صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم The Roommate ( هم اتاقی )

نقد و بررسی فیلم The Roommate ( هم اتاقی )

1
 

فیلمهایی تینیجری که در آن همیشه یکی دیوانه است و بقیه را هم دیوانه می کند، از جذابیت های زیادی نزد نوجوانان برخوردار است. البته در چند سال گذشته این ژانر به فیلمهای بزرگسالانه ای مانند آشفته هم کشیده شد که نتیجه قابل قبولی نداشت. هم اتاقی جدیدترین اثری است که در آن نشانه هایی از دیوانگی یکی از شخصیت های داستان به چشم می خورد. بیماری اسکیزوفرنیک یکی از خطرناک ترین بیماریهای شناخته شده در جهان است. ا
ین بیماری شاید آنقدر که برای اطرافیان فرد بیمار خطرناک باشد، برای خود بیمار نباشد!. بنده در دوران خدمت سربازی فردی را می شناختم که در هنگام رفتن به میدان تیر زمانی که اسلحه را به او دادند تا به هدف شلیک کند، به طرف دیگر سربازان برگشت و همه آنها را به دیار باقی فرستاد و سپس در جای خود نشست و شروع به خندیدن کرد!. این صحنه را هرگز فراموش نمی کنم.


سارا متیوز ( مینکا کلی ) دانشجوی سال اول دانشگاه است که با امید و آروزهای زیادی پا به این مکان گذاشته. سارا دختری خوب و دوست داشتنی است که همه دوست دارند دوستی مثل او داشته باشند. سارا در جشنی که در دانشگاه برگزار شده ، با هم اتاقی اش ، ربکا ( لیتون میستر ) ، آشنا می شود؛ و این دو بزودی با همدیگر ارتباط دوستی خوبی برقرار می کنند. این دو به نظر بهترین هم اتاقی های دانشگاه به حساب می آیند ، آنها با هم به خرید می روند، با هم تفریح می کنند و… اما بعد از مدتی سارا پی می برد که ربکا چندان هم دختر خوب و جذابی نیست. ربکا به نوعی بیماری اسکیزوفرنیک مبتلا است که رفته رفته باعث به خطر افتادن امنیت سارا می شود . همچنین علاوه بر سارا امنیت افراد نزدیک سارا از جمله دوست تازه اش تریسی ( الی میچالکا )، دوست پسرش استفان ( کم گیگاندت )،استاد درس هنرش که منحرف است! به نام آقای رابرتز ( بیلی زین ) و … در خطر است.

از چنین فیلمی چه انتظاری دارید؟ آنکه شما را بترساند؟ یا ذهن شما را درگیر داستان کند؟ یا شما را بخنداند!؟ بهرحال هم اتاقی مانند تمام برادران بزرگسال دیگرش یک داستان پر از مشکل را روایت می کند که ضعف در پرداخت آن به وضوح به چشم می خورد. فیلم برای آنکه کار ما را چندان مشکل نکند، شخصیت ربکا را در اولین سکانس به شکلی معرفی می کند که هر تماشاگری به راحتی می تواند حدس بزند او یک مشکلی چیزی دارد البته به جز خانم سارا! متاسفانه فیلم هیچ صحنه غافل گیر کننده خاصی هم ندارد و بدتر از آن مطابق معمول در پایان این نوع فیلمها سوالات بیشماری بدون پاسخ می ماند. اینکه اصلا ربکا به چه دلیل همیشه در حال بهم زدن رابطه های سارا با دیگران است؟ ( کسی را سراغ دارید که آگاهانه شما را اذیت کند بعد تقصیر اسکیزوفرنیک بیندازد؟!) ، اینکه آیا در آمریکا هم مانند ایران از دانشجویان در هنگام ثبت نام تست سلامت نمی گیرند که خانم ربکا به این راحتی در دانشگاه تحصیل می کند؟! ، اینکه چرا این سرکار خانم سارا چرا اینقدر گیج است و… همگی سوالات آزار دهنده ای است که تماشاگر را در هنگام دیدن فیلم هم اتاقی آزار می دهد. کریستیان کریستیانسن ( اسم جالبی است !) در اولین تجربه ساخت فیلم بلند سینمایی اش در آمریکا نتوانسته به موفقیتی دست پیدا کند. کریستیانسن در این فیلم زمان را به خوبی درک نکرده و پیوسته سعی کرده تا تماشاگر را ت2ا انتهای فیلم نگران نگه دارد، کما اینکه تماشاگر نه تنها در تمام مدت زمان فیلم نگران سارا نیست، بلکه به نوعی از او و کارهای احمقانه اش خسته هم می شود و بعضا حتی با حذف او به وسیله ربکا چندان هم مخالف نیست!.بازیگران فیلم همه تشکیل شده اند از جماعتی تینیجر ( نوجوان ) که همگی در حال راه رفتن و ترسیدن هستند. تنها نکته ای که درباره بازیگران فیلم نظرم را جلب کرد، حضور بیلی زین در بین بازیگران فیلم بود. بیلی زین از جمله بازیگران خوب هالیوود به شما می رود که هرگز نتوانست خودش را هم پای رقیبانش به سطح اول سینما برساند و حالا بعد از مدتها او را در این فیلم می بینیم. بیلی زین را احتمالا همه شما با فیلم تایتانیک به خاطر خواهید آورد که در آن فیلم بازی به مراتب بهتری از دیگر بازیگران ارائه داده بود.

یکی از همکارانم همیشه به من می گوید که در هنگام تماشای این نوع فیلمها زیادی سخت می گیرم! شاید حق با او باشد اما باور کنید تحمل چنین فیلم سختی است! این فیلم با صحنه ای شروع می شود که همه خوشحال هستند، در ادامه هم همه چیز خوب است ، در اواسط فیلم فضا وهم انگیز می شود ( به چه دلیل مشخص نیست ) ، در اواخر فیلم هم گره های داستان باز می شود که اگر باز نمی شد بهتر بود. 93 دقیقه تماشای این دو دختر واقعا عذاب آور است، بعلاوه اینکه باید به این دو، یک دوجین شخصیت مکمل بی خاصیت از جمله دوست پسر فعلی و قبلی خانم سارا! هم اضافه کرد. هم اتاقی حتی برای اوقاتی که فیلمی برای دیدن ندارید هم مناسب نیست و شما بهتر است از آرشیوتان فیلمهای قدیمی را دوباره تماشا کنید تا اینکه بخواهید این فیلم را ببینید.2_star

منتقد : میثم کریمی
3

هم اتاقی : The Roommate

کارگردان :Christian E. Christiansen

نویسنده : Sonny Mallhi

بازیگران :

Leighton Meester  …  Rebecca

Minka Kelly  …  Sara Matthews

Cam Gigandet  …  Stephen

Billy Zanefd …  Professor Roberts

و……………

ژانر : درام

درجه سنی :  PG-13( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

زمان : 93دقیقه


اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها