صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : ترسناک ترین فیلمهای تخیلی تاریخ سینما که باید ببینید! + تصاویر

ترسناک ترین فیلمهای تخیلی تاریخ سینما که باید ببینید! + تصاویر

Alien

چه کسی گفته که فیلم علمی تخیلی باید سرگرم کننده و بامزه باشد؟

همه ما گاهی اوقات دوست دارم به اصطلاح «از ترس شلوارهایمان را خیس کنیم» اما همیشه نمی تواند ابزار ما برای تحقق این میل یک فیلم دراکولایی قدیمی باشد وقتی که می توان در قالب یک داستان علمی تخیلی ، مردی با اخلاقیات مبهم در مقابل ترس از علم در فیلم فرانکشتاین در دسترسمان قرار دارد. بله درست است، بسیاری اوقات در قالب یک فیلم علمی تخیلی ترسناک، عمیق ترین ترس هایمان مورد بررسی قرار می گیرند و آن زمانی است که یک فیلم ترسناک معمولی نمی تواند به عمیق ترین نقاط ذهن رسیده و برخی از ترس های غیرقابل تصورمان را به تصویر بکشد.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۲ مورد از ترسناک ترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما آشنا کنیم که بهترین های این ژانر فرعی خاص محسوب می شوند.

۱۲- Alien

این لیست را با گزینه های پیش نیاز اجتناب ناپذیر آغاز می کنیم، فیلم هایی که نمی توانیم فراموششان کنیم یا وقتی می خواهیم به مسیری متفاوت در تماشای فیلم برویم آن ها را نادیده بگیریم. کمتر کسی می تواند منکر شود که فیلم ترسناک بسیار حیرت انگیز ریدلی اسکات با داستانی شبیه خانه ای جن زده در دل فضا یکی از بهترین فیلم های ترسناک علمی تخیلی است که تاکنون سینما به چشم خود دیده و تا جایی که جوامع پادآرمانشهری و فجایع فضایی واقع گرایانه می توانند قلب ما را به تپیدن و غده های آدرنال ما را به پمپاژ آدرنالین وادارند، هیچ فیلمی نمی توان جای اولین ظهور خونین موجود ترسناک فرازمینی فیلم علمی تخیلی ترسناک Alien در خلق وحشتی غیرقابل فرار را بگیرد.

این فیلم که باعث شهرت سیگورنی ویور شد ابتدا در سال ۱۹۷۹ منتشر شده و تحسین منتقدان را برانگیخت، فیلمی که اکنون با عبارت نمادین «در فضا، کسی نمی تواند صدای جیغت را بشنود» شناخته شده و علیرغم جریان مداوم اما بی ثبات دنباله ها و فرانچایزهای غیرضروری ضعیف، اولین فیلم مجموعه Alien هنوز هم به همان اندازه روزهای اولش ترسناک است.

Event Horizon

۱۱- Event Horizon

بله گفته بودیم که پیش نیازها را در ابتدای فهرست خواهیم آورد، و در حالی که فیلم های غیرمنتظره دیگری در ادامه این فهرست خواهید دید اما باید بهترین فیلم پل دبلیو اس اندرسون، کارگردان Resident Evil، را نیز در این فهرست قرار دهیم. فیلم Event Horizon، که یک برداشت رسمی تر از داستان «خانه جن زده در فضا» ریدلی اسکات است. این فیلم علمی تخیلی ترسناک که آرام آرام مخاطب را در ترس و وحشت فرو می برد در مورد گروهی فضانورد به رهبری مردی تازه بیوه شده است که بعد از روبرو شدن به یک سفینه فضایی مشهور متوجه می شوند که یک جای ماجرا می لنگد.

رفته رفته متوجه می شویم که یک عامل ترسناک پنهان در این سفینه وجود دارد که ساکنان قدیم و جدید آن را به دیوانگی کشانده که به اتفاقات ترسناکی منتهی شده و در نهایت تصویری ترسناک و پر از خونریزی از یک دنیای موازی جهنمی را به نمایش در می آورد. اگر چه اندرسون بعدها فیلم بسیار ضعیف Alien Vs Predato را ساخت اما فیلم علمی تخیلی ترسناک Event Horizon نشان داد که می تواند وحشت در فضا را به شکلی منحصربفرد و باکیفیت به تصویر کشیده و جایی در میان بهترین فیلم های علمی تخیلی ترسناک برای فیلم خود پیدا کند.

The Thing

۱۰- The Thing

باشه قول می دهیم که این آخرین گزینه در میان مظنونین همیشگی فیلم های علمی تخیلی ترسناک باشد. این بار نوبت به فیلمی می رسد که در واقع بازسازی از یک کلاسیک ضعیف به تهیه کنندگی هاوارد هاکس به نام The Thing From Another World بود. اگر چه انتخاب داستان تاریک و نادری از پارانویا و انگل هایی که در یک پایگاه به سختی قابل سکونت در جنوبگان به جان انسان ها افتاده اند می تواند انتخابی واضح برای این فهرست باشد اما قرار گرفتن این عنوان در این فهرست تنها با خاطر نسخه بازسازی فیلم هاکس است که در سال ۱۹۸۲ ساخته شده و هنوز هم یکی از ترسناک ترین ترکیب های ژانر وحشت و ژانر علمی تخیلی در تاریخ سینماست.

همه فیلم هایی که در این فهرست آمده اند بر موجودات فرازمینی و شخصیت های از شکل انسانی افتاده برای تصویرسازی های علمی تخیلی کابوس وار تکیه ندارند اما کمتر فیلمی توانسته تصویری پارانویایی و تهوع آورتر از فیلم علمی تخیلی ترسناک The Thing از حمله موجودات فضایی ارائه دهد، فیلمی که توسط جان کارپنتر، خالق و کارگردان مجموعه فیلم های Halloween ساخته شده و بخش زیادی از تاثیرگذاری اش را مدیون جلوه های کاربری واقعی و خیره کننده راب بوتین است، مردی که در هنگام ساخت این فیلم تنها ۲۳ سال سن داشت اما بهترین جلوه های بصری را خلق کرد که در دنیای پیش از جلوه های کامپیوتری رقیبی نداشت. بوتین چنان برای خلق شخصیت های انگل زده این فیلم و موجود فرازمینی موجود در آن زحمت کشید که به دلیل خستگی فراوان مدتی در بیمارستان بستری گردید.

THX 1138

۹- THX 1138

اصلاً انتظار این یکی را نداشتید، مگه نه؟!

بله این اولین مورد از متعدد کابوس های پادآرمانشهری این فهرست است، فیلمی با بودجه اندک از جرج لوکاس پیش از آنکه جنگ ستارگان را بسازد، هر چند این تجسم ترسناک از آینده بیشتر وام دار نوستالژی مبهم American Graffiti است تا اپرای فضایی مشهورتر بعدهای کارگردان. فیلم THX 1138 یک فیلم علمی تخیلی به شدت دیوانه کننده است که هیچ شباهتی به فیلم های قبلی این فهرست ندارد. این فیلم داستان شخصی را روایت می کند که در نتیجه داروهای ضدجنسی و کنترل کننده احساساتی که می خورد به یک آدم ماشینی خالی از آزادی و شخصیت تبدیل شده است، مردی که در یک جامعه توتالیتری کافکایی در آینده ای دور زندگی می کند.

فیلم علمی تخیلی ترسناک THX 1138 که در دهه ۷۰ میلادی ساخته شده دنیایی را به تصویر می کشد که در آن آزادی ها و احساسات شخصی به مانند هم و توسط اندام های دولتی از تک تک افراد جامعه گرفته شده است. این فیلم یک تجسم پیشگویانه و آشنا برای کسانی است که همواره نگران سلطه در حال افزایش دولت ها بر جوامع از طریق افزایش کنترل و تجسس آنی شهروندان و روابط نزدیک رسانه ها با قدرت سیاسی هستند.

Gravity

۸- Gravity

داستان این فیلم تحسین شده و قوی از آلفونسو کوارون تقریباً تماماً در روزگار کنونی می گذرد و از جلوه های ویژه کامپیوتری بی نقص و برداشت های سیال و طولانی برای ایجاد تنش در بهترین حد خود استفاده کرده است، جایی که قهرمان فضانورد داستان، ساندرا بولاک و همکار خندان و جذابش، جورج کلونی، سعی دارند یک نقص فنی کوچک در پایگاه فضایی در حال گردش در فضا را تعمیر کنند. در ادامه یک شهاب سنگ وارد شده و نیمی از تیم بازیگری فیلم را از دور خارج می کند. بازیگر عمده دوم فیلم که در هر فیلم دیگری ستاره به شمار می آید در Gravity تنها ۲۰ دقیقه پس از شروع داستان فیلم کشته می شود.

بدنبال این ماجرا شاهد یک ماجراجویی پرتنش و ترسناک هستیم که در آن بولاک درمانده برای پیدا کردن راهی برای بازگشت به زمین و رسیدن به نقطه ای امن دائماً در حال تقلاست. این تریلر پرتنش که گاهی تنها از بین انگشتانتان می توانید به برخی از سکانس های آن نگاه کنید، به شکلی غیرمنتظره و منحصربفرد پوچی محض و واقعیت ترسناک تنها بودن در فضا را به تصویر می کشد و در سکانس های پایانی امیدوار کننده اش نیز شما را همچنان تکان خواهد داد.

A Clockwork Orange

۷- A Clockwork Orange

فیلم A Clockwork Orange که بر اساس رمان هجوآمیز و تاریک آنتونی بورخس ساخته شده، یک کابوس سرد از مغز متفکر خونسرد و بی احساس تاریخ سینما، استنلی کوبریک، است که می توان آن را نگاهی هولناک به جامعه ای بی تفاوت درگیر خشونت و بی اخلاقی مفرط دانست. جامعه این فیلم دارای یک سیستم قضایی است که به جای همدردی و تلاش برای بازپروری، به سراغ انتقام و رسواسازی می رود و دنیای به شدت بیرحم و خشن که در آن هیچ کسی بیگناه نیست.

فیلم علمی تخیلی ترسناک A Clockwork Orange داستان یک جنایتکار، قاتل و متجاوز به نام الکس دلارژ با بازی مالکوم مک داول را روایت می کند، مردی که اعمال بسیار هولناکی را مرتکب می شود و در نهایت پس از دستگیری در زندان تحت یک «روش درمانی» بیرحمانه و بی معنی قرار می گیرد. استنلی کوبریک تصمیم می گیرد که در انتهای داستان از بازگشت به مسیحیت که در رمان بورخس به عنوان درمان امیدوار کننده انسان از آن یاد می شود گذشته و مخاطب را با یک پایان درمانده کننده و به شدت ترسناک به حال خود رها کند. بعد از تماشای این فیلم داشتن خوابی آرام برای مدتی دشوار خواهد بود.

 Brazil

۶- Brazil

فیلم Brazil از جانب علاقمندان به فیلم های کمی علمی تخیلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما نام آن را در این فهرست قرار داده ایم مبادا شما نیز همان اشتباهی را مرتکب شوید که بسیاری از طرفداران فیلم های کمدی Monty Python هنگام انتشار این فیلم فکر می کردند با کاری مشابه از جانب کارگردان آن مجموعه فیلم روبرو خواهند شد و در پایان با روایتی هولناک روبرو شدند. این فیلم علمی تخیلی ترسناک نسبتاً سرراست با عنوان یک داستان هجو بوروکراسی آغاز می شود تا اینکه قهرمان رنج کشیده و درمانده داستان در می یابد که به خاطر یک اشتباه دفتری، به گمان دولت او وجود خارجی ندارد.

چیزی که بعد از این ماجرا رخ می دهد، تعقیب و گریز، تقلا و مقاومت شخصیت جاناتان پرایس با همراهی دوستش رابرت دنیرو برای خلق یک انقلاب است. در پایان اما با واقعیتی ترسناک روبرو می شویم، زیرا متوجه می شویم که پایان خوش قهرمان داستان ما توهمی است که به خاطر کنترل شدن مغزش توسط دولت و در نتیجه شکنجه های هولناک رخ داده است. اینجا نیز باید بگوییم که با یک فیلم علمی تخیلی ترسناک با فضای کافکایی روبرو هستیم که به شدت مخاطب را تکان خواهد داد.

۱۹۸۴

۵- ۱۹۸۴

کسی گفت دنیای کافکایی؟!!

هنگام رسیدن به این عنوان، وحشت های ناشی از حمله موجودات فرازمینی رنگ خواهند باخت زیرا دستکم زنومورف به خاطر یک درصد خاص بودن شما را نخواهد کشت. در اینجا از اقتباس سینمایی رمان ۱۹۸۴ سخن می گوییم، که به جای دنیای کافکایی بهتر است از عبارت دنیای اورولی برای آن استفاده کنیم. برای معدود کسانی که این نویسنده و متفکر بریتانیایی را نمی شناسند، رمان ۱۹۸۴ از جورج اورول رمانی است که در آن به نقد و هجو دولت های توتالیتر و دستگاه های توقف ناپذیر پروپاگاندایی شان پرداخته می شود و در آن داستان مردی بی گناه روایت می شود که به خاطر دست درازی ها و زیاده روی های دولتی در زمینه کنترل جامعه مورد بهتان قرار گرفته و در نهایت با پایانی تاریک و درمانده کننده برای قهرمان و جریان مقاومتی او به آخر می رسد. این فیلم علمی تخیلی ترسناک که در آن جان هرت نقش اصلی را دارد در ساخت فضای تاریک کتاب از آینده به رمان اورول بسیار وفادار بوده اما بر شدت شکنجه و بیرحمی صورت گرفته در مورد شخصیت اصلی داستان افزوده و در پایان نیز هیچ کورسویی از امید باقی نمی گذارد.

Beyond The Black Rainbow

۴- Beyond The Black Rainbow

فیلم علمی تخیلی ترسناک Beyond The Black Rainbow که توسط پانوس کوستاموس ساخته شده یک فیلم علمی تخیلی عجیب و روانشناختی است که عناصری از فیلم های پادآرمانشهری دیگر این فهرست مانند THX 1138 و ۱۹۸۴ را در متن یک داستان ساده ترکیب می کند، داستانی در مورد یک آزمایشگاه عجیب و غریب و سری که در آن آزمایش هایی هولناک روی انسان های بیگناه انجام می شود. اما در ادامه پیچشی متافیزیکی در داستان رخ داده و با داستانی روبرو می شویم که ما را به یاد آثار کن راسل و الخاندرو خودوروفسکی می اندازد. فیلم Beyond The Black Rainbow نیز به اندازه فیلم های علمی تخیلی کابوس وار این دو فیملساز مشهور ترسناک بوده و مملو از تصویرسازی وحشت زا بدون هیچگونه توضیح خاصی است. تماشای این فیلم یک تمرین تکان دهنده ذهنی است که حتی سنگدل ترین و بی احساس ترین مخاطبان نیز در تماشای آن دچار مشکل شوند، حتی قبل از آنکه به پایان مبهم و دیوانه کننده آن برسند.

Under The Skin

۳- Under The Skin

وقتی که عنوان ۱۰ فیلم علمی تخیلی ترسناک یا شخصیت ترسناک فیلم های علمی تخیلی به میان می آید کمتر کسی به اسکارلت جوهانسون فکر خواهد اما این بازیگر جوان، در فیلمی تکان دهنده و عجیب از جاناتان گلیزر با عنوان Under The Skin استعدادهای خود را در حوزه ای جذاب و متفاوت به کار می گیرد. او در این فیلم نقش یک موجود فرازمینی عجیب را بازی می کند که در قالب یک زن نمایان شده و پس از وسوسه مردان، آن ها را به مناطق جنگلی انگلستان برده و به شکلی هولناک از بین می برد، شخصیتی که بسیار متفاوت از شخصیت های جوهانسون در فیلم های بلاک باستر ابرقهرمانی است. این فیلم که پر از تصویرسازی های ناخوشایند مربوط به تجاوز و شکنجه و پرسیدن سوالات سخت از مخاطب است، داستانی بسیار مبهم و سخت فهم را روایت کرده و همزمان یک تاثیر عمیقاً ناخوشایند و حال بهم زن دارد که با چند بار تماشا نیز از آن کاسته نخواهد شد، به ویژه پایان تراژیک و بیرحمانه داستان.

The Brood

۲- The Brood

کارنامه فیلمسازی دیوید کراننبرگ، کارگردان کانادایی فیلم های ترسناک و پر از خشونت، پر از برخی از ترسناک ترین و ناخوشایندترین سکانس های وحشت بدنی است، از جمله سکانس مشهور منفجر شدن سر در Scanners، تبدیل شدن شخصیت اصلی فیلم به مگس در فیلم The Fly و مبتلا شدگان فیلم Shivers  که همگی می توانستند در این فهرست جایی داشته باشند. اگر چه این فیلم ها را می توان تعدادی از ترسناک ترین فیلم های علمی تخیلی تاریک سینما دانست اما چه چیزی از عشق ترسناک تر است؟ شاید کمی گزافه گویی کرده باشیم اما فیلم The Brood با بازی الیور رید در سال ۱۹۷۹ را نگاه کنید و به ما بگویید که اشتباه می کنیم وقتی می گوییم عشق ترسناک است.

این فیلم علمی تخیلی ترسناک داستان مادری را روایت می کند که درماندگی، خستگی، تنفر و خشم درونی اش را به سمت یک رحم جهش یافته بیرونی سوق می دهد که در داخل آن جنین هایی هولناک در حال رشد هستند، گروهی از کودکان هیولایی خونخوار که دستورهای تله پاتیک ترسناک او را اجرا می کنند. داستانی ترسناک است و استفاده از کودکان به عنوان محمل هایی برای خونریزی باعث خلق سکانس هایی بسیار هولناک می شود که به یکی از ترسناک ترین فیلم های علمی تخیلی کارگردانی تبدیل گردید که هنگام ساخت آن با یک طلاق تلخ و درگیری بر سر حضانت فرزند دست و پنجه نرم می کرد.

Altered States

۱- Altered States

اکنون نوبت به کن راسل می رسد. هر کسی که با آثار بحث برانگیز این کارگردان بریتانیایی آشنا باشد به خوبی می داند که چرا تنها نام این کارگردان جایگاه فیلم Altered States در صدر این فهرست را توجیه می کند. این کارگردان به خاطر ترکیب داستان های نسبتاً سرراست و تصویرسازی بی سابقه از تابوها شناخته شده و اغلب تهییج کننده ترین و شوکه کننده ترین عناصر فیلم هایش را بدون توضیح به حال خود رها می کند. این موضوع در مورد فیلم Altered States ساخته سال ۱۹۸۰ نیز صحت دارد، فیلمی که در آن داستان پزشکی منحرف روایت می شود که آزمایشاتی بی سابقه روی خود انجام داده و ذهن و جسم خود را به دوران کهن باز می گرداند، اما نه قبل از یک سری ماجراجویی های روانشناختی کابوس وار که برخی از ناخوشایندترین و ترسناک ترین سکانس های تاریخ سینما را در پی داشته و مخاطب را با شوکی غیرقابل توصیف از اتفاقاتی که در برابر چشمانش رخ می دهد به حال خود رها می کند. از این رو به شما توصیه می کنیم که با احتیاط به تماشای این فیلم علمی تخیلی ترسناک بنشینید.


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

15 فیلم ترسناک برتر سال 2020 که باید ببینید! +تصاویر

کارگردان « شزم » در ایام قرنطینه فیلم ترسناک کوتاه ساخت! + ویدئو

9 فیلم ترسناکی که موفق به دریافت جوایز مهم شدند! + تصاویر

10 فیلم ترسناک جذاب سالهای گذشته که احتمالا آنها را ندیده اید! + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها