صفحه اصلی > اخبار سینمای ایران : فصل دوم « هم گناه » به پایان رسید / آیا از پایان بندی راضی بودید؟

فصل دوم « هم گناه » به پایان رسید / آیا از پایان بندی راضی بودید؟

فصل دوم هم گناه

دیروز پس از انتشار 24 قسمت، سریال پربیننده “هم‌گناه” به کارگردانی مصطفی کیایی به پایان رسید. این مجموعه با استقبال مخاطبان به یکی از محبوب‌ترین سریال‌های نمایش خانگی تبدیل شد و اکنون تعدادی از تماشاگران مشتاق تماشای ادامه سریال در فصل سوم هستند. به بهانه پایان این مجموعه، نگاهی به کیفیت پایان‌بندی آن داشته‌ایم.

پایان‌بندی واقعی

به گزارش مووی مگ به نقل از خراسان، با توجه به اتفاقاتی که در قسمت‌های اخیر سریال شاهد آن بودیم، پایان سریال “هم‌گناه” دور از انتظار و غافلگیرکننده نبود، اما به طور کلی می‌توان گفت پایان‌بندی آن بسیار منطقی و نزدیک به واقعیت بود. اگر قرار بود شخصیت‌های داستان طبق کلیشه‌های مرسوم در سریال‌ها به سرانجام برسند، شخصیت‌هایی که قربانی اشتباهات دیگران شده بودند، سراسر گذشت و فداکاری می‌شدند و پایانی کاملا خوش را رقم می‌زدند، اما شخصیت‌های داستان مانند آدم‌هایی که در حقیقت، بیرون از دنیای قصه وجود دارند، در مواجهه با مسائل، واکنشی منطقی و باورپذیر داشتند. رفتار کاراکتر “لیدا” با “فرهاد” و مواجهه “فریبرز” با کاری که خواهر و برادرش در حق او کرده بودند، نمونه‌هایی از اتفاقات منطقی و قابل باور قصه بود.

تکرار سرنوشت جدایی برای عشاق

خوشبختانه مدتی‌است که سریال‌های نمایش خانگی سعی کرده‌اند کلیشه یک پایان کاملا خوش و شیرین را بشکنند و واقعی‌تر به نظر برسند. همان طور که در واقعیت، بیماری ،عزیزان آدم‌ها را از آن‌ها می‌گیرد، برخی افراد ناخواسته قربانی خطاهای بقیه می‌شوند و سرنوشت بعضی عشاق دوری یا جدایی است، در قصه نیز ممکن است هرکدام از این اتفاقات رخ بدهد. سریال “هم‌گناه” هم در ادامه شکستن این کلیشه، پایان نسبتا تلخی داشت. یکی از مهم‌ترین زوج‌های قصه که مخاطبان انتظار پایانی خوش برای آن‌ها داشتند، “زیبا” و “آرمان” بودند که با مرگ “زیبا” شاهد سرنوشت غم‌انگیزی برای آن دو بودیم. پیش از “هم‌گناه”، در سریال “کرگدن” هم با مرگ شخصیت “رها”، او و “نوید” نتوانستند با یکدیگر ازدواج کنند، سرنوشت دو زوج “کاوه” و “همتا” و همچنین “ژیلا” و “بهرام” در سریال “مانکن” با کشته شدن “کاوه” و “ژیلا” به جدایی ختم شده بود، در سریال “نهنگ آبی”، “آرمین” و “ژاله” ناچار شدند از یکدیگر جدا شوند و در سریال “شهرزاد” نیز مرگ “قباد”، او را از “شهرزاد” جدا کرد. هرچند که جدایی عشاق خیلی مورد پسند عموم مخاطبان نیست، اما مرور چند سریال نمایش خانگی که در سال‌های اخیر منتشر شده نشان می‌دهد، کمتر شاهد وصال عشاق و پایانی شاد بوده‌ایم.

مبهم بودن قصه کاراکترها

در سریال “هم‌گناه” هرکدام از شخصیت‌های قصه، ماجراهای خودشان را داشتند، بنابراین در پایان سریال انتظار می‌رود قصه هرکدام از آن‌ها به سرانجام برسد، اما سرنوشت برخی شخصیت‌ها مانند “پرویز”، “نسرین” و “سارا” تاحدودی مبهم ماند. داستان این سه شخصیت با قصه اصلی پیوند داشت، بنابراین برای مخاطب اهمیت دارد که مثلا بداند “نسرین” بعد از این که متوجه می‌شود “فریبرز” به اصرار خانواده‌اش او را انتخاب کرده و فرزندی را که برایش بسیار مهم بود، از دست می‌دهد، چه سرنوشتی خواهد داشت یا مواجهه “سارا” با “پیمان”، بعد از روشن شدن حقایق چه خواهد بود.

 فصل دوم هم گناه

امکان ادامه سریال در فصل سوم

پایان باز قصه بعضی از شخصیت‌ها می‌تواند یک دلیل مهم داشته باشد و آن امکان ادامه یافتن داستان در فصل سوم است. طبق آن چه در قسمت آخر “هم‌گناه” دیدیم، قصه می‌تواند با ماجراهای جدید ادامه یابد و سرنوشت قطعی کاراکترها در فصل سوم روشن شود. هرچند مرگ کاراکتر محبوب “زیبا” که سکانس‌های مشترکش با “آرمان” از نقاط قوت سریال بود، باعث می‌شود رابطه آن‌ها در فصل اول به پایان رسیده باشد، اما قصه “سارا” و “پیمان”، ماجرای “فریبرز” و گورکن و حتی خود “پیمان”، ظرفیت ادامه  یافتن در فصل سوم را دارد.

پیمان؛ ترحم‌برانگیز نه منفور

یکی از شخصیت‌های “سریال” که بُعد منفی آن پررنگ‌تر بود، شخصیت “پیمان” با بازی پدرام شریفی بود. این کاراکتر به نوعی قربانی اطرافیان خود و شرایط شده بود، بنابراین مخاطب به او احساس ترحم داشت و شخصیت منفوری نبود. بیماری روحی و روانی این کاراکتر که باعث شده بود تصور کند مادرش زنده است و با او زندگی می‌کند، غیرقابل پیش‌بینی بودن “پیمان”، دیوانگی و علاقه او به “سارا” در کنار هم، این راز مهم که آیا او گورکن است یا خیر، این کاراکتر را جذاب کرده بود. بستری شدن او در بیمارستان روانی در قسمت آخر، سرنوشت ترحم‌برانگیز و عجیبی را در پایان برای او رقم زد. همان طور که گفتیم زوایای مختلف شخصیت “پیمان” و سکانس پایانی داستان او که سکانس آخر سریال هم بود، می‌تواند زمینه‌ساز، ادامه سریال در فصل سوم باشد.

واکنش مخاطبان به پایان سریال

آن چه از واکنش مخاطبان به قسمت پایانی “هم‌گناه” برمی‌آید، عموم مخاطبان از پایان‌بندی سریال ناراضی نبوده‌اند، اما در این بین مرگ کاراکتر “زیبا” پایان مورد علاقه تعداد زیادی از تماشاگران برای این شخصیت نبوده و نامعلوم بودن سرانجام داستان “پرویز” و “سارا” توقع آن‌ها را برآورده نکرده است. درباره هویت اصلی “گورکن” هم اختلاف نظرهای فراوانی وجود داشته و مبهم بودن هویت او، مورد بحث بسیاری از مخاطبان بوده است. یکی از کاربران در همین  باره نوشته است: “این چه پایانی بود! یعنی وضعیت پیمان برای سارا مهم نبود؟ پرویز که گورکن باشه چی شد؟” کاربر دیگری در انتقاد به کوتاه بودن سریال نوشته: “خیلی زود تمومش کردین! جا داشت یکی، دو قسمت دیگه ادامه داشته باشه.” یکی دیگر از کاربران نوشته: “حیف این سریال نبود با این پایان بد؟ سارا و گورکن چی شدن؟”اما کاربری نوشت:” خیلی هم خوب و واقعی تمام شد فیلم هندی که نیست همه به هم برسند.”


خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

آیتک جاوید نژاد، بازیگر سریال « هم گناه » به شبکه ماهواره ای پیوست! + تصاویر

تصاویر و بیوگرافی فرانک کلانر؛ بازیگر سریال « هم گناه »

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها