صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 ( The Amazing Spider-Man 2 )

نقد و بررسی فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 ( The Amazing Spider-Man 2 )

spider2325

سری احیاء شده « مرد عنکبوتی » باعث شده تا طرفداران این فیلم به دو دسته موافق و مخالف تقسیم شوند. دسته اول شامل افرادی است که حال و هوای سه گانه قبلی « مرد عنکبوتی » به کارگردانی سم ریمی و بازی توبی مگوایر در نقش مرد عنکبوتی را می پذیرفتند و دسته دوم شامل افرادی هست که سه گانه فعلی با بازی اندرو گارفیلد در نقش مرد عنکبوتی را بهتر از هر زمان دیگری می دانند.

البته هستند در این بین افرادی که بطور کل با روند مجموعه فیلمهای « مرد عنکبوتی » مخالف هستند و اعتقاد دارند که میزان فانتزی و غیرواقعی بودن این فیلم بر روی پرده سینما به حدی است که تماشاگران بالغ را ترد می کند و باعث می شود مخاطبین اصلی فیلم کودکان و نوجوانان باشند. با تمام این اوصاف، « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » بار دیگر به سینما آمده و تهیه کنندگان منتظر هستند تا ببینند آیا بار دیگر می توانند از تورهای مرد عنکبوتی پول بسازند یا فیلمشان در دام همین تورها گرفتار خواهد شد.

پیتر پارکر ( اندرو گارفیلد ) در شهر نیویورک روزگار خوشی را سپری می کند. در این ایام آمار جرم و جنایت در شهر نیویورک با اینکه همچنان بالاست، اما مرد عنکبوتی از محبوبیت بسیاری برخوردار است و در مواقع بحرانیhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_5-afa.jpg به خوبی به داد شهروندان این شهر می رسد. گوئن استیسی ( اِما استون ) که به همراه پیتر پارکر رابطه ای را آغاز کرده، رابطه شان را مستحکم تر از هر زمان دیگری می بیند و این دو از بودن در کنار یکدیگر لذت می برد.

اما با بازگشت دوست صمیمی دوران کودکی پیتر به نام هری آزبورن ( دن دیهان ) به منظور اداره شرکت معروف آزکارپ، دوستی مجددی میان پیتر و هری شکل میگیرد. اما در این میان یکی از متخصصان برق شرکت آزکارپ به نام دکتر مکس دیلون ( جیمی فاکس ) دچار حادثه برق گرفتگی می شود و سپس دارای قدرتی خارق العاده می شود که…

« مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » مطابق خواسته تهیه کنندگانش، کماکان بر روی خط کلیشه حرکت می کند و به نظر می رسد که سازندگان فعلاً قصدی برای خارج شدن از این خط نداشته باشند. در روزگاری که شخصیت بتمن بطور کامل متحول شده و وارد کالبدی انسانی شده و سوپرمن بجای قدرت بی انتهایش، افسردگی و بی رمقی پیشه کرده، مرد عنکبوتی کماکان با انرژی مضاعف در شهر نیویورک در حال آویزان شدن از ساختمان هاست و به نظر می رسد که تحت تاثیر هیچکدام از همکارانش قرار نگرفته است.http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_10-977.jpg

پیتر پارکر در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » زندگی شادی دارد و برخلاف انتظار عمومی، خیلی هم دارای تم سیاهی در زندگی اش نیست. او کماکان به کمک مردم شهر می آید و یک دوجین تکه کلام بامزه در چنته دارد که به هرکدام از افراد شهر بزند. تکه کلامهایی که شاید پس از نمایش چند قسمت از فیلم « مرد عنکبوتی » به نظر می رسد می بایستی تجدید نظری در فرم اجرای آن لحاظ شود چراکه در حال حاضر این جملات به ظاهر بامزه، بدجوری بی مزه از آب درآمده اند و با اینکه فضای فیلم در مجموع شاد است، اما نمی تواند تاثیر مثبتی در روحیه مخاطب فیلم داشته باشد.

رابطه میان پیتر پارکر و گوئن استیسی در مقایسه با قسمت قبل ، پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته و فیلم هم فرصت بیشتری در اختیار شخصیت گوئن استیسی قرار داده تا خود را گسترش دهد . در قسمت قبل اگرچه شخصیت گوئن استیسی کم و بیش در جریان فیلم حضور داشت اما در صحنه های کلیدی خبری از وی نبود. اما در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2» سازندگان سهم بیشتری از مدت زمان فیلم را در اختیار وی قرار داده اند. با اینحال شخصیت گوئن استیسی کماکان فاقد ارزش و جایگاه مستقل از مرد عنکبوتی استhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_13-d0d.jpg و در سایه مرد عنکبوتی قرار می گیرد. اما زمانی که پیتر و گوئن در کنار یکدیگر در فیلم حضور دارند، می توان از رابطه میان این دولذت برد و این مهمترین ویژگی است که بخش درامِ « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » را در بر می گیرد. گارفیلد و استون که در دنیای خارج از مرد عنکبوتی هم با یکدیگر مراوداتی دارند، در مجموع باورپذیر هستند.

شخصیت های اضافه شده به داستان در « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » از لحاظ پرداخت در وضعیت خوبی به سر نمی برند. نقشهای منفی این قسمت شاید یکی از بدترین پرداخت های ممکن را در سری « مرد عنکبوتی » تجربه کرده باشند. شخصیت مکس دیلون که در ادامه تبدیل به الکترو می شود، یکی از عجیب ترین شخصیت های منفی است که در یک فیلم ابرقهرمانی مشاهده شده است. وی به واقع هیچ انگیزه ای برای خبیث بودن از خودش به نمایش نمی گذارد و ابدا هم در حد و اندازه ای نیست که بتوان به آن ” بدمن ” گفت. الکترو تنها به دلیل براق بودن، شاید باعث چشم نواز شدن جلوه های ویژه فیلم شده باشد و تبلور طیف نور پ به اشیاء شاید هیجان انگیزترین بخش وجود او را تشکیل دهد، اما در قامت پرداخت شخصیتی و انگیزه های خبیث بودن، مک دیلون به طور کامل ناامید کننده است.

هری آزبورن که در ادامه تبدیل به شخصیت دیو سبز ( گرین گابلین ) می شود، در مقایسه با مکس دیلون از وضعیت بهتری بهره مند استhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_9-6a5.jpg که دلیل عمده آن به واسطه بازی خوب دن دهان است که قبلاً بازی بسیار خوبی از خود در فیلم « تاریخچه / Chronicle » ارائه کرده بود. اما مشکل عجیبی که در حین تماشای « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » با آن مواجه هستیم این است که شخصیت دیو سبز در واقع خیلی دیر خودش را نمایان می کند. در واقع مخاطب فیلم باید بیشتر از دو سوم مدت زمان فیلم را بگذراند تا یکدفعه سر و کله این شخصیت خبیث نمایان شود تا بتوانیم یک نبرد درست و حسابی با انبوهی از جلوه های ویژه جذاب تماشا کنیم و زمان پیش از این ، بطور کامل در اختیار پیتر پارکر و گوئن استیسی و شوخی های لوس و بی مزه شان قرار میگیرد که احتمالاً فقط مخاطبین نوجوان سینما می توانند آنها را به راحتی درک کنند و از دیدنش لذت ببرند.

جلوه های ویژه « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » چشم نواز است و می توان از آن لذت کافی برد. پرواز در میان آسمانخراش های نیویورک کماکان جذابیت های خاص خودش را دارد و وجود یکی دو شخصیت منفی داستان که طراحی هرکدام از آنها وقت و هزینه زیاد می طلبد، باعث شده تا بتوان « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » را با لذت مشاهده کرد و از کیفیت جلوه های ویژه آن نیز هیجان زده شد. البته انتقادی که شامل حال سازندگان می شود این است که خیلی دیر اقدام به استفاده از ابزارهای گرافیکی خود می کنند و در واقع به حدی وقت تماشاگران را با شوخی های بی مزه پُر می کنند که علناً نبرد پایانی هیجان انگیز « مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » نمی تواند عطش طرفداران را سیراب کند. نبرد هیجان انگیز پایانی فیلم خیلی زودتر از آنکه انتظارش را داریم به پایان می رسند.

اندرو گارفیلد در نقش پیتر پارکر، بهترین بازیگر فیلم است. به نظر می رسد که گارفیلد ارتباط بسیار خوبی با پیتر پارکر برقرار کرده و به خوبی توانسته خود را در این نقش احساس کند. اِما استون در نقش گوئن،http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/05/phoca_thumb_l_1-5a2.jpg حضور پر رنگ تری را به نسبت قبل تجربه کرده و فکر میکنم تماشاگران هم توانسته باشند بالاخره از مقایسه کردن وی با کریستین دانست دست بردارند و او را دوست داشته باشند. دن دهان که در نقش هری آزبورن در این فیلم ایفای نقش کرده ، در مقایسه با جیمز فرانکو در سه گانه قبلی « مرد عنکبوتی »، بازی به مراتب بهتر و ماندگارتری از خود به نمایش گذاشته و فکر میکنم مخاطبین بتوانند از وجود او لذت کافی را ببرند. جیمی فاکس اما وضعیت درمانده ای دارد. احتمالاً فاکس کمترین مدت زمان حضور را در یک پروژه سینمایی تجربه کرده چراکه احتمالاً باید برای نیمی از مدت زمان حضور او در فیلم تنها یکبار صورت او را اسکن می کردند و دیگر هیچ! سالی فیلد هم که بخشِ مربوط به درام را پیش برده، علی رغم حضور کوتاه مدت خود در فیلم، کار خود را به خوبی انجام داده است. در این میان یک شخصیت جالب و بامزه هم به نام آلکسی با بازی پُل جیاماتی وجود دارد که شاید تنها شخصیت فیلم باشد که می تواند خنده را بر لبان مخاطب بیاورد. بازی پُل جیاماتی در این نقش جالب توجه است.

« مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 » همانطور که گفتم در خطی حرکت میکند که تا این لحظه لغزشی در آن مشاهده نشده است. مرد عنکبوتی نه افسرده شده ، نه قرار هست که زندگی سیاهی داشته باشد و نه قرار هست شبیه آدمیزاد ها باشد! مرد عنکبوتی در سال 2014 کماکان همان قهرمانی است که به کمک دنیا می آید و با بیشترین روحیه ممکن دشمنان خودش را از میان بر می دارد. فکر میکنم برای لذت بردن از مرد عنکبوتی نیاز هست تا به اندازه کافی نگاهِ کلاسیکِ این شخصیت را در ذهن داشته باشید و انتظار پرداخت مدرنی از آن نداشته باشید. مرد عنکبوتی سینما همانی است که در دنیای کتابهای کمیک به مبارزه با دشمنانش بر می خیزد.

5                                    Photo Gallery2                                            trailer icon2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

                                                                                                                   

مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 : spider23253The Amazing Spider-Man 2

کارگردانMarc Webb

نویسنده : Alex Kurtzman ، Roberto Orci

بازیگران :                   

Andrew Garfield…Spider-Man / Peter Parker

Emma Stone…Gwen Stacy

Jamie Foxx…Electro / Max Dillon

Dane DeHaan…Green Goblin / Harry Osborn

Colm Feore…Donald Menken

Felicity Jones…Felicia

Paul Giamatti…Aleksei Sytsevich

Sally Field…Aunt May

و…

ژانر : اکشن

رده سنی : PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 142 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها