صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم هواپیماها : آتش و نجات – Planes: Fire & Rescue

نقد و بررسی فیلم هواپیماها : آتش و نجات – Planes: Fire & Rescue

plannenn222

به‌ شخصه از دیدن انیمیشن پرسر و صدای « ماشین‌ها » همیشه لذت بردم. حتی قسمت دوم آن که یک شکست به ‌تمام معناست اما هرگز این احساس را برای بازسازی آنان اینبار به شکل هواپیما و هلی‌کوپتر نداشتم. در هواپیما‌ها شخصیت اول هرچند شخصیت خوب و قابل ‌قبولی بود اما ساختار کلی فیلم مشکل داشت. «هواپیما‌ها » صرفا آن‌چیزی نبود که دیزنی وعده داده بود و چه ‌از لحاظ فروش و چه نقد با شکست مواجه شده‌ بود.

همانند قسمت دوم « ماشین‌ها »، تاجایی که احساس کردم وجود این سری انیمیشن‌ها واقعا بیهوده است و موفقیت قسمت اول نیز تا حد زیادی با شانس در ارتباط بوده است. تا اینکه دیزنی اعلام کرد قسمت دوم « هواپیماها» با نام مکمل « آتش و نجات » سال 2014 روانه پرده نقره‌ای خواهد شد. ابتدا قبل از دیدن انیمیشن به‌هیچ عنوان انتظار خاصی از این عنوان انیمیشن را نداشتم چون می‌دانستم از همان ضعف‌های قسمت اول برخوردار است اما باچیزی که انتظارش را داشتم مواجه نشدم.

داستان قسمت دوم بازhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_9-2ef.jpgهم پیرامون مشکلات و وقایع زندگی هواپیمایی ملخی بنام داستی کراپ‌هاپر می‌چرخد. این شخصیت درقسمت اول توانست درکمال ناباوری بصورت بسیار مضحک قهرمان مسابقات هواپیمایی دوردنیا شود اما درقسمت دوم داستی که حال بصورت یک قهرمان دیده می‌شود براثر حادثه‌ای جعبه دنده‌اش دچار مشکل می‌شود و داستی با تهدیدی بزرگ‌تر از رقیبانش در مسابقات روبه‌رو است،اگر مسابقه دهد برای همیشه از کار خواهد افتاد.

تقریبا می‌توان همان ایراد قسمت قبل را برای این قسمت نیز لحاظ کرد و آن روند سریع داستانی است و متاسفانه داستی نیز باید با این روند خود را وقف دهد. به‌هرحال در ادامه ماجرا… داستی که موجب یک آتش‌سوزی در فرودگاه محلی شهر خود شده درمی‌یابد که آتش نشانی به نیروی کمکی نیاز دارد برای همین داستی برای آموزش آتش نشانی راهی پارک مجاور خود می‌شود. تقریبا اگر بخواهیم فیلمنامه را بخوانیم همانگونه که داستی درقسمت نخست برای مسابقات جهانی آموزش می‌دید دراین قسمت برای آتش نشانی آموزش میبیند با تفاوت فضاهhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_10-673.jpgای پیرامون و اتفاقات.

متاسفانه یکی از ایراداتی که همیشه به این سری انیمیشن گرفته شده این است که انسان‌ها کجا هستند یا اصلا جهان در سلطه کیست؟ سوالاتی از این قبیل که اگر پاسخی برایشان پیدا کردید ماراهم مطلع کنید. این قسمت به‌مراتب سعی کرده است مشکلات و ضعف‌های قسمت نخست را پوشش دهد و خوشبختانه تا حدود زیادی هم موفق بوده است. در قسمت دوم سخت است که به فیلمنامه اشکال گرفت چون تقریبا ایراد آشکاری برای ایراد گرفتن وجود ندارد بجز چند نکته از قبیل نبود شخصیت منفی تا بتواند داستان را به‌چالش بکشد که تاحدودی می‌توان از این نکته بعنوان معدود ضعف‌های فیلمنامه نام برد. این قسمت ازنظر فضاسازی و گرافیک کامپیوتری نیز پیشرفت خاصی داشته و عناصری نظیر آتش، کوه و حتی ماشین و هواپیماها نیز گواه این قضیه هستند. بخش سه بعدی فیلم نیز واقعا فوق‌العاده عمل کرده است و توانسته حسابی چشhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_2-592.jpgم نواز باشد.

شخصیت‌های جدیدی به انیمیشن اضافه شده‌اند که اکثرا مربوط به آتش نشانی می‌شوند که همانند قسمت قبل برخی از آنها جذاب و دوست داشتنی و برخی دیگر همانند همان هواپیما مسابقه دهنده آوازه خوان بیهوده و پوچ هستند. البته داستی که از همه مهمتر است از هرلحاظ در این قسمت دوست داشتنی تر شده است اما باز هم حفره هایی در شخصیت پردازی وی مشاهده می‌شود.

در کلام آخر می‌توان « هواپیماها: آتش و نجات » را یک قدم بلند به پیشرفت برای این گونه انیمیشن ها دانست. سرگرم کننده، حدودا هیجان انگیز و با فضای سازی زیبا و داستانی ساده. این چیزی است که مخاطبین نوجوان انتظارش را دارند.

7                                                                                           Photo Gallery2      

 

منتقد : حجت مزارعی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!       

 

PLAN2NW23

هواپیماها : آتش و نجات – Planes: Fire & Rescue

کارگردان : Klay Hall

نویسنده : John Lasseter ، Klay Hall

صداپیشگان :   

Dane Cook…Dusty Crophopper

Stacy Keach…Skipper

Brad Garrett…Chug

Teri Hatcher…Dottie

و…                     

ژانر : انیمیشن    

رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

زمان : 91 دقیقه

 

 

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها