صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : 10 فیلم برتر تاریخ درباره جنگ ایالات متحده و ژاپن + تصاویر

10 فیلم برتر تاریخ درباره جنگ ایالات متحده و ژاپن + تصاویر

The

 روز پیروزی بر ژاپن به معنای پایان درگیری ها در جنگ جهانی دوم بود. بعد از ۶ سال نبرد خونین که تاریخ جهان را برای همیشه تغییر داد، جنگ جهانی دوم بالاخره با تسلیم شدن ژاپن به پایان رسید. در ۱۵ آگوست ۱۹۴۵، ارتش ژاپن به طور رسمی تسلیم شد، پس از آن که نیروهای متحد شکستشان را پذیرفتند. نبرد در اقیانوس آرام که به طور عمده بین نیروهای ژاپنی و آمریکایی رخ داد با حمله هوایی ژاپنی ها به بندر پرل هاربر آغاز شده و با ریختن بمب های اتمی ایالات متحده روی دو شهر هیروشیما و ناگاساکی به پایان رسید. از برمه تا شانگهای، از توکیو تا آیوجیما، از فیلیپین تا جزایر سلیمان تقریباً هیچ جزیره ای نبود که از نبرد خونین اقیانوس آرام در امان بماند.

به گزارش مووی مگ به نقل از ر روزیاتو، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم جنگی برتر تاریخ سینما با موضوع درگیری های بین نیروهای آمریکایی و ژاپنی در نبرد پاسیفیک آشنا کنیم.

۱۰- Hell In The Pacific

فیلم جنگی Hell In The Pacific یک فیلم خشن و مسحور کننده از لحاظ فضا است که همزمان داستانی بسیار انسانی در مورد دو دشمنی دارد که در یک جزیره بدون سکنه و وحشی در اقیانوسط آرام گرفتار شده اند. این دو مرد بی نام یکی خلبانی آمریکایی با بازی لی ماروین است و دیگری سربازی ژاپنی با بازی توشیرو میفونه که در یک جزیره غیرمسکونی سقوط کرده اند. در حالی که هیچ راهی برای فرار و ارتباط برقرار کردن با دنیای خارج از جزیره وجود ندارد، این دو در حال تلاش برای زنده ماندن در جزیره بوده و بر سر منابع اندکی که در آنجا وجود دارد تا سرحد مرگ با یکدیگر می جنگند. دیالوگ های اندکی در فیلم وجود دارد و دیالوگ های میفونه به زبان ژاپنی نیز ترجمه نشده است.

بخش زیادی از روایت داستان به شکل تصویری است و حال و هوای احساسی فیلم نیز عمدتاً از طریق بازی های خیره کننده دو بازیگر فیلم، موسیقی متن و طراحی صدا ایجاد می شود. در این فیلم دو سرباز به شدت به یکدیگر مشکوک بوده، با یکدیگر جنگیده و تا سرحد ممکن نسبت به یکدیگر بیرحم و خشن هستند. در نهایت اما این دو تصمیم می گیرند دشمنی ها را کنار گذاشت و برای ساختن یک کرجی و فرار از جزیره همکاری کنند. آن ها در نهایت به جزیره ای دیگر می روند که قبلاً یک پایگاه نظامی بوده و آنجاست که انسانیت گذشته را به یاد می آورند. فیلم Hell In The Pacific فیلمی است که آرام آرام مخاطب را می سوزاند اما همزمان داستان دو مردی است که از نهایت دشمنی و کینه به یک رابطه دوستانه می رسند که بسیار جذاب، تاثیرگذار و خارق العاده است.

۹- Empire Of The Sun. V1 SY1000 CR0015111000 AL

۹- Empire Of The Sun

جَی جی بالارد رمان نویسی است که داستان های علمی تخیلی سوررئال و بسیار هیجان انگیزی در مورد زندگی جهنمی ساخته دست انسان در قرن بیستم نوشته است. اما بهترین اثر او معمولی ترین و انسانی ترین آن ها نیز هست. فیلم Empire of the Sun یک رمان ترسناک نیمه خودسرگذشتنامه ای است که داستان نویسنده در دوران نوجوانی در شانگهای و حضور او در بازداشتگاه ژاپنی ها را روایت می کند. استیون اسپیلبرگ این فیلم را در سال ۱۹۸۷ ساخت که یکی از بهترین فیلم های او به شمار آمده و نباید شانس دیدن آن را از دست داد. در این فیلم کریستین بیل در اولین نقش آفرینی عمده خود بازی بسیار روانی در نقش جیم گراهام انجام داده و جان مالکوویچ، میراندا ریچاردسون و باور بکنید یا نه، بن استیلر (در یکی از معدود بازی های جدی خود)، نیز دیگر بازیگران فیلم هستند.

پیش از حمله به بندر پرل هاربر، نیروهای ژاپنی به چین حمله کرده و به تدریج مرکز مسکونی بین المللی شانگهای که جیمی در آن زندگی می کند را اشغال می کنند. در طول حمله، جیمی از والدینش جدا می شود و اکنون باید به تنهایی برای زنده ماندن تلاش کند. داستان فیلم بسیار حماسی است با شخصیت هایی متعدد و متفاوت. Empire of the Sun فیلم با تصاویر پانورامیک و وسیع از زندگی غیرنظامیان در یک دوره مملو از وحشت، ترس و فجایع پرفراز و نشیب ژئوپلتیک است، داستانی در مورد بلوغ و از دست دادن معصومیت. برخی از منتقدان سینما مانند راجر ایبرت این است که این فیلم کمی شلوغ بوده و اسپیلبرگ نتوانسته تصمیم بگیرد که فیلمی در مورد ماجراجویی های یک کودک بسازد یا یک فیلم متفکرانه جدی در مورد جنگ.

۸- Grave Of The Fireflies

۸- Grave Of The Fireflies

انیمیشن Grave Of The Fireflies به عنوان یکی از غم انگیزترین و بهترین انیمه های تاریخ سینما داستان سیتا و ستسوکو را روایت می کند، خواهر و برادری یتیم که خانه‌شان در اثر بمباران شهر کوبه توسط آمریکایی ها ویران شده است. این فیلم که بر اساس یک داستان کوتاه نوشته آکیوکی نوساکا ساخته شده یکی از زیباترین و فراموش نشدنی ترین انیمه های غم انگیز استودیو جیبلی است. بمباران های آمریکایی نه تنها شهرهای ژاپن را با بمب های اتمی خود ویران کردند بلکه بمب های آتش زا را در نقض آشکار قوانین بین المللی را روی ده ها شهر در ژاپن ریختند، شهرهایی که اکثر خانه های آن ها از چوب ساخته شده و به همین دلیل بسیاری از آن ها به طور کامل در آتش سوختند.

داستان انیمه Grave Of The Fireflies در فضایی بعد از این بمباران های هولناک رخ می دهد با داستانی بسیار ساده. سیتا و ستسوکو خواهر و برادری یتیم و تنها هستند که از پناهگاهی به پناهگاه دیگر می روند، از جمله خانه خاله و یک پناهگاه نظامی. در شرایطی که این دو با تراژدی هایی که متحمل شده اند کنار می آیند گاهی اوقات عشق تنها چیزی است که برایشان می ماند و باعث می شود زنده بمانند. بزرگ ترین دشمن آن ها گرسنگی است. ستسوکو آنقدر گرسنگی و سوءتغذیه متحمل شده که دچار توهم و هزیان گویی می شود. این فیلم که یک شاهکار بصری است سرزمین سوخته ژاپن مغلوب شده را با یک داستان جادویی بسیار انسانی به تصویر می کشد، داستانی شخصی و بسیار احساسی در مورد عشق بین خواهر و برادر و نتیجه غم انگیز جنگ ها.

۷- Tora! Tora! Tora!

۷- Tora! Tora! Tora!

اگر می خواهید یک فیلم جنگی فوق العاده در مورد حمله ژاپنی ها به بندر پرل هاربر ببینید بهتر است فیلم رمانتیک و بسیار ساده انگارانه مایکل بی را فرموش کنید و به سراغ Tora! Tora! Tora! بروید. واژه Tora در واقع اسم رمز ژاپنی ها در مورد موفقیت در این عملیات غافلگیرانه استراتژیک بود. نابودی ناوگان دریایی آمریکا در بندر پرل هاربر در هاوایی فاجعه ای بزرگ بود که باعث دخالت مستقیم ایالات متحده در جنگ جهانی دوم و آغاز نبرد پاسیفیک شد. حمله ژاپنی ها در کمال ناباوری و غفلت فرماندهان نظامی ایالات متحده طرح ریزی و اجرا شد که باور نمی کردند ژاپنی ها جسارت حمله به پرل هاربر را داشته باشند. این اتفاق یک واقعه بیدار کننده بسیار پرهزینه و خشن برای آمریکایی بود، شکستی که ایالات متحده دیگر هیچگاه تجربه نکرد.

در این ماجرا اسکادران جنگنده ها و بمب افکن های ژاپنی از ناکجاآباد از راه رسیده و به سرعت خساراتی جبران ناپذیر به ناوگان دریایی ایالات متحده در هاوایی وارد کردند. Tora! Tora! Tora! یک فیلم جنگی خارق العاده است که به شکل بی سابقه و بی مانندی واقعیت تاریخی ماجرا را به تصویر کشیده است. این فیلم هیچ ستاره ای ندارد و سازندگان آن بر این باور بودند که استفاده از چهره های شناخته شده می تواند توجه از اصل داستان را منحرف سازد و جالب اینکه از خلبانان واقعی در بسیاری از سکانس های فیلم استفاده شده است. این فیلم همچنین دیالوگ های بسیار ماندگاری تولید کرد که هنوز هم بازگو می شوند. آدمیرال یاماموتو در حالی که در مورد این نبرد فکر می کند می گوید: «می ترسم تمام کاری که کرده ایم بیدار کردن یک غول خفته و وارد کردن یک تصمیم هولناک در ذهن او باشد».

۶- Letters From Iwo Jima

۶- Letters From Iwo Jima

فیلم Letters From Iwo Jima ساخته کلینت ایستوود را می توان مکمل دیگر فیلم جنگی او یعنی Flags of Our Fathers دانست. هر دو فیلم داستان نبرد آیو جیما را روایت می کنند، درگیری طولانی، پرهزینه و خونین نیروهای آمریکایی و ژاپنی در سال ۱۹۴۵ که در آن نیروهای آمریکایی توانستند نیروهای ارتش امپراطوری ژاپن در جزیره آیو جیما را به محاصره درآورند. در این نبرد نیروهای آمریکایی تلاش داشتند این جزیره بسیار استراتژیک که برای ژاپنی ها اهمیت زیادی داشت را تصرف کرده و از آن به عنوان پایگاهی برای حملات بیشتر به نیروهای ژاپنی استفاده کنند. نبرد آیو جیما سهمگین ترین نبرد پاسیفیک بود که به تلفات سنگینی از دو طرف انجامید. و فیلم ایستوود نیز هیچ ابایی از نشان دادن خشونت و بیرحمی باور نکردنی این نبرد ندارد.

Letters From Iwo Jima حمله سهمگین و همه جانبه نیروهای آمریکایی به آیو جیما را به تصویر می کشد اما در حالی که Flags of Our Fathers داستان را از زاویه دید نیروهای آمریکایی روایت می کند، Letters From Iwo Jima روایت این نبرد از دید نیروهای ژاپنی است. این فیلم به خاطر روایت محترمانه، سنجیده و غم انگیز خود از این نبرد در ایالات متحده و ژاپن مورد استقبال قرار گرفت. کن واتانابه به طور ویژه در نقش ژنرال کوریبایاشی بازی فراموش نشدنی و خارق العاده ای از خود به نمایش گذاشته است. او در این فیلم بهترین بازی دوران حرفه ای خود را در نقش فرمانده محکوم به شکست نیروهای محکوم به مرگ ژاپنی با قدرت، ظرافت و پویایی خارق العاده ای انجام می دهد. با سکانس های بسیار اکشن و روایت داستانی هوشمندانه و انسانی، Letters From Iwo Jima را نمی توان براحتی از دست داد.

۵- The Thin Red Line

۵- The Thin Red Line

فیلم The Thin Red Line پر از استعدادهای ناب بازیگری است که گاهی اوقات سرریز می کند. تدوین اورجینال فیلم جنگی حماسی ترنس مالیک در مورد نبرد پاسیفیک آنقدر طولانی بود که وی مجبور شد تمام صحنه های بازی بیل پولمن، بیلی باب تورنتون، میکی رورک و برخی دیگر را از نسخه نهایی حذف کند. این فیلم پرستاره بازیگرانی مانند جان کیوساک، شان پن، جارد لتو، جیم کاویزل، جان تراولتا، جرج کلونی، آدرین برودی و نیک نولت را در خود داشت. اما فهرست بلندبالای ستارگان تنها دلیل جذابیت تماشای شاهکار ترنس مالیک و اقتباس او از رمان فوق العاده جیمز جونز نیست. فیلم The Thin Red Line فیلمی بسیاز زیبا با فیلمبرداری صبورانه و حیرت انگیز است.

موسیقی متن فیلم مجذوب کننده و رویکرد آن در مقابله با خشونت بسیار تاثیرگذار و غیرمعمول است. داستان این فیلم جنگی در دوران کمپین تهاجمی گوادالکانال روایت می شود که اولین حمله زمینی بزرگ نیروهای آمریکایی در نبرد پاسیفیک بود. بعد از ماه ها نبرد خونین و پرهزینه در جنگل های بارانی، نیروهای آمریکایی توانستند ژاپنی ها را شکست دهند. این فیلم اولین فیلم ترنس مالیک بعد از ۲۰ سال بوده و دوره تولید بسیار طولانی و پردردسری داشت. برخی از منتقدان آن را بیش از حد طولانی و بدون انسجام دانسته و بعضی دیگر نیز حضورهای کوتاه ستارگان متعدد را باعث پرت شدن حواس کارگردان از موضوع اصلی داستان دانسته اند. با این وجود فیلم The Thin Red Line را باید یک شاهکار واقعی دانست.

۴- The Bridge On The River Kwai

۴- The Bridge On The River Kwai

برای مدت های طولانی، رنج های سربازان بریتانیایی که در برمه توسط نیروهای ژاپنی به اسارت درآمده بودند به خوبی شناخته نشده و مورد بررسی قرار نگرفته بود. بسیاری از مردم بریتانیا سربازان اسیر شده خود توسط ژاپنی ها را ترسوهایی می دانستند که دستگیر شده یا نتوانسته بودند در وظیفه خود برای شکست دادن دشمن به موفقیت برسند. فیلم The Bridge on the River Kwai داستان سربازان اسیر بریتانیایی، سختی ها و رنج هایشان را طوری به تصویر می کشد که شاهد شجاعتشان هستیم. اسرای جنگی بریتانیایی در یک کمپ مخروبه و تحت فرماندهی یک افسر ژاپنی مستبد نگهداری می شوند که آن ها را وادار به ساختن پلی روی رودخانه وحشی کوآی می سازد. این کار طاقت فرسا بیشتر اجرای حکم اعدام است تا انجام یک پروژه مهندسی.

در ابتدا سربازان بریتانیایی عمداً پیشرفت پروژه را به تاخیر می اندازند اما خیلی زود، افسر ارشد آن ها نیکلسون (الک گینس) تصمیم می گیرد که پل روی رودخانه باید ساخته شود. او به این باور رسیده که انجام این کار می تواند باعث شود مردانش احساس کاربلدی، غرور و رضایت کنند که هم روحیه آن ها را بهبود بخشیده و هم به ژاپنی ها نشان دهد که بریتانیایی ها تا چه اندازه کارآمد و توانمند هستند. این فیلم که برنده هفت جایزه اسکار شد یک درام شخصیتی بسیار قوی، پر از بازی ها و فیلمبرداری های خارق العاده است. قیافه نیکلسون وقتی که می فهمد با ساختن این پل به توان نظامی ژاپنی ها کمک کرده است یکی از ماندگارترین تصاویر تاریخ سینماست.

۳- The Railway Man

۳- The Railway Man

در سال ۱۹۹۵، یک مهندس خطوط راه آهن به نام اریک لوماکس کتاب خاطرات تکان دهنده خود با عنوان The Railway Man را منتشر کرد. این داستان بسیار شخصی از رنج کشیدن و زندانی شدن، واقعیت پیچیده شکنجه شدن در کمپ اسرای جنگی در برمه در دوران جنگ جهانی دوم را روایت کرده و همزمان مسیر طولانی و دردناک او برای بازیافتن احساسات و آشتی پایانی اش با تاکاشی ناگاسه، زندانبان و شکنجه گر خود به تصویر می کشد. در سال ۲۰۱۳، یک سال بعد از مرگ لوماکس، اقتباس سینمایی کتاب The Railway Man منتشر شد. از بازیگران اصلی این فیلم می توان به کالین فیرث و نیکول کیدمن اشاره کرد و جرمی ایروین نیز در یک بازی خیره کننده نقش جوانی های لوماکس را بازی می کند.

جنبه های کلیدی بهبودی جسمی و روحی لوماکس، مانند دوره های درمانی طولانی مدت و مصاحبه های طولانی اش با ناگاسه از نسخه سینمایی حذف شده اند. به جای آن ها، ما شاهد یک داستان نسبتاً معمول از بهبود فیزیکی و روانی در سلول انفرادی و رویارویی دراماتیک بین لوماکس و ناگاسه هستیم. در فیلم هایی اینچنینی می توان انتظار برخی دستکاری های تاریخی را داشت اما این بازنویسی برخی از جذاب ترین و دراماتیک ترین جنبه های داستان لوماکس را نیز حذف می کند. با تمام این احوال، فیلم The Railway Man داستانی حیاتی در مورد وحشت جنگ، دشواری فراموش کردن سختی های جنگ و شجاعت لازم برای آشتی با دشمن است.

۲- Godzilla Vs. King Ghidora

۲- Godzilla Vs. King Ghidora

شاید با خود بپرسید که یک فیلم کایجو در این فهرست که مربوط به فیلم های جنگی مربوط به جنگ جهانی دوم است چه می کند؟ نکته اینجاست که تعدادی از صحنه های این فیلم کلاسیک در بحبوحه نبرد پاسیفیک رخ می دهد در مورد واحدی محکوم به نابودی از نیروهای ژاپنی در یک جزیره تحت بمباران شدید کشتی های جنگی آمریکایی است. از همه مهم تر اینکه، فیلم Godzilla Vs. King Ghidora با لحاظ کردن مقوله های تهییج کننده بقا و عواقب تاریخی شکست به ما نشان می دهد که فیلم های جنگی لازم نیست که همیشه واقعی و خشک باشند. مسافران زمان از قرن بیست و سوم تلاش دارند برای جلوگیری از نابودی و ویرانی آینده ژاپن، تاریخ را بازنویسی کنند.

اما این نقشه آن ها در سایه انفجارها و نبردهای کایجو شکست خورده و به مسیری دیگر می رود. تصمیم مسافران زمان برای محو کردن گودزیلا از تاریخ به شکست می انجامد و او بزرگ تر و قوی تر از همیشه بازگشته و با پادشاه گیدورا مواجه می شود. فیلم Godzilla Vs. King Ghidora یک هشدار جدی در مورد تمایل انسان در مورد تحریف گذشته است. هر چه بیشتر سعی کنیم رنج و تروما را سرکوب کنیم، این رنج و تروما بیشتر برای ترساندن ما بازخواهد گشت.

۱- Hiroshima Mon Amour

۱- Hiroshima Mon Amour

فیلم Hiroshima Mon Amour به کارگردانی آلن رنه از کارگردانان پیشگام موج نوی سینمای فرانسه یک داستان عاشقانه تاریک اما بسیار تامل برانگیز در مورد آخرین روزهیای جنگ جهانی دوم است. یک مرد ژاپنی و یک زن فرانسوی بدون نام یک رابطه عاشقانه بسیار کوتاه داشته و اکنون در حال جدا شدن از هم هستند. در طی ۳۶ ساعت، این دو در مورد خاطرات، عشق، بی توجهی به اطراف و در نهایت نابودی اتمی هیروشیما صحبت می کنند. این فیلم اولین فیلم بلند رنه بود که بعد از مستند او با نام Night and Fog در مورد هولوکاست ساخته شده و بدین ترتیب کارگردان قبل از ساخت فیلم به خوبی با موضوع هولناک کشتار انسان ها به خوبی آشنا بود.

وقتی که فیلم Hiroshima Mon Amour به موضوع بمباران اتمی هیروشیما می پردازد، به طور ویژه تمرکز بر تاثیرات ویرانگر بمب است، مانند این واقعیت که بقایای بسیاری از بازماندگان بمباران قابل شناسایی نیست. در این فیلم می تواند سکانس هایی از وحشت غیرقابل انکار و دردناک را مشاهده کرد. شخصیت ها در مورد روابط عاطفی محکوم به نابودی نیز صحبت می کنند. زن فرانسوی در مورد رابطه قبلی خود با یک سرباز آلمانی در دوران اشغال فرانسه توسط نازی ها می گوید و تنبیهی که ساکنان روستایش برای او در نظر گرفتند را تشریح می کند. فیلم Hiroshima Mon Amour یک فیلم تاریک، پیچیده اما دیدنی است. این فیلم به درستی به خاطر سبک بصری شجاعانه و خاص، سبک روایی غیرخطی و رویکرد محتاطانه نسبت به موضوع حساس و پیچیده اصلی خود (معنای حافظه تاریخی) مورد ستایش قرار گرفته است.


 

خواندن مقالات زیر توسط مووی مگ پیشنهاد می شود :

اقدامت عجیب و وحشتناکی که طرفداران سلبریتی ها برای ابراز علاقه به ستاره های محبوبشان انجام دادند! + تصاویر

واقعیت های تحریف شده در فیلمهای مشهور سینمایی + تصاویر

فیلمهای ایرانی در سایت IMDB چه رتبه ای کسب کرده اند؟ + تصاویر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها