صفحه اصلی > نقد و بررسی فیلم خارجی : نقد و بررسی فیلم 2 اسلحه ( 2 Guns )

نقد و بررسی فیلم 2 اسلحه ( 2 Guns )

1

شنیدن نام « 2 اسلحه » در ابتدا شاید عنوانی احمقانه برای مخاطب سینما به نظر برسد، عنوانی که اغلب در آثار دهه ی 90 میلادی به اشکال مختلف از آن استفاده می شد و حال به نظر می رسد که این فیلم می بایستی یکی دیگر از آثار نازل سینمای هالیوود باشد.اما وقتی که به نام بازیگران اصلی فیلم نگاهی می اندازیم ، قضیه کمی متفاوت با آنچه که تصور می شد جلوه می کند. مارک والبرگ و دنزل واشینگتن، دو ستاره ای هستند که در این اثر حضور دارند و مشخصاً ، خبر حضور این دو ستاره در یک اثر اکشن – کمدی گواه بر این ادعاست که « 2 اسلحه » قرار است اثری ارزشمند باشد و این دو هنرمند اعتبار خودشان را برای حضور در فیلمی سخیف به حراج نمی گذارند. اما « 2 اسلحه » آنچنان که انتظار می رفت درخشان نیست.

داستان « 2 اسلحه » درباره دو مامور مخفی به نامهای بابی ترنچ ( دنزل واشینگتن ) و استیگ استیگمن ( مارک والبرگ ) است که به یک باند قاچاق مواد مخدر بزرگ نفوذ کرده اند و قصد دارند آن را نابود کنند. اما این دو مامور از هویت اصلی یکدیگر بی اطلاع هستند چراکه هر کدام از آنها توسط یک سازمان به داخل باند فرستاده شده. بابی از جانب سازمان مبارزه با مواد مخدر به این باند وارد شده و استیگ از طرف سازمان اطلاعات نیروی دریایی ایالات متحده. در حین انجام ماموریت این دو مامور مخفی، گروه، نقشه دزدی از یک بانک که گفته می2 شود پولهای رئیس باند به نام پاپی گرکو ( ادوارد جیمز المس ) در آنجا قرار دارد را می کشند و این ماموریت به انجام می رسد اما این دو مامور متوجه می شوند که پول های سرقتی از بانک بسیار بیشتر از آنچه بوده که فکر می کردند و البته اینکه این مبلغ متعلق به سازمان سیا است و حالا مامور ارل ( بیل پکستون ) ماموریت پیدا می کند تا پول های مسروقه را یافته و از طرف دیگر رئیس استیگ به نام کویینس ( جیمز مارسدن ) نیز برای بدست آوردن این مبلغ هرکاری میکند که…

« 2 اسلحه » را در زمره فیلمهای دو نفره دسته بندی می شود که نمونه های متعددی از آن در سالهای اخیر در هالیوود ساخته شده و از جمله موفق ترین آنها می توان به سری « ساعت شلوغی » با بازی کریس تاکر و جکی چان اشاره کرد. یکی از دلایل موفقیت های سری « ساعت شلوغی » ، روند ساده و عدم جدی گرفتن خود بود که با توجه به فیلمنامه بازیگر محورش ( فیلمنامه این فیلم براساس بگو مگو های بین بازیگران بنا شده بود. ) ، قابل تحسین بود. اما مشکلی که تماشاگر هنگام مشاهده فیلم « 2 اسلحه » با آن مواجه می شود این است که فیلم به شدت خود را جدی گرفته است و تلاش کمتری برای مفرح بودن انجام داده است.
3
در « 2 اسلحه » ما با دو شخصیت مواجه هستیم که هر کدام از یک سازمان به داخل باند مواد مخدر نفوذ کرده اند و در ادامه این دو در کنار یکدیگر قرار میگیرند. مسلماً آنچه که « 2 اسلحه » ، به سرعت قصد به تصویر کشیدن آن را دارد، حضور بابی و استیگ در کنار یکدیگر و بگو مگو های خاص آنهاست که در این مورد باید گفت که بالتازار کورماکور ( یکی دیگر از اسمهای عجیبی که معمولاً در افراد متولد شده در ایسلند مشاهده می شود! ) به خوبی عمل کرده و شیمی میان استیگ و بابی به بهترین وجه ممکن به تصویر کشیده شده است. البته نباید این مسئله را انکار کرد که پرداخت شخصیت و دیالوگ هایی که میان این دو رد و بدل می شود چندان درخشان نیست و حتی موقعیت هایی که برای آنها تعریف شده، چندان برای تماشاگر سینما هیجان انگیز تداعی نمی کند. اما بهرحال حضور مارک والبرگ و دنزل واشینگتن در راس فیلم، کمک کرده تا ضعف های داستان ( که چندان هم کم نیستند ) تا حدی پوشانده شود.

والبرگ و واشین4گتن که فکر میکنم معروفترین زوجی هستند که تابحال در یک اثر اکشن – کمدی از نوع ” دو نفره ” حضور پیدا کرده اند، بازیهای خوبی در کنار یکدیگر ارائه داده اند و به خوبی توانسته اند این مسئله را برای تماشاگر اثبات کنند که به یکدیگر اعتماد ندارند! مارک والبرگ که در چند سال اخیر رویه ای کمدی را پیش گرفته و اغلب در آثار کمدی ظاهر می شود، اینبار نیز شخصیتی نسبتاً مشابه با حال و هوای دنیل در فیلم « رنج و گنج / Pain & Gain » را به « 2 اسلحه » آورده است و البته اینبار کمی مستعد تر و باهوش تر است. اگر بخواهیم به کارنامه والبرگ در دو سال اخیر نگاهی بیندازیم، باید بگویم که حضور در نقش استیگ برای والبرگ یک توفیق محسوب می شود و حتی از جنبه کمدی، او در این اینجا نقش آفرینی به مراتب بهتری را تجربه کرده که شاید یکی از دلایل آن ، حضور بازیگر قدرتمندی به نام دنزل واشینگتن در کنارش بوده باشد. واشینگتن که کمتر مشاهده شده در آثار کمدی ( البته اکشن – کمدی نام بهتری برای این نوع فیلمهاست ) حضور پیدا کند، در « 2 اسلحه » حضور قدرتمندی را تجربه کرده و شخصیت بابی را به راحتی به تماشاگر معرفی کرده است. او و والبرگ در « 2 اسلحه » علی رغم تمام کم و کاستی های که در فیلمنامه مشاهده می شود و گاهی رگه های طنز در آن بیش از آنچه که باید باشد، افزایش پیدا می کند، اما حضور بسیار موفقی را در کنار یکدیگر تجربه کرده اند که مهمترین دلیل برای لذت بردن از « 2 اسلحه است »
5
با اینحال « 2 اسلحه » مشکلات بزرگی هم دارد که از جمله آنها شلوغ شدن فیلم و ازدیاد شخصیت های منفی داستان، در نیمه دوم است که تمرکز را از تماشاگر سلب می کند. در « 2 اسلحه » علاوه بر اعضای باند مواد مخدر، سازمان سیا هم ناگهان وارد معرکه شده و تعداد شخصیت های منفی داستان به شکل نگران کننده ای افزایش پیدا می کند که قابل پیش بینی هست، نمی توان درک درستی از رفتارهای آنان در طول فیلم داشت چراکه فیلم فرصت زیادی به هیچکدام از آنها برای حضور در صحنه نمی دهد و تصویر تنها در اختیار دو شخصیت اصلی داستان است. این ضعف آشکار « 2 اسلحه » باعث شده که تماشاگر علناً هیچ احساسی درباره شخصیت های منفی داستان که اسلحه ای در دست گرفته و مدام در حال حرکت هستند بی آنکه ما دقیقاً بدانیم چکار می خواهند انجام دهند، نداشته باشد. متاسفانه باید گفت که در « 2 اسلحه » مشخصاً شخصیت منفی و به اصطلاح ” بدمن ” مشخصی وجود ندارد که بخواهیم نگران آن و دردسرهای احتمالی که قرار هست 6برای دو قهرمان داستان بوجود بیاورند، باشیم. در این بین ، یک خرده داستان عاشقانه ای هم در جریان فیلم روایت می شود که قضیه را پیچیده تر می کند.

در نهایت باید در مورد « 2 اسلحه » بگویم که این فیلم اثری نسبتاً مفرح است که به اندازه کافی باهوش نیست اما سعی میکند که باشد. اکشن فیلم در مقایسه با آثار روز سینما، نکته هیجان انگیزی برای تماشاگر ندارد و به جز چند انفجار و تیراندازی و تصادف، دستاورد دیگری برای مخاطب به همراه نمی آورد. متاسفانه اگر « 2 اسلحه » تا این حد خودش را جدی نمی گرفت و سعی می کرد تا تعادلی میان اکشن ، کمدی کلامی و البته پرداخت شخصیت های داستان رعایت کند و به نوعی، مرزی میان آن تعیین می کرد، می شد اثری به مراتب جذاب تر را مشاهده کرد. « 2 اسلحه » متاسفانه نه یک اکشن عالی است و نه یک کمدی عالی ، بلکه از هر کدام از این دو تا حدودی نصیبش شده و شالوده آن ، فیلمی است که بر پرده سینماها اکران شده و فقط یک اثر متوسط و تا حدودی، سرگرم کننده است.

6                                     Photo Gallery                                            trailer icon

منتقد : میثم کریمی

این مطلب بصورت اختصاصی برای سایت ” مووی مگ ” به نگارش درآمده و برداشت از آن جز با ذکر دقیق منبع و اشاره به سایت مووی مگ، ممنوع بوده و شامل پیگیرد قانونی می شود.

به جمع طرفداران مووی مگ در فیس بوک بپیوندید7

 
  2 اسلحه : 2 Guns

کارگردان : Baltasar Kormákur

نویسنده : Blake Masters ، Steven Grant

بازیگران :

Denzel Washington…Robert ‘Bobby’ Trench

Mark Wahlberg…Michael ‘Stig’ Stigman

Paula Patton…Deb

Bill Paxton…Earl

و…

ژانر : اکشن – کمدی

رده سنی : R( مناسب برای افراد بالای 17 سال)

زمان : 109 دقیقه

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها