تصمیم می‌گیرد از هوش و مهارت خود در شنا برای مبارزه با هیولا‌های درون آب استفاده کند با یک فیلم پرهیجان و متفاوت روبرو می‌شویم که آن را از دیگر فیلم‌‎های ترسناک درجه دوم متمایز می‌سازد.


۶. مرده‌ها نمی‌میرند

مرده‌ها نمی‌میرند

سینمارو‌ها زامبی‌ها را دوست دارند به همین دلیل اگر در حال حاضر در یک قطار پر از زامبی آدمخوار گیر نیفتاده‌اید هیچ بهانه‌ای برای از دست دادن فیلم «مرده‌ها نمی‌میرند» (The Dead Don’t Die) جیم جارموش نخواهید داشت. با این وجود به نظر می‌رسد که حتی علاقه عمومی به مردگان زنده شده نیز باعث نشد که به این کمدی سیاه عمیق آن توجهی که شایستگی‌اش را داشت صورت گیرد.

شاید بخش زیادی از این موضوع را می‌توان به نقد‌های ضعیف منتقدان نسبت داد که همگی آن را در بهترین حالت فیلمی متوسط توصیف کرده بودند.

با این وجود تم و فضای کلی داستان و بازی‌های ستارگان «مرده‌ها نمی‌میرند» به آن اندازه خوب هست که از تماشای آن پشیمان نشوید. بازی‌هاش خشک و بی‌احساس آدام درایور و بیل ماری در ترکیب با دنیای مرده داستان، باعث می‌شوند تماشاگر فیلمی باشید که از ته دل شما را می‌خنداند.

اگر چه این فیلم را نمی‌توان با «زامبی لند» و «شانِ مردگان» مقایسه کرد، اما جارموش عمداً فیلمی متفاوت ساخته که با قوانین هیچ ژانری جور در نمی‌آید و همین موضوع باعث جذابیت فیلم شده است.


۵. اره‌ی مخملی

اره‌ی مخملی

سخت است ادعا کنیم فیلمی که به طور انحصاری توسط سرویس استریمینگ نتفلیکس منتشر شده می‌تواند «نادیده گرفته شده» لقب گیرد با این وجود ماندگاری کوتاه فیلم در ذهن مخاطبان می‌تواند به عدم استقبال مناسب از این فیلم خبر دهد.

فیلم «اره‌ی مخملی» (Velvet Buzzsaw) برای اولین بار در ژانویه ۲۰۱۹ در فستیوال فیلم ساندنس به نمایش درآمده و هیاهویی اطراف این همکاری مجدد جیک جیلنهال و دن گیلروی شکل گرفت که پروژه مشترک آن‌ها در سال ۲۰۱۴ به نام «شبگرد» (Nightcrawler) یک فیلم تاثیرگذار در موفقیت حرفه‌ای هر دو بوده و به عنوان یک فیلم قوی و شناخته شده مورد ارجاع قرار می‌گیرد.

وقتی که یک ماه بعد «اره‌ی مخملی» در فهرست مشترکان نتفلیکس قرار گرفت با محدودیت‌هایی در انتشار همراه شد و تصور ابتدایی بینندگان از یک فیلم هنری در دنیایی فراطبیعی به یکباره نابود شد. اگر چه روایت یک ایده تازه در این فیلم بسیار مهم و به شکل ناخوشایندی دیوانه کننده است، اما نمی‌توان جاه‌طلبی پروژه و درام جراحی گونه داستان آن را نادیده گرفت که آن را به یک تریلر ترسناک دارای ارزش دیدن تبدیل می‌کند.


۴. گرتا

گرتا

کلویی گریس مورتز سال‌هاست که در حال اوج گرفتن در حرفه بازیگری است، بازیگر جوانی که با بازی در نقش یک دختر قاتل در فیلم «کیگ اس» (Kick.Ass) در سن ۱۳ سالگی به شهرت رسیده و از آن زمان تاکنون همواره در پروژه‌های موفق هالیوودی حضور داشته است؛ بنابراین وقتی که خبر رسید او در فیلم «گرتا» (Greta) در کنار ایزابل هوپر نقش‌آفرینی خواهد کرد بسیاری به این باور رسیدند که این فیلم نیز یکی از کار‌های قابل توجه این بازیگر جوان در سال‌های اخیر خواهد بود.

اما با انتشار «گرتا» در ماه مارس و نقد‌های متفاوتی که دریافت کرد، این فیلم نتوانست به عنوان یک تریلر ترسناک روانشناسانه مخاطبان را به خود جلب کند. با این وجود بازی‌های خیره کننده موترز و هوپر می‌تواند تضمین‌کننده این باشد که از تماشای «گرتا» لذت خواهید برد.


۳. لانگ شات

لانگ شات

شارلیز ثرون وقتی پای انتخاب پروژه‌های سینمایی به میان می‌آید بسیار سختگیر و مشکل‌پسند است. به همین دلیل وقتی اعلام شد که او در نقش مقابل سث روگن در یک کمدی رمانتیک بازی خواهد کرد نظر بسیاری جلب شد. روگن بازیگری است که در این ژانر استعداد و سابقه جذابی داشت و ثرون نیز ثابت کرده بود که به ندرت وارد ژانر‌های کمدی و رمانتیک می‌شود و به لطف عملکرد فاجعه‌بار «لانگ شات» (Long Shot) در باکس آفیس می‎‌توان مطمئن بود که وی دیگر به این ژانر باز نخواهد گشت.

با این وجود، «لانگ شات» نقد‌های خوبی را از منتقدان دریافت کرده و به عنوان یک کمدی تیز و با لایه‌های فریبنده از آن یاد شد که همین دلایل باعث شده بود ثرون در ابتدا بازی در آن را بپذیرد. دو بازیگر اصلی داستان شیمی جذابی را بین یکدیگر شکل داده که پایانی برای پویایی آن تصور نمی‌شود. برای چنین داستان اورجینالی جای تاسف است که «لانگ شات» نتوانست به اندازه شایستگی‌اش مورد تمجید عموم قرار گیرد. با این وجود این فیلم بدون شک شما را خواهد خنداند.


۲. تعقیب سرد

تعقیب سرد

لیام نیسن در طول سال‌ها فعالیتش در سینما توانسته خود را در قالب یک شخصیت قهرمان اکشن که به شکل خود عدالت را اجرا می‌کند تثیبت کند. مجموعه فیلم‌های «ربوده شده» (Taken) از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴، فیلم «خاکستری» (The Grey) در سال ۲۰۱۱ و «بدون توقف» (Non.Stop) در سال ۲۰۱۴ همگی تایید‌کننده این مطلب هستند که مخاطبان دوست دارند نیسن را در حال زدوخورد با تبهکاران و مبارزه با نیرو‌های بیرحم ببینند. وقتی که فیلم «تعقیب سرد» (Cold Pursuit) در سال ۲۰۱۹ وارد سینما‌ها شد بسیاری انتظار واکنش مشابهی را داشتند.

نیسن در این فیلم نقش یک برف‌روب را بازی می‌کند که با مرگ نابهنگام و ظاهراً بی‌دلیل فرزندش به یکباره تغییر چهره داده و بار دیگر یکی از آن نقش‌آفرینی‌های خارق‌العاده‌اش در قالب مردی که در جستجوی حقیقت است را ارائه می‌دهد.

شاید دلیل شکست این فیلم در باکس آفیس و تحقق نیافتن پتانسیل واقعی‌اش به خاطر نظرات نابخردانه نیسن در طول تور تبلیغاتی فیلم در مورد انتقام بود که وی سعی داشت از طریق داستان این فیلم به آن برسد، انتقام تجاوزی که ۴۰ سال پیش به نزدیک‌ترین دوستش شکل گرفته بود.

این اظهارات با واکنش منفی سینمارو‌ها و طرفداران نیسن همراه بود که در نادیده گرفته شدن «تعقیب سرد» تاثیر قابل توجهی داشت. با این وجود نمی‌توان از این موضوع گذشت که بخشی از خشونت‌های ارائه شده در این فیلم و پیچش‌های داستانی موجود در آن ما را به یاد فیلم‌های تارانتینو می‌اندازد که همین موضوع برای جذابیت فیلم «تعقیب سرد» و تشویق شدن مخاطبان به تماشای آن کافی به نظر می‌رسد.


۱. کشیده شده روی بتن

کشیده شده روی بتن

آخرین باری که وینس واون و اس کریگ زاهلر با هم همکاری داشتند نتیجه یک فیلم خشن و جادویی به نام «درگیری در سلول ۹۹» (Brawl in Cell Block ۹۹) بود که همه بینندگان فیلم را حیرت‌زده کرد که البته افراد زیادی نیز نبودند.

با بازگشت این دو و اضافه شدن مل گیبسون به تیم، به نظر می‌رسید که «کشیده شده روی بتن» (Dragged Across Concrete) یک تریلر تکان دهنده و موفق دیگر باشد. علیرغم نقد‌های نسبتاً خوبی که دریافت کرد و نمره قابل توجه ۷۳ درصد در وبسایت راتن تومیتوز، اما هیاهوی اطراف این فیلم چندان ادامه‌دار نبود و کمتر کسی تمایل داشت به تماشای آن در سینما‌ها برود.

شاید این عدم استقبال بدین دلیل باشد که «کشیده شده روی بتن» آن حجم از اکشن پرتنشی که امروزه می‌بینیم را در خود نداشت و به جای آن بیشتر بر سکانس‌های تعلیق کننده و طولانی متمرکز بود. اگر برداشت‌های خام و خشن زاهلر از خشونت و عدالت در گذشته برای شما جذاب نبوده شاید تریلر نئونوآر جدید او بتواند ان جنبه تاریکی که در این ژانر دنبالش بوده‌اید را به شما عرضه نماید.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

بهترین فیلمهای جشنواره تورنتو 2019 که نباید از دست بدهید! + تصاویر

موفق ترین فیلم تابستان 2019 اعلام شد

10 فیلم برتر جشنواره ونیز 2019 که نباید از دست بدهیم! + تصاویر

فیلمهای مشهور و مورد انتظاری که در سال 2019 در گیشه شکست خوردند! + تصاویر

بهترین نقش آفرینی های سینمایی سال 2019 را بشناسید+ تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها