صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : حسادت عجیب بهروز افخمی به اصغر فرهادی! / حوصله ندارم فیلم هایش را ببینم!

حسادت عجیب بهروز افخمی به اصغر فرهادی! / حوصله ندارم فیلم هایش را ببینم!

اصغر فرهادی بهروز افخمی

بهروز افخمی، کارگردان مشهور سینما و تلویزیون، با صحبت های خود در یک برنامه ی تلویزیونی درباره ی اصغر فرهادی و اثر تازه اش، فیلم «قهرمان»، جنجال آفرین شده است.

افخمی که مهمان برنامه ی «جهان آرا» بود، گفت «قهرمان» را ندیده چون دیگر حوصله ی دیدن فیلم های فرهادی را ندارد و معتقد است فرهادی دیگر تکراری شده و همه ی فیلم های او شبیه به فیلم «شوکران»، ساخته ی خودش هستند. افخمی همچنین گفت سینما بی اهمیت شده به همین خاطر اسکار گرفتن فرهادی هم دیگر مهم نیست. او فرهادی را فردی سیاستمدار دانست که می خواهد همه ی طرفین را داشته باشد.

افخمی در اینباره گفت:

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، «من فیلم «قهرمان» را ندیده‌ام. راستش فیلم قبلی فرهادی را هم ندیدم، یعنی بعد از «فروشنده» دیگر فکر کردم حوصله دیدن فیلم‌های فرهادی را ندارم. در این سن و سالی که من هستم اگر قرار باشد همه فیلم‌های مهم را ببینم از جاهای دیگر وقت کم می‌آورم و به نظرم می‌آید که فیلم‌های مهم دیگر برای من مهم نیستند و فیلم‌های واقعا خوب که اگر نبینی چیزی را از دست داده‌ای بعد از این که بسیار توصیه می‌شود که ببین را می‌بینم.»

افخمی افزود: «فکر می‌کنم فرهادی تکراری شده است. یک داستان را دائما می‌گوید که آن داستان هم شاید بشود گفت شباهت‌های زیادی، به جان و مایه اصلی «شوکران»ی دارد که خودم ساختم. یعنی تماشاچی در طول فیلم، در نیمه اول فیلم، تصوری پیدا می‌کند و آرام‌آرام در نیمه دوم فیلم می‌فهمد که اشتباه کرده و از لحاظ اخلاقی مرتکب گناه شده و در مورد دیگران قضاوت اشتباهی کرده است. مسائلی که در «شوکران» پیش می‌آمد و در پایان تماشاچی احساس می‌کرد گناه‌کار است چرا که به اصطلاح در مورد انسان معصوم و بی‌گناه و زجرکشیده‌ای قضاوتی بد کرده است. همه فیلم‌های فرهادی همین است. اشکالی ندارد و نمی‌گویم چرا این داستان را دائم تکرار می‌کند، خیلی از فیلم‌سازها هستند که یک داستان یا یک موقعیت را که برای تماشاچی یک تجربه تکراری است دوباره می‌سازند اما موضوع در مورد فرهادی و مخصوصا در مورد «فروشنده» این است که این قضیه به شکل تصنعی اتفاق می‌افتد، یعنی قضیه را جوری می‌چیند و چیزهایی را از تماشاچی قایم می‌کند که شما به شکلی که انگار کلک خورده‌ای، قضاوت بد می‌کنی و بعد متوجه می‌شوی که قضاوت بد کرده‌ای، این شکلِ تصنعی و سرهم‌بندی است که باعث می‌شود که آدم بگوید بس است! من هر چند تا فیلم در این مایه‌ها ساخته شود تا زمانی که کسی به من نگوید نه! این فیلم فرهادی واقعا فرق می‌کند و باید حتما ببینی را نمی‌بینم.»

او همچنین گفت: «دوران اهمیت سینما گذشته و دیگر فیلم‌ها، مثل قبل بر جامعه تاثیرگذار نیستند. این را گفتم که مثلا منتظر نباشید ببینید فیلم آخر فرهادی چه بوده و آیا اسکار می‌گیرد یا نه. خود مراسم اسکار هم دیگر مخاطب سابق را ندارد.»

او در پایان گفت: «نامه فرهادی با عنوان «از شما بیزارم» را هم که خواندم، دیدم در وضعیت سختی گیر کرده است. فرهادی همیشه آدم سیاست‌مداری بوده و سعی می‌کرده همه طرفین را داشته باشد و هیچ کس را با خود دشمن نکند درست برعکس من که به دنبال دشمن می‌گردم و می‌خواهم آن‌قدر صریح باشم که هر کس می‌خواهد با من دشمن شود، بشود و تکلیفش را روشن کند. اما فرهادی نمی تواند وسط بماند چون در همه جای دنیا لیبرالیسم به بن بست رسیده و دیگر باید تکلیف را روشن کرد که یا این طرف یا آن طرف.»

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها