صفحه اصلی > زوم سینمای جهان : نقد و بررسی فیلم قاصد (The Courier)

نقد و بررسی فیلم قاصد (The Courier)

قاصد (The Courier)

 

کسی در فیلم حضور دارد  که من بشناسم؟

بندیکت کامبربچ که اغلب برای بازی در فیلم « دکتر استرنج » و سریال « شرلوک » شناخته می شود، بازیگر نقش اصلی فیلم است. ریچل برازنان هم که ستاره سریال « خانم میزل شگفت انگیز » است، در فیلم حضور دارد.

داستان فیلم درباره چیست ؟

گرویل ( بندیکت کامبربچ ) فروشنده ای معمولی است که در دوران جنگ سرد، از جانب سرویس اطلاعاتی بریتانیا مامور می شود تا به شوروی رفته و اطلاعات فوق العاده محرمانه ای را به کشور انتقال دهد اما…

کارگردان کیست ؟        

دومینیک کوک که تنها ساخته سینمایی اش « On Chesil Beach » با بازی سیرشا رونان است که چندان مورد توجه قرار نگرفت. کوک البته سابقه کارگردانی تئاتر را در کارنامه اش ثبت کرده که پربار از سینماست.

قاصد (The Courier)

خانواده ها در هنگام تماشای فیلم باید به چه نکاتی توجه نمایند؟

فیلم خشونت های جنگ سردی دارد که شامل اعدام و ضرب شتم است که شاید دوست نداشته باشید فرزندانتان آن را ببینند.

نکات مثبت فیلم ؟

« The Courier » اگرچه ارزش تاریخی چندانی ندارد اما بهرحال می تواند روایت تاریخی نصفه و نیمه ای را برای مخاطب شرح دهد. این روایت مخصوصاً زمانی که که فیلم بر تاثیر حتی یک فرد بر دنیا تاکید می کند، مثبت و ارزشمند است.

بازی بازیگران در « قاصد » ستایش برانگیز است.

نکات منفی فیلم ؟

به نظر می رسد فیلم طرف اشتباهی را برای روایت قصه انتخاب کرده است! تاکید فیلم بر روایت ماجرای گرویل وین چندان توجیه منطقی ندارد چراکه مهمترین اتفاقات در این رویداد تاریخی در سمت دیگر ماجرا یعنی اولگ پنکوفسکی رخ داده که فیلم به آن نمی پردازد.

شخصیت پردازی سیر منطقی ندارد. فیلم توضیحی نمی دهد که چرا اولگ که یکی از افراد بلند پایه حکومت شوروی بوده به یکباره به سمت غرب متمایل می شود و در آن سو، چطور گرویل ناگهان از فروشنده ای ساده به سلحشوری وطن پرست تبدیل می شود!

تصویری که فیلم از شوروی ارائه می دهد، کلیشه ای است. تصویری که در آن تمام مردم شوروری به طور بالقوه جاسوس و مزدور حکومت معرفی شده اند!

همانطور که اشاره شد، « قاصد » خیلی با واقعیت مطابقت ندارد. سازندگان تاکید کرده اند که اولگ و گرویل تاثیر زیادی بر جلوگیری از جنگ هسته ای داشته اند اما تاریخ می گوید که رابطه سرد و ترسناک ایالات متحده و شوروی در آن سال ها بعد از ماجرای این دو جاسوس نیز دوران پر تنشی را سپری کرد!

قاصد (The Courier)

عامل تاثیرگذار برای تماشای فیلم؟

علاقه به تاریخ و البته علاقه به بندیکت کامبربچ!

حرف آخر :                            

« The Courier » برای اینکه بتواند تماشاگر را با بخشی از تاریخ جنگ سرد آشنا کند اثر قابل قبولی محسوب می شود اما در جزئیات فاق ییچیدگی های مورد انتظار یک اثر جاسوسی است و کمتر مخاطبی پس از تماشای فیلم آن را به ذهن خواهد سپرد.

 

منتقد: میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگرد قانونی می گردد.

به خانواده بزرگ جامعه مجازی مووی مگ بپیوندید

 

قاصد (The Courier)قاصد (The Courier)

کارگردان :    Dominic Cooke

فیلمنامه : Tom O’Connor

بازیگران :

Benedict Cumberbatch…Greville Wynne

Rachel Brosnahan…Emily Donovan

Merab Ninidze…Oleg Penkovsky

ژانر : اکشن

زمان : 112 دقیقه

رده سنی : PG-13 ( مناسب برای افراد بالای 13 سال)

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها