صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم بی مصرف ها 3 ( The Expendables 3 )

نقد و بررسی فیلم بی مصرف ها 3 ( The Expendables 3 )

2323343pT12111pg

 سری فیلمهای « بی مصرف ها » با یک ایده جالب و بامزه شروع شد و آن ایده این بود که قهرمانان اکشن دهه های گذشته، در یک فیلم واحد به نام « بی مصرف ها » دور یکدیگر جمع شوند تا به نوعی به مخاطبین یادآوری کنند که در گذشته قهرمانان اکشنی هم بودند که دیگر امروزه آنها را به سبک و سیاق سابق نمی بینند. این اتفاق در اولین قسمت از « بی مصرف ها » به خوبی انجام گرفت و تماشاگران توانستند قهرمانان سینمای اکشن در دهه های مختلف را یکجا در این فیلم مشاهده کنند و این رویداد به حدی هیجان انگیز بود که « بی مصرف ها » در رده یکی از جالب ترین و پر فروش ترین آثار سال قرار گرفت. قسمت دوم این مجموعه نیز که ژان کلود ون دام را در نقش منفی داستان قرار داده بود، با فروش بسیار خوبی همراه بود و تبدیل به یکی از محبوب ترین آثار تماشاگران شد. اما وضعیت سومین قسمت از این فیلم بغرنج تر از آن است که بتوان حتی به عنوان یک اثر تماما فانتزی هم از آن لذت برد.

در قسمت سوم « بی مصرف ها » ، بارنی ( سیلوستر استالونه) و تیم همراهش که مدتهاست کار پاکسازی انجام می دهند، در جدیدترین ماموریتشان متوجه هدفی می شوند که انتظارش را ندhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_1-2c1.jpgارند. این فرد کسی نیست جز استونبکس ( مل گیبسون ) که یکی از اعضای مهم سابق گروه « بی مصرف ها » بوده که به تازگی به سازمان های تروریستی پیوسته و حالا تبدیل به دشمن شماره یک جهان شده است. بارنی که به خوبی به هوش استونبکس و توانایی های او آگاه هست و از طرفی تیمش را خسته تر از آن می بیند که بخواهند در مقابل او قد علم کنند، تصمیم به جمع آوری یک تیم جدید از اعضای جوان می گیرد اما…

« بی مصرف ها 3 » با یک مقدمه هیجان انگیز بر روی یک قطار در حال حرکت آغاز می شود و نوید اکشنی هیجان انگیز همانند آنچه که در دو قسمت قبل شاهدش بودیم را می دهد اما پس از این مقدمه هیجان انگیز و شناسایی استونبنکس،داستان به شکل عجیبی وارد سراشیبی می شود. فیلم در این بخش، بی دلیل گروه قدیمی بی مصرف ها که در دو قسمت قبلی همراه بارنی بودند را برای مدتی کنار می گذارد تا گروهی جدیدتر را جایگزین آنان کند آن هم در صورتی که ابداً دلیل قانع کننده ای برای این تصمیم پیش روی تماشاگر قرار نمی دهد.

فیلم سپس دقایقی طولانی از مدت زمان خود را به یافتن افراد جدید توسط بارنی اختصاص می دهد که این دقایق یکی از آزاردهنده ترین لحظات فیلم را شاhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_9-1c6.jpgمل می شوند و به نظر می رسد که کمتر هواداری تاب تحملش را داشته باشد؛ مخصوصاً اینکه این دقایق بطور متناوب چندباری تکرار می شوند و حوصله مخاطب را بطور کامل سر می برند. سرگردانی بارنی در مناطق مختلف و یافتن اعضای جدید گروه بی مصرف ها ( که ابدا کاریزماتیک نیستند! ) باعث شده تا برخلاف رویه دو قسمت قبلی، میزان تکاپو و اکشن فیلم تا حد زیادی کاهش پیدا کند و هیجان همیشگی این سری از فیلمها تا حد زیادی فروکش نماید. این در حالی است که اغلب مخاطبین فیلم می دانند که قرار نیست گروه همیشگی بارنی از فیلم خارج شود اما مدت زمان این ” ناز بی مصرف وار ” بیشتر از حدی است که اعصاب تماشاگر به آن یاری دهد و البته بی مزه تر از آن هم هست که بتواند حتی مخاطب را دچار شوکی زودرس کند!

در بخش اکشن نیز « بی مصرف ها 3 » کاهش کیفیت را به همراه داشته که عمده دلیل آن تغییر درجه بندی سنی فیلم از R به PG-13 بوده است. این تغییر درجه بندی سنی باعث بسته شدن دست سازندگان برای ایجاد لحظات اکشن متنوع در فیلم شده و در واقع شاید تنها نکته بارزی که در اکشن فیلم وجود داشته باشد، انفجارها و دویدن های بی مصرف ها به این سمت و آن سمت است. تغییر درجه بندی سنی فیلم مطمئناً به تهیه کنندگان فیلم کمک خواهد کرد که فروش بسیار بهتری را نسبت به دو قسمت قبل شاهد باشند اما این تصمیم منجر به محدودیت شدید کارگردان در طراحی و اجرای سکانس های اکشن داشته است، اتفاقی که طرفداران این سری به خوبی آن http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_16-bef.jpgرا متوجه خواهند شد و البته برای فیلمی که همیشه یک ” اکشن بی مغز ” بوده نمی تواند اتفاق مثبتی تلقی شود.

از میان شخصیت های اضافه شده به داستان ( که تعدادشان هم کم نیست ) تنها این وسلی اسنایپ و آنتونیو باندراس هستند که وضعیت به مراتب بهتری نسبت به دیگر شخصیت های جوان « بی مصرف ها 3 » دارند. وسلی اسنایپس که با یک کنایه بامزه در ابتدای فیلم معرفی می شود، یکی از خوب های « بی مصرف ها 3 » می باشد. در فصل آغازین فیلم زمانی که از اسنایپس دلیل زندانی شدنش را سوال می کنند ، وی در پاسخ با کنایه ای بامزه می گوید که : « به دلیل پرداخت نکردن مالیات بوده! » که در واقع اشاره ای هست به زندگی واقعی خود او و زندانی شدنش به دلیل عدم پرداخت مالیات!

دیگر شخصیت فیلم که اتفاقاً بامزه و دوست داشتنی از آب در آمده، گالگو با بازی آنتونیو باندراس می باشد که بسیار عجیب و غریب هست http://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_17-839.jpgو مَنِشی به سبک رقاصان اسپانیایی دارد. شاید حتی بتوان گفت که آنتونیو باندراس در بسیاری از دقایق فیلم ، کانون توجهات را از دیگر بازیگران مشهور فیلم سلب می کند و تماشاگر را مجذوب حرکات عجیب و غریب خودش می کند. شخصا امیدوارم که در دنباله های بعدی « بی مصرف ها 3 » شخصیت گالگو حذف نشود.

سیلوستر استالونه که در سه قسمت قبلی ستاره فیلم بوده، در « بی مصرف ها 3 » نیز رهبر گروه بوده و کارش را به خوبی انجام داده است. جیسون استاتم که در مقایسه با دو قسمت قبل مدت زمان کمتری در تصویر حضور دارد، همچنان یکی از محبوب های تماشاگران خواهد بود و کل کل هایش با وسلی اسنایپس بر سر پرتاب چاقو می تواند جالب باشد. مل گیبسون هم که ایفاگر نقشی در حال و هوای شخصیت منفی فیلم « ماچته می کشد » بوده ، برای تماشاگر قابل قبول خواهد بود. البته مل گیبسون به اندازه کافی در « بی مصرف ها 3 » خبیث نیست و شاید این موضع باعث شود بسیاری از تماشاگران از او ناامید شوند اما توانایی های بازیگری گیبسون به کمک او آمده؛ مخصوصا در سکانسی که در پشت ماشین با سیلوستر استالونه در حال یک گفتگوست. هریسون فورد هم که جایگزین بروس ویلیس در قسمت های قبلhttp://moviemag.ir/https://moviemag.ir/wp-content/uploads/2014/08/phoca_thumb_l_12-4b7.jpg شده، آنقدری در تصویر حضور ندارد که بتواند در جریان فیلم تاثیرگذار باشد. به همه اینها آرنولد شوارتزنگر و جت لی را هم اضافه کنید که شاید می شد حتی نام آنان را در زمره بازیگران افتخاری این فیلم دسته بندی کرد.

« بی مصرف ها 3 » در مقایسه با دو قسمت قبلی ، از ضعف های بسیاری برخوردار است که کیفیت این اثر اکشن را به شدت و در حد یک اثر ویدئویی کاهش داده است. اینکه « بی مصرف ها » همواره اثری فانتزی – اکشن بوده و قرار هم نبوده که جدی گرفته شود صحیح است، اما اینکه سازندگان ، فیلمنامه ای که شاید 60 دقیقه مدت زمان مفید آن بوده را به اثری 126 تبدیل کرده اند، تصمیمی نیست که بتوان با توجه به وضعیت « بی مصرف ها 3 » به راحتی از کنار آن عبور کرد. « بی مصرف ها 3 » طولانی و سرگردان است و کاهش خشونت اکشن فیلم روی هم رفته از « بی مصرف ها 3 » اثری واقعاً « یکبار مصرف » ساخته است.

3                                    Photo Gallery2                                            trailer icon2

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جامعه مجازی سایت مووی مگ بپیوندید و دوستان سینمایی جدید پیدا کنید!          

 

 بی مصرف ها 3 : 233312exh2o2The Expendables 3

کارگردان : Patrick Hughes

نویسنده : Sylvester Stallone، Creighton Rothenberger

بازیگران :                   

Sylvester Stallone…Barney Ross

Jason Statham…Lee Christmas

Harrison Ford…Drummer

Arnold Schwarzenegger…Trench

Mel Gibson…Stonebanks

Wesley Snipes…Doc

Dolph Lundgren…Gunnar Jensen

Randy Couture…Toll Road

Antonio Banderas…Galgo

Jet Li…Yin Yang

و…

ژانر : اکشن

رده سنی : PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 126 دقیقه

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها