صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم Ghost Protocol

نقد و بررسی فیلم Ghost Protocol

1

« پروتکل شبح » چهارمین قسمت از سری فیلمهای « ماموریت غیرممکن » در 15 سال اخیر است. سری « ماموریت غیرممکن » از معدود فیلمهایی دنباله داری هست که هر قسمت آن را کارگردانی متفاوت ساخته است!. اولین قسمت از این سری در سال 1996 به کارگردانی « برایان دی پالما » ساخته شد که بیش از آنکه اکشن باشد، تمی جاسوسی داشت. پس از آن نوبت به « جان وو » رسید تا « ماموریت غیرممکن 2 » را کارگردانی کند. همانطور که همگان انتظار داشتند، این قسمت تبدیل به اکشنی به سبک فیلمهای آسیای شرقی شد و ریتم تند و طوفانی آن همه را گیج کرد!. در نهایت هم قسمت سوم به « جی جی آبرامز » رسید که او برخلاف دو قسمت قبلی، ترجیح داد تا جنبه انسانی بیشتری به اتان بدهد و او را در شرایط طبیعی به چالش بکشد ( در این قسمت خبری از آویزان شدن اتان از صخره و لگد زدن به شن برای بالا آمدن اسلحه و… نبود! ). حالا چهارمین قسمت با عنوان « ماموریت : غیرممکن – پروتکل شبح » اینبار به کارگردانی « براد بیرد » بر روی پرده سینماها رفته که به نظرم بهترین قسمت فیلم تا به امروز بوده است.

به تازگی گروهی از تروریست ها با رهبری فردی به نام کرت ( مایکل نیکوسیت ) در کاخ کرملین اقدام به خرابکاری کرده اند که به نظر می رسید هدف آنها از انجام اینکار شعله ور کردن آتش جنگ جهانی دیگری باشد. بعد از این اتفاق، نام سازمان IMF به عنوان مقصر این ماجرا اعلام می گردد و به همین جهت رئیس جمهور تصمیم می گیرد تا کلیه فعالیت های این سازمان را متوقف کند و بجای آن ، سازمانی دیگر با عنوان ” سازمان پروتکل شبح ” را پایه گذاری کند که این تصمیم به این معناست که اتان ( تام کروز ) و تیم عملیاتی اش دیگر سمتی ندارند و می توانند به حال خود باشند!. اما اتان تصمیم می گیرد برای پاک کردن این ننگ از سازمان مورد حمایتش، تیمی از خبره ترین مامورها را در اطراف خود جمع کند و به دنبال کشف حقیقت برود …

نکته ایی که در هنگام تماشای2 « پروتکل شبح » باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید کمترین توجه ممکن را به فیلمنامه داشته باشید!. « پروتکل شبح » مملوء از حرف های پوچ و بی اساس سیاسی و امنیتی هست که حتی یک کودک هم با شنیدن آنها به خنده می افتد!. اینکه یک گروه یکدفعه بخواهند در کاخ کرملین روسیه ( عجب جایی! ) گند بزنند فقط بخاطر اینکه شاید دوباره بحث جنگ سرد پیش بیاید و این وسط یکی از طرفین، بمبی اتمی نثار دیگری کند!، داستانی کاملاً پیش پا افتاده و به دور از هرگونه منطق است. اما اگر مشکلی با فیلمنامه عجیب و غریب این فیلم نداردید باید به شما بگویم که « پروتکل شبح » در مقایسه قسمت های قبلی به مراتب اکشن بهتر و پخته تری به همراه دارد.

در سالهای اخیر « دی پالما » ، « جان وو » و « جی جی آبرامز » هرکدام بنا به سلیقه شخصی خودشان ، فیلم را به هر سمتی که دوست داشتند هدایت کردند، بطوریکه ما در یک قسمت اتان را یک مامور غیر قابل کنترل می دیدیم و در قسمت دیگر ماموری که به راحتی به دست یک انسان معمولی گوشمالی می شد! اما خوشبختانه تهیه کنندگان از جمله شخصِ خود « تام کروز » ، در قسمت چهارم تصمیم گرفتند تا کارگردانی را برای فیلم انتخاب کنند که حداقل اکشن ساز محض نبوده باشد!. اما زمانی که نام « براد بیرد » به عنوان کارگردان این فیلم اعلام شد، تمام معادلات بهم خورد چراکه هیچکس نمی دانست که کارگردان انیمیشن هایی نظیر « رتاتویل » و « شگفت انگیزها » قصد دارد چه کاری با اتان و همراهانش انجام دهد. البته نکته ایی که از همان ابتدا می توانستیم آن را حدس بزنیم این بود که وسواس عجیب « براد بیرد » در سر صحنه ها ، نهایتاً منجر به این خواهد شد که حداقل فیلمی کسل کننده را نبینیم. اما « پروتکل شبح » کاملاً مرا غافلگیر کرد زیرا تمام فاکتورهای یک اکشن تماشایی را یکجا در خود دارد؛ 3حضور در مکانهای مهم توریستی، اکشن نقس گیر ، تعقیب و گریز ، مبارزات نفر به نفر و… از جمله مواردی هست که شما می توانید در « پروتکل شبح » با آن مواجه شوید.

یکی از دلائل موفقیت « پروتکل شبح » ، تاکید کارگردان بر اجرای صحنه های اکشن در خارج از خاک آمریکا بوده است. در واقع می توان گفت « براد بیرد » به خوبی این نکته را درک کرده که محیط زمخت و یکنواخت « ماموریت غیرممکن » در سری های قبلی ، یکی از دلایلی بوده که موجب رویگردانی تعداد زیادی از تماشاگران از این فیلم شد. به همین جهت در « پروتکل شبح « تصمیم گرفته شد تا مامور کاربلد داستانِ ما، به دور دنیا فرستاده شده و در آنجا به جان مکانهای توریستی بیفتد تا از این طریق هم طرفداران این سری فیلمها کمی آب و هوا عوض کرده باشند و هم اینکه دیگر مردم دنیا نیز با بهانه تماشای مکانهای تماشایی دیگر نقاط جهان که آغشته به اکشن کاری شخصِ اِتان است ، به سراغ « پروتکل شبح » بروند!. سکانس موردِ علاقه من که مطمئن هستم بسیاری از تماشاگران نیز عاشق آن خواهند شد ، مربوط به برج خلیفه در دوبی می شود که اتان از آن بالا می رود ( 130 طبقه ! ) و حسابی آنجا شلوغ کاری انجام می دهد!. تماشای سکانس مربوط به برج خلیفه با استفاده از فناوری IMAX ، تجربه ایی کاملاً منحصر به فرد و فوق العاده است که اگر امتحان نکنید، تا مدتها حسرتش را خواهید خورد!. استفاده از IMAX این اجازه را به شما می دهد که بتوانید بزرگی و عظمت برج خلیفه را حتی بهتر از زمانی که در نزدیکی آن هستید، احساس کنید!. تعدادی صحنه تعقیب و گریز هم در فیلم وجود دارد که خوشبختانه زمانبندی اجرای آنها کاملاً درست و بجا بوده است.

تا پیش از اکران « پروتکل شبح »،  بیشتر مردم معتقد بودند که دوره « تام کروز » گذشته و کسی دیگر بابت تماشای فیلمهای او پشت صف نمی ماند!. البته اگر نگاهی به فیلمهای « کروز » در این چند سال اخیر بیندازید، متوجه خواهید شد که تا حدود زیادی حق با مردم بوده است. اگر فیلم « شیرها برای گوسفندان» را که تمی سیاسی داشت نادیده بگیریم، می توان گفت « کروز » حتی با فیلم « شوالیه و روز » 4که یک اکشن محض بود هم نتوانست آنچنان که انتظار می رفت رضایت تماشاگران را بدست بیاورد. اما این موضوع درباره « پروتکل شبح » صدق نمی کند، در این فیلم « تام کروز » 49 ساله بسیار پرتحرک تر از گذشته است و از ابتدا تا به انتها در حال انجام عملیاتهای خطرناک بدلکاری است. البته کماکان خبری از بُعد احساسی در شخصیت او به چشم نمی خورد ( البته فیلم در لحظاتی سعی می کند تا وارد حیطه روابط انسانی شود اما سریعاً خود را بیرون می کشد تا به اکشن بپردازد! ). در کل می توانم بگویم که اتانِ فیلمِ « پروتکل شبح » در مقایسه با قسمت های قبلی به مراتب قابل قبول تر است؛ حداقل خوبی « تام کروز » در فیلم این است که به مانند دو قسمت اول، قانون جاذبه را نقص نمی کند!. « جرمی رنر » را هم که با نقش خنثی کننده بمب در فیلم « مهلکه » به خاطر می آوریم، در این فیلم در کنار « تام کروز » حضور فعالی دارد. خیلی ها معتقد هستند که « رنر » یکی از بازیگرانی است که می تواند در آینده تبدیل به ستاره فیلمهای اکشن شود، با تماشای بازی او در نقش براند در « پروتکل شبح » فکر می کنم که این پیش بینی درست و بجاست. « پائولا پاتون » هم در این فیلم حضور دارد که البته نقشی نه چندان پرمایه دارد.

« ماموریت : غیرممکن – پروتکل شبح » به ما ثابت می کند که اگر کارگردانی حرفه ایی سکان هدایت یک فیلم به زوال رفته را به دست بگیرد، به راحتی می تواند آن را به عرش برساند. « پروتکل شبح » مملوء از تعقیب و گریز های نفس گیر است که هرگز به ورطه تکرار نمی افتند. همانطور که گفتم نباید در این فیلم صحبتی از فیلمنامه و دیالوگ بر زبان بیاورید چون هرآنچه که بر زبان شخصیت ها در فیلم جاری می شود ، غیرمستند و احمقانه است! اما اگر می خواهید به مدت 2 ساعت ، « تام کروز » را ببینید که با وسائلی پیشرفته ( من زیاد سر از دستگاههای پیشرفته فیلم درنیاوردم! ) به دور دنیا رفته و به راحتی از در و دیوار آنجا بالا می رود، پیشنهاد می کنم که حتما « پروتکل شبح » را تماشا کنید؛ حداقل به تماشای سکانس بالا رفتن « تام کروز » از برج خلیفه خیلی می ارزد!.4_star


منتقد : میثم کریمی

کپی برداری از مطالب سایت تنها با ذکر دقیق لینک سایت MovieMag.IR و نویسنده مطلب مجاز است.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید5

 

ماموریت : غیر ممکن – پروتکل شبح

Mission: Impossible – Ghost Protocol

کارگردان : Brad Bird

نویسنده : Josh Appelbaum ، André Nemec

بازیگران :

Tom Cruise…Ethan Hunt

Jeremy Renner…Brandt

Simon Pegg…Benji

Paula Patton…Jane

و……………

ژانر : اکشن

درجه سنی : PG-13( مناسب برای فراد بالای 13 سال )

زمان : 133 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها