صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : با زیان ده ترین فیلم های تاریخ سینما آشنا شوید! + تصاویر

با زیان ده ترین فیلم های تاریخ سینما آشنا شوید! + تصاویر

۱۰- The Adventures of Pluto Nash

 اگر فکر می کنید که فیلم The Dark Tower یک شکست تجاری بزرگ بود که با بودجه ای ۶۰ میلیون دلاری تنها ۱۱۳ میلیون دلار فروش داشت، بهتر است ادامه مطلب را بخوانید. در حالی که گاهی اوقات به نظر می رسد بودجه تولید یک فیلم با فروش آن در باکس آفیس جبران می شود، هزینه های بازاریابی و حسابرسی های هالیوودی را نیز باید به مجموعه هزینه های ساخت یک فیلم اضافه کرد. بدین ترتیب هزینه ساخت یک فیلم بسیار بیشتر از بودجه ای است که به عنوان بودجه تولید در نظر گرفته می شود.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ فیلم پرهزینه اما کم فروش تاریخ سینما آشنا کنیم که به دلیل شکست در گیشه حتی باعث ورشکست شدن کمپانی ها و از دست رفتن اعتبار و حرفه افراد شدند.

 

۱۰- The Adventures of Pluto Nash

بودجه ساخت: ۱۰۰ میلیون دلار

زیان: ۹۶ میلیون دلار

روزگاری نام ادی مورفی در هر فیلمی مترادف با موفقیت و پرفروشی آن فیلم بود؛ فیلم هایی مانند Beverly Hills Cop و Trading Places در دهه ۸۰، The Nutty Professor و Dr. Dolittle در دهه ۹۰ و Shrek در دهه ۲۰۰۰. اما فیلم The Adventures of Pluto Nash در سال ۲۰۰۲ پایانی بر این رویه بود که فیلمی واقعاً افتضاح به شمار می رود. این کمدی علمی تخیلی حتی یک نقد مثبت نیز دریافت نکرد و همه از نقاط ضعف متعدد آن می گفتند.

۹- Stealth

۹- Stealth

بودجه ساخت: ۱۳۵ میلیون دلار

زیان: ۹۶ میلیون دلار

فیلم علمی تخیلی Stealth با شباهتی فراوان به Top Gun از بازیگرانی تازه مشهور شده مانند جاش لوکاس، جسیکا بیل و جیمی فاکس سود برده و راب کوهن کارگردان فیلم های The Fast and the Furious و  xXx را پشت دوربین داشت. ترکیب این عوامل از ساخت یک فیلم اکشن قوی با آینده ای پرسود در گیشه خبر می داد اما Stealth بدون اینکه مشکلی در تولید داشته باشد در گیشه شکست خورد و فیلم هایی مانند Wedding Crashers و Sky High در همان هفته اول اکران از آن فروش بهتری داشتند.

۸- ۴۷ Ronin

۸- ۴۷ Ronin

بودجه ساخت: ۱۷۵ میلیون دلار

زیان: ۹۸ میلیون دلار

دادن یک بودجه قابل توجه به اولین تجربه کارگردانی بزرگ یک فیلمساز حرکتی بسیار ریسکی است. اما این دقیقاً همان اشتباهی است که یونیورسال در مورد کارل رینش با یک چک میلیون دلاری انجام داد. رینش تا آن زمان تنها در تبلیغات تلویزیونی فعالیت کرده بود اما در سال ۲۰۱۳ شانس ساخت اولین فیلم بلندش با یک بودجه بیش از صد میلیون دلار را یافت. اما بر طبق انتظار، رینش در همان مرحله تدوین از ادامه همکاری با پروژه کنار گذاشته شده و سکانس های بیشتری با حضور کیانو ریوز فیلمبرداری شد. اما این تغییرات بزرگ نیز برای نجات این فیلم فانتزی ماجراجویانه سامورایی محور کافی نبود هر چند صحبت هایی در مورد ساخت دنباله ای بر آن وجود دارد.

۷- The Lone Ranger

۷- The Lone Ranger

بودجه ساخت: ۲۲۵ میلیون دلار

زیان: ۹۸ میلیون دلار

وسترن The Lone Ranger ساخته دیزنی در سال ۲۰۱۳ شاهد همکاری مجدد گور وربینسکی، جری بروکهایمر و جانی دپ بعد از مجموعه های موفق و سودآور Pirates of the Caribbean بود و بسیاری انتظار یک موفقیت تجاری بزرگ را از آن داشتند. اما تولید فیلم با مشکلاتی همراه بوده که به افزایش هزینه ها منجر شده و در شرایطی که به نظر می رسید کل پروژه متوقف خواهد شد، بالاخره فیلم کامل شد. وقتی The Lone Ranger به سینماها راه یافت هم توسط منتقدان مورد انتقاد قرار گرفته و هم سینماروها از چیزی که می دیدند راضی نبودند. نتیجه یک شکست کامل هنری و تجاری بود. جالب اینکه علیرغم این شکست تجاری بزرگ، The Lone Ranger در دو بخش جلوه های ویژه و گریم نامزد جایزه اسکار شد.

۶- Titan AE

۶- Titan AE

بودجه ساخت: ۹۰ میلیون دلار

زیان: ۱۰۰ میلیون دلار

فیلمی که باعث ورشکستی و نابودی کمپانی Fox Animation Studios شد، کمپانی در حرکتی شجاعانه به فضا رفت اما تنها ده روز پس از انتشار فیلم Titan AE در سال ۲۰۰۰ سقوط کرد. خالقان فیلم در زمینه استعداد چیزی کم نداشتند، از دان بلوث و گری گولدمن در نقش کارگردان که انیمیشن های موفق بسیاری مانند Anastasia را ساخته بودند تا جاس ودون و جان آگوست در نقش نویسندگان و صداپیشگی مت دیمون، بیل پلمون و درو بریمور. اما همه این استعداد برای نجات Titan AE از نقدهای منفی و شروع اکران با جایگاه پنجم در باکس آفیس هفتگی کافی نبود.

Mars Needs Moms

۵- Mars Needs Moms

بودجه ساخت: ۱۵۰ میلیون دلار

زیان: ۱۰۰ میلیون دلار

شاید بسیاری دیزنی را به خاطر بازگشت به مریخ و تصویرسازی کامپیوتری بشناسند اما این یکی نیز از ساخته های این کمپانی بزرگ بود. یک سال پس از ساخت فیلم فاجعه بار John Carter، دیزنی اقتباسی از یک کتاب تصویری به نام Mars Needs Moms انجام داد که بیش از هر انیمیشن دیگری در این کمپانی بودجه دریافت کرده بود. نقدهای فیلم اما چندان خوب نبوده و یکی از بدترین هفته های اول اکران در ایالات متحده را تجربه کرد.

۴- Monster Trucks

۴- Monster Trucks

بودجه ساخت: ۱۲۵ میلیون دلار

زیان: ۱۱۵ میلیون دلار

ظاهراً کودکان برای صنعت فیلمسازی دردسرساز هستند. اکثریت فیلم های این فهرست از انیمیشن های کودکانه تشکیل شده اند و فیلم Monster Trucks یکی از نمادهای شکست در باکس آفیس است. این فیلم که در سال ۲۰۱۶ ساخته شد قرار بود شروع یک فرانچایز جدید برای پارامونت باشد اما بعد از اکران هفته اول با کمتر از ۱۰ میلیون دلار، مشخص شد که این فیلم یک شکست تجاری بزرگ است.

۳- John Carter

۳- John Carter

بودجه ساخت: ۲۶۳ میلیون دلار

زیان: ۱۲۲ میلیون دلار

تنها چند فیلم معدود وجود دارند که در زمینه بودجه ساخت از این فیلم علمی تخیلی دیزنی در سال ۲۰۱۲ هزینه بیشتری داشته اند: فیلم های Pirates of the Caribbean, Avengers: Age of Ultron, Justice League and,  Avengers: Infinity War. تمام نقاط قوت فیلم John Carter ؛ از بازیگران شناخته شده مانند تیلور کیش تا اندرو استانتون برنده جایزه اسکار نتوانستند این فیلم را از انتقاد منتقدان و عدم استقبال سینماروها حفظ کنند.

۲- Sinbad: Legend of the Seven Seas

۲- Sinbad: Legend of the Seven Seas

بودجه ساخت: ۶۰ میلیون دلار

زیان: ۱۲۵ میلیون دلار

ترکیب وزن و استعداد هالیوودی برد پیت و میشل فایفر باعث نشد که این فیلم انیمیشنی دریم وورکس در سال ۲۰۰۳ از غرق شدن نجات پیدا کند. انیمیشن Sinbad: Legend of the Seven Seas نقدهای چندان خیلی منفی نیز دریافت نکرد اما سینماروها ظاهراً بعد از تماشای Finding Nemo که چند ماه قبل تر اکران شده بود، علاقه چندانی به کارتون های قدیمی نداشتند. در نتیجه این انیمیشن دریم وورکس تقریباً بدون هیچ نام و نشانی فراموش شد و استودیو سازنده برای همیشه انیمیشن هایی که به سبک قدیمی و با طرح های دستی ساخته می شدند را کنار گذاشت.

۱- King Arthur: Legend of the Sword 

۱- King Arthur: Legend of the Sword

بودجه ساخت: ۱۷۵ میلیون دلار

زیان: ۱۵۰ میلیون دلار

فیلم ناموفق گای ریچی که احتمالاً به خاطر بازی دیوید بکهام در آن مشهور شد، با بودجه ای به شدت هنگفت ساخته شد. با ساخت King Arthur: Legend of the Sword، کمپانی برادران وارنر امید داشت که یک فرانچایز جدید را بر اساس افسانه آرتور با بازی چارلی هونام آغاز کند اما تیر آن ها به سنگ خورد. این فیلم اکران خود در ایالات متحده را تنها با ۱۵ میلیون دلار و امتیاز ۲۸ درصد از راتن تومیتوز آغاز کرد.

 

مطالب پیشنهادی:

7 بازیگر مشهور که باعث ترس همبازیان شان شدند! + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها