صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم بورات فیلم دنباله دار (Borat Subsequent Moviefilm)

نقد و بررسی فیلم بورات فیلم دنباله دار (Borat Subsequent Moviefilm)

بورات فیلم دنباله دار (Borat Subsequent Moviefilm)

 

« بورات » یکی از جنجالی ترین فیلمهای کمدی چند دهه اخیر سینما بود که در سال 2006 اکران شد. فیلمی که حواشی آن حتی تا امروز نیز ادامه داشته و منجر به اتخاذ تصمیم اساسی سیاستمداران قزاقستانی برای سرمایه گذاری در بخش فرهنگ این کشور برای به تصویر کشیدن چهره ای متفاوت از این کشور در نزد مردم جهان شده است! « بورات » با تمام حواشی اش، اما یک تجربه منحصر به فرد محسوب می شد و فیلمنامه آن به حدی چند لایه بود که بتواند نامزدی اسکار را برای خالقش، ساشا بارون کوهن به همراه داشته باشد. حال پس از گذشت 14 سال، کوهن تصمیم به نوشتن فیلمنامه قسمت دوم گرفت تا موفقیت های قسمت اول را تکرار کند. اما به نظر می رسد او در رسیدن به هدف خود تا حد زیادی ناکام بوده است.

داستان قسمت دوم از جایی آغاز می شود که بورات به دلیل تصویر ناخوشایندی که از قزاقستان در ذهن مردم جهان ساخته، به اردوگاه کار اجباری فرستاده می شود تا باقی عمرش را در این محل سپری نماید. با این حال، دولت قزاقستان تصمیم می گیرد تا بار دیگر شانسی در اختیار بورات قرار دهد تا او طی یک ماموریت به آمریکا بازگردد و هدیه ای را به سیاستمداران ایالات متحده تقدیم نماید. اما بورات زمانی که به آمریکا باز می گردد متوجه می شود که دخترش به صورت پنهانی با او همسفر شده و…

بورات فیلم دنباله دار  (Borat Subsequent Moviefilm)

« بورات 2 » در مقایسه با قسمت اول ضعف های بسیاری دارد که باعث می شود دیگر خبری از کمدی منحصر به فرد و البته جسورانه قسمت اول نباشد. ساشا بارون کوهن که 14 سال پیش شخصیت بورات را به سینما آورد، وی را فردی ساده لوح معرفی کرد و دنیایی خیالی برای او ترسیم نمود که در مواجه با فرهنگ آمریکایی به بلوغ دست می یافت. اما کوهن در قسمت دوم، سرگرم کنندگی قصه را تا حد زیادی کنار گذاشته و مانند اغلب دموکرات ها و طرفدارانشان در چند سال گذشته، به صورت افراطی به مباحث انتخاباتی پرداخته است و از این جهت می توان گفت که « بورات 2 » به طور کامل و عجیبی، سیاست زده است.

این سیاست زدگی تاثیر منفی بر روایت قصه دارد. جایی که حتی خلاقیت های « بورات » 14 سال پیش در اینجا رنگ باخته و جایش را به اظهار نظرهای سیاسی اش داده که کوچکترین ارتباطی با ماهیت عقلی بورات سابق ندارد. این شخصیت به محض ورود به آمریکا به سراغ مباحث انتخاباتی می رود که مختص به جامعه آمریکاست و ساشا بارون کوهن به اجبار بورات را در موقعیتی قرار داده که مانند یک آمریکایی جمهوری خواه بیندیشد و مسائلی را مطرح کند که نه هرگز به بورات ربط داشته نه در آن تخصصی دارد. بورات از فردی کنجکاو و نادان که وام دار فرهنگی تخیلی از مردم قزاقستان بود، به یک فعال سیاسی تبدیل شده در حالی که هیچ منطقی برای تغییر رویکرد و آگاهی او نسبت به مسائل داخلی ایالات متحده به چشم نمی خورد.

بورات فیلم دنباله دار  (Borat Subsequent Moviefilm)

در قسمت اول، بورات به فرهنگ عامه آمریکایی طعنه می زد. مواجه او با سیاه پوستان و مسیحیان معتقد و البته ماجرای جالب عشق به پاملا اندرسون، همگی باعث شد تا فیلم کماکان بعد از 14 سال بتواند لبخند را به لب مخاطب بنشاند. اما در قسمت دوم خبری از هوشمندی همیشگی کوهن نیست. مراجعه به کلینیک برای سقط جنین یا شوخی با خوردن شیرینی و در نهایت رفتن به سراغ سیاستمداران جمهوری خواه و نادان نشان دادن آنها، شاید بتواند طیف گسترده ای از طرفداران جامعه دموکرات آمریکا که کوهن طرفدار دو آتشه آنهاست را به وجد بیاورد، اما زمانی که بحثِ سینما مطرح است، فیلم نمی تواند به عنوان اثری مستقل دارای ارزش چندانی باشد چراکه همه چیز در فیلم به صورت افراطی در اختیار سیاست قرار گرفته است.

با اینحال « بورات 2 » هنوز چند صحنه جنجالی دارد که می تواند تا مدتها نام فیلم را بر سر زبانها بیاندازد. مهمترین سکانس فیلم، صحنه مواجه دختر بورات با رودی گالیانی، شهردار سابق نیویورک است. گالیانی که از طرفداران سرسخت ترامپ است و شخصیتی جنجالی در ایالات متحده محسوب می شود، در سکانسی جنجالی با دختر بورات تنها شده و تدوین فیلم به گونه ای انجام گرفته که او را در حال جا به جا کردن لباس زیر خود و آمادگی برای برقراری ارتباط جنسی با دختری زیر سن قانونی نشان می دهد! گالیانی در پیامی که در صفحه توییترش منتشر کرده، به سختی به ساشا بارون کوهن بابت این سکانس تاخته و آن را جعلی نامیده است. وی عنوان کرده که تدوین به گونه ای انجام شده تا مخاطب نتیجه خاصی از موقعیت بگیرد و در نهایت هم کوهن را دروغگوی بزرگ نامیده است! در نهایت باید گفت که مهمترین سکانس فیلم، قطعاً سکانس رودی گالیانی است.

بورات فیلم دنباله دار  (Borat Subsequent Moviefilm)

« بورات 2 » در کنار سیاست زدگی افراطی اش، گریزی هم به مسئله زنان زده و زندگی زنان در کشورهای فقیر را مورد نقد قرار می دهد. با این حال مسئله زنان در « بورات 2 » هرگز به بلوغ نمی رسد و در سطح باقی می ماند. اشاره به حق رانندگی زنان و داشتن حق زندگی مستقل، نمی تواند برای جامعه زنان حرف مهمی محسوب شود. گسترش ارتباط عاطفی میان بورات و دخترش نیز به درستی در طول قصه شکل نمی گیرد چراکه اساساً شخصیت بورات فردی نیست که بتواند درام را پیش ببرد و متحول شود! به نظر می رسد ساشا بارون کوهن در نگارش « بورات 2 » دچار نوعی سردرگمی بوده و نمی دانسته قرار است مسیر داستان را به کدام سو هدایت کند.

با اینحال باید گفت که « بورات 2 » با تمام ضعف هایی که دارد، کماکان یکی از جسورانه ترین کمدی های سالهای اخیر در سینما محسوب می شود. فیلمی که هر لحظه آن جنجالی است و تا به امروز چند شکایت از سازندگان آن حکایت از آن دارد که کوهن برای خلق کمدی کماکان سخت ترین راه ممکن را پیش گرفته است. « بورات 2 » اما در مقایسه با قسمت اول، یک عقبگرد آشکار محسوب می شود که سیاست زدگی خالقش باعث شده تجربه ناب قسمت اول در اینجا تکرار نشود. اگر قسمت اول « بورات » سرگرم کننده بود، در اینجا تلاش برای تغییر رای جامعه آمریکا به سوی دموکرات ها هدف اصلی سازندگان بوده است. قسمت دوم « بورات » را به هیچوجه نمی توان پس از انتخابات آمریکا تماشا کرد چراکه صفر تا صد آن وابسته به رقابت انتخاباتی میان جو بایدن و دونالد ترامپ است و با مشخص شدن نتیجه این انتخابات، ارزش تماشای مجدد فیلم نیز به طور کامل از بین می رود!

 

10                                                         imdb logo22

 

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

بورات فیلم دنباله دار  (Borat Subsequent Moviefilm)بورات فیلم دنباله دار  (Borat Subsequent Moviefilm)

کارگردان : Jason Woliner

نویسنده : Sacha Baron Cohen، Anthony Hines

بازیگران :

Sacha Baron Cohen…Borat Sagdiyev

Maria Bakalova…Tutar Sagdiyev

Tom Hanks…Tom Hanks

Dani Popescu…Premier Nazarbayev

ژانر : کمدی

درجه سنی: R ( مناسب برای افراد بالای 17 سال )

زمان : 95 دقیقه 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها