صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : آخرین هری پاتر با فروش ۲۵ میلیون بلیت ركورد زد

آخرین هری پاتر با فروش ۲۵ میلیون بلیت ركورد زد

harry

آخرین فیلم هری پاتر با فروش ٢٥ میلیون قطعه بلیت در عالم گیشه ركورد زد.

این فیلم كه همواره علاقمندان و هواداران پر و پا قرصی دارد اكران هفته نخست خود را در بیشتر كشورهای دنیا پی گیری می كند.

بنا بر اعلام هالیوود ریپورتر، این فیلم پایان یک مجموعه بسیار موفق است .

سری فیلم های پرفروش «هری پاتر» محصول كمپانی برادران وارنر هستند كه پس از ١٠ سال جذب مخاطب و درآمدزایی با اكران جهانی قسمت دوم «هری پاتر و هدیه های مرگ» پایان یافت تا پرونده این شخصیت پرطرفدار سینما برای همیشه بسته شود.

قسمت اول این فیلم كمتر از یك ماه پس از اكران ٦١١ میلیون دلار در خارج از آمریكا فروش جهانی داشت و پرفروش ترین فیلم كمپانی برادران وارنر در سال ٢٠١٠ نام گرفت.

كمپانی برادران وارنر به لطف قسمت اول از «هری پاتر و هدیه های مرگ» توانست برای سومین سال متوالی موفق ترین استودیو فیلم سازی هالیوود نام بگیرد و با مجموع فروش ١/٨٨ میلیارد دلار، بیش از ١٨ درصد از كل بازار فیلم سینمای آمریكا را در اختیار داشته باشد.

فیلم های «هری پاتر» براساس داستان کتاب هایی با همین نام ساخته شده اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی.کی. رولینگ» در سال ١٩٩٩ به كمپانی برادران وارنر با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت. اولین قسمت از این مجموعه در سال ٢٠٠١ با نام «هری پاتر و سنگ جادو» با بودجه ١٢٥ میلیون دلاری به كارگردانی «كریس كولومبوس» ساخته شد. این فیلم به فروش ٩٧٥ میلیون دلاری دست یافت و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما نام گرفت و نامزد سه جایزه اسكار شد.

قسمت دوم این فیلم نوامبر ٢٠٠٢ با عنوان «هری پاتر و تالار اسرار» به كارگردانی «كریس كلومبوس» با بودجه ١٠٠ میلیون دلاری به سینمای جهان آمد و فروشی بالغ بر ٨٧٨ میلیون دلار به دست آورد و در جوایز بافتا جایزه بهترین فیلم كودك را كسب كرد.

سومین قسمت این فیلم در ژوئن ٢٠٠٤ با بودجه ١٣٠ میلیون دلاری با نام «هری پاتر و زندانی آزكابان» اكران شد و فروش جهانی ٧٩٥ میلیون دلار را به ثبت رساند. این فیلم به كارگردانی «آلفونسو كوارون» نامزد دو جایزه اسكار بود و در جوایز بافتا فیلم منتخب تماشاگران نام گرفت.

«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از این سری فیلم های پرطرفدار بود كه به كارگردانی «مایك نویل» در نوامبر ٢٠٠٥ با بودجه ١٥٠ میلیون دلاری ساخته شد و فروش ٨٩٥ میلیون دلار را به دست آورد. این فیلم نامزد جایزه اسكار بهترین كارگردان هنری بود.

پنجمین قسمت از این فیلم با نام «هری پاتر و محفل ققنوس» در جولای ٢٠٠٧ با بودجه ١٥٠ میلیون دلار به كارگردانی «دیوید یتس» به روی پرده سینماهای جهان رفت و توانست فروش جهانی ٩٣٨ میلیون دلار را كسب كند. این فیلم در جوایز فیلم اروپا بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

آخرین قسمت از این فیلم جولای ٢٠٠٩ به كارگردانی «دیوید یتس» با نام «هری پاتر و هدیه های مرگ» با بودجه كلان ٢٥٠ میلیون دلار ساخته شد و فروش ٩٣٣ میلیون دلار را به همراه داشت. این فیلم نامزد جایزه اسكار بهترین فیلم برداری شد.

سری فیلم های «هری پاتر» با مجموع فروش جهانی ٥ میلیارد و ٤١٧ میلیون دلار پرفروش ترین فیلم چندگانه تاریخ سینمای جهان است كه بالاتر از «جیمز باند» و «جنگ ستارگان» شش قسمتی قرار دارد؛ هرچند برای ساخت قسمت های قبلی «هری پاتر» بودجه چشم گیر یك میلیارد و ٢٨٠ میلیون دلار هزینه شده است.

كمپانی «برادران وارنر» سال گذشته پیشنهاد ساخت سری انیمشن داستان های «هری پاتر» را به استیون اسپیلبرگ، كارگردان صاحب نام سینمای هالیوود، ارائه كرده است.

ایسنا

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها