صفحه اصلی > اخبار سینمای جهان : بهترین بازیگران فیلم های وسترن را بشناسید + تصاویر

بهترین بازیگران فیلم های وسترن را بشناسید + تصاویر

کلینت ایستوود بازیگر وسترن

خاری غلتان در اثر وزش باد، روی جاده ای غبارآلود از این سو به آن سو می رود، مرد کلاه کابوی به سر داستان به سمت درهای در حال چرخش کافه پیش می رود. صدای ساز دهنی موریکونه با نزدیک شدن او به کافه بلندتر می شود. می دانید که یک اتفاق بسیار جالب در شرف وقوع است. در داخل، کافه چی در حال ریختن نوشیدنی است، روسپی ها به دنبال مشتری می گردند، و چند بازی پوکر در حال انجام است – در حالی که یک نفر آس خود را در آستین پنهان کرده است. این صحنه یکی از ماندگارترین صحنه ها برای علاقمندان به ژانر وسترن و داستان هفت تیرکش های باحالی است که خیلی زود هفت تیر خود را خواهند کشید.

به گزارش مووی مگ به نقل از روزیاتو، ژانر وسترن برخی از شناخته‌شده‌ترین نام‌های تاریخ سینما را مطرح کرده است. جان وین، کلینت ایستوود، هنری فوندا و جیمز استوارت در این ژانر پیشرفت کرده و به شهرت رسیدند. برخی به سراغ انواع مختلف ژانرها رفتند، در حالی که برخی دیگر هرگز ژانر وسترن را ترک نکردند. در هر صورت، ستاره‌های وسترن از زمان انتشار اولین فیلم صامت وسترن در مورد سرقت از یک قطار که بیش از صد سال پیش بینندگان را شگفت‌زده کرد، ستارگان بزرگ هالیوود بوده‌اند. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با بهترین ستاره های سینمای وسترن کلاسیک آشنا کنیم.

آلن لد

۱۰- آلن لد

معروف ترین نقش وسترن: Shane

“شین!” این یکی از شناخته شده ترین دیالوگ ها در تاریخ سینمای وسترن است. آلن لد به‌عنوان هفت تیرکش مشهور این فیلم، چیزی جز این نمی‌خواست که گذشته خشن و همراه با خونریزی خود را پشت سر بگذارد و یک زندگی آرام در وایومینگ داشته باشد. افسوس که قرار نبود چنین شود. قبل از اینکه با خود بگویید، “خب، آلن لد به اندازه سایر کابوی های این لیست پرکار نبود!” یک لحظه صبر کنید. لد بهترین نقش آفرینی خود در سال ۱۹۵۳ را با فیلم های فوق العاده ای مانند The Proud Rebel و Branded ادامه داد.

اگر برخی از آثار دیگر لد را ندیده اید، یک شب کامل را می توانید به تماشای شخصیت خوش سیمای او در فیلم های وسترن اختصاص دهید. در دهه ۱۹۵۰، ستاره های زیادی مثل آلن لد وجود نداشتند که مخاطبان را شیفته و مسحور خود کنند. لد و شین حتی با یک فیلموگرافی نسبتاً سنگین برای این بازیگر، سزاوار جایگاهی در این فهرست از ستاره‌های بزرگ وسترن کلاسیک هستند.

الی والاش

۹- الی والاش

معروف ترین نقش وسترن: The Good, the Bad and the Ugly

آیا الی والاش زشت است؟ نه، البته که نیست! در واقع او کاملاً خوش قیافه است. پس چرا سرجیو لئونه، کارگردان سرشناس ژانر وسترن، او را در فیلم وسترن اسپاگتی افسانه ای «خوب، بد، و زشت» با برچسب زشت معرفی می کند؟ در فیلمی که یکی از بهترین شخصیت های فیلم The Man With No Name و دشمن ماهر و نفرت‌انگیزش چشم فرشته ای/سنتنزا (لی ون کلیف) را به نمایش می‌گذارد، دغل بازی بی تعارف والاش در نقش توکو صحنه‌های بسیاری را از همبازی‌های بزرگ‌ترش دزدیده و از آنِ خود می کند.

شاید او را بیشتر به خاطر شخصیت توکو به یاد بیاورید، اما الی والاش در برخی از معروف ترین وسترن های دهه ۱۹۶۰ نیز بازی کرده است. او در فیلم The Magnificent Seven در کنار یول برنر، استیو مک کوئین و چارلز برانسون در نقش کالورا بازی می کند. در دنیای بسیار بزرگ ژانر وسترن کلاسیک، او در کنار چارلی گانت و همچنین بسیاری از غول هایی که در ادامه این فهرست ظاهر می‌شوند، بازی کرده است، به طور ویژه با ستارگانی مانند جان وین، هنری فوندا و جیمز استوارت در فیلم How the West Was Won که یکی از حماسی ترین فیلم های وسترن تاریخ سینماست. والاش بدسگالی، تاریکی و اصالت خاصی را با نقش های خود ایجاد می کرد که او را در صدر فهرست نهایی کارگردانان برای انتخاب بازیگران برخی از بزرگ ترین وسترن های دهه ۶۰ قرار می داد.

یول براینر

۸- یول براینر

معروف ترین نقش وسترن: Westworld

ویژگی های تقریباً غیرقابل شناسایی یول براینر او را به یکی از محبوب ترین بازیگران در برخی از بهترین فیلم های وسترن تبدیل کرد. نگاه پرنفوذ و مردانه اش او را برای نقش کریس آدامز در The Magnificient Seven مناسب کرده بود. او قطعاً شخصیت مغروری داشت، و کلاه کابوی ها با مقدار مناسبی از کج بودن روی سر طاسش می‌نشیند. او کلاه های کابویی سیاه را در چندین نقش برجسته ساخت. البته صدای باریتون عمیق اش نیز او را متمایز می کرد.

براینر آنقدر بازیگری همه کاره و متنوع الکار بود تا بتواند نقش آدم های بدی مانند ربات شرور تعقیب گر در Westworld در سال ۱۹۷۳ را بازی کند. با این حال، او می‌توانست نقش آدم‌هایی مثل آدامز و آدمکش‌های سرکش اغواگر و بداخلاقی مانند ژول گاسپارد دستن را در فیلم کمتر دیده شده  Invitation to a Gunslinger بازی کند. براینر با نقش‌های بزرگ در The King and I  و The Ten Commandments نیز توانست به جایگاهی رفیع تر در سینمای هالیوود دست یابد، اما بازی های او به‌عنوان یک گاوچران برجسته و مغرور تأثیر ماندگاری در ژانر وسترن بر جای گذاشته است.

گری کوپر

۷- گری کوپر

معروف ترین نقش وسترن: High Noon

اگر تا به حال یک گاوچران جنتلمن در ژانر وسترن وجود داشته باشد، آن گری کوپر مهربان و خوش تیپ بود. به عنوان یکی از افسانه های واقعی عصر طلایی هالیوود، کوپر در اولین روزهای بزرگ هالیوود، با بازی های خیره کننده اش در سال های بسیار دوری مانند ۱۹۲۶ توانست نامی برای خود دست و پا کند. او مردی بود که با آن کلاه سفید به تصویری متحرک تبدیل شد که رفته رفته به یکی از نام های اصلی در ژانر وسترن بدل شده و کلاه خاصش نیز در این ژانر افسانه شد. او با ظاهر نجیبش، یک پیشگام افسانه ای سینمای وسترن است و هرگز نمی توان جایگزینی برایش یافت.

اما حرارت و شوق او را با ضعف اشتباه نگیرید! کوپر با لبخندی جذاب و لحنی دلگرم کننده، در آثار کلاسیکی مانند The Virginian، The Westerner, High Noon و Man of the West به شهرت رسید. مطمئناً، تعداد کمی از این فیلم ها به خوبی کارهای اورجینال او بودند، اما این فیلم ها نیز بخشی از پیشگام شدن منحصربه‌فرد یک ژانر بود و یافتن آنچه که مخاطبان می‌خواستند ببینند و چه احساسی نسبت به نقش‌هایی که کوپر بازی می‌کرد داشته باشند است. هیچ فهرستی از ستارگان برتر ژانر وسترن بدون مردی که ژانر وسترن را از یک نوزاد به یک فرم بسیار بالغ تبدیل کرد کامل نخواهد بود.

استیو مک کوئین

۶- استیو مک کوئین

معروف ترین نقش وسترن: The Magnificent Seven

استیو مک‌کوئین با چهره‌ای بچه‌گانه، در دهه ۱۹۶۰ با فیلم The Magnificent Seven به جمع محبوب های ژانر وسترن وارد شد. در کنار براینر، چارلز برانسون و الی والاش، مک کوئین نقش وین تنر فراموش نشدنی را در نسخه وسترن فیلم ژاپنی هفت سامورایی، شاهکار آکیرا کوروساوا، ایفا کرد. این به دلیل خط داستانی جذاب و بازی‌های عالی توسط برخی از بهترین بازیگران ژانر وسترن در تمام دوران، یکی از بهترین و انقلابی‌ترین فیلم‌های این ژانر است.

در این فیلم، مک کوئین نقش تانر را بازی کرد، یک گاوچران خوش صحبت و جایزه بگیر سابق با مهارت بالا در مسیریابی و یک هفت تیرکش ماهر. او بر اساس صحبت های مادر محبوبش در هنگام مرگ زندگی می کند که به او گفته بود: “پسر، تو یک تانر هستی. هرگز این را فراموش نکن.” این شعار عامل هر کاری است که تانر انجام می دهد. مک کوئین همچنین دو وسترن به یاد ماندنی دیگر نیز در کارنامه خود دارد، Nevada Smith در سال ۱۹۶۶ و بعدها در نقش یک گاوچران مشهور در فیلم Tom Horn.

گلن فورد

۵- گلن فورد

معروف ترین نقش وسترن: ۳:۱۰ to Yuma

گلن فورد قبل از اینکه پدر خوانده سوپرمن باشد، یک ستاره همه کاره و پرکار بود که فیلم‌های وسترن بی نقص زیادی را در کارنامه داشت. او مسلماً بیشتر به خاطر شخصیت بن وید تندخور در فیلم افسانه ای ۳:۱۰ to Yuma در سال ۱۹۵۷ شناخته می شود. یکی از دست کم گرفته شده ترین و دیده نشده ترین بازی های او در فیلم Jubal در سال ۱۹۵۶ بود. در این فیلم، فورد نقش جوبال تروپ، یک گاوچران زخمی را بازی می کند که یک شهر کوچک را به عنوان پناهگاهی امن انتخاب می کند. ارنست بورگناین نیز نقش یک مزرعه دارد مهربان را بر عهده دارد که تروپ را استخدام می کند، اما زمانی این رابطه خراب می شود که همسر مزرعه دار به تروپ علاقمند می شود.

مانند بسیاری از ستاره های این فهرست، فورد زمختی و اراده ای آهنین که برای هر ستاره وسترن لازم است را به این نقش می آورد. ظاهر بدبین، صورت جدی و حضور قوی و تاثیرگذارش روی صفحه نمایش، به فورد اجازه می‌دهد سکانس هایی که در آن ها حضور دارد را از آنِ خود کند و شخصیت‌هایی سرسخت و دلسوز خلق کند. مانند آلن لد، فورد نیز ممکن است شهرت برخی از هم عصرانش را نداشته باشد، اما فورد با بازی ها قدرتمند در وسترن های کمتر شناخته شده اش، این موضوع را جبران می کند.

جیمز استوارت

۴- جیمز استوارت

معروف ترین نقش وسترن: The Man Who Shot Liberty Valance

جیمی استوارت به قدری بازیگری پویا بود که نمی توان گفت او تنها در یک ژانر منحصر به فرد به اوج رسید زیرا استوارت در در همه ژانرها خوب بود. او را شاید بیشتر به خاطر فیلم کلاسیک کریسمسی It’s a Wonderful Life به یاد بیاوریم، اما کارهای او در ژانر وسترن نیز چشمگیر هستند. استوارت، نهایت یک “مرد خوب” در سینما، در مجموعه ای از بهترین فیلم های وسترن و درگیری های مسلحانه این ژانر حضور داشت. توانایی عجیب او در ایفای نقش هر یک از شخصیت‌ها با پیچ و تابی منحصربه‌فرد باعث شد تماشاگران فراموش کنند که در حال تماشای یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های سینما هستند و خود را در فیلم‌های او غرق کنند.

سخت است بگوییم کدام یک از بازی ها و نقش های استوارت بهترین است. مطمئناً می‌توانید The Man Who Shot Liberty Valance را نامزد این عنوان بدانید. تبادل نظر و دیدگاه متفاوت بین او و جان وین در مورد برخورد با عنصر جنایتکار همچنان یکی از قوی ترین سکانس های این ژانر است. فیلم How the West Was Won ممکن است از نظر بصری خیره کننده ترین و جسورانه ترین تصاویر در بین تمام وسترن های استوارت باشد، بنابراین انتخاب یکی از این دو به عنوان بهترین فیلم وسترن استوارت دشوار است هر چند نباید Winchester ’73 (1950) را نیز نباید نادیده گرفت، فیلمی که جنبه تاریک تر شخصیتی از این بازیگر ماندگار را بررسی می کند. Destry Rides Again نیز به عنوان یکی از اولین وسترن های استوارت، فیلمی بود که او را به یکی از بازیگران برجسته و محبوب برای این ژانر تبدیل کرد.

هنری فوندا

۳- هنری فوندا

معروف ترین نقش وسترن: Fort Apache

هنری فوندا یک خانواده بزرگ از هنرمندان مشهور هالیوود را به وجود آورد که هنوز هم در حال ساخت فیلم هستند. اما پدرسالار این خاندان اثری پاک نشدنی در ژانر وسترن به جا گذاشت. او نگاهی داشت که می توانست شما را همانجایی که ایستاده بودید، هیپنوتیزم کرده و بیهوش کند. این چیزی بود که روی صفحه سینما نیز قابل مشاهده بود. همه چیز از اواخر دهه ۱۹۳۰ شروع شد و برای ۴۰ سال بعد ادامه داشت. با این حال، بازی فراموش نشدنی او در سال ۱۹۶۲ در فیلم How the West Was Won در نقش جترو استوارت،در کنار جان وین، جیمز استوارت، الی والاش و گریگوری پک یکی از فراموش نشدنی ترین نقش های او بود.

جایگاه او در فیلمی که مسلماً پرستاره ترین و موفق ترین گروه بازیگران یک فیلم وسترن را داشت، قطعاً میراث او را در وسترن تثبیت کرد. ستاره بخت او پس از بازی های برجسته در فیلم های وسترن My Darling Clementine, Fort Apache, و Tin Star اوج گرفت. این کابوی چشم آبی این شخصیت را در چندین نقش درجه یک دیگر مانند Once Upon a Time in the West, و My Name Is Nobody و البته چند فیلم دیگر تکرار کرد. او در داخل و خارج ژانر وسترن به یک اندازه پرکار بود، و با آن چهره جذابش در حالی که سیگاری لای دندان ها داشت، ترکیبی متنوع از نقش های دراماتیک و فراموش نشدنی را ایفا کرد. فوندا چهره شیک و مغروری داشت که باعث می شد کسی جرأت نکند او را دست کم بگیرد.

کلینت ایستوود

۲- کلینت ایستوود

معروف ترین نقش وسترن: For a Few Dollars More

کنار گذاشتن The Man With No Name از رتبه اول این فهرست کار سختی است، اما شماره دو چیزی نیست که بتوان به بازیگر دیگری داد. کلینت ایستوود ترکیبی از مردانگی خالص و بدون تحریف را با حضور سرسختانه روی پرده به ارمغان آورد که تنها بازیگری که در این لیست بالاتر از او قرار گرفته می توانست با آن برابری کند. در بیست سال اول دوران حرفه ایش، او و سرجیو لئونه برای اختراع زیر ژانر وسترن های اسپاگتی همکاری کردند، نوعی از همکاری که نحوه نگرش ما به فیلم های وسترن را تغییر داده و شخصیت کابوی آرام و کم حرف را اختراع کرد.

The Good, The Bad, and The Ugly, For a Few Dollars More, The Outlaw Josey Wales, Two Mules For Sister Sara… این لیست می تواند همچنان ادامه داشته باشد، اما اینها تنها چند مورد از فیلم های وسترن متعددی هستند که ایستوود را به یک هفت تیرکش افسانه ای تبدیل کردند. بنابراین، بیایید سرراست به موضوع ایستوود بپردازیم. اخم فراموش نشدنی او با سیگاری آویزان از گوشه دهانش، همراه با سازدهنی موریکونه، چیزی است که بیشتر تماشاگران سینما با فیلم های وسترن عجین می دانند. غرور ذاتی و سرعت هفت تیرکشی او از غلاف را نیز به این ترکیب اضافه کنید؛ این تمام چیزی است که ما از یک نماد ژانر وسترن می خواهیم و نیاز داریم.

جان وین

۱- جان وین

معروف ترین نقش وسترن: True Grit

دوک یا ایستوود؟ ایستوود یا دوک؟ اگر زیاد به آن فکر کنید، خودتان را دیوانه خواهید کرد. افسوس، بسیار دشوار است که ژانر وسترن را با مردی بشناسیم که ژانر وسترن با او تعریف می شود با آن اخم و ژست های فراموش نشدنی اش، مردی با زبانی تند و البته اغلب نیشدار. فهرست بلندبالایی از فیلم‌های وسترن مملو از تیراندازی وجود دارد که جان وین در آنها بازی کرد. برخی از به یاد ماندنی‌ترین آنها عبارتند از True Grit، The Searchers، Rio Bravo، و The Man Who Shot Liberty Valance. اینها فیلم‌هایی هستند که این ژانر را در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ پیش بردند.

وین مشعل حمل شده توسط بسیاری از مردان این لیست مانند گری کوپر، گلن فورد و آلن لد را به همراه داشت. شخصیت او در نقش تام دونیفون، گاوچرانی خوش صحبت که صحنه هایی را از افرادی مانند جیمی استوارت و لی ماروین دزدید. را را نمی توان فراموش کرد. نمی توان انکار کرد که صدای از ته گلو وین، چهره دوست داشتنی، و رفتار سرسختانه وین غیرممکن است که با نوع دیگری از گاوچران ها مطابقت داشته باشد. وسترن ها با وین، آن حضور نمادین را داشتند، برخلاف هر چیزی که مخاطبان قبلا دیده بودند. دوک شماره یک ثابتی در ژانر وسترن است، اما ایستوود اصلی ترین و قوی ترین رقیب او در این زمینه است.

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
mobin
mobin
20 روز قبل

کوین کاستنر و چارلز برانسون نیز

FFFF
FFFF
21 روز قبل

من کلینت ایستوود رو از جان وین بیشتر دوست دارم، نظرم هم عوض نخواهد شد!

مراد
مراد
21 روز قبل

جای فرانکو نرو، کوین کاستنر و آدی مورفی (هنرپیشه وسترن های ارزان قیمت دهه شصت)در این لیست خالی بود.

رضا
رضا
22 روز قبل

خیلی عجیبخ توی این لیست اسم لی وان کلیف قرار نداره