صفحه اصلی > نقد و بررسی سریال : نقد و بررسی قسمت اول فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones )

نقد و بررسی قسمت اول فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones )

قسمت اول از فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت

بالاخره فصل هشتم سریال « بازی تاج و تخت » منتشر شد. سریالی که به جرئت می توان گفت محبوب ترین سریال تلویزیونی سالهای اخیر محسوب می شود. سریالی که موفق شد شکاف زیادی که بین تماشاگران سینما و تلویزیونی وجود داشت را به واسطه کیفیت ساخت بالایی که دارد بشکند و طرفداران فراوانی را به سوی خود جلب نماید. صحبت از تاریخچه « بازی تاج و تخت » امری بیهوده محسوب می شود چراکه معتقدم تمام طرفداران این مجموعه از شخصیت ها و ماجرای هفت اقلیم با جزئیات کاملش آگاه هستند! به همین جهت اپیزود نخست فصل هشتم را بررسی میکنیم.

داستان فصل هشتم با ورود دنریس تارگرین و جان اسنون به سرزمین شمالی آغاز می گردد. جایی که خواهر جان اسنو یعنی سانسا، استقبال سردی از برادرش و همچنین دنریس به عنوان ملکه انجام می دهد و در ادامه متوجه می شویم که تمام افراد از اینکه جان اسنو پادشاهی را ترک کرده دلخور هستند و در عین حال اعتمادی هم به دنریس و اهدافش ندارند. در عین حال سانسا نیز معتقد است سرسی در فرستادن ارتش خود به شمال برای جنگیدن در کنارشان صادق نیست و قطعاً اهداف پلیدی را دنبال می نماید.

قسمت اول از  فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت

همانطور که می شد حدس زد، نخستین اپیزود فصل هشتم سریال « بازی تاج و تخت » با بازخوانی ارتباط افراد آغاز شد و خوشبختانه این تجدید دیدار با شخصیت های سریال خیلی زود جایش را به گسترش روند داستانی می دهد. نکته مهمی که درباره این فصل می توان به آن اشاره کرد، تغییر نسبتی روایت داستان می باشد. به نظر می رسد که جمع آوری نظرات مخاطبان برای شبکه HBO آنان را به این باور رسانده که فضای کلی داستان در چند فصل گذشته برای مخاطبین عام کمی ناخوشایند بوده به همین جهت ما در نخستین اپیزود از فصل هشت تغییراتی را در روند داستان مشاهده می کنیم که بخش هایی از آن در رابطه میان جان و دنریس قابل رویت است.به کار گرفتن شوخی های کلامی و استفاده از موقعیت های طنز نظیر اژدها سواری توسط جان اسنو که سکانسی کاملاً اضافه در اپیزود اول محسوب می شود، نشان می دهد باید منتظر تغییرات روایی فراوانی در این فصل از سریال باشیم. در این اپیزود دنریس شوخی های کلامی زیادی به زبان می آورد که در مقایسه با فصل های گذشته کمی غافلگیر کننده است و ظاهراً برای تلطیف فضا از آن استفاده شده است.

نکته حائز اهمیت دیگر اینکه در اواخر دقایق اپیزود اول فصل هشت، غافلگیری در داستان مشاهده می کنیم که پیش از این تصور می شد گره آن حداقل در اواسط فصل هشتم باز شود. این غافلگیری که با ارائه جزئیات کامل همراه است، از سویی نگران کننده است و از سویی هیجان انگیز، چراکه اگر این غافلگیری در همین اپیزود اول به وقوع پیوسته و یکی از تعلیق های داستان از بین رفته، می بایست منتظر اتفاقات غیرمنتظره دیگری در داستان باشیم که از پیش بینی ها خارج است. باید دید که سازندگان سریال چه مسیری را برای فیلمنامه ترسیم کرده اند که بتواند غافگیری هایی از این دست را اینچنین غیر منتظره به تصویر بکشد که در یک دیالوگ ساده بر زبان جاری شود.

3511438 4533

باید منتظر ماند و دید که در اپیزودهای بعدی چه اتفاقاتی برای جان اسنو با توجه به حقیقتی که حالا می داند به وقوع خواهد پیوست. او در تلاش است تا اتحاد را پایدار نگه دارد اما گذشته پر از کشمکش میان سرزمین ها را پیش روی خواهد داشت و دشمن قدرتمندی که بدون اتحاد دشمنان سابق، فائق آمدن بر آن غیرممکن است.

در همین ارتباط بخوانید :

نقد و بررسی قسمت دوم فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones )

نقد و بررسی قسمت سوم فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones )

نقد و بررسی قسمت چهارم فصل هشتم سریال بازی تاج و تخت ( Game of Thrones )

 

 

منتقد : رضا توسلی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها