صفحه اصلی > زوم سینمای جهان : نقد و بررسی فیلم زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

نقد و بررسی فیلم زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

 

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

کری مولیگان که اغلب او را با بازی در فیلم An Education » به یاد می آورند، بازیگر نقش اصلی فیلم است. تینیجرهای قدیمی هم اگر « کیک آمریکایی » را به خاطر داشته باشند، می توانند جنیفر کولیج را در فیلم ببینند که همان مادرِ استیفر معروف است! کریستوفر مینز – پلیز هم که قطعاً به این اسم نمی شناسید و او را با نقش ” مک لاون ” در « Superbad » به یاد می آورید، در فیلم حضور دارد! طرفداران « مرد عنکبوتی » هم آلفرد مولینا را در فیلم خواهند شناخت.

داستان فیلم درباره چیست ؟

کسندرا ( کری مولیگان ) دختر جوانی است که تحصیل در دانشگاه را به دلیل مرگ ناخوشایند دوستش رها کرده و حالا متاثر از آن حادثه، به دنبال انتقام از مردان است تا اینکه…

کارگردان کیست ؟        

اِمرالد فنل که اغلب او را با بازی در سریال های تلویزیونی به یاد می آوریم و « زن جوان نوید دهنده » نخستین تجربه سینمایی او در مقام نویسندگی و کارگردانی محسوب می شود.

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

فیلم درباره تجاوز و مرگ و انتقام از مردان و مسائل مربوط به خارج کردن لباس از تن است؛ مسلماً این اثر مناسب افراد کم سن و سال نیست!

زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

نکات مثبت فیلم ؟

پیام کلی فیلم قابل تامل است. تاثیر تجاوز این بار نه بر قربانی بلکه بر اطرافیان که می تواند یک اجتماع کوچک را نابود کند. فیلم به خوبی این مسئله را مطرح می کند که یک اتفاق وحشتناک چطور می تواند زندگی حتی کسانی که به صورت مستقیم در یک بحران حضور نداشته اند را درگیر کند.

کری مولیگان خیلی برای بازی در نقش کسندرا گزینه قابل قبولی محسوب نمی شد اما بازی او در این نقش قابل ستایش است. می توان گفت که بازیگران بسیاری در هالیوود بودند که می توانستند شرارت را بهتر از مولیگان به تصویر بکشند با این حال، مولیگان موفق شده تماشاگر را با خود همراه کند.

نکات منفی فیلم ؟

ضعف های فیلمنامه تاثیرگذاری پیام فیلم در ذهن مخاطب را کم می کند. در طول فیلم هرگز جزئیات روابط کسندرا و دوست صمیمی اش شرح داده نمی شود که مخاطب بداند چرا این دختر اینچنین طغیانگر شده! 

« Promising Young Woman » بر پایه تفکرات فمینیستی ساخته شده است. زنان و مردان در قصه به دو گروه تقسیم شده اند: 1- مردان که کلاً متجاوز و ناجور هستند 2- زنان که کلاً قربانی هستند! دسته سوم در فیلم وجود ندارد که آدمیزاد باشد!

کسندرا در طول قصه شخصیتی معرفی می شود که سال ها پیش دانشگاه را به دلیل تاثیرات ناشی از اتفاق ناخوشایند برای دوستش ترک کرده و حالا هم در پی انتقام از مردان است. او مصمم به نظر می رسد اما به دلیلی که نمی دانیم به یکباره یادش می افتد که می تواند مثل یک انسان عادی عاشق شود! این در حالی است که فیلم توضیحی برای تغییر ناگهانی کسندرا ارائه نمی دهد.

پایان بندی فیلم کلیشه ای و سراسر شعاری است. از آن دست پایان بندی هایی که تماشاگر را با دل خُنک شده بدرقه می کند اما در عوض، ذهن تماشاگر را خالی می کند تا مسئله مطرح شده در فیلم دیگر در ذهن او مرور نشود.

زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

رگه های فمینیستی فیلم می تواند تماشاگران زن زیادی را پای اثر بنشاند.

حرف آخر :

« Promising Young Woman » سوژه خوبی دارد که در صورت پرداخت بهتر می توانست تبدیل به اثری ایده آل برای تماشاگران باشد. مشکلات زنان در مواجه با مردان و جامعه ای که کماکان مردان را از بسیاری اشتباهات تبرئه می کند، نیازمند واکاوی بیشتری بود تا تماشاگر هم با اندوخته بیشتری پس از تماشای فیلم به اجتماع بازگردد. اما شخصیت پردازی ضعیف و مهمتر از همه، پرداخت کلیشه ای به موضوعات به شکلی که خوشایندِ جریان های امروزی فمینیستی در آمریکا باشد، « زن جوان نوید دهنده » را به اثری یک بار مصرف تبدیل کرده که در طول زمان به راحتی فراموش خواهد شد.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)زن جوان نوید دهنده (Promising Young Woman)

کارگردان :    Emerald Fennell

فیلمنامه : Emerald Fennell

بازیگران :

Carey Mulligan…Cassandra

Adam Brody…Jerry

JerryJennifer Coolidge…Susan

Laverne Cox…Gail

ژانر : درام

زمان : 113 دقیقه

رده سنی : R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها