صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم برتر فانتزی تاریخ سینما + تصاویر

10 فیلم برتر فانتزی تاریخ سینما + تصاویر

کتاب جنگل عنوان اصلی: The Jungle Book

ژانر فیلم‌های فانتزی در سینما جایگاه ویژه‌ای در قلب دوستداران سینما بازکرده و آن‌ها را شیفته خود کرده است. تنوع در این ژانر از اشاره کوچکی به دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم (مانند یک حلقه زمانی) تا داستان‌هایی که کاملاً در دنیای خودشان شکل‌گرفته‌اند (مثل سرزمین میانه) متغیر است.

به گزارش مووی مگ به نقل از نماوا، با این‌ وجود، در اینجا به ۱۰ فیلم برتر فانتزی در تمام دوران نگاهی می‌اندازیم.

۱۰. کتاب جنگل

عنوان اصلی: The Jungle Book

محصول: ۲۰۱۶

تلاش اخیر جان فاورو Jon Favreau برای بازسازی داستان کلاسیک رودیار کیپلینگ Rudyard Kipling همه‌ی ساخته‌های یک اثر کلاسیک را در بر دارد. داستان موگلی پسری که در جنگل بزرگ‌شده، اما توسط ببر خشمگینی ازآنجا رانده می‌شود، موجی از خاطره برای آنان که با این داستان بزرگ‌شده اند در کنار نسل جدید کودکان را به همراه دارد.

فیلم از نسخه همتای خود در سال ۱۹۶۷ و هم‌چنین کار‌های اصلی کیپلینگ الهام گرفته که گرافیک کامپیوتری رنگارنگ فیلم آن را چشم‌نواز و تبدیل به تجربه‌ای جذاب می‌کند. یک موزیکال دلپذیر که اجرا‌های عالی از صداپیشگان، فیلم را بالاتر هم می‌برد. اجرای خوب ادریس البا Idris Elba در نقش ببر لایق توجه ویژه است. یک اقتباس مدرن استثنایی که تمام الهاماتش را به‌درستی به‌جا آورده است.


۹. مارپیچ

عنوان اصلی: Labyrinth

محصول: ۱۹۸۶

مارپیچ  عنوان اصلی: Labyrinth

«مارپیچ» از بسیاری جهات یک فیلم منحصربه‌فرد است که در طی سال‌ها تبدیل به یک مکتب فکری شده است. داستان درباره‌ی برآورده شدن آرزوی سارا برای دور شدن برادرش است که توسط شاهزاده موزی برآورده می‌شود. او به سارا ۱۳ ساعت زمان می‌دهد تا برای نجات برادرش در مارپیچ حرکت کند.

سفر سارا در مارپیچ و هم‌چنین رشد او به‌عنوان یک بزرگ‌سال یک معمای سینمایی را شکل می‌دهد؛ مانند دیگر آثار جیم هنسن Jim Henson، بیشتر شخصیت‌های فیلم عروسک هستند و فیلم ملزم به رساندن نکته پیغام «مراقب باش چه چیزی را آرزو می‌کنی» هم به کودکان و هم بزرگ‌سالان است.


۸. عروس شاهزاده

عنوان اصلی: The Princess Bride

محصول: ۱۹۸۷

عروس شاهزاده  عنوان اصلی: The Princess Bride

فیلم داستان یک پسر مزرعه‌دار به نام وستلی است که برای نجات عشق حقیقی‌اش راهی سفر می‌شود. ضعیف به نظر می‌رسد؟ بعد از یک‌بار تماشای فیلم برای چند روز صحنه‌های نبرد شمشیر را انجام خواهید داد. زیبایی «عروس شاهزاده» این است که برای همه سنین مناسب است.

این فیلم تغییر جهت در داستانی پریشان از یک دختر قدیمی با ترکیبی از داستان عاشقانه، کمدی و برخی فنون شمشیرزنی ماجراجویانه است که سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد و مظهر شروع نوستالژی دهه ۸۰ سینما است.


۷. دیو و دلبر

عنوان اصلی: La Belle et La Bête

محصول: ۱۹۴۶

دیو و دلبر  عنوان اصلی: La Belle et La Bête

فیلم کلاسیک ۱۹۴۶ اثر ژان کوکتو Jean Cocteau داستانی قدیمی را روایت می‌کند که از فیلم اقتباسی خوب دیزنی در سال ۱۹۹۱ هم بسیار بهتر است. هیچ‌چیز با تصورات کوکتو قابل‌مقایسه نیست. تصویرسازی‌های زیبا و سکانس‌های رویاگونه فیلم را به نسخه تصویری استادانه‌ای بدل کرده است. درحالی‌که هیچ‌کدام از ظرف‌وظروف آواز نمی‌خوانند، قلب و روح داستان اصلی به‌وضوح در قلب آن می‌درخشد.


۶. چگونه اژد‌های خود را تربیت کنیم

عنوان اصلی: How to Train Your Dragon

محصول: ۲۰۱۱

 چگونه اژد‌های خود را تربیت کنیم  عنوان اصلی: How to Train Your Dragon

دو گونه اژد‌ها وجود دارند: یکی آن‌هایی که همه‌جا را ویران می‌کنند و دیگری آن‌هایی که دوست‌داشتنی‌ترین موجودات روی زمین هستند. این فیلم بیشتر درباره گونه دوم است.

داستان فیلم درباره هیکاپ وایکینگ نوجوانی است که آرزومند تبدیل‌شدن به یک جنگجوی اژد‌ها مثل سایر مردم قبیله است، اما راضی نمی‌شود تا اژد‌های مصدوم را بکشد و در عوض با او دوست می‌شود؛ و چرا نشود؟ اژد‌های بی‌دندان بسیار جذاب و دوست‌داشتنی است. داستانی دلگرم‌کننده، انیمیشنی زیبا و یکی از بهترین فیلم‌هایی است که شما را به دیدن دوباره و دوباره‌اش دعوت می‌کند.


۵. شهر اشباح

عنوان اصلی: Spirited Away

محصول: ۲۰۱۱

شهر اشباح  عنوان اصلی: Spirited Away

تنها فیلم انیمیشن ژاپنی که با طراحی دستی تولید و برنده اسکار بهترین فیلم پویانمایی شده است، ساخته پر از تصورات هایائو میازاکی Hayao Miyazaki از داستان دختر جوانی به نام چیهیرو است که به قلمرو زندگی خدایان و ارواح واردشده است. این داستان میراث فرهنگی ژاپن را برای همه قابل درک می‌سازد.

محصول زیبای دست‌ساخت استودیو جیبلی تماشاچیان را مجذوب و درگیر خود می‌کند. علاوه بر این، کنجکاوی بی‌پایان و ثابت قدمی تمام‌عیار دختر کوچک در موقعیت‌های سهمگین او را تبدیل به یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های کارتونی کرده است. این فیلم نقطه اوج فانتزی‌های ژاپنی است.


۴. هزارتوی پن

عنوان اصلی: Pan’s Labyrinth

محصول: ۲۰۰۶

هزارتوی پن  عنوان اصلی: Pan’s Labyrinth

این اثر تحسین‌شده اسپانیایی-مکزیکی سال ۲۰۰۶ یکی از بهترین ساخته‌های استوار گیرمو دل تورو Guillermo del Toro که با آثار فانتزی سیاهش شناخته می‌شود است. «هزارتوی پن» معادل «آلیس در سرزمین عجایب» برای بزرگ‌سالان است.

داستان درباره اوفلیا بعد از جنگ‌های داخلی دهه ۴۰ اسپانیا است که توسط حشره‌ای به تونلی هزارتو هدایت می‌شود و با یک فان برخورد می‌کند و می‌بایست برای تبدیل‌شدن به شاهزاده جهان زیرین سه مأموریت را به پایان برساند.

خاویر نابارته Javier Navarrete موسیقی زیبای فیلم را ساخته و دل تورو با استفاده از گرافیک کامپیوتری ساده، یکی از پیچیده‌ترین شکل‌های مفاهیم و طراحی را در کار گنجانده که به کیفیت تجربه مخاطب می‌افزاید.


۳. جادوگر شهر از

عنوان اصلی: Wizard of Oz

محصول: ۱۹۳۹

 جادوگر شهر از  عنوان اصلی: Wizard of Oz

«جادوگر شهر اُز» محصول استودیو ام‌جی‌ام ۱۹۳۹ به‌درستی لایق نامیده شدن به‌عنوان مادرخوانده فیلم‌های فانتزی سینمایی است. در دوره‌ای که ساخت فیلم‌های رمانتیک مرسوم بود، «از» یک ساختارشکنی به‌حساب می‌آمد.

داستان فانتزی فیلم، استفاده از سیستم تکنی‌کالر، موسیقی استادانه و شخصیت‌های غیرعادی و در عین حال دوست‌داشتنی آن تبدیل به نمادی شدند که باور این نکته که در اکران زمان خود در گیشه ناکام ماند را سخت می‌کند؛ اما امروزه، داستان و شخصیت‌های فیلم مخاطبان از هر سنی را به خود جذب می‌کنند.


۲. هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم

عنوان اصلی: Harry Potter and The Deathly Hallows – Part ۲

محصول: ۲۰۱۱

هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم  عنوان اصلی: Harry Potter and The Deathly Hallows – Part ۲

بیایید در مورد یک‌چیز روراست باشیم: هرگز نمی‌توان یک فیلم از مجموعه هری پاتر را انتخاب کرد. تمام فیلم‌ها جادو و سرگذشت طولانی خود را دارند؛ اما دلیلی که این فیلم در این جایگاه قرارگرفته به خاطر زیبایی عاری از مبالغه و ارزش‌های احساسی‌اش هست.

دیوید یتس David Yates کارگردان نقطه اوج اپرایی را با آگاهی عاطفی که درد و لذت را به یک اندازه به تماشاچیان انتقال می‌دهد، هدایت کرده است. اولین قسمت از سری «جانوران شگفت‌انگیز» Fantastic Beasts امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما ذهن برای همیشه به‌سوی هاگوارتز و پسری که آنجا زندگی می‌کرد باز خواهد گشت.


۱. ارباب حلقه‌ ها: بازگشت پادشاه

عنوان اصلی: The Lord of the Rings:The Return of The King

محصول: ۲۰۰۳

 ارباب حلقه‌ ها: بازگشت پادشاه  عنوان اصلی: The Lord of the Rings:The Return of The King

به انتخاب این فیلم در جایگاه نخست شک داشتید؟ این سه‌گانه فانتزی بر اساس داستان بی‌نظیر جی. آر. آر. تالکین J.R.R. Tolkein پایه و اساس تاریخ ژانر فانتزی است. نقطه اوج این سه‌گانه قسمت آخر آن است.

دو بخش اول در جایگاه خود خارق‌العاده هستند، اما نمایش پرشکوه دنباله‌دار فیلم است که آخرین اثر در «حماسه سرزمین میانه» را تمام‌کمال ساخته است. اوج صحنه، جایی که بالاخره فرودو به کوه هلاکت و به قدرت حلقه می‌رسد بالاترین نت در این اپرای غنی است.

«بازگشت پادشاه» تنها فیلم فانتزی است که موفق به دریافت ۱۱ اسکار ازجمله بهترین فیلم شده است، درنتیجه به‌خوبی ارزش قرار گرفتن در جایگاه نخست این فهرست را دارد.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

تاثیرگذارترین فیلمهای علمی – تخیلی تاریخ سینما که باید حتما دید! + تصاویر

بهترین فیلمهای علمی – تخیلی تاریخ سینما از 1970 تاکنون

کدام شخصیت های فصل دوم سریال « Mindhunter » واقعی یا تخیلی هستند؟ + تصاویر

15 فیلم تخیلی مشهوری که به درستی آینده فناوری را پیش بینی کرده بودند! + تصاویر

10 فیلم علمی – تخیلی جذابی که نادیده گرفته شدند! + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها