صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : رده بندی فیلم های مرد عنکبوتی (Spider-Man) از بهترین تا بدترین

رده بندی فیلم های مرد عنکبوتی (Spider-Man) از بهترین تا بدترین

spiderman مرد عنکبوتی

اولین ظهور شخصیت «مرد عنکبوتی» در کامیک شماره ۱۵ مارول کامیکس در سال ۱۹۶۲ بود. «مرد عنکبوتی» شخصیت ابرقهرمانی بود که به عنوان اولین شخصیت نزدیک به واقعیت انسانی خلق شد. «پیتر پارکر» نوجوان یتیم فقیر و ضعیفی بود که توسط یک عنکبوت رادیواکتیو نیش زده می‌شود. در نتیجه این نیش، پیتر توانایی‌های ماورای بشری قدرت، سرعت و چابکی کسب می‌کند. «استن لی»، مرد عنکبوتی را به عنوان مکمل یکی از سریال‌های اتمام یافته خود خلق کردند زیرا در آن زمان کسی انتظار ابرقهرمانی نوجوان را نداشت؛ اما خواننده‌های جوان کامیک‌ها با این شخصیت ارتباط برقرار کردند و مرد عنکبوتی به سرعت محبوب شد. اخبار سینمای جهان را از ۳۰نما دنبال کنید.

به گزارش مووی مگ به نقل از 30نما، در سال ۲۰۰۲ کمپانی سونی اولین فیلم «مرد عنکبوتی» را به روی پرده‌های سینما برد. فیلمی که موفق به کسب نظرات مثبت منتقدان و بینندگان شد و فروشی ۸۰۰ میلیون دلاری در سراسر جهان داشت. پس از آن فیلم‌های «مرد عنکبوتی ۲» و «مرد عنکبوتی ۳» نیز در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۷ اکران شدند که همانند فیلم اول فروش موفقی را تجربه کردند. اگرچه فیلم «مرد عنکبوتی ۳» علی‌رغم فروش خوب، با انتقادهای زیادی روبه‌رو شد و «سم ریمی» تصمیم گرفت با دنیای مرد عنکبوتی خداحافظی کند. «توبی مگوایر» نقش «پیتر پارکر» را در این سه‌گانه بر عهده داشت.

در سال ۲۰۱۱، نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» به روی صحنه تئاتر رفت که از آن انتقادهای منفی زیادی شد اما این نظرات منفی روی فروش نمایش تاثیری نداشتند و نمایش موزیکال «مرد عنکبوتی» با استقبال خوب تماشاگران روبه‌رو شد. کمپانی سونی در سال ۲۰۱۰ تصمیم گرفت فرصت دیگری به شخصیت مرد عنکبوتی بدهد. این استودیو با همکاری کارگردان «مارک وب» و بازیگر «اندرو گارفیلد»، دو فیلم «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» و «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» را در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ ساخت.

والت دیزنی که کمپانی مارول را در سال ۲۰۰۹ خریداری کرده بود تصمیم گرفت در سال ۲۰۱۵ تحت پرچم «دنیای سینمایی مارول»، فیلم «مرد عنکبوتی» خودش را بسازد. پس از مذاکرات با کمپانی سونی و قراردادی جدید، شخصیت این بار با بازی «تام هالند» در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» در سال ۲۰۱۶ ظاهر شد. حضور کوتاه هالند، جانی دیگر به مرد عنکبوتی بخشید و مارول فیلم «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه»، «مرد عنکبوتی: دور از خانه» و «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» (Spider-Man: No Way Home) را به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ منتشر کرد.

کمپانی سونی نیز در این بین، انیمیشنی با نام «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» در سال ۲۰۱۸ ساخت که محبوبیت زیادی بین طرفداران این شخصیت به کسب کرد. بسیاری معتقدند که یکی از دلایل مهم محبوبیت مجموعه آثار کامیک مرد عنکبوتی، شخصیت‌های منفی جذاب آن بودند. جنبه‌ای که در فیلم‌های این شخصیت به خوبی به آن پرداخته نشد. در ادامه ۸ فیلم سینمایی مرد عنکبوتی را به ترتیب از بدترین به بهترین خواهید دید.

۸. مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (The Amazing Spider-Man)

حتی تا آخرین لحظه، فیلم «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» خیلی جالب نیست. این فیلم، از آن دسته فیلم‌هایی است که برخی از رشته‌های داستانشان بی‌پایان رها می‌شوند. مارک وب سعی داشت این فیلم را شبیه به «بتمن آغاز می‌کند» بسازد اما خیلی در این کار موفق نبود. در این فیلم، تاکید زیادی به مرگ پدر و مادر «پیتر» و نقش آن‌ها در شکل دادن به آینده او تمرکز شده در حالی که در فیلم‌های دیگر، تمرکز بیشتر روی مرگ «عمو بن» بود. دیگر جنبه‌های این فیلم شباهت زیادی به سه‌گانه «سم ریمی» داشت که دیدن آن را خسته کننده می‌کرد. در «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز»، شاهد مواجهه مرد عنکبوتی و لیزارد هستیم. یکی دیگر از ضعف‌های فیلم را شاید بتوان، تصویرسازی ضعیف لیزارد دانست.

۷. مرد عنکبوتی ۳ (Spider-Man 3)

آخرین فیلم از سه‌گانه «سم ریمی»، جنبه‌های جدیدی از «پیتر پارکر»، مثل صحنه‌های رقص پیتر یا رفتار مضحک او برای برانگیختن حسادت «مری جین» را به نمایش گذاشت که به دید برخی ناخوش آیند بود. فیلم «مرد عنکبوتی ۳» آسیب زیادی از دخالت استودیو فیلم‌سازی در کار کارگردان دید. حضور «ونوم» و «سندمن» به عنوان شخصیت منفی، این فیلم را بیش از حد آشفته کرده است. «آوی آراد» تهیه‌کننده فیلم هم به استفاده از ونوم اصرار داشت زیرا در آن زمان این سیمبیود مغزخوار در بین طرفداران کامیک بسیار مشهور بود. اگرچه، ریمی تصمیم نداشت از ونوم استفاده کند و تنها با فشار زیاد استودیو مجبور به گنجاندن آن در فیلم شد. به همین دلیل نیز نمی‌توان عمق لازم را در شخصیت «ادی براک» احساس کرد و ظاهر متفاوت او با شکل‌های کامیک، باعث نارضایتی بیشتر بینندگان این مجموعه شد.

۶. مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (The Amazing Spider-Man 2)

شاید یکی از معدود نقاط قوت فیلم «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» را بتوان موسیقی متن آن دانست که توسط «هانس زیمر» ساخته شده بود. در این فیلم، «مرد عنکبوتی» بدون توجه زیاد به دنیای اطرافش، به نجات افراد بی‌گناه در شهر نیویورک می‌پردازد. در «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» بار دیگر شاهد بازگشتی افسوس برانگیز از «هری آزبورن» به عنوان «گابلین سبز» هستیم. علیرغم تلاش زیاد «دین دی‌هان»، او موفق نشد در نقش هری، ارتباط خوبی با پیتر برقرار کند و شخصیت‌پردازی قانع کننده‌ای از خود ارائه نکرد. یکی از دیگر تفاوت‌های بارز این فیلم با دیگر فیلم‌های مجموعه «مرد عنکبوتی» این است که در «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲»، تنها دی‌ان‌ای خاص پیتر توانایی تبدیل شدن به مرد عنکبوتی را به او می‌دهد.

۵. مرد عنکبوتی (Spider-Man)

فیلم «مرد عنکبوتی» به کارگردانی «سم ریمی»، دنیای ابرقهرمانان را مانند طوفان تسخیر کرد. طرفداران مجموعه کامیک‌های «مرد عنکبوتی» که تشنه دیدن او بودند با حضور در سینما، حمایت خود را نشان دادند. طرفدارانی که سال‌ها با خواندن کامیک‌های مرد عنکبوتی در انتظار دیدن «مری جین»، عشق مو قرمز شخصیت محبوبشان بودند. شاید به همین خاطر بود که ریمی، تصمیم گرفت اولین صحنه فیلم را با نشان دادن صورت «کیریستن دانست» در نقش مری جین آغاز کند. او با این کار به همه اعلام کرد، این تنها یک فیلم ابرقهرمانی نیست، بلکه فیلمی است درباره عشق. ریمی تلاش کرد تا ردپای «استن لی» را در فیلم خود نمایش دهد. او با حفظ اصالت، پیتر پارکری را خلق کرد که احساساتی پاک و قابل دسترسی داشت؛ اما نباید فراموش کرد که شخصیت‌های منفی، نقش گسترده‌ای در کیفیت فیلم‌های مرد عنکبوتی دارند و ظاهر شخصیت «ویلم دفو» در مقایسه با تکنولوژی امروزی جذبه لازم را ندارد.

۴. مرد عنکبوتی: دور از خانه (Spider-Man: Far from Home)

پس از مرگ «تونی استارک» در «انتقام جویان: پایان بازی»، فیلم «مرد عنکبوتی: دور از خانه» پیتر را در یک اردو به اروپا نشان می‌دهد. «مرد عنکبوتی: دور از خانه» جنبه‌های سرگرم کننده بسیاری دارد که بیننده‌ها، به‌خصوص نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پیتر که می‌خواهد اتفاقات ناگوار گذشته را فراموش کند تلاش می‌کند تا با دوستانش در اروپا خوش بگذراند. از نقاط قوت این فیلم، بازی خوب «جیک جیلنهال» در نقش «میستریو» علیرغم نقص‌های فیلم‌نامه است. طراحی لباس او نیز با در نظر گرفتن واقعیت دنیای ابرقهرمانان بسیار دقیق انجام شده است. «مرد عنکبوتی: دور از خانه» تلاش می‌کند تا خود را از فیلم‌های قبلی این مجموعه فاصله دهد. برای مثال می‌توان به تغییر نام مری جین به «میشل جونز» اشاره کرد. یکی از ایرادهای وارد به این فیلم، تاثیر عمیق دنیای سینمایی مارول بر فیلم‌نامه آن است، برخی منتقدان معتقدند که شاید هویت فردی مرد عنکبوتی به اندازه کافی حفظ نشده در حالی که گروهی باور دارند این تاثیرات جنبه مثبت دارد.

۳. مرد عنکبوتی ۲ (Spider-Man 2)

سری فیلم‌های «مرد عنکبوتی» سم ریمی، جذابیت خاصی داشتند که راه را برای دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی نسل جدید هموار کردند. فیلم «مرد عنکبوتی ۲» بدون شک، بهترین فیلم سه‌گانه ریمی، یکی از بهترین فیلم‌های مرد عنکبوتی تا به امروز و بهترین فیلم کمپانی مارول پیش از سال ۲۰۰۸ است. شخصیت‌سازی و جلوه‌پردازی بدون نقص «دکتر اختاپوس»، او را به اولین شخصیت منفی درخور مرد عنکبوتی تبدیل کرد. فیلم «مرد عنکبوتی ۲» موفق به کسب اسکار بهترین جلوه‌های ویژه شد که در آن زمان برای یک فیلم ابرقهرمانی افتخار بسیار بزرگی به‌حساب می‌آمد.

۲. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (Spider-Man: Homecoming)

همان‌طور که نسخه‌های متفاوتی از فیلم‌های «مرد عنکبوتی» ساخته شد، «عمه می» جوان‌تر شد و انگیزه‌های پیتر پارکر از تراژدی مرگ «عمو بن» دورتر شدند. مرد عنکبوتی «اندرو گارفیلد» بیش از اینکه تحت تاثیر مرگ عمویش باشد، روح پدر «گوئن استیسی» آزارش می‌داد. در «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» نیز که ۱۵ سال با اولین فیلم سم ریمی فاصله دارد، عمو بن جایگاهش را به شخصیت پدر گونه «مرد آهنی» داده است. در «بازگشت به خانه»، فشارهای غیرضروری عذاب وجدان مرگ بن از شانه‌های پیتر برداشته می‌شود و فضای فیلم احساس دوستانه‌تری به بیننده می‌دهد. «تام هالند» به خوبی نقش پیتر را اجرا می‌کند و جایگاه خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای «توبی مگوایر» اثبات می‌کند. در این فیلم از عناصر کمدی به خوبی استفاده شده و پیتر با استفاده از شوخ‌طبعی اضطراب درونی خود را تخلیه می‌کند.

۱. مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (Spider-Man: Into the Spider-Verse)

استن لی شخصیت مرد عنکبوتی را به عنوان شخصیتی که می‌تواند هر مردی باشد تصور کرد. به همین دلیل پیتر پارکر می‌تواند یک فرد شوخ‌طبع، افسرده، عصبی یا حتی یک کودک اسپانیایی با لباس هالووین باشد. «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» حس هیجان و آزادی بیشتری به شخصیت اصلی‌اش می‌دهد و نام او را به «مایلز مورالس» تغییر می‌دهد. در این نسخه به جنبه شوخ‌طبع شخصیت مرد عنکبوتی به نسبت نسخه‌های سینمایی بیشتر پرداخته شده است. این خلاقانه‌ترین و دربردارنده‌ترین برداشت از شخصیت مرد عنکبوتی است. شخصیت‌های منفی دنیای مرد عنکبوتی حتی در بهترین نسخه سینمایی هم دارای ایراد هستند اما دو شخصیت منفی «پراولر» و «دکتر اختاپوس زن» در این انیمیشن نه تنها بی‌نقص بلکه ماندگارند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها