صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم مگ 2: گودال (Meg 2: The Trench)

نقد و بررسی فیلم مگ 2: گودال (Meg 2: The Trench)

Meg 2: The Trench

قسمت اول فیلم «Meg» اکشنی معمولی با بازی جیسون استاتهام بود که توانست به فروش مناسبی دست پیدا کند و بستر ساخت قسمت دوم آن را مهیا کند. با این حال، قسمت دوم این اثر چنان ضعیف است که احتمالاً بسیاری از تماشاگران را متعجب خواهد کرد. پیش از این نیز انتقادات مخاطبین وب سایت راتین تومیتوز به این فیلم با دادن کمترین نمره ممکن خبرساز شده بود.

داستان درباره گروهی از محققان محیط زیستی است که برای کشف گونه های جدید از موجودات عظیم الجثه به اعماق اقیانوس سفر می کنند اما در این ماموریت با چالش هایی مواجه می شوند. چالش هایی که انگیزه های مالی به همراه دارد و می تواند تمام پروژه را نابود کند اما…

Meg 2: The Trench

«Meg 2: The Trench» اثری به شدت چندپاره است که نمی تواند مسیر مشخصی را برای روایت داستان پیش بگیرد. فیلم در نیمه ابتدایی، ژانر دلهره را برای تماشاگر تداعی می کند و سعی می کند فضایی همانند آنچه که در سری فیلم های «بیگانه» یا «آرواره ها» شاهد بودیم بسازد. با این حال، زمانی که فیلم از نیمه می گذرد، ناگهان تغییر هویت داده و به صورت تمام و کمال تبدیل به اثری کمدی می شود که همانقدر که سعی می کند مخاطب را بخنداند، به همان میزان هم تلاش می کند تا تماشاگرش را بترساند!

به این ترکیب عجیب و غریب باید موقعیت های غیرمنطقی و اغلب مضحک را هم اضافه کرد که حتی با منطق روایی آثار اکشن هم نمی توان آن ها را درک کرد. در فیلم صحنه هایی وجود دارد که قهرمان داستان که احتمالا وزنی حدود 80 کیلوگرم دارد، در حال لگد زدن به یک مگ با وزن چند ده تنی است و سازندگان با اعتماد به نفس کامل از چنین سکانسی رونمایی کرده اند و انتظار داشته اند تا مخاطب نیز آن را بپذیرد.

Meg 2: The Trench

در این میان فیلم از شخصیت منفی انسانی هم رونمایی کرده که کاری به کسی ندارد و از ناکجاآباد به داستان اضافه شده و قصد کشتن قهرمان داستان را دارد. این شخصیت شرور نه به تماشاگر معرفی می شود و نه درباره او چیزی گفته می شود. او تنها چند سکانس مقابل دوربین می آید تا تماشاگر فارغ از کوسه و جانور ماقبل تاریخ، چندتایی هم مشت و لگد ببیند و سپس کارش تمام می شود! از آن دست شخصیت های منفی که مقایسه نسبت او با فیلمنامه به راحتی می تواند تماشاگر را به خنده بیندازد!

«Meg 2: The Trench» مخصوصاً در یک سوم پایانی بحران منطق داستانی خود را تکمیل می کند. جایی که وقتی همه در حال قلع و قمع شدن هستند، شخصیت های داستان در حال شوخی کردن با یکدیگر توسط لوازم پیشگیری از بارداری هستند و از آن سو، نظامیان نیز با پایین ترین سطح هوشیاری، مشخص نیست که دقیقاً در ساحل به دنبال چه چیزی هستند و با چه بخشی کار دارند! این حجم از شلختگی در یک سوم پایانی فیلم «Meg 2: The Trench» واقعاً باعث تعجب است!

Meg 2: The Trench

«Meg 2: The Trench» به مراتب ضعیف تر از قسمت قبل است و چندپارگی فیلمنامه و مشخص نبودن تکلیف فیلم با تماشاگر، کار را حسابی خراب کرده است. شاید بهترین توصیف درباره فیلم، همان سکانس آخر باشد که همگی در ساحل نشسته و نوشیدنی به دست گرفته اند و در حالی که دوستانشان ساعاتی پیش کشته شده اند، جوک می گویند و می خندند و نوشیدنی می نوشند و به افق خیره شده اند؛ فیلم دقیقاً چنین حال و هوایی دارد!

 

نمره: 2/10

منتقد: میثم کریمی

شما می توانید نقد ویدئویی فیلم «Meg 2: The Trench» توسط میثم کریمی را در ادامه ببینید:

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آندره
آندره
27 روز قبل

بنظرم دو امتیاز هم که بهش دادی ، زیادی بود میثم.

منوپهر
منوپهر
29 روز قبل

در فیلم صحنه هایی وجود دارد که قهرمان داستان که احتمالا وزنی حدود 80 کیلوگرم دارد، در حال لگد زدن به یک مگ با وزن چند ده تنی است و سازندگان با اعتماد به نفس کامل از چنین سکانسی رونمایی کرده اند
همین یه بند کافیه تا بفهمی فیلم چی به چیه